Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Kompromisy základ vzťahu?

16.marec 2017
Kompromisy základ vzťahu?

Čo je vo vzťahu najdôležitejšie? A ako veľmi je dôležité robiť kompromisy?

Kompromis je to, že hľadáte nejakú prostrednú cestu, nejaké východisko, ktoré je vhodné a prijateľné pre vás oboch. Ak žiadna taká cesta neexistuje, ťažko ju nájdete a vytvoríte. A to, čo vznikne, rozhodne nebude zdravý kompromis, pre zdravý a pevný vzťah. Každý človek hľadá ten skvelý a fungujúci vzťah, ktorý bude skvele zapadať k jeho osobnosti a charakteru. Bude mu oporou a bude s ním v dokonalej harmónii. Neznamená to však, že keď budete obaja rovnakí, tak že budete mať zaručené, že váš vzťah bude vážne perfektný a bezproblémový. Ideál neexistuje. Každý v páre si myslí, že jeho názor je ten najlepší, občas využije i zbrane, ktoré tu druhú stranu usadia, aby si presadili to svoje. Kedy sa ale ešte jedná o kompromis a kedy už o manipuláciu? Aká je zdravá miera kompromisov? Ide to povedať takto ľahko? A dá sa to vôbec nejako zmerať? Vzťah by vám mal pomáhať sa rozvíjať a nie naopak.

Začiatky sú krásne

Na začiatku vzťahu je všetko krásne a zaliate slnkom. Bohužiaľ tomu tak ale nikdy nie je večne. A preto ste ochotní urobiť čokoľvek, aby ste tento vzťah udržali, rozvíjali a zároveň bol aj ten váš posledný a nastálo. To však môže byť práve ten kameň úrazu. Začnete robiť aj veci, ktoré vám nie sú prirodzené a vaše ústupky sa stanú každodennou súčasťou vášho partnerského života a vášho spoločného rozhodovania a vyjednávania.

Kompromisy versus problémy

Kompromis je skvelý a do vzťahu v každom prípade patrí, avšak je potrebné používať ho v rozumnej miere, aby ste nakoniec nezistili, že sa len ponižujete, neustále ustupujete a predovšetkým zabúdate na svoje sny, názory a svoj pohľad na svet. Kompromisy by mali byť používané v menšej miere, pretože pre vzťah sú proste nevyhnutné. Nemalo by byť problémom, aby ste začali hovoriť potichu, keď vidíte, že druhý napríklad telefonuje. Takéto malé kompromisy váš vzťah posilňujú a rozhodne ho neohrozujú. Problémom sú tie kompromisy, ktoré sa začnú robiť na základe toho, že je vo vašom vzťahu nejaká prasklina a nejaký problém. Kompromisy sú v rovnováhe a v poriadku, ak neohrozujú vaše kľúčové priania, túžby a potreby, ktoré by u vás mali byť vždy na prvom mieste. Keď vaše kompromisy začnú prerastať, začnú sa naopak aj praskliny a problémy vo vašom vzťahu neustále zväčšovať. Jednoducho ho tým pošlete do hája ľahko a rýchlo.

Aké kompromisy nerobiť?

Nerobte tie kompromisy, na základe ktorých narušíte základné kamene vášho vzťahu, tie, ktoré ohrozia vašu lásku, úctu k tomu druhému, dôveru a celkový postoj voči sebe. Pokúste sa občas prehodnotiť svoje očakávania a podeľte sa o svoje názory a emócie. Buďte ochotní robiť drobné ústupky, ako uznáte za vhodné. Nechcite toho druhého ovládať a nechcite byť ani sami ovládaní. Nerobte kompromisy, aby ste predišli konfliktom a hádkam, ktoré následne vedú k neriešeniu problémov. Môže to vyústiť až tak ďaleko, že sa problémov nahromadí viac a vzťah už nebude možné ďalej udržať ani zachrániť.

Kompromis

Ako zlepšiť váš vzťah na základe kompromisov?

Skúste nájsť stredobod problému

Najbežnejším rozdielom, ktorý je medzi partnermi, je väčšinou po stránke finančnej. Jeden je dožgroš a druhý by zase rád rozhadzoval. Sú to rozdiely úplne bežné, ale pre vzťah naprosto a väčšinou nevyhnutne katastrofálne. A hlavne, takúto vlastnosť nezmeníte. Človeka len tak ľahko neprerobíte. Je teda len na vás, akým spôsobom si dokážete vysvetliť svoj pohľad na peniaze a prístup k nim. Väčšinou býva veľmi ťažké, aby ste si navzájom dokázali čokoľvek vyvrátiť a našli spoločný kompromis. Verte ale, že sa to dá. Čím viac budete na tejto oblasti pracovať, tým skôr dokážete zvýšiť vašu dôveru, schopnosť kompromisov a harmóniu. Hádali ste sa niekedy doma o prevádzkovej teplote v byte alebo dome? Snáď každý. Jednému je teplo, druhému zima. Aj tu, v takej "banalite" je potreba kompromisov a dohôd.

Rozdielne charaktery

Introvert verzus extrovert, aj druhy pováh a charakterov hrajú významnú úlohu v robení kompromisov. Jeden je viac zamĺknutý a skôr používa hlavu, než prehovorí, extrovert to má väčšinou naopak, do všetkého sa púšťa po hlave, je spoločenský a jeho činy a ústa ho pred jeho myšlienkami občas predbehnú. Introvert teda bude chcieť byť častejšie v pokoji domova a extrovert bude naopak neustále vyhľadávať spoločnosť. Nevyčítajte teda svojmu partnerovi alebo partnerke, že sú v tomto úplne rozdielni než vy. Berte do úvahy rozdielnosť všetkých ľudí. Nebola by to nuda, keby boli všetci rovnakí? A nebolo by naopak horšie byť s niekým, kto by bol úplne rovnaký ako vy? Predstavte si, že žijete sami so sebou. Ústupky vo forme kompromisov sú občas na mieste a hlavne neoddeliteľnou súčasťou vašich vzťahov.

Ty pre mňa, ja pre teba

Existuje veľa vecí, s ktorými vás môže váš partner alebo partnerka otravovať a ktoré vám polezú na nervy, ale zrovna tak aj vy máte nejaké tie chyby, ktoré jemu alebo jej zas vadia na vás. Začnite aj takými drobnými kompromismi, typu: ja dôjdem kúpiť ten darček rodičom k výročiu a ty dojedeš odovzdať veci do čistiarne. Takých drobných kompromisov sa dá v bežnom partnerskom živote nájsť veľa. Skúste sa vždy zamyslieť, kde je možné, aby ste boli súčasťou kompromisov obidvaja a nielen jeden z vás.

Prehodnoťte vaše očakávania.

Nestáva sa vám niekedy, že vytvárate svoje argumenty len preto, že chcete, aby ste vy mali to hlavné slovo a hlavnú úlohu? Ak sa tak stáva počas hádky, pokúste sa svoje emócie podržať v tú chvíľu pod kontrolou. Je dôležité, aby ste vždy vedeli, čo naozaj chcete, nielen vo vzťahu, ale aj v živote. Niekedy je dobré stáť si za svojím a niekedy je naopak dobré, uznať chybu a prehodnotiť svoje očakávania.

Zamyslite sa nad tým, v čom sa ako partneri naozaj nezhodnete. Sú to veci dôležité? Alebo sú to len banality, ktoré riešite na prehnanej emocionálnej úrovni? Fyzická príťažlivosť ide ruka v ruke s emóciami. Väčšinou to tak je. A preto je potrebné udržiavať oboje. Malé kompromisy sú prirodzené a nevyhnutné, ale dávajte pozor na to, aby ste sa nevzdali až príliš veľa, kvôli tomu, aby ste vo vzťahu boli a predovšetkým zostali. Všetko s mierou. A ak vám príde, že vo vašom vzťahu neustále len ustupujete a je najvyšší čas na to, aby ste z neho odišli. Môžete začať s hľadaním toho lepšieho partnera alebo partnerky hneď teraz a tu.

[kač]

Zdieľajte tento článok na: