Premýšľali ste niekedy nad tým, čo obsahuje práve tá vaša kozmetika? Nevyznáte sa v tom? Poďte to zmeniť!
Nákupu kozmetiky by mal človek venovať nejaký čas. Hoci je jednoduchšie vziať ten najlacnejší z ponúkaných produktov a odchádzať s pocitom, že ste ušetrili, nebude vám ešte o čosi lepšie, keď budete vedieť, že tým neškodíte vlastnému telu?
V obchodoch môžete na kozmetických výrobkoch vidieť nápisy "paraben-free" alebo "sulfate-free". Tieto nápisy nám majú dať najavo, že je výrobok bez parabénov alebo sulfátov, popr. ftalátov. Všetko to odštartoval rok 2004, v ktorom vyšla štúdia prezentovaná v časopise Journal of Applied Toxicology. Táto štúdia tvrdila, že používanie parabénov vedie k rakovine prsníka. A počas posudzovania závažnosti tejto štúdie sa začali ľudia búriť a vyhľadávať výrobky bez parabénov. Firmy sa začali prispôsobovať a začali vyrábať paraben-free kozmetiku. Podobným spôsobom získali aj ostatné vyššie spomínané látky zlú reputáciu medzi ľuďmi. Je sa naozaj čoho báť? Posúďte sami.
Parabény sú obsiahnuté naozaj vo veľkom množstve výrobkov, nielen v kozmetike, ale používajú sa aj v potravinárstve a farmakológii. Spoznáte ich ľahko, pretože obsahujú vo svojom názve - paraben, napr. methylparabén, izopropylparabén, isobutylparabén, butylparabén a sodium butylparabén. Hoci Úrad pre kontrolu potravín a liečiv v Spojených štátoch označil parabény ako bezpečné pre zaradenie k bežnej starostlivosti o pleť, niektorí vedci i laici si aj napriek tomu myslia, že to nie je múdra voľba. Jeden z dôvodov je aj ten, že chemická štruktúra parabénu je podobná štruktúre estrogénu a môže teda zapadnúť do estrogénových receptorov. To môže ďalej spôsobiť narušenie jemného endokrinného (hormonálneho) systému a prípadne viesť tak k rakovine prsníka či inej forme rakoviny.
Vrátime sa k štúdii z roku 2004, ktorú spracovala "University of Reading" vo Veľkej Británii. Pri tejto štúdii zistili prítomnosť parabénov (zvlášť mehtylparabén) v ľudských nádoroch prsníka. Bola skúmaná iba prítomnosť parabénov v nádoroch prsníka, nie či sú pôvodcom týchto nádorov. Rozruch to ale urobilo taký, že sa medzi ľuďmi šírilo, že tieto látky nádory spôsobujú. V roku 2012 prebehli ďalšie štúdie, v ktorej sa potvrdila prítomnosť parabénov v 99% nádoroch prsníka. Stále sa ale nevie, či parabény naozaj spôsobujú rakovinu.
V roku 2006 bola vykonaná trochu iná štúdia, publikovaná v časopise Toxicity. Bola vykonávaná "in vitro" a preukazovala nárast rakoviny kože pri pôsobení UV žiarenia na metylparabén. Bohužiaľ nikdy nebola vykonaná porovnávacia klinická štúdia. Čo si myslíte o parabénoch teraz? Čítajte ďalej, aké látky sa v našej kozmetike vyskytujú.
Ak chcete zistiť, či sa vo vašej kozmetike nachádzajú sulfáty, hľadajte názvy Sodium Lauryl Sulfate (SLS), Sodium Laureth Sulfate (SLES), Ammonium Lauryl Sulfate alebo Sodium Myreth Sulfate. Tieto látky sa väčšinou používajú ako čistiace alebo penotvorné látky v čistiacich prostriedkoch a šampónoch. Testy ukazujú, že sulfáty (predovšetkým SLS) môžu preniknúť do očí i systémových orgánov (mozog, srdce, pečeň, atď.) a ukladať sa v nich. Dlhodobé ukladanie vzniká najmä pri používaní mydiel a šampónov s týmito látkami. Vyhnúť sa im je dobré hlavne u detí, ktorým sa tieto orgány ešte len vyvíjajú a majú väčšiu absorpciu, teda sa SLS často vyskytuje v očiach detí a mladých ľudí. SLS tiež mení pomer niektorých bielkovín v bunkách očných tkanív u všetkých vekových kategórií.
SLS tvoria dusičnany. Ak je použitý v šampónoch alebo čistiacom prostriedku, ktoré sú vyrobené na báze dusíka, vzniknú karcinogénne dusičnany, ktoré môžu vstúpiť vo veľkom množstve do krvného obehu. Môžu spôsobiť podráždenie očí, šupinky na hlave podobné lupinám, kožné vyrážky, vypadávanie vlasov a alergické reakcie.
SLS produkuje nitrozamíny, ktoré sú silnými karcinogénmi. Vyskytujú sa aj v potravinách (najviac v údeninách). Dr David H. Fine odhaduje, že každé použitie kozmetiky so sulfátmi obsahuje 50-100μg nitrozamínov, zatiaľ čo človek, ktorý skonzumuje slaninu s nitrozamínmy prijme menej ako 1μg.
Všetky sulfáty sú silné čistiace látky, ktoré zbavujú kožu jej vlhkostnej bariéry. S tým je spojené narušenie imunity a zdravia kože, môže sa objaviť suchá pokožka, jej svrbenie a začervenanie. Pri testoch na zvieratách spôsobovali vážne zdravotné problémy.
Ftaláty sú chemické zlúčeniny a používajú sa ako zmäkčovadlá - predovšetkým na plastické hmoty. Ich výskyt ale nie je vzácny i v kozmetike, kde sa používa pre pružnosť produktu, zmenu jeho štruktúry a kvality. Existuje ich veľa druhov, väčšina z nich obsahuje slovo phtalate a medzi najrozšírenejšie patrí di-2-etyl hexyl phthalate (DEHP), diisodecyl phthalate (DIDP), butylbenzyl phthalate (BBP), dibutyl phthalate (DBP), diisononyl phthalate (DINP) a dietyl phthalate (DEP). Butyl ester alebo zmäkčovadlo (plasticizer) sú ďalšie možnosti, ktoré môžete nájsť na obale.
Rovnako tak ako parabény, aj ftaláty patria medzi endokrinné disruptory (hormonálne látky, ktoré narúšajú funkciu hormónov), ktoré spôsobujú problémy s reproduktívnym systémom (najmä u mužov), môžu tiež spôsobovať astmu, alergické reakcie, problémy s obličkami a tiež zvyšujú abdominálny (brušný) tuk. Bolo dokázané, že muži s najväčšou koncentráciou ftalátov v moči mali aj najväčší podiel brušného tuku a inzulínovej rezistencie.
Hoci u väčšiny týchto látok nie je 100% dokázané, že vedú k rakovine, aj tak by ste sa pred nimi mali mať na pozore. Škodlivé látky aj dlhú dobu po ukončení užívania sa nachádzajú v tele. Spôsobujú celý rad iných zdravotných ťažkostí a pritom nie je tak ťažké sa im vyhnúť. Skúste si miesto svojej "parabénovej, sulfátovej a ftalátovej" kozmetiky vybrať nejakú prírodnú, investujete tak peniaze do niečoho zmysluplného - svojho zdravia.
[Lil]
Zdroj: https://dermamedsolutions.com/news-blog-events/category-blog/parabens-and-phthalates-and-sulfates-oh-my/