Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Alergia alebo hrozba jari prichádza

4.máj 2015
Alergia alebo hrozba jari prichádza

Hovorili ste si "Ešte, že nepatrím do tej 1/5 ľudí, ktorí trpia alergiou." a potom zrazu "Bum!"? Nezúfajte a postavte sa tomu čelom. :)

Každý má svoje obľúbené ročné obdobie, veď všetky majú niečo do seba. Moje najobľúbenejšie obdobie je jar, milujem tú pozitívnu náladu prírody, ktorá je všade, kam sa pozriem. Príroda si cez zimu oddýchla a je zase čas sa prebudiť a ukázať svoje krásne farby. Vonku svieti slniečko, tráva je zelená a stromy začínajú kvitnúť, všetko je dokonalé ... A potom to príde. Ráno sa prebudíte, zistíte, že dýchať nosom je úplne nemožné, nič nevidíte, pretože vám slzia oči a ste celí opuchnutí. Alergia k vám zavítala v celej svojej kráse.

Alergia je premrštená odpoveď tela na nejaký podnet. V prípade alergie, ktorá sa objavuje na jar (ale aj v lete a na jeseň), je to peľ z kvetov, trávy a stromov. Tí menej šťastní, ktorí alergiou trpia, iste vedia, ako sa alergia prejavuje. Niekto má nos upchatý, iný má vodnatú nádchu, niekto má začervenané, svrbiace oči, chrapľavý hlas, škrábanie v hrdle, niekoho trápi nekonečné kýchanie a "najlepšie" je, ak to schytáte všetko naraz (vlastná skúsenosť). Ľudia na vás vonku zvláštne pozerajú, pretože vyzeráte, ako keby ste týždeň nespali, máte zodratý nos z večného smrkania a slzia vám oči. Tým sa vám dokáže sprotiviť aj inak tak krásna jar. Ale čo s tým? Skúste nejaké tipy a triky, ktoré vám umožnia v tomto období žiť aspoň trochu "normálny život".

Základ

Základom "zvládania" alergie je vôbec vedieť, na čo ste alergický. Návšteve lekára sa teda pravdepodobne nevyhnete. Ak ste už oboznámení s výsledkami, kúpte si "peľový kalendár" alebo si ho nájdite na internete, kde je ich veľké množstvo. Zistíte tak, v ktorom období budú vaše alergické príznaky najhoršie.

Lekár vám pravdepodobne tiež predpíše nejaké lieky podľa stupňa závažnosti. Pravdepodobne vám odporučí nejaké kvapky (do nosa alebo očí), ktoré okamžite zmiernia váš problém (upchatý nos, svrbenie očí), ale z dlhodobého hľadiska nie sú vhodné, obzvlášť nosové spreje môžu spôsobovať závislosť a vo finále máte nos stále upchatý, kým neaplikujete kvapky . Ďalšou možnosťou sú antihistaminiká, ktoré sa berú pravidelne po celú dobu trvania vašich problémov. A ak vaše ťažkosti trvajú dlhodobo, nasadzujú sa preventívne lieky, medzi ktoré patria aj kortikoidy.

Nosné kvapky

Ako už som sa zmienila, užívať dlhodobo nosové kvapky nie je vhodné. Existujú ale nosové kvapky s morskou soľou alebo Vincentkou, ktoré sa môžu používať bez obmedzenia a čistia a regenerujú nosovú sliznicu.

Obmedzenie pobytu vonku

V období, keď je vo vzduchu najviac peľu z kvetov, drevín, bylín alebo tráv, na ktoré ste alergický, sa nezdržujte zbytočne vonku. Áno, každý musí do práce, do školy alebo ísť nakupovať, ale vyhnite sa celodennému pobytu vonku, hlavne vo veterných dňoch. Vo veterných dňoch tiež doma neotvárajte okná. Choďte von v čase, kedy je najmenšia koncentrácia peľu - medzi 10 a 15 hodinou a naopak sa vyhnite pobytu vonku okolo 17 hodiny.

Vonku

Ak už vyrazíte von, nezabudnite sa ozbrojiť vašou novou tajnou zbraňou - slnečnými okuliarmi. Tie okrem škodlivého UV žiarenia chránia oči aj pred peľom, takže tiež 2v1.

Ak vyrazíte niekam autom, snažte sa neotvárať okienka a radšej pustite klimatizáciu.

alergia

Umývanie rúk a vlasov

Zakaždým, keď prídete z vonku, mali by ste si umyť ruky a tvár, aby sa vám nestalo, že si "opeľovanou" rukou siahnete do oka a vaše príznaky sa ešte zhoršia. Je tiež vhodné si častejšie umývať vlasy, v ktorých peľ tiež rád zostáva a čaká na svoju príležitosť - dostať sa k vám do postele. A verte, že s peľom v posteli to nie je vôbec žiadna sranda! Takže ak sa tomuto chcete vyhnúť a nechcete si umývať vlasy každý deň, aspoň si ich zakaždým poriadne vyčešte.

Oblečenie

Keď prídete z vonku, mali by ste sa prezliecť do iného oblečenia, pretože zrniečka peľu sa zachytávajú aj na oblečení. S tým tiež súvisí sušenie bielizne. Aj keď je vonku pekne, mali by ste bielizeň sušiť skôr vnútri alebo ju potom poriadne vyklepať.

Prach a peľ v domácnosti

Eliminujte usadený prach a peľ u vás doma vlhkou handrou najlepšie niekoľkokrát denne. Jedná sa hlavne o parapety a okná, kde sa ho usadí najviac. V žiadnom prípade nepoužívajte prachovku, ktorá peľ a prach akurát rozvíri.

Zvieratá

Hoci sa to možno nezdá, aj zvieratá (hlavne psy) môžu zhoršovať prejavy vašej alergie. Na srsť sa im počas pobytu vonku prichytí pomerne veľké množstvo peľu, ktorý si potom so sebou odnášajú aj domov. Nepúšťajte preto vašich miláčikov do vysokej trávy a pred odchodom domov peľ vyčešte alebo aspoň nejako "oprášte".

Záhradka

Práca na záhradke nám síce prináša radosť, ale aj starosť. Pri kosení trávy sa rozvíri nekonečné množstvo peľu, ktoré vy potom s radosťou dýchate. Ak môžete, požiadajte niekoho, kto by vám trávnik posekal za vás a ak to predsa len zostáva na vás, vezmite si masku, ktorá vás ochráni. Nezabudnite ani na vyššie zmienené slnečné okuliare.

Dovolenka

Na dobu, kedy sú vaše alergické prejavy najhoršie, si môžete naplánovať dovolenku k moru. Na pláži si odpočiniete nielen psychicky a fyzicky, ale aj od peľu. Dávajte ale pozor na výber destinácie, vyhýbajte sa trópom, kde je vlhké prostredie a okrem peľov by ste mohli naraziť aj na pliesne, na ktoré je tiež častá alergia.

Prajem vám, aby ste peľovú sezónu prežili v čo najväčšom pokoji a pohode, ak budete dodržiavať tieto zásady, určite bude aspoň miernejšia. Tak čo najmenej posmrkaných vreckoviek a preslzených dní!

[Lil]

Zdieľajte tento článok na: