Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Ktoré potraviny vraj spaľujú tuky? A aká je realita?

23.júl 2020
Ktoré potraviny vraj spaľujú tuky? A aká je realita?

Chcete zhodiť nejaké to kilo, aby ste sa v lete cítili sa svojou postavou spokojnejší? V takom prípade určite budete musieť dávať pozor na to, čo jete. Sú tu potraviny, ktorým by ste sa mali rozhodne vyhnúť, ale údajne existujú aj také, ktoré vám s chudnutím môžu pomôcť, pretože rýchlejšie spaľujú tuky. Dnes vám povieme, ktoré to sú, a či sú fámy o nich založené na pravde.

Raz za čas väčšinu ľudí dostihne pocit, že by mali so svojou postavou niečo urobiť. Pokiaľ ale nie sú informovaní, idú na to zle. Určite nestačí si vziať zázračnú pilulku na chudnutie a ďalej sa váľať na gauči. Rovnako ako nestačí jesť nami dnes spomínané potraviny a myslieť si, že to všetko urobia za vás, to určite neurobia. Ale možno vám s chudnutím môžu trochu pomôcť...

Začnite sa hýbať

Keď sa rozhodnete, že chcete nejaké to kilo zhodiť, váš prvý krok by mal byť, že sa zdvihnete z gauča a budete sa hýbať. Z počiatku sa nemusíte nejako extra prepínať, ani hneď hľadať fitness centra. Ak na pohyb nie ste vôbec zvyknutí, budú vám stačiť každodenné prechádzky, ktoré ale musia byť dlhšie a pravidelné. Keď si každý deň nedoprajete aspoň nejaký pohyb, nemôžete počítať s tým, že sa niečo zmení. Postupne môžete pridať nejaké športy, napríklad jazdu na bicykli, na korčuliach, kolobežke, behanie alebo športové tímove hry.

Ak je na tieto intenzívnejšie pohybové aktivity na vás vonku veľmi horúco, kúpte si domov rotoped alebo bežecký pás. Keď budete veľmi odhodlaní niečo zmeniť a posilniť svoje telo, začnite posilňovať. Dobré je navštíviť aspoň prvých pár lekcií vo fitness centre, aby vám tréner mohol poradiť, ako správne doma cvičiť a ako pri tom dýchať. No a potom už bude len na vás, či budete ďalej chodiť do fitness centra, posilňovní alebo či radšej budete cvičiť doma. Je to jedno, dôležité bude len to, že sa budete hýbať a nie okupovať celý deň gauč.

Nezabudnite na stravu

Druhou dôležitou súčasťou, bez ktorej sa pri chudnutí nezaobídete, je strava. Bude to chcieť naozaj pevnú vôľu, ak sa váš jedálniček doteraz skladal iba z vyprážaných a/alebo mastných jedál, chips, pizze, sladkých limonád, čokolády, sladkostí a ďalších lahôdok (ktoré naozaj lahodne chutia, o tom žiadna, len naše telo pri ich pravidelnom prísune nie je nadšené). V lete je chudnutie ľahšie, pretože je všade veľa čerstvej zeleniny a tá s chudnutím naozaj pomáha. Zeleninové šaláty s rôznymi doplnkami plnými bielkovín (syry, mäso, strukovinové placky,...) sú chuťovo veľmi dobré, vaše telo nezaťaží zbytočnými tuky a nebudete sa celý deň cítiť tak napchatí a unavení.

Kilá často začnú klesať už vo chvíli, keď vymeníte sladké malinovky za obyčajnú vodu - o tej budeme rozprávať ešte neskôr. Nehovoríme, že jeden pohár coly za týždeň prekazí všetky vaše snaženia, ale colu si človek kúpi a vypije ju väčšinou celú (1,75 l) a to ešte čo najrýchlejšie, aby nevyprchávali bublinky. A tak tu máme krásnych viac ako 12 litrov za týždeň, to znamená neuveriteľných 1300 g cukru za týždeň! Do toho si určite radi urobíte kávu s jednou či dvoma lyžičkami cukru, zjete nejakú tú sladkosť... Nespotrebovaný cukor sa ale v našom tele premení na tuk a ten sa krásne ukladá a ukladá. A potom sa človek ani nemôže čudovať, že za ten rok toľko pribral.

Niektorí ľudia majú spaľovanie tukov pomalšie ako ostatní a obzvlášť u tých sa bude hodiť toto spaľovanie trochu podporiť. Nie je na tom nič ťažké, stačí len do jedálnička zaradiť vhodné potraviny - aspoň to hovoria moderné trendy. Nejedná sa o žiadne exotické kúsky, všetky nájdete bez problému v miestnom supermarkete, niektoré dokonca aj doma. Mali by sme tomu veriť? Čo na to hovoria odborníci? V každom prípade ale myslite na to, že veľmi záleží na tom, s čím tieto potraviny skombinujete - keď ich dáte do tučného a vyprážaného jedla, ktorým sa prejete, nebude mať celé toto snaženie s vyberaním vhodných potravín vôbec žiadny význam.

A ktoré ingrediencie by vám teda doma údajne nemali chýbať, aby ste mohli urobiť ďalší krok pre splnenie si svojich snov o štíhlej postave?

Když chcete shodit pár kilo, musíte ze svého jídelníčku odstranit nezdravá jídla

Tieto potraviny vám údajne pomôžu so spaľovaním tukov

Škorica

Každý miluje vôňu škorice. Väčšina žien s ňou pečie, pridáva ju do omáčok alebo robí varené víno, ale málokto vie o jej pozitívnych účinkoch na ľudský organizmus. "Môže regulovať metabolizmus krvného cukru," hovorí Dr. Charlie Seltzer, lekár na chudnutie vo Filadelfii, s odkazom na výskumy, ktoré škoricu a pozitívnymi účinkami na krvné lipidy a menšiu telesnú hmotu. Teória je však do značnej miery založená na testovaní vykonávanom na zvieratách, napríklad králikoch, bez podložených dôkazov o významných účinkoch na človeka.

Chilli papričky

Výskum naznačuje, že doplnenie kapsaicínom, aktívnou látkou nájdenú v chilli papričkách, môže znížiť chuť do jedla, zvýšiť sýtosť a potlačiť hromadenie telesného tuku v reakcii na dávky v rozmedzí od šiestich do deviatich miligramov denne, hoci mnoho štúdií je založených na malom množstve veľkosti vzoriek . "Možno spálite ďalšie kalórie alebo dve, ale nemyslím si, že by ste si všimli rozdielu," hovorí Dr. Seltzer.

Dr. Caroline Apovian, riaditeľka výživy a chudnutia v bostonskom lekárskom centre a profesorka medicíny na Bostonskej univerzite, si myslí, že by k chudnutiu mohol prispievať ešte jeden faktor: "Ak niečo zjete a bude to veľmi pálivé, nebudete toho chcieť zjesť veľa."

Zeler

Názory na zeler sú veľmi sporné. Dr. Seltzer má na túto zeleninu, ktorá sa mimochodom skladá z 90% vody, a jej schopnosť spaľovania tukov pomerne striktné názor: "Nedokázali by ste fyzicky zjesť toľko zeleru, aby to malo nejaký pozoruhodný účinok na spaľovanie tukov. Mohlo by to dobre účinkovať len v prípade, kedy by ste jedli prevažne zeler a vynechávali ostatné jedlá, ktoré majú viac kalórií, a tým by ste sa dostali do deficitu kalórií, ktorý by vám pomohol tuk spaľovať."

Je celer opravdu úspěšným pomocníkem při hubnutí?

To je pravdepodobne dôvod, prečo sa občas niekde dočítate, že zelerová, mrkvová alebo akákoľvek iná diéta funguje - táto zelenina nie je kaloricky bohatá a vlastne tým tak podvyživujete svoje telo. A aj keď má zelenina veľa vitamínov, ak jete stále tu rovnakú a nič iné, budú vám po čase chýbať aj vitamíny alebo minerálne látky.

Zelený čaj

"Zelený čaj naozaj môže v malej miere zrýchliť váš metabolizmus, ale naozaj len trochu. Určite si však všimnete rozdielu, keď vymeníte colu alebo iné sladké limonády za zelený čaj," hovorí Dr. Seltzer, ktorý za vinu zrýchlenia metabolizmu prikladá kofeínu, resp. teínu. Niektorí ľudia dokonca zeleným čajom nahrádzajú svoje jedlá, čo samozrejme nemôže vykazovať dlhodobo priaznivé účinky.

Existujú aj rôzne extrakty (nielen) zo zeleného čaju, ktoré ale Národné centrum pre komplementárne a integratívne zdravie (National Center for Complementary and Integrative Health - NCCIH) nepodporuje ako doplnok pre pomoc pri chudnutí. Môžu za to predovšetkým následky, ktoré dlhodobé užívanie takého extraktu môže napáchať, napríklad bolesť brucha, tmavý moč alebo choroby či poškodenie pečene.

Jogurt

Hoci je potrebné viac výskumov ohľadom možných mechanizmov, výskum naznačuje, že jogurt môže napomáhať chudnutiu, ak je konzumovaný miesto menej zdravých potravín. Pravdepodobne to má niečo spoločné s tým, ako jogurt ovplyvňuje baktérie v črevách alebo s jeho nutričným zložením, najmä pokiaľ ide o druhy s vysokým obsahom bielkovín, ako je grécky jogurt. Podľa Dr. Seltzera telo používa viac energie na strávenie bielkovín, než na štiepenie sacharidov a tukov. Výsledkom je, že spracovávate menej kalórií, ktoré jete z potravín bohatých na bielkoviny, než by ste inak mohli prijať z iných potravín, ktoré obsahujú menej živín.

"Proteín je nasytenejší než jednoduché uhlohydráty," dodáva Dr. Apovian a menuje kura a ryby ako dobré alternatívy mliečnych výrobkov s vysokým obsahom proteínov. Ale opäť to znamená, že sa skrátka musíte vzdať tučných jedál, pretože jedna lyžička (ale ani desať) jogurtu vás od obezity len tak sama nezachráni.

O kávě se říká, že pomůže při spalování tuků, je to ale pravda?

Káva

Výskum naznačuje, že kofeín môže ľudí prinútiť menej jesť a viac sa hýbať, čo, ako vám povie ktorýkoľvek odborník na chudnutie, je skutočným tajomstvom spaľovania tukov. Fyziologické účinky látky sa však vzťahujú na mozog, takže nemôžete konzumovať kávu v nadmernom množstve, bez toho aby ste necítili nervozitu, nesústredenosť alebo neboli aspoň trochu mimo.

Neočakávajte významné alebo dokonca nejako merateľné účinky len preto, že budete častejšie chodiť do svojej obľúbenej kaviarne. Navyše väčšina ľudí si dáva do kávy aj cukor a mlieko, a to už potom stráca na efektu, ktorý by ste požadovali.

Studená voda

Výskum ukazuje, že vystavenie nízkym teplotám - tj. v bazéne alebo na zjazdovke - naozaj zvyšuje metabolizmus a spaľovanie tukov. Menšie štúdie tiež ukázali, že pitná voda (asi dve šálky teplej tekutiny) by mohli zvýšiť metabolizmus až o 30 percent počnúc už 10 minútami po konzumácii, pričom výsledky pretrvávajú až 40 minút.

Ale Dr. Seltzer sám svojim klientom tieto stratégie neodporúča pre nejasné výsledky: "Teplota nepredstavuje žiadny obrovský rozdiel, ak sa na to nepozeráte v skúmavke," hovorí s odkazom na to, ako veda nie vždy zodpovedá každodennému životu mimo laboratória. "To znamená, že pitie vody akejkoľvek teploty môže spôsobiť, že sa budete cítiť plní, takže budete jesť menej a prijímať menej kalórií," dodáva Dr. Apovian.

Nesnažte sa chudnúť pochybnými cestami, ale radšej urobte prvý krok a začnite sa hýbať a jedzte menej tučných, vyprážaných a iných nezdravých jedál.

[Lil]

Zdieľajte tento článok na: