Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Naučte sa správne využiť účinky kofeínu

2.júl 2021
Naučte sa správne využiť účinky kofeínu

Jedna z najviac povzbudzujúcich a stimulujúcich látok na svete, kofeín, má veľké množstvo využití. Kedy je nám na prospech a kedy je naopak lepšie sa mu vyhnúť?

Kto sa dlho do noci učí na skúšky alebo je zvyknutý pretiahnuť prácu do rána, využíva vedecky potvrdený fakt, že kofeín, hlavná účinná látka obsiahnutá v káve, krátkodobo stimuluje centrálny nervový systém a udržuje nás bdelými a schopnými premýšľať. To je všeobecne známe. Výskumy ale ukazujú, že existuje spojitosť medzi príjmom kofeínu a zníženým rizikom rozvoja niektorých ochorení, napríklad Alzheimerovej choroby alebo Parkinsonovej choroby.

Prevencia, ktorá chutí

Veľká fínska štúdia, počas ktorej sa sledovalo 1409 dospelých po dobu 21 rokov, ukázala, že konzumenti 3 - 5 šálok kávy denne mali o dve tretiny nižšie riziko rozvoja demencie pri porovnaní s tými, ktorí kávu nepili vôbec. Kofeín pôsobí ako prevencia Alzeimerovej demencie, ale tiež dokáže čiastočne napraviť to, čo choroba v mozgu napáchala. Kofeín vraj dokáže zbrzdiť priebeh ochorenia tým, že v mozgu likviduje usadené amyloidné plaky a znižuje ich množstvo až o 50%. Vysvetľuje sa to tým, že kofeín potláča funkciu enzýmov, ktoré podporujú tvorbu amyloidných plakov.

Konzumácia kávy môže podľa vedcov odvrátiť aj vznik ďalších ochorení vrátane cukrovky 2. typu. Jedným z dôvodov môže byť aj fakt, že káva okrem kofeínu obsahuje množstvo látok pôsobiacich ako prirodzené antioxidanty, ktoré chránia bunky pred poškodením.

Kofeínom proti mŕtvici

Svetová federácia chorôb srdca (World Heart Federation) uvádza, že na celom svete ročne utrpí cievnu mozgovú príhodu 15 miliónov ľudí. Takmer 6 miliónov ľudí na ňu zomrie a ďalších 5 miliónov zostáva doživotne postihnutých. Celosvetovo je mŕtvica druhou najčastejšou príčinou úmrtia ľudí vo veku nad 60 rokov a piatou hlavnou príčinou úmrtí v populácii od 15 do 59 rokov. V nedávnej štúdii bolo sledovaných 26 556 mužov. Riziko rozvoja CMP bolo výrazne nižšia (o 12%) u tých, ktorí si denne dopriali 4 - 5 šálok kávy a až o 23% nižšia u tých, ktorí denne vypili až 6 šálok denne.

Štúdia Nurses Health Study s 83 076 ženami potvrdila o 20% znížené riziko vzniku CMP po konzumácii 2 - 4 šálok denne, v porovnaní s 1 šálkou za mesiac. Nefajčiarky na tom boli proti odnaučeným fajčiarkam o celých 43% lepšie!

Nájdu sa aj negatíva

Aby sme boli objektívni, musíme upozorniť aj na druhú stranu "kofeínovej mince". Dosť veľkým negatívom je skutočnosť, že káva je návyková. Okrem toho sa počas praženia, zvlášť pri vyšších teplotách, uvoľňujú rôzne látky, ako je napríklad akrylamid - látky s dokázateľne mutagénnými a pravdepodobne karcinogénnymi účinkami.

Pociťujete na sebe účinky kofeínu?

V káve môžu byť navyše niektoré kontaminanty. To sú látky, ktoré majú zatiaľ nie úplne preukázateľný karcinogénny potenciál. U citlivých jedincov môže mať kofeín vplyv na zvýšenie srdcovej frekvencie až tachykardiu (to sa bude objavovať u ľudí, ktorí kávu pijú pravidelne a ich organizmus už si zvykol na dávku kofeínu) a ďalej môže spôsobovať nervozitu, nepokoj, prekyslenie žalúdka, hnačky a dehydratáciu. To isté platí pri vysokej spotrebe kávy - viac ako 6 šálok za deň. Je nutné tiež uviesť efekt nabudenia organizmu aj vo chvíľach, keď si potrebuje oddýchnuť, čo môže viesť k celkovému preťaženiu a následnej dlhodobej vyčerpanosti a výkyvom nálad.

Kofeín krátkodobo zvyšuje krvný tlak a môže, zvlášť u žien po menopauze, spôsobovať zvýšené vyplavovanie vápnika z kostí. Ak trpíte častými bolesťami hlavy, občasná káva by vám vadiť nemala, pravidelná konzumácia naopak áno. Ak užívate kofeín denne v pravidelných dávkach (čím vyššie, tým horšie), hrozia vám pri vynechaní abstinenčné príznaky - a práve tie s vysokou pravdepodobnosťou stoja za vznikom bolestí hlavy a nevoľnosti. Mozog zvyknutí na pravidelný každodenný prísun kofeínu je miesto toho zaplavovaný adenozínom, ktorého úlohou je okrem iného rozšírenie ciev. Tie tak privádzajú do mozgu viac krvi a výsledkom sú bolesti hlavy.

Perlička pri chudnutí

Tiež stretávame na ulici ľudí držiacich obrovský kelímok s kávou, alebo sa tento "doplnok" dokonca stal súčasťou aj vašej imidž? Tak to už asi viete, že kofeín dokáže potlačiť chuť na jedlo, a tým pomôcť znížiť príjem potravy. Po tom, čo zjeme nejaké jedlo, zvlášť s obsahom sacharidov, mozog uvoľní serotonín a ďalšie prenášače nervových vzruchov (neurotransmitery), ktoré určujú, či máme hlad alebo sme už plní. Rovnako tak majú relaxačný účinok. Nižšia hladina serotonínu môže stáť za rozvojom porúch nálady a vznikom depresií.

Tomu sa zvyčajne bránime tým, že konzumujeme ďalšie a ďalšie potraviny s obsahom sacharidov, aby sme vyvolali rovnako lahodný pocit ako pred chvíľkou... alebo si dáme kávu. Zjednodušene by sa dalo povedať, že kofeín pôsobí priamo na tukové bunky a "núti" ich, aby sa zmenšovali. Je známe, že kofeín všeobecne zvyšuje bazálny metabolizmus (v závislosti na dávke) a čiastočne znižuje chuť na sladké. Ďalšou výhodou je, že kofeín podaný 2-4- hodiny pred fyzickou záťažou zlepšuje využitie mastných kyselín z tukových zásob - inými slovami, začína skôr a lepšie odburáva tuk.

Pijete kávu?

Dôsledkom pôsobenia kofeínu je tiež zvýšená pohyblivosť ciev, čím sa podporuje vyprázdňovanie. Tablety na chudnutie obsahujú látky, ktoré na seba viažu enzým lipázu v cievach a tým bráni vstrebávaniu tukov z potravy. Iné - napríklad s obsahom chrómu, potláčajú chuť na sladké, v ďalších je zvýšený obsah vlákniny a vitamínov. Súčasťou prípravkov na chudnutie je často aj kofeín, ktorý má diuretický účinok. Obľúbené sú tiež isté tabletky, ktoré obsahujú "len" výťažok zo zelenej kávy.

Okrem kofeínu je v nich množstvo antioxidantov. Ani tieto prípravky ale nie sú samospasiteľné a nemali by ste ich začať užívať bez rozmyslu. Vždy je dôležité toto rozhodnutie konzultovať s lekárom, zvlášť ak trpíte nejakým chornickým ochorením alebo metabolickou poruchou. Pri chudnutí je vždy absolútne zásadný celkový režim životosprávy. Pohybom a stravou začínajúc a psychickou pohodou končiac.

Kávový peeling

Ako už bolo povedané, kofeín zvyšuje periférne prekrvenie, táto vlastnosť sa hojne využíva na kozmetické účely: kofeínové kvapky alebo šampóny slúžia k posilneniu a prekrveniu vlasových korienkov. Od vlasov môžeme pokračovať k prípravkom určeným k starostlivosti o pleť. Kofeín je súčasťou mnohých prípravkov povzbudzujúcich unavenú pleť tváre alebo očného okolia. Veľmi obľúbené sú kávové zábaly celého tela. Okrem toho, že prekrvia pokožku a naštartujú či povzbudia metabolizmus, pomáhajú aj vyplaviť z pokožky toxíny.

Kávový peeling pokožku vyhladí a zbaví ju šupiniek odumretej kože. Kofeín pôsobí na bunky, aby lepšie spaľovali tuk, a tým dokáže zmierniť celulitídu. K zoštíhľujucemu efektu je potrebné začať zábal niekoľkokrát opakovať.

Na trhu je veľa prípravkov určených na úľavu pri nachladnutí a zápale horných dýchacích ciest. Väčšinou obsahujú účinné látky proti bolesti, horúčke, na zníženie opuchu slizníc. Iné pre výraznejšie a dlhšie trvajúci účinok obsahujú aj kofeín. Práve ten ale môže navodiť nespavosť a nervozitu - preto pozor na ich užívanie v popoludňajších či večerných hodinách.

Posedieť si v kaviarni môže byť relax...

Ako kofeín pôsobí na organizmus

Mozog

Šálka ​​kávy neprináša len zvýšenú pozornosť a lepšie sústredenie, ale má dlhodobý pozitívny vplyv aj na mentálne funkcie. Dve šálky kávy denne posilňujú podľa vedcov dlhodobú pamäť. Podľa štúdie Harvard School of Public Health sa o 20% znížilo riziko depresie u žien, ktoré pijú denne 4 šálky kávy. Kofeín ovplyvňuje funkciu sérotonínu a dopamínu v mozgu.

Pľúca

Kofeín rozširuje cievy v dýchacích cestách a uľahčuje tak dýchanie, čo je dobrá správa okrem iného aj pre astmatikov.

Pečeň

Tri šálky kávy denne môžu znížiť vznik rakoviny pečene až o 40%. Vyplýva to z výsledkov metaanalýzy 14 štúdií z roku 1966-2012, zverejnených v časopise Clinical Gastroenterology and Hepatology.

Gén, zodpovedný za nádor pečene

K vyhľadávaniu génov, ktorých proucha vedie k vzniku nádoru, využili vedci z Ústavu molekulárnej genetiky Akadémie vied vtáčí retrovírus MAV-2. Molekulárnou analýzou DNA z pečeňových nádorov kurčiat, experimentálne vyvolaných týmto vírusom, odhalili 4 gény opakovane mutované integrovaným retrovírusom. Všetky tieto gény sú súčasťou signálnych dráh, sprostredkovávajúcich kontrolu bunkového delenia. Nádorové ochorenia totiž predstavujú veľmi rôznorodú skupinu chorôb, vyznačujúcich sa spoločným črtom - vznikom populácie buniek, ktoré unikajú regulačným mechanizmom organizmu a nekontrolovane sa množia.

Základným faktorom pri vzniku nádorových buniek sú mutácie niektorých génov, typicky fungujúcich v regulácii bunkového množenia a diferenciácie alebo zabezpečujúcich komunikáciu s inými bunkami. Gény, ktorých zvýšená či pozmenená aktivita prispieva k vzniku nádorovej bunky, sa nazývajú onkogény. Naopak gény, ktorých vyradenie z činnosti napomáha vzniku nádoru, sú označované ako nádorové supresori.

Maternica

Výskum zverejnený v časopise International Journal of Cancer porovnával štúdie z Európy, Japonska a USA. Vedci zistili, že jedna šálka kávy denne znižuje riziko rakoviny maternice o 8%.

Srdce

Tri šálky kávy denne prospievajú srdcu - zvýšia prietok krvi vo chvíľach odpočinku. S kávou dostanete do tela okrem kofeínu aj rad antioxidantov - zvlášť sú to polyfenoly, ktoré bránia účinkom voľných radikálov, čím môžu pôsobiť ako prevencia srdcovo-cievnych ochorení.

Kĺby

Šesť malých šálok kávy denne znižuje u mužov riziko vzniku dny o 59%. Káva údajne znižuje hladinu kyseliny močovej v krvi.

Energia

Káva podaná hodinu pred športovým výkonom zaistí dlhšiu výdrž.

Diabetes

Konzumácia 6 malých šálok kávy denne sa podľa súhrnu štúdií spája s níž (o 33%) rizikom vzniku cukrovky 2. typu.

Aj vy by ste sa s niekým chceli zoznámiť a zájsť na šálku dobrej kávy? Stačí, keď sa zaregistrujete na online zoznamku, vyplníte čo najviac a pravdivo svoj profil a následne sa začnete s niekým online zoznamovať.

[ivi]

Zdieľajte tento článok na: