Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Emocionálna nevera: Je váš vzťah v ohrození?

3.máj 2019
Emocionálna nevera: Je váš vzťah v ohrození?

Emocionálna nevera začína nevinne, môže však mať katastrofické následky. Nie je ľahké ju odhaliť, ani vyriešiť. Existujú však jasné známky toho, že sa niečo deje, a že si váš partner vytvára citové puto s niekym iným než s vami. Na čo je potrebné si dať pozor?

Plnohodnotné, zdravé a úspešné vzťahy vyžadujú bezpečie a dôveru. Pokiaľ niekto túto dôveru zradí, môže to zničiť vzťah skôr, než sa nazdáte. Z tohto dôvodu je podvádzanie zničujúce pre vzťah. Nevera sa často spája s fyzickými aférami a nie je to iba záležitosť, ktorú vídame vo filmoch a seriáloch, stáva sa to aj v osobných životoch ľudí. Nikoho ako prvé nenapadne citová nevera, každý si hneď svojho partnera predstavuje v posteli s niekym iným a oheň je na streche. Nemá veľmi zmysel sa nad tým pozastavovať, ktorá nevera je horšia, pretože emocionálne aféry, v ktorých nemusí byť zahrnutý sex, ohrozujú zdravé vzťahy rovnakou mierou ako klasické podvádzanie.

Čo je emocionálna nevera?

Emocionálna nevera často začína ako nevinné priateľstvo (preto je pri konfrontácii častou odpoveďou veta: "Je to len kamarát/ka."), avšak tým, že človek bude vkladať emocionálnu energiu a čas do toho platonického priateľstva, začne sa tvoriť silnejšie emočné puto, ktoré ubližuje partnerskému vzťahu.

Aj keď existujú ľudia, ktorí veria, že emocionálna aféra je neškodná, väčšina odborníkov na vzťahy a manželstvá vníma tento typ aféry ako podvádzanie, bez toho aby ste mali sexuálny vzťah s daným človekom. Často sa však stáva, že emočná nevera slúži ako brána k fyzickej (sexuálnej) nevere a nakoniec asi polovica emocionálnych nevier sa nakoniec premení v plnohodnotnú aféru so všetkým.

Pre niektorých ľudí je najškodlivejším a najbolestivejším dôsledkom emočnej aféry pocit, že boli podvedení, zranení, a že im partner klamal. Pre dôveru medzi partnermi je nebezpečné, keď jeden z partnerov pred tým druhým utají nejakú časť svojho života.

Emocionálna nevera však nie je celkom jednostranná. Nie je to len o tom, že partner, ktorý si vytvorí citové puto k niekomu inému, do toho vloží energiu a čas. Jeho priateľ/ka do vzťahu vloží rovnakú energiu, čas a poskytne svoju podporu a spoločnosť. Obaja jedinci si sú bližší (občas sa môže stať, že sa zblížia na základe svojich rozpadajúcich vzťahov a nájdu v sebe vzájomnú útechu, dôvody však môžu byť akékoľvek) a môžu prežívať narastajúce sexuálne napätie alebo chcémiu.

Ako sa platonický vzťah líši od emočnej nevery

Platonické priateľstvo sa môže rozvinúť v emočnú aféru, keď so zverovaním dôverných informácií jeden z partnerov prekročí hranice a zdieľa so svojim partnerom viac než s partnerom. Jedným z rozdielov medzi platonickým priateľstvom a emočnou neverou je, že nikto nemá potrebu tajiť priateľstvo, aféru ale naopak áno. Ďalším rozdielom je, že sa ľudia, pri ktorých sa rozvíja emočná eféra, vzájomne priťahujú. Niektorí títo ľudia príťažlivosť uznávajú, iní nie.

Ako spoznať emočnú neveru?

Na čo by ste si malli dať pozor? Ako spoznáte, že ste svojmu partnerovi neverní, alebo ste naopak vy tou obeťou emočnej nevery?

Ako spoznáte, že máte emočnú aféru?

Máte pocit, že máte priateľstvo, ktoré zachádza príliš ďaleko? Ako si môžete byť istí? Prečítajte si nasledujúce náznaky.

 • Odťahujete sa od svojho partnera.
 • Ste roztržití a často myslíte na kamaráta/ku.
 • Nemáte záujem o intímne chvíľky s partnerom (emocionálne aj sexuálne).
 • S partnerom trávite menej času.
 • Keď vás partner konfrontuje ohľadne vašej aféry, odpovedáte v štýle: "Sme len priatelia."
 • Nemôžete sa dočkať, až zase budete komunikovať alebo tráviť čas s kamarátom/kou. Spoločný čas je pre vás dôležitý.
 • Svoje myšlienky, pocity a problémy zdieľate skôr s kamarátom/kou než so svojim partnerom.
 • Hľadáte a nachádzate dôvody, prečo priateľovi/ke dávať darčeky.
 • Priateľ/ka vám rozumie lepšie ako partner.
 • Svoje priateľstvo tajíte pred vašim partnerom.

Ustavičně s někým váš partner elektronicky komunikuje a vás si nevšímá? Možná v tom bude emocionální nevěra

Pokiaľ odpoviete "Áno" na viac než 3 z nižších vymenovaných otázok, verte, že ohrozujete svoj vzťah.

 • Zažívate vo vzťahu opakovaný odpor a konflikty?
 • Držíte si od svojho partnera citový odstup?
 • Je pre vás ťažké hovoriť s vašim partnerom?
 • Zdieľate viac s kamarátom/kou než s partnerom?
 • Myslíte si, že vám kamarát/ka rozumie lepšie než partner?
 • Priťahuje vás kamarát/ka?
 • Odôvodňujete svoje blízke priateľstvo vetou: "Sme len priatelia."?
 • Vie váš partner o vašom priateľstve, alebo je to tajomstvo?
 • Tešíte sa na kamaráta/ku viac než na partnera?
 • Keď partnerovi rozprávate o svojom dni, zmieňujete sa o priateľovi/ke?

Aké sú náznaky toho, že je vám partner emočne neverný?

Role môžu byť samozrejme aj opačné. Vy môžete byť obeťou emočnej nevery vášho partnera. Ako to spoznáte?

 • Váš partner sa vám začne vzďaľovať alebo vás začne kritizovať.
 • Správa sa, akoby niečo skrýval. Schováva pred vami telefón alebo rýchlo niekam na počítači niečo preklikne, keď ste nablízku.
 • Znenazdajky prejavuje záujem o určité veci, o ktoré sa pred tým nikdy moc nezaujímal.
 • Vyzerá to, že vždy musí so svojimi priateľmi pracovať dlho na nejakom projekte.
 • Tohto priateľa možno často spomína a počúvate o jeho názoroch (vaše názory nemajú veľkú váhu).
 • Máte pocit, že sa niečo deje.
 • Keď sa pokúsite to s partnerom prediskutovať, narazíte, pretože sa začne brániť alebo o vás dokonca prehlási, že ste sa zbláznili.

Ako môžete napraviť vzťah po emocionálnej nevere?

V prvom rade si musíte ujasniť, či svoj vzťah chcete zachrániť alebo nie. Potom by ste mali vy, prípadne váš partner, ukončiť svoju aféru. Môže byť ťažké prestať sa stýkať s človekom, s ktorým ste si vybudovali úžasné puto a prieteľstvo, obzvlášť v prípade, že ide o niekoho z práce. Pokiaľ sa tomuto človeku nemôžete vyhýbať a úplne ho zo svojho života vynechať, budete musieť prísť na spôsob, ako svoj vzťah udržať na profesionálnej úrovni, aby ste s partnerom mohli zapracovať na svojom vzťahu, obnoviť svoju lásku, dôveru a intimitu.

Váš partner by o tom mal vedieť. Ak vaša aféra bola tajomstvom, mali by ste mu o tom povedať. Nezabudnite povedať, že to už skončilo. Úprimnosť je dôležitá pre vzťah a mala by byť prvým krokom pri náprave vášho vzťahu. Váš partner bude urazený, doprajte mu čas, aby to spracoval a buďte pripravení na to, až bude on pripravený to s vami riešiť. Ak ste obeťou emočnej nevery, najprv spracujte informácie, ukľudnite sa a prehovorte si s partnerom, až budete mať čistú hlavu. Hnev a hádky nič nevyriešia.

Romantický vzťah bez priateľstva nie je to pravé orechové. Rozvíjajte svoje priateľstvo, nezameriavajte sa iba na tú romantickú časť vášho vzťahu alebo chod domácnosti. Venujte sa spolú zábavným aktivitám, aby ste podporili svoj vzťah. Skvelé vzťahy nenájdeme na ulici, ale vytvárame ich. Čo sa však nájsť môže, je človek, s ktorým si budete rozumieť a ďalej s ním rozvíjať svoj vzťah. Tohto človeka môžete spoznať aj na zoznamke.

[rox]

Zdieľajte tento článok na: