Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Muži radi poučujú ženy alebo mansplaining

28.marec 2017
Muži radi poučujú ženy alebo mansplaining

Ak ste schopní mať trochu nadhľad a nebrať veci smrteľne vážne, radi sa pobavíte a máte chuť sa uvoľniť, poďte si prečítať článok, v ktorom sa ženy bavia nad vetami niektorých mužov a nemôžu pochopiť ich správanie a výroky. Aj keď pre niektorých je to skôr k naštvaniu.

Nebudeme všetkých hádzať do jedného vreca, to rozhodne nie, ale každý je občas schopný z úst vypustiť kadejakú hlúposť... Veľa mužov je známych tým, že veľmi radi poučujú ostatných o všetkom možnom, všetko poznajú, všetko zažili. No a práve takí muži sa väčšinou snažia radiť ženám s čímkoľvek a presviedčajú ich naozaj o všeličom. Predovšetkým o tom, že ich "mužský" pohľad na vec je ten jediný správny. V angličtine sa tomu hovorí mansplaining - zo slov man (muž) a explain (vysvetľovať).

Prečo to vlastne robia? Prečo si niektorí muži myslia, že sú v pozícii, kedy môžu všetko vysvetľovať všetkým? Snažia sa naozaj ženám pomôcť, nadviazať tak s nimi nejaký kontakt? Alebo si myslia, že keď prejaviaí nejakú dávku "vedomostí", že stúpnu v ich očiach? Nech je to tak alebo tak (alebo možno ešte inak, kto vie, možno existuje nejaký úplne iný dôvod), treba podotknúť, že sa jedná o mrhanie časom (ženy rovnako väčšinou ani nepočúvajú) a otravnú vec.

Ale ženy tento prístup mužov naštval. Môže sa to síce zdať neškodné, ale verte tomu, že keď sa to deje niekoľkokrát denne alebo týždenne, žena potom má chuť vypichnúť takým mužom oči. A stáva sa to všade - v práci, na rande, v kaviarni... Tracy Clayton, černošská americká feministka a moderátorka Another Round, sa na Twitter spýtala žien, aké majú s mansplainingom skúsenosti. Niektoré príspevky sú naozaj úsmevné, preto vás nechceme ochudobniť a prinášame vám ich preložené.

Otázka

Tracy Clayton: Ženy, aké veci vás najviac rozčuľujú, keď vám sú mansplainingované?

Odpovede

Jillian Farris: Stále alebo len dneska? Dneska to bolo, ako správne prejsť cestu cez prechod.

Garrett: Rozdiel medzi platmi mužov a žien.

Cynja: Mala som muža, ktorý mi vysvetľoval, aké to je byť v práci ženou...

Sandra D. Sanchez: Raz som mala muža, ktorý sa mi snažil vysvetliť, aký je heterosexuálny sex pre ženu.

Olivia Nuzzi: Raz sa mi muž snažil vysvetliť článok. Článok, ktorý som napísala ja.

Kayleigh Anne: Jeden muž ma poučoval, ako vyslovovať slovo "Gaelic" (gaelský). Mám diplom z Keltských štúdií.

Kelli Cohen: Že dôvod, prečo sa mi v sprche robí pleseň je to, že ženy sú vlhkejšie než muži.

warmflatsoda: Vysvetľoval mi satiru. Som učiteľka angličtiny. (Ako u nás slovenčiny)

ryan: Lekárnik mi povedal, že som si na menštruačné kŕče vybrala zlý prášok na bolesť. Tak som sa ho spýtala, ktorý berie on.

shannonk: Menštruáciu. Neveril mi, že ju mám, pretože predsa ešte nie je 28. deň.

Amma Marfo: Asi dvakrát do roka dám status o tom, že som zaseknutá v písaní a vždy niekto odpovie "Skús si ešte len napísať knihu!". Už som ale napísala dve.

Niccole: Môj podriadený (stážista s nulovou skúsenosťou) sa mi snažil vysvetliť moju prácu. Bola som tam tá s najviac skúsenosťami a druhý najlepšie hodnotený pracovník.

Mansplaining vytvára rozpory medzi oboma pohlaviami

Čo na to muži?

Muži samozrejme nelenili a hneď sa tiež prihlásili o slovo. Nie je nad to, keď muž mansplaininguje mansplaining (prvý prípad).

Kal: Mansplainingu sa preniesol význam, odteraz to znamená všetko, čo muž povie.

ArGG!: Mansplaining neexistuje. Povýšený môže byť ktokoľvek bez ohľadu na pohlavie, čo ste teraz dostatočne dokázali.

Sama Tracy Clayton si povzdychla, koľko mužov sa sťažuje na jej príspevok: Toľko mužov plače vďaka môjmu príspevku o tom, že mansplaining existuje. Už nechcem počúvať to, ako sú ženy prehnane emocionálne.

Ďalšie názory žien

Toto boli príspevky na Twitteri. Ako je to však v reálnom živote? Spýtali sme sa pár žien, či majú s mansplainingom tiež skúsenosti. Ukázalo sa, že toho majú tiež veľa čo povedať.

Iveta: Môj švagor mi často vysvetľuje, ako funguje online žurnalistika, hoci s ňou nemá vôbec žiadne skúsenosti a ja v nej pracujem už 14 rokov. Aby to nebolo málo, môj otec sa tiež rád pridáva. Nedávno mi vysvetľoval, ako fungujú na internete obrázky, ich veľkosť a pixely. Ale ja pridávam obrázky na internet každý deň!

Sára: Mám naozaj ťažký priebeh menštruácie - depresie, podráždenosť a kŕče sú veľmi silné. V týchto temných časoch sa dožadujem vo večerných hodinách vína - nie, ja potrebujem víno (a to je fakt pravda, vygooglete si to). No a môj snúbenec mi hovorí, že je to len nezdravá výhovorka a že je to všetko len v mojej hlave. Takže každý mesiac - bez výnimky - na neho revem: "Ty maternicu nemáš, tak mlč!" a idem si kúpiť víno.

Hanka: Povedala som jednému chalanovi, že sa zaujímam o štúdium udržateľnosti morí a oceánov a on strávil dve hodiny tým, že mi rozprával, čo to udržateľnosť morí a oceánov znamená...

Miroslava: Jeden z najviac nepríjemných incidentov, ktorý sa mi stal, bol nedávny mansplaining od môjho kolegu. Snažil sa ma presvedčiť, že ženské pochody ženy nikdy nepotrebovali, že to k ničomu nikdy nebolo, v ničom to nepomôže a to, že sme si oveľa viac rovnejší, než to bývalo pred niekoľkými desiatkami rokov, nevidí. A ešte stále to nie je ideálne, takže niečo potreba robiť je.

Možno sa vám vety týchto žien môžu zdať trochu feministické, ale takto to v skutočnosti je všade na svete, niekde aj horšie. Mnoho mužov si ženy vôbec neváži a považujú ich za niečo menejcenného, ​​hlúpeho a k ničomu, možno teda "užitočné" k rodeniu detí. Niektorí muži by si teda mohli uvedomiť, že ženy sú rovnako schopné ako oni sami.

Takéto absurdné a občas až smiešne situácie sa môžu stať aj na rande, ak človeka dopredu dobre nepoznáte. Preto je lepšie si s človekom chvíľu písať, na online zoznamke, spoznať ho a až až potom sa stretnúť.

Zdroj:

https://twitter.com/brokeymcpoverty

[Lil]

Zdieľajte tento článok na: