Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Je čas na jarný detox

4.apríl 2017
Je čas na jarný detox

Jar sa už hlási o slovo niekoľko dní, tak je na čase naštartovať poriadne aj naše telo a pripraviť ho na nové obdobie. Po zime, kedy má človek viac obmedzený pohyb vonku na čerstvom vzduchu a napcháva sa sladkosťami, je to potrebné.

Záleží na každom z nás, či svojmu telu jarnú detoxikačnú kúru dopraje, ale verte, že si to naše telá naozaj zaslúžia! Nemusíte kvôli tomu ani nejako trpieť, stačí sa odhodlať, vedieť, že robíte pre svoje telo to najlepšie a ísť si za týmto cieľom. Rovnako ako vykonávate jarné upratovanie vo vašom dome, mali by ste ho vykonať aj sami v sebe. A to nielen v tele ako takom, ale poriadne prečistiť aj psychickú stránku. Prestať lipnúť na minulosti, zahodiť staré chmáry a začať sa sústrediť na prítomnosť. Kompletným jarným detoxom privítate nové počasie a budete sa cítiť skvele.

Prečo jar?

V priebehu zimných mesiacov, kedy sme len zalezený doma pred televízorom, sa nám v tele hromadia veľa škodlivých látok, ktoré sa inokedy odbúravajú cvičením, pohybom, správnym pitným režimom a aj dobrou náladou. Pre väčšinu ľudí zima ale predstavuje skôr obdobie stresu, depresií a zlej nálady, a preto tieto elementy, ktoré odbúravajú škodlivé látky, schádza. Váš systém je zanesený a vy sa cítite unavení, boľaví, preťažení atď. Práve preto sa najlepšie na detox hodí jarné obdobie a mimo to, ho tiež odporúčajú staroveké ajurvédske postupy.

Dôležité kroky

Proces detoxikácie nám umožní sa cítiť ľahšie a živšie, viac uvoľnene, rovnako tak na nás pôsobí jarné slnko, keď vyjdeme von. Pre detox organizmu musíte dodržiavať nasledujúce kroky.

Pite veľa vody

Začnite deň pohárom vody izbovej teploty s citrónom. To vám pomôže vyčistiť pečeň, pripraviť váš tráviaci systém na denný kolobeh trávenia a hydratuje vaše telo. Aj počas dňa musíte piť veľa čistej vody, nie sladkých minerálok.

Sústreďte sa na jedlo

Po prvé sa musíte sústrediť na to, čo jete. Podporte svoju pečeň listami púpavy, surovým cesnakom, grepfruitom, avokádom, repou, mrkvou alebo artičokmi. Tiež nezabudnite na korenie, ktoré podporí detoxikáciu a trávenie, ako je kurkuma, rasca, kajenské korenie a koriander. Po druhé sa sústreďte pri jedle len na samotné jedlo. Nepozerajte sa na televíziu, nečítajte noviny, ani nehovorte.

Vyhnite sa lepku, mliečnym výrobkom a iným spracovaným potravinám

Tieto potraviny sú ťažké na trávenie a budú zbytočne odvádzať pozornosť imunitného systému a iných systémov dôležitých pri detoxikácii. Tiež nepite kávu a alkohol.

Jedzte ľahkú a skorú večeru

Večera by mala byť najmenšie jedlo dňa. Môže ju zastať malá porcia uvarenej zeleniny, polievky alebo smoothie, ako bude spomenuté ďalej v harmonograme. Jedzte najneskôr v 19 hodín, pre niektorých to môže byť utrpenie, ale aspoň vás to donúti ísť skôr spať.

Zapoťte sa

Teraz, keď už nemusíte nosiť ťažké a hrubé zimné bundy, v ktorých sa skoro nedá hýbať, vyjdite von a choďte, behajte, jazdite na bicykli, korčuliach, kolobežke, zacvičte si jogu... Možností je veľa! Najlepšie zájdite niekam do prírody, kde sa môžete aj nadýchať čerstvého vzduchu a nájdete v nej pokoj. Po aktivite si dajte relaxačný kúpeľ v epsomské soli, ktorá pomáha odstrániť toxíny z tela, uvoľňuje svalstvo a tým urýchľuje jeho hojenie a znižuje bolestivosť. Vyskúšať by ste mali aj saunu, pretože pri potení sa uvoľňuje z tela veľa toxínov.

Dýchajte zhlboka

Svoje dýchanie by ste mali kontrolovať po celý deň, ale najdôležitejšie je to ráno a večer, kedy by ste mali vyskúšať dýchacie cvičenia. 4 sekundy sa nadychujte, následne zadržte dych na 7 sekúnd a vydychujte 8 sekúnd. Opakujte to 4x ráno a 4x večer.

Choďte skoro spať

Pri detoxe je dôležité dopriať telu toľko potrebný odpočinok. Spite dlho a čo najmenej myslite pred zaspaním na stres a problémy. Aj po fyzickej aktivite si telo rado dostatočne oddýchne.

Vytvorte si detoxikačný harmonogram

Stanovte si, ako dlho bude váš detox trvať. Najlepšou voľbou bude časový úsek medzi 7 a 21 dni. Ale takých 10 dní je asi najideálnejších - nie je to príliš dlhé a zvládne to skoro každý. Keby ste aj tak cítili, že to jednoducho nedávate, skráťte si to, vypočujte svoje telo.

Ak ste už trochu skúsenejší alebo chcete sami experimentovať, tieto body vrátane časového horizontu sú všetko, čo potrebujete vedieť. Ak by ste ale radi ešte nejaké konkrétnejšie rady, tu máme k dispozícii detailný sedemdňový harmonogram.

Zacvičte si jogu na čerstvom vzduchu...

Detailný časový harmonogram na 7 dní

Začiatočníci sa tu môžu inšpirovať harmonogramom na 7 dní, ale samozrejme ho môžete aj trochu pretiahnuť, keď budete chcieť a budete sa počas detoxikácie cítiť dobre.

Čo jesť

Doprajte si zeleninu, ovocie, orechy, vodu a zamerajte sa na čerstvé, organické a lokálne produkty. Základom celého dňa budú smoothie. To sú ovocné alebo zeleninové šťavy, kde sa mixuje celý kus ovocia alebo zeleniny, nepleťte to s odšťavněním. Tým si doprajete okrem vitamínov i veľa vlákniny, ktoré prečistia črevá. Ak vás o smoothie zaujíma viac, prečítajte si článok venovaný práve smoothie.

Čo nejesť

Ako už bolo spomenuté, vynechajte alkohol, kofeín, lepok, mliečne výrobky, ale aj cukor, sóju, vajcia, arašidy a umelé sladidlá.

Deň 1-2 a 6-7

7-8 hodín: smoothie

10-11 hodín: desiata

12-13 hodín: zelenina na pare s orechmi, olivovým olejom, citrónom a morskou soľou

15-16 hodín: olovrant

18-19 hodín: smoothie

Deň 3-5

7-8 hodín: smoothie

10-11 hodín: desiata

12-13 hodín: smoothie

15-16 hodín: olovrant

18-19 hodín: smoothie

Desiata

Na desiatu si môžete dať tieto potraviny - kúsok ovocia a orechy, zeler a mandľové maslo, čerstvý hrášok a orechy, ryžové krekry a hummus, ryža s mandľovým maslom, zelenina na pare s orechmi, avokádo s morskou soľou, svoju službu zastane i len pár orechov, keď nemáte čas alebo ste si nestihli nič pripraviť.

Smoothie

Hoci v už spomínanom článku nájdete pár receptov na smoothie, nie všetky sú vhodné pre detox. Preto si pripravte skôr smoothie z tejto ponuky potravín.

Do detoxikačného smoothie patria:

  1. Čerstvé alebo zmrazené ovocie: zvoliť môžete aké chcete, ale napríklad ananás má silné detoxikačné účinky, pol banánu alebo štvrtka avokáda urobia smoothie krásne krémové.
  2. Zelenina - vyberte si vždy dve: špenát, uhorka, kel, fenikel, zeler, mrkva, petržlen, avokádo, reďkev, artičoky, kapusta, špargľa a tak ďalej...
  3. Bylinky: mäta, žihľava, petržlen, koriander, púpava, ...
  4. Hrsť semienok alebo orechov - konopné, ľanové, tekvicové, sezamové, kustovnica čínska, mandle alebo vlašské orechy
  5. Nebojte sa pridať napríklad aj malú štipku kajenského korenia alebo kurkumy.
  6. Smoothie si môžete obohatiť aj o proteín (ale pozor, aby ste si nedali denne vysokú dávku)
  7. Voda, aby vznikla požadovaná konzistencia. Polovica z vody môže byť kokosová voda pre lepšiu chuť.

Nájdite si minútku

Vo svojom chaotickom dni (ak sú u vás také dni na dennom poriadku) si cez všetku prácu a stres nájdite 10 minút na meditáciu (o ktorej sme písali článok tu) a pár minút na jogu. Uvoľní celé vaše telo aj myseľ a tie potom budú lepšie detoxikovať a vy sa budete cítiť lepšie.

Po detoxe budete žiariť novo nadobudnutou dobrou náladou a energiou a potom pri prechádzke parkom možno na niekoho narazíte a zoznámite sa...

Zdroj:

http://www.mindbodygreen.com/0-2567/7-Day-Spring-Detox.html 

https://www.mindbodygreen.com/0-13232/8-tips-for-an-easy-affordable-spring-detox.html

http://www.care2.com/greenliving/17-top-foods-for-a-spring-detox.html

[Lil]

Zdieľajte tento článok na: