Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Pijete kávu, predĺžite si život

7.august 2017
Pijete kávu, predĺžite si život

Káva je ovocie, ktoré vás dokáže každé ráno prebudiť k životu a ešte vám dokáže predĺžiť život. Premýšľali ste niekedy nad tým, aké sú jej ďalšie pozitíva? A vyznáte sa v ponuke káv a jej zložitých názvoch?

Samostatná história kávy siaha až do 15. storočia. Údajne jej pozitívne a povzbudivé účinky boli objavené vďaka nápadnému chovaniu stáda dobytka. Dobytok vraj celú noc nespal, a preto sa vydali hľadať príčiny. Na mieste ich pastviny našli nejakú rastlinu, a keď ju skúsili obvariť, zistili, že na nich jej účinky zaberajú rovnako ako na dobytok. Či je alebo nie je táto historka pravdivá, nie je jasné. Pôvod kávy je z Etiópie, odkiaľ sa rozšírila do celého arabského polostrova. Následne sa cez skladisko v Alexandrii dostala do Európy. A následne sa šírila postupne do celého sveta. V druhej polovici 19. storočia zmenila celú politiku hospodárstva v Latinskej Amerike.

Poznáte zaujímavosti o káve?

 • Káva bola pôvodne potravina
 • Najskôr sa káva žuvala, kávové zrniečka sa spojovali s tukom a až neskôr sa z nich začal robiť nápoj
 • Macchiato znamená škvrnitý a číta sa správne ako "makijáto"
 • Človek špecializujúci sa na prípravu kávy sa volá barista

Barista

Majster kávy, alebo by sa tiež dalo povedať, človek čo vie pripraviť kávu. Tento zaujímavý odbor je možné študovať a je možné v ňom tiež získať veľa ocenení. Po celom svete sa usporadúvajú najrôznejšie súťaže, najväčšou je Majstrovstvo sveta baristov.

Druhy kávy

Tiež sa v tom nevyznáte? Existuje veľa názvov kávy a veľkostí, a keď si napríklad v Miláne objednáte Latte, dostanete iba čisté mlieko. Oboznámime vás, aké druhy kávy je možné si objednať, aby sa vám nestal trapas.

Espresso

Kvalitná porcia espressa by sa mala pripravovať zo 7 gramov kávy, vo vysokotlakovom kávovare s maximálne 30ml 80-90 stupňovej vody. Celá doba prípravy tejto kávy, než sa horúca voda pretlačí cez kávu, by malo trvať 20-30 sekúnd.

Ristretto

Najobľúbenejšia talianska káva. Šálok kávy s 10-15 mililitrov. Príprava je rovnaká ako espresso, len by celá príprava mala trvať 18 sekúnd. Ristretto je vôbec najsilnejšia káva, ktorú si môžete objednať.

Piccolo

Toto označenie kávy je len slovenský ekvivalent. Piccolo je iba na Slovensku používaný názov pre espresso. Tento názov údajne vznikol na základe Talianov, ktorý si pri pobyte na Slovensku chceli pochutnať na dobrej káve. Neboli zvyknutý na veľkú kávu, ktorá sa servíruje na Slovensku, a preto si objednávali kávu s dôvetkom piccolo.

Lungo

Správne lungo je vlastne väčšie espresso. Iba s tým rozdielom, že sa klasické espresso doleje horúcou vodou. V niektorých kaviarňach sa môžete stretnúť i s tým, že vám prinesú klasické espresso vo väčšom hrnčeku a spolu s tým ešte nádobu s horúcou vodou, aby ste si veľkosť svojej kávy zvolili samy.

Espresso doppio

Alebo tiež, dvojité espresso. Príprava je rovnaká, len veľkosť dvojnásobná.

Cappuccino

Predovšetkým by sa malo pripravovať z plnotučného mlieka o teplote 70stupňov celzia. Pravé talianske tvorí dve pätiny horúceho mlieka a dve pätiny našľahaného mlieka s jednou pätinou klasického espressa.

Pijete kávu, predĺžite si život

Caffe macchiato

Espresso, ktoré sa podáva s mliečnou penou  na vrchu a v klasickej šálke. Pena je väčšinou škvrnitá a škvrny môžu prestavovať rôzne obrázky.

Latte

Väčšie espresso alebo tiež Lungo, ktoré sa doplní našľahaným mliekom. Latte sa podáva vo väčšom pohári s dlhšou lyžičkou. Kto má rád kávu, s našľahaným mliekom, ktoré nie je silné, je pre neho tento druh ideálnou voľbou. Niekto vám Latte môže podávať i vo veľkom hrnčeku, záleží na type a štýle kaviarne.

Latte macchiato

Najobľúbenejšia káva. Klasické espresso, ale s veľkým množstvom našľahaného mlieka. Správne sa pripravuje tak, že sa do vysokého pohára dá najprv našľahané mlieko a až potom sa pridáva espresso. Kávu je dobré liať po strane pohára, a pokiaľ sa zachová ten správny postup, vytvorí vám toto celé efekt dvojfarebnej kávy. Niekedy je možné si ju objednať i s nejakou príchuťou, ktorá sa v podobe "sirupu" dáva hneď na začiatku na dno pohára.

Americano

Káva, kde je viac vody. Voda sa dolieva do klasického espresa. Správny pomer vody ku káve, podobná espressu, pripravovaná v špeciálnych mocca konvičkách.

Turecká káva

Najväčšia klasika medzi kávami. Je to typická káva, ako sa hovorí ľudovo - s lógrom. Nemala by byť pripravovaná tak, ako skoro v každej domácnosti. Tá správna turecká káva by mala byť pripravovaná v plechovej kanvičke, ktorá sa nazýva džezva. Ako prvá by sa do nej mala dať čerstvo namletá káva, ktorú zalejeme studenou vodou a potom budete celú džezvu ohrievať a dávať dole z variča celkom trikrát za sebou. Že je káva správne ohriata a je na čase ju z variča dať dole, poznáte tak, že vám celý obsah v džezve začne skoro pretekať cez jej okraj.

Viedenská káva

Káva z Viedne, z Rakúska, jej recept pochádza dokonca až zo 17.storočia. Je to káva, ktorú si ľahko pripraví každý. Kvalitné espresso je predlžované espresso, čo znamená, že sa jedná o espresso a viac vody, ozdobená veľkým kopcom šľahačky, podávaná vo vysokom pohári s dlhou lyžičkou.

Alžírska káva

Káva, ktorá je pri príprave prefiltrovaná a celé jej kúzlo spočíva v servírovaní. Zdobí sa pravou šľahačkou a ta je ešte navyše preliata vaječným likérom.

Frappé

Studená káva. Správne frappé sa pripravuje z klasického espressa, do ktorého sa pridá 150ml mlieka, cukor, ľad. Všetko sa šejkuje a podáva studené vo vysokých pohároch zo slamkou.

Cortado

Cortado je vlastne iný názov pre espresso s trochou mlieka.

Rozpustná káva

Asi netreba dlho popisovať jej prípravu. Klasická sypká rozpustná káva preliata vodou.

Prečo je pitie kávy zdravé

 • Znižuje riziko cukrovky 2.typu tým, že v tráviacej sústave dochádza k zníženiu glukózy v krvi
 • Káva bez cukru znižuje možnosť tvorby zubného kazu
 • Zvyšuje krvný tlak
 • Urýchľuje činnosť srdca
 • Znižuje riziko rakoviny
 • Zlepšuje pamäť
 • Znižuje riziko cirhózy pečene

Najlepšie kaviarne na Slovensku podľa hodnotenia návštevníkov

Keď si chcete pochutnať na naozaj dobrej káve, našli a spísali sme pre vás tie najlepšie kaviarne, ktoré by ste mali určite navštíviť.

V Bratislave

 • Kava.Bar
 • U Kubistu
 • Dobre&Dobré

V Banskej Bystrici

 • Kaviareň Gavalier Banská Bystrica
 • Black caffee
 • La Passione - Caffé&Coctail Bar

V Prešove

 • Nico Caffé
 • Dublin Caffé
 • Christiania

Ďalšie kaviarne, ktoré sú skvelé ohodnotené ich návštevníkmi a nachádzajú sa vo vašom okolí, môžete nájsť veľmi jednoducho na internete sami. Stačí len do vyhľadávača zadať "najlepšia káva" a pripísať mesto, kde si chcete pochutnať na naozaj dobrej káve. Kaviareň je aj skvelé miesto na vašu prvú schôdzku s potenciálnym partnerom. Pri dobre pripravenej káve, sa môžete príjemne porozprávať a nebude vás rušiť hluk a cinkanie príborov hladných stravníkov. Kaviarne majú väčšinou veľmi príjemné prostredie a niektoré vám dokážu ponúknuť i trochu intimity na súkromný a osobný rozhovor, aby ste sa dokázali lepšie poznať.

zdroj:https://www.tripadvisor.sk/


[kač]

Zdieľajte tento článok na: