Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Máte problémy vo vzťahu? Poradíme vám, ako začať znova!

14.marec 2018
Máte problémy vo vzťahu? Poradíme vám, ako začať znova!

Zradil vás partner a neviete, ako ďalej? Mali by ste mu odpustiť a dať ďalšiu šancu, alebo sa s ním naopak rozísť? Ako sa rozhodnete, záleží na vás. Ak sa rozhodnete pre prvú možnosť, prečítajte si dnešný článok o tom, ako môžete začať znova.

Každý pár môže začať znovu od začiatku, ak sa po nejakej zrade ocitne v krízovej situácii. Dosiahnuť nového začiatku môžu pomocou odpustenia a rozvíjania nových vzorov a spoločných spomienok. Tento proces určite nie je ľahký. Bolesť spôsobená niekým, kto je vám veľmi blízky, nie je niečo, čo sa dá ľahko prekonať. To isté platí, aj ak ste vy tou osobou, ktorá ublížila partnerovi. Vina vás môže zožierať a zdá sa takmer nemožné mať priestor k uzdraveniu.

Avšak dobrou správou je, že nič nie je nenapraviteľné. Realita je taká, že to vyžaduje, aby ste do nápravy vložili úsilie. U niektorých párov sa však nezdá, že by do nápravy svojho vzťahu vložili nejaké úsilie. Ale existujú aj páry, ktoré sa naozaj snažia a ich vzťah sa zlepší. Záleží len na vás a na tom, či vôbec chcete vzťah napraviť.

Mnohí ľudia sa pravdepodobne chcú vrátiť späť k tomu, ako to bolo predtým, než došlo k problémom vo vzťahu. Tak to ale bohužiaľ nefunguje. Vzťah nikdy nebude taký ako predtým, vždy dôjde k nejakým zmenám. Ako pár ste spoločne zažili veľa a vyvíjali sa. Nemali by ste chcieť späť tie staré dobré časy a žiť minulosťou, naopak by ste mali dať priestor novým zážitkom a spomienkam.

Nie je jednoduché to dosiahnuť svojpomocne, keď ani neviete, ako a kde začať. Požiadať o pomoc pre vás môže byť naozaj prínosné, najmä ak máte problémy s komunikáciou. Keď požiadate o pomoc, je to znamenie sily, nie slabosti, ako si niektorí ľudia myslia. Ste dostatočne silní, aby ste prijali každú pomoc, ktorú môžete dostať, pretože chcete, aby vzťah fungoval.

Prečítajte si nasledujúce kroky, ktoré vám pomôžu začať znova.

Zistite, čo si na vzťahu ceníte

Keď nám partner ublíži, je viac než lákavé sa zamerať predovšetkým na to zlé, od partnerových chýb, zlých vlastností a zlozvykov, až po samotný vzťah a chyby na ňom. Ale páry, ktoré prežívajú ťažké časy, sa zameriavajú na pozitíva a môžu jasne povedať, prečo chcú s partnerom zostať a čo na ňom majú radi.

Tento krok vám môže pomôcť si ujasniť pár vecí. Ak je váš strach z odlúčenia jediným dôvodom, prečo by ste chceli zostať spolu, nemusí to vôbec stačiť. Keď si ujasníte, čo vo vašom vzťahu skutočne funguje, môžete na tom stavať a motivovať sa k tomu, aby ste vykonali potrebnú nápravu vzťahu.

Získajte podporu pre vzťah

Ak by existovalo resetovacie tlačidlo pre nový začiatok, ktoré by všeličo uľahčilo, určite by ste neváhali ho využiť, aby ste prekonali bolesť. Pravdou je, že ak vaši priatelia a rodina budú nesutále počúvať vaše sťažnosti na vášho partnera, môžu vás síce podporovať, ale bude pre nich ťažké podporiť váš vzťah. Ak vašou jedinou podporou je váš partner a vy jeho, môžete sa ocitnúť v kruhu neustálych ťažkých rozhovoroch o minulých problémoch a vašich pocitoch.

Terapia je skvelá, pretože vám podporu poskytne nestranný, skúsený personál a umožní vám aj vášmu partnerovi sústrediť sa mimo terapiu na zábavnejšie veci.

Vyskúšajte rady profesionálov

Uistite sa, že správanie, ktoré vám ublížilo, sa nebude opakovať

Tento krok nie je o tom byť naivný. Týka sa zistenia toho, čo vy a váš partner potrebujete zmeniť, aby ste sa presvedčili, že čo sa dialo predtým, sa už nestane. Všimnite si, že to zahŕňa vás oboch.

Páry, ktoré mali zranené city a zotavujú sa, dokážu poukázať na problémy a vykonať zmeny. Majú plán, ako riešiť budúce problémy predtým, než vzniknú. Je však ťažké začať znovu, keď ste v rovnakých starých koľajach. Obaja musíte byť ochotní niečo zmeniť.

Dajte si jasné sľuby

Niektorí sa obávajú, že ak tentoraz svojmu partnerovi odpustia, nebudú potom schopní sa sami za seba postaviť. Ich obavou v skutočnosti nie je skutočnosť, že by toho ich partner využil, ich obava spočíva v tom, že si dostatočne neveria, aby stanovili limity a presadzovali ich.

V tomto kroku je dôležité si dovoliť čas na prehodnotenie svojich vlastných limitov. Čo ste si mysleli, že je pravdepodobne neodpostutilné nakoniec nemusí tak byť a vy budete schopní odpustiť. To neznamená, že ste stratili právo na určité hranice vo svojom vzťahu.

Vyvážené sily

Páry, ktoré si pre seba vytvárajú čerstvé štarty, sa odlúčili od viny, trestania a reaktívnej dynamiky. Uznávajú, že aby sa človek mohol posunúť ďalej, nemôže byť uviaznutý v úlohe obete alebo záporáka.

Nemôžete sa pohnúť dopredu, keď budete mať pocit, že tomu druhému niečo dlhujete, ani ak je jeden z vás zraniteľný. V určitom okamihu musia minulé rany zostať v minulosti, nie aby sa na ne zabudlo, ale aby neboli predhadzované pri každej novej hádke, a aby ste mali pocit, že ste sa tým skutočne popasovali a vyriešili to. Potom sa budete pohybovať dopredu ako rovnocenní partneri.

Nový začiatok by mala byť vaša voľba

Nový začiatok s partnerom znamená jasnú voľbu. Je nutné nechať minulosť minulosťou, znovu si vybudovať dôveru a milovať partnera viac, pretože si vážite toho, čo ste pre vzťah urobili, aby ste zostali spolu.

Budete mať niekedy zase typ vzťahu, kedy si poviete, že sa medzi vás nič nepostaví? Nie. Budete mať rovnaký vzťah ako predtým? Nie. Ale páry, ktoré dajú šancu novému začiatku, hľadajú spôsoby, ako oceniť hĺbku vzťahu, ktorý majú.

Či už ste odkiaľkoľvek zo Slovenskej republiky, zvážte možnosť profesionálnej terapie pre partnerov. Profesionálnu pomoc a nestranný názor terapeutov môže byť pre váš vzťah prínosom.

[rox]

Zdieľajte tento článok na: