Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Naučte sa správne hádať

18.november 2019
Naučte sa správne hádať

Ak si myslíte, že sa spokojné páry nehádajú, tak ste na veľkom omyle. Každý pár sa raz za čas poháda. Ale veľký rozdiel medzi šťastnými a nešťastnými pármi je v tom, ako sa hádajú. Hádka totiž musí vyzerať tak, aby sa po nej vyčistil vzduch a nepretrvávalo akékoľvek napätie. Naučte sa, ako na to, bude sa vám to hodiť.

Hádky majú určité pravidlá, ktoré keď nebudete dodržiavať, budú mať tieto hádky nešťastné následky. Ak sa chcete týmto následkom vyvarovať, nesmiete zabúdať, že cieľom hádky nie je poníženie partnera a presadenie vlastného názoru za každú cenu. Myslite na to, že hľadáte spoločné riešenie a kompromis. Partner nie je váš nepriateľ, má len iný názor ako vy a verte, že na to má právo. Keď sa objaví akýkoľvek problém, tak netrucujte, ani nemlčte, to sú cesty do pekla. Radšej si prečítajte nasledujúce rady, ktoré vám pomôžu v zdraví prežiť každú hádku.

Ako správne viesť hádku?

Nehádajte sa pred ostatnými ľuďmi

Poznáte to, že sa okamžite rozzúrite a začnete na partnera kričať bez ohľadu na to, kde ste a kto je nablízku? Potrebujete predsa upustiť paru, tak na čo čakať, že áno? Asi vám nemusíme nijako extra zdôrazňovať, že to nie je práve vhodné správanie na verejnosti, ale predovšetkým je to zabijak vášho vzťahu.

Vydržte, až budete sami. Či už máte v pláne prebrať čokoľvek, počkajte na tú správnu chvíľu. Určite pri tom nemusia byť vaše deti, rodičia, alebo všetci zákazníci reštaurácie, Skúste sa v tú chvíľu čo najviac ovládnuť a pokojným hlasom povedať "Porozprávame sa o tom neskôr." Váš partner už by mal vopred vedieť, že ho tým nechcete podpichnúť, ale chcete sa vyvarovať trapasu, či hádkam pred deťmi.

Počkajte, až vytriezvete

Vedeli ste, že ľudia najčastejšie začínajú hádku po pár pohárikoch vína či iného alkoholu? Nikdy by ste sa nemali hádať, keď ste opití. Odložte spor na vhodnejší čas, aj keď to v takom stave môže byť ťažké a bude vás to nútiť o tom ďalej premýšľať. Verte ale, že takéto hádky po pár pohárikoch alkoholu budete ľutovať, a to väčšinou už druhý deň ráno či po vytriezvení. Dôvodom nie je otvorenie a začatie hádky, ale väčšia guráž, ktorú nám alkohol dodáva.

Autu dajte červenú

V každom prípade by ste sa mali vyvarovať hádkam v aute. Keď sa začnete hádať v reštaurácii, pravdepodobne si spôsobíte len trapas, keď to veľmi preženiete, tak vás vyhodia. Ale pri hádke v aute sú v stávke ako vaše životy, tak životy úplne nevinných ľudí, ktorí s vašou hádkou nemali nič spoločné. Opäť radšej vyslovte vetu, že sa o tom porozprávame neskôr a venujte sa na sto percent šoférovaniu.

Vyhněte se hádkám v opilosti

Držte sa témy, neodbočujte od nej

Keď sa človek dostane do ráže, občas vyťahuje všetky možné krivdy, odbieha od témy a nechá sa voľne uniesť všetkým, čo partner robí alebo nerobí. Následne prejde k výpadom typu "tvoja matka..." alebo "celá tvoja rodina..." Hádka potom končí vzájomnými urážkami a mnohokrát človek vysloví aj to, čo naozaj nechcel. Ale nemožno to už potom vrátiť späť. Ak sa od ponožiek pohodených na zemi dostanete až k predvlaňajšej hroznej dovolenke, ste nadobro stratení. Keď bude druhý odbočovať, nepokračujte v diskusii.

Ak sa hádate o niečom určitom, neodbiehajte k čomukoľvek inému. Zamerajte sa na problém a ušetrite si nešportové útoky. Témy sa však musia držať obe zúčastnené strany a akonáhle sa to vymyká kontrole, vyprázdnite pole, vášmu budúcemu vzťahu rozhodne prospeje, keď zmiznete.

Zakážte si slová vždy a nikdy

Vôbec nie je výnimkou, keď sa človek snaží partnera nachytať na niečom, čo mu o sebe sám prezradil zo svojej minulosti. Vytiahne staré krivdy, nech vidia! Dajú sa počuť vety ako: "Na teba sa nedá vôbec spoľahnúť..." alebo "Tebe sa nikdy nedá veriť, to je ako vtedy, keď..." Spoznávate také vety?

Riešte len súčasnosť. Aby ste sa vyhli slovám "vždy" a "nikdy", mali by sa všetky vyhlásenia týkať prítomného okamihu. "Teraz ťa tak neznášam." "Práve teraz ti vôbec neverím." Pokúste sa byť čestní a čo najviac objektívny. Vždy sa vracajte k prítomnosti a k tomu, čo možno urobiť teraz. Na ničom inom totiž zas tak moc nezáleží.

Nenadávajte si

Často sa hádka stupňuje až tak ďaleko, že začnú padať nadávky a urážky. V podstate si človek nemôže pomôcť, skrátka to z neho vyjde, ani sám nevie ako, a vzápätí to môže ľutovať. Nezriedka totiž zaznejú aj slová, ktoré by sme radi vôbec nevyslovili a už to nemôžeme vziať späť. Rovnako tak sa na veľmi tenkom ľade pohybujeme aj vtedy, keď svoj náprotivok zosmiešňujeme.

Snažte sa byť čo najviac slušní, k hádke sprosté slová a nadávky nepotrebujete a aj tak dokážete vyjadriť všetky vaše názory. Kedykoľvek totiž druhého označíte nepekným výrazom, prispievate sami k tomu, aby sa takým naozaj stal. Navyše aj sami seba tým presviedčate a časom utvrdzujete, že je to pravda. Skúste to vždy vztiahnuť na seba, to znamená, že nebudete partnerovi hovoriť, že je to vôl alebo krava, ale že vďaka tomu, čo robí, sa vy cítite tak a tak. Uvidíte, že hádky hneď budú mať úplne inú atmosféru, nebudú tak prudké a nebudete sa po nich cítiť tak zle.

S partnerem se při hádce neobviňujte a nenadávejte si

Dávajte si pozor na ultimáta

Nezriedka sa tiež stáva, že svojmu partnerovi dáme ultimáta: "Ešte raz urobíš toto a podám žiadosť o rozvod!" a mnoho podobných viet. Raz by to mohol vziať vážne a schválne bojkotovať váš vzťah.

Ako sme už spomínali, je dôležité hovoriť o svojich pocitoch. Skúste ich vyjadriť aj v tejto situácii. Povedzte mu, ako ste sa cítili, keď ste sa mu nemohli večer dovolať a neviete, kde bol. Nezabudnite spomenúť, že vám to nie je jedno a záleží vám na ňom. Ale nič nezakazujte, pretože je len na vašom partnerovi, či vám vyjde v ústrety.

Nechajte hovoriť partnera

Verte, že aj váš partner má k danej téme čo povedať. Takže keď sa nadýchnete a chrlíte naň jednu vec za druhou a máte pocit, že zo seba musíte okamžite dostať úplne všetko, skúste zvoľniť alebo sa úplne zastaviť.

Namiesto toho začnite pozorne počúvať. Zásadou totiž je menej hovoriť a viac počúvať. Aj keď váš partner zvýši hlas, vy sa snažte zostať v pokoji a on sa (snáď) tiež upokojí a dá vám nejaký priestor na vyjadrenie. Potom sa ešte len hádka môže vydať správnym smerom.

Nijako neprekrúcajte skutočnosť

Keď sa ukáže, že nemáte pravdu, môžete mať tendenciu si veci prispôsobiť tak, aby ste ju mali. O to viac potom v spore panuje rozčúlenie a dohadovanie. Ak je niečo očividné, nesnažte sa to do nekonečna popierať, radšej uznajte svoju chybu a ospravedlňte sa.

Dohodnite si vopred nejaký signál

Keď už sa hádka dostane do takého štádia, kedy na seba kričíte, že nepočujete svoje vlastné slová a ani to, čo vám druhý hovorí, mali by ste hádku stopnúť. Dohodnite sa spoločne na nejakom signále, ktorým hádku ukončíte a budete pokračovať v diskusii, až sa dostatočne upokojíte. Nie je to utekanie od hádky, ale dobrý krok pre vzťah, aby ste sa zbytočne nezraňovali, keď taká hádka rovnako nikam nevedie.

Při hádkách se vyhněte urážení a mlčení

Každý spor má mať koniec

Keď sa hádate a pritom ani neviete, čo chcete dosiahnuť, len sa motáte v kruhoch a neviete, kedy prestať. Ten, kto hádku začal, by mal vedieť, čo chce, najlepšie to dosiahnuť pomocou kompromisu. Úspešné zakončenie hádky spoznáte tak, že ste obaja pokojnejší.

Pred spaním sa udobrite

Že by ste nemali ísť spať, keď ste na seba ešte nahnevaní, to sa traduje už desiatky rokov. A nie je to len tak pre nič za nič. Také jednoduché "Ospravedlňujem sa" môže pre partnera a tým pádom aj pre váš vzťah znamenať naozaj veľa. Priznajte si svoje chyby a berte objektívne kritiku. Vďaka tomu sa dozviete niečo o sebe aj od druhých.

Prečo je dôležité naučiť sa dohadovať?

Náš mozog to má nastavené tak, že si pamätá hlavne tie zážitky, ktoré sú nabité emóciami (ako práve hádky). Každá hádka, pri ktorej ste sa na konci nedohodli alebo neospravedlnili, bude uložená do mozgu a bude predstavovať veľkú negatívnu emóciu. Takéto emócie produkujú obranu, pretože už ich nechceme znova prežívať. Ak sa budú  také emócie hromadiť, budeme sa od partnera vzďaľovať a zaujímať obranný stav.

Snažte sa všetky svoje nezhody riešiť hneď a vymyslieť spolu nejaký kompromis. Ak si potrebujete nechať čas na rozmyslenie, určite to nie je nič zlé a stanovte si dobu, kedy túto tému preberiete znova. Najdôležitejšie na hádkach a aj vo vzťahu všeobecne je komunikácia medzi partnermi, ktorá keď viazne, objaví sa nejeden problém a vzťah sa môže rozpadnúť. A nebude to ani preto, že pozerá po iných, že si na vás nenájde čas alebo že ste si znenazdajky prestali rozumieť. Na vine budete obaja, pretože sa o tom nedokážete porozprávať ako dvaja dospelí ľudia.

Skúste svoj vzťah viesť tou správnou cestou. Ak nemáte v súčasnej dobe partnera, nie je nič jednoduchšie, než si nejakého nájsť online. Pomôcť vám v tom môže napríklad naša online zoznamka.

[Lil]

Zdieľajte tento článok na: