Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Daj mi papier na neveru!

7.júl 2021
Daj mi papier na neveru!

Sľúbte si úctu, lásku a vernosť a ste svoji. Na týchto troch pilieroch stojí stabilné manželstvo, tvrdí spoločnosť. Sú ale ľudia, ktorým stačia len dva piliere. V otvorenom manželstve môžete spať aj s inými. Keď už vieme, že len málokto z nás vie byť dlho verný, mohlo by toto byť riešenie?

"Miláčik, večer na mňa nečakaj, idem navštíviť tú slečnu z učtárne. Prídem ráno." "Jasné, chrobáčik. A neľakaj sa, prespí u nás pán, čo nám opravoval kotol." Viete si predstaviť tento rozhovor? Potom patríte medzi asi 15% ľudí, ktorým nerobí problém sexuálne sa deliť o partnera. Presné čísla nie sú, pretože sa k tomu málokto prizná. Na slávnych a bohatých je zaostrené, takže sa to o nich vie. V priznanom mnohoženstve žijú napríklad fotograf Jan Saudek, David Rath alebo Karel Janeček. Všetci traja majú manželku a pri nej ďalšie ženy. Tie sa nemusia poznať osobne, ale vedia o sebe.

Ja môžem, ona nie

Rovnakú voľnosť priznáva väčšina mužov žijúcich v otvorenom vzťahu aj svojim ženám. Vysoké percento z nich ale dodá, že ona tú potrebu nemá. No... muži vychádzajú z predpokladu, že nevera je u nich prirodzená a u žien nie. O tom sa vedú polemiky, ale teraz nám nejde o to, kto je promiskuitnejší, ani o neveru ako takú, ale či o nej znesieme vedieť pravdu. Veľa o tom vie manželka Jana Saudka, Pavlína Saudková. Pýtali sa jej, ako znáša pletky svojho muža.

"Povedala by som, že u nás doma funguje skoro polootvorené manželstvo - Jan sa netají tým, že moju neveru by nedokázal tolerovať. A ja ani žiadne také úmysly nemám takže mi tento nie príliš emancipovaný postoj neprekáža. S Jánovou náklonnosťou k ženám, a teda so žiarlivosťou, som dosť často bojovala počas našich začiatkov. Keď som nevedela, do čoho idem, bolo mi jasné, že sú len dve možnosti - buď sa s Jánovým štýlom života vyrovnám alebo odídem. Ale to neznamená, že som si vtedy nepoplakala. A odohralo sa aj veľa žiarlivých scén, za ktoré sa veľmi hanbím. Najskôr ma hrozne upokojili deti a tiež to, že sa Ján zatiaľ vždy vrátil domov. Možno sa kvôli niektorej raz posunie ďalej."

Zdá sa, že bez ohľadu na pohlavie, v tú chvíľu, kedy sa dozvieme, že sa náš partner vyspal s niekým iným, trpíme všetci rovnako. Prečo? Máme strach, že o neho prídeme. Ak máte niekoho radi, potom o neho prísť nechcete a s majetníctvom to nemá nič spoločné. Toto je možno v otvorenom vzťahu viac zrejmé. Kto v ňom totiž žije, partnerov nevymieňa, ale priberá.

Zožeňte si na neveru papier a máte hneď plno voľnosti

Je to normálne?

Aby to skutočne fungovalo a padlo čo najmenej sĺz, musia s tým súhlasiť všetky zainteresované strany. Ale skutočne to potom bolí menej? A vydrží manželstvo taký nápor emócií? Podľa psychológov je to proti prírode. Veď aj paviány, ktoré pri sexuálnych aktivitách kričia (ako paviány), vždy pri nevere sú úplne potichu. V otvorenom vzťahu by sme sa mali stavať k trvaniu skôr skepticky. Aj doktor Plzák k nevere nič nenamietal, ale karhal každého, kto sa k nej chcel priznať a zdôrazňoval, že manželstvo je predovšetkým inštitúcia na výchovu detí.

"Môj partner je buď milostný diletant, ktorý bláznivo prizná neveru, z čoho nutne vyplynie nejaký zásah do osudu rodiny, alebo je zodpovedný profesionál a neprizná sa, ani keď ho budem smažiť na ražni" napísal v knihe Othelon, a čím ste starší, tým mu možno viac rozumiete.

Pieseň piesní

Vo veľkom to skúsili hippies, ale dlhodobé to nebolo. Za koniec hnutia mohli drogy, pohodlnosť, ktorá ide s vekom a vzťahové zákonitosti. Vo filme Vlasy od Miloša Formana je scéna v zasneženom parku, kde černoška drží za ruku malé dieťa a spieva pieseň svojmu mužovi. Aby bol len s ňou, s rodinou. Aby šiel domov. Takých melódií vtedy zaznelo veľa a práve ony sú z veľkej časti zodpovedné za pád ríše hippies. Za všetkým hľadaj ženu. A buď rád, že tam je. Otvorené vzťahy totiž navrhujú väčšinou muži ženám. A tí istí muži sú potom vďační svojim ženám, že to odmietajú.

Každý s každým, ale s láskou

Spôsob života, v ktorom máte niekoľko milostných vzťahov naraz sa nazýva polyamoria alebo polyamory. Doslovne to znamená viac lásky. Tu je vyznanie jednej polyamoričky: "Som šťastná, keď mi môj priateľ rozpráva, čo zažil s druhou partnerkou. Nemám tendenciu žiarliť. Keď vidím svojich partnerov, že sa k sebe pritúlia, pobozkájú, tak ma to zahreje na srdci, ako by sa to dialo mne." Je na to ďalší cudzí výraz - compersion. V slovenčine nemá ekvivalent, ale znamená, že vám robí dobre, keď vidíte partnera s niekým iným. Nechápete?

Uznajte aspoň praktickú stránku veci: v polyamory rodičovstvo je výhoda, že keď dvaja idú do kina, tretí môže zostať doma s deťmi.

Ste verní alebo neverní?

Koľko je na svete poly

Takže, čo tu ešte nemáme, čo sa týka otvorených vzťahov? Okrem polyamory poznáme ešte polygamiu, teda manželstvo s viacerými partnermi (polygýnia - jeden muž má viacero manželiek, mnohomužstvo - jedna žena má viac manželov). Medzi polygamiu a otvoreným manželstvom je ale jeden podstatný rozdiel. Polygamia má jasné pravidlá. Smiete spať s tými, ktorých ste si vzali, inak je to nevera. Lenže otvorené manželstvo nemá mantinely ani neveru vo svojom slovníku. Môžete spať s kým chcete.

Automaticky sa ale počíta s dominantným postavením jednotky (teda manžela alebo manželky), ostatné sú len sex. V poriadku, problém ale je, že city počítať nevie, a tak sa môže stať, že sa zamilujete do štvorky a z jednotky sa zrazu stane mínus päťka. Väčšinou jej to nie je jedno.

Cisárovi pekári

Asi ste pochopili, že nie veľa ľudí dokáže zostať objektívnymi a drží palce vernosti alebo aspoň zatĺkaniu. Idea voľnej lásky nám pripomína idealizmus komunistov. "Keď všetci všetkým všetko dáme, tak budeme všetci všetko mať dohromady", spievali veselo a s ľudskou povahou, ktorá je súťaživá a s vášňami, ktoré sú temné, vôbec nepočítali. Teda, otvorené manželstvo je sympatické, keď čítate jeho definíciu na Wikipédii. V skutočnosti funguje málokomu. Na druhej strane...

Psychológovia upozorňujú, že nebýva dlhodobé. A v tom je ten háčik. Dnes totiž dlhodobo funguje máločo, všetko má v sebe nejaké to "ničidlo". A keď teda nie sme schopní byť verní a nakoniec sa rozvedú tí, ktorí milosrdne klamú a aj tí, ktorí si hovoria brutálnu pravdu, čo to v skutočnosti znamená?

Každému voniame inak, vyberte si tú svoju vôňu

Každá mu vonia inak

Zatiaľ čo muža priťahuje esencia s vanilkou, škoricou alebo kardamonom, ženy najviac prahnú po notách pižma. Všetko sa deje podvedome a celkom automaticky. Muži si cez vôňu (vôňu pokožky) vyberajú plodnú partnerku, ženy zase vohodného otca pre svoje deti. A verte alebo nie, feromóny vedia o vašom partnerovi prezradiť všetko dôležité.

On a ona

Na čo vznikajú stále nové a rafinovanejšie esencie, keď ani ten najskúsenejší parfumér nepredbehne svojím parfumom jedinečnú vôňu každého z nás? Jednak, pochopiteľne, pre vlastný pocit navodzujúce slastné emócie a osobnosť človeka, jednak na oklamanie partnera. Parfumy samy o sebe totiž umožňujú voňať každému a v podstate nepretržite. Tým pádom dovoľujú lákať na seba záujem. Potom už záleží na každom z nás, či sa nechá zviesť vôňou kardamónu, škorice, pižma alebo vanilky, ktoré sa všeobecne považujú za ingrediencie stimulujúce centrum túžby v mozgu alebo nenechá.

Tvorcovia parfumov sa môžu snažiť zapracovať do vonných esencií aj tie najpodivnejšie erotické zložky, ale či zaujmú v spojení s danou pokožkou a práve ten jeden konkrétny nos, to je otázka. Svet vôní je jedno veľké dobrodružstvo, v ktorom žiadne presné hranice nefungujú.

Len vaše

Parfumérov kozmetických značiek, ktorí sa snažia vyvinúť kompozíciu plnú vášne a zmyselnosti, je veľa. Ale tých, ktorí by na to išli iným, jedinečným spôsobom, ktorý by kooperovali s prirodzenou vôňou svojho nositeľa, zase tak veľa nie je. Kraľuje medzi nimi jeden veľmi nekonvenčný koncept vytvorený nemeckým parfumérom Gezom Schoenom - Escentric Molecules. Vybočuje predovšetkým tým, že jeho vôňa neobsahuje stovky rôznych zložiek, ale okrem vody a alkoholu len jedinú molekulu.

Na každom teda vonia inak a majú tendenciu sa na svojom nositeľovi strácať a znova objavovať. Ovplyvňuje ich tiež to, v akom prostredí sa práve nachádzate a aké chemické procesy sa odohrávajú vo vašom tele. Sú iné a ich priaznivci sa zhodujú na tom, že sú doslova návykové.

Protiklady sa priťahujú

Tradičnou cestou, ale stále celkom originálnou sa vydala značka Calvin Klein sa svojou vôňou Reveal. Kampaň plná erotiky a provokácie napovie, že nepôjde len tak o nejakú kompozíciu. Spája totiž neočakávanú sviežosť s objímajúcou hrejivosťou. Asi prvýkrát sa vo vôni použila vysoko zmyselná nota surovej soli, ktorá zachytáva stopy erotickej vône pokožky. Spolu s ružovým, čiernym a bielym korením, kosatcom, santalom a kašmírom dáva vedieť, že Reveal nebude len sebavedomá a návyková, ale aj neskutočne sexi a provokatívna.

No, nech už vám partner bude voňať alebo nebude... rozhodnite sa sami za seba, či budete niekedy otvorení spoločnému vzťahu o viac ľuďoch. Predsa len ide o vaše duševné zdravie.

Zaregistrujte sa na online zoznamke a nájdite si partnera, s ktorým si budete vedieť predstaviť spoločný život.

[ivi]

Zdieľajte tento článok na: