Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Jar, ja sa zrovnám!

15.marec 2021
Jar, ja sa zrovnám!

Univerzálna rada na otázku, ako sa zbaviť únavy a získať životnú energiu, neexistuje. Keď zaradíme do svojho jedálneho lístka denne minimálne päť porcií zeleniny, ovocia, budete používať aj nohy a nielen auto, a strávite každý deň pol hodiny vonku, efekt určite zaznamenáte.

Pokiaľ na vás v tomto období doliehajú pocity malátnosti, únavy, jednoducho chýba energia, je to úplne v poriadku. Jarná únava, ktorá trápi viac ako polovicu Európanov, nie je žiadny moderný výmysel. Spoznali ju aj naši predkovia a súvisí s biorytmom aj so skladbou nášho jedálnička. Keď ste v zime nezanedbávali konzumáciu ovocia a zeleniny, ktorých sú supermarkety stále plné, nejde zďaleka o také vitamínové bomby, ako by ste si možno mysleli. Väčšina je z dovozu a putuje k nám celé dni aj týždne.

V zahraničí musia toto ovocie zbierať ešte nezrelé, aby počas cesty nezhnili. Obsah ich minerálov a hlavne vitamínov je preto dosť nízky. Nastal teda čas doplniť si ich z hodnotnejších zdrojov.

Pilulka na všetko neexistuje

V dnešnej rýchlej dobe sa môže pilulka multivitamínu zdať ako perfektné riešenie. Zrazu tak podľa informácie na obale zhltnete 100% odporúčanej dávky celej abecedy vitamínov a aj stopových prvkov. No, poradí si s tým vaše telo? Príliš vysoké hladiny minerálov a vitamínov môžu podľa odborníkov ohroziť vaše zdravie. Ak sa teda chcete spoliehať na tabletky, poraďte sa radšej najskôr s vaším lekárom. V prípade, že užívate nejaké lieky, je tu šanca, že potravinové doplnky negatívne ovplyvnia ich účinok.

Napríklad neuvážené dlhodobé užívanie vápnika vo vyšších dávkach môže pškodit vaše srdce, vysoké dávky betakaroténu zvyšujú riziko rakoviny pľúc, vitamíny rozpustné v tukoch sa môžu hromadiť v tele, s velkými dávkami vitamínu C hrozí tvorba obličkových kameňov. Keď užívate železo na anémniu, pridaním céčka si koledujete o aterosklerózu. Kombinácia zinku a medi je úplne zbytočná, lebo zinok bráni vstrebávaniu medi. Tak by sa dalo pokračovať ďalej. Tabletky obsahujúce minerály nedokáže naše telo efektívne spracovať, pretože sú v anorganickej forme.

Pred štyridsiatkou z nich vstrebáte do 10%, vo vyššom veku už len 5%. Čo teda robiť, keď na vás doľahla jarná únava a telo potrebuje niekde získať zdroj energie? Riešenie je pomerne jednoduché.

Čo tak beh aj ranná rozcvička?

Jarnou únavou trpia viac tí, ktorí chladné dni trávili v pohodlí teplého domova alebo vytopenej kancelárie, nechodili príliš von a veľmi sa nehýbali. Ale keď máte nabrať životnú energiu, musíte ju aj trochu vydať. To neznamená, že si pobežíte kúpiť permanentku do fitka a začnete drieť.

Premáha vás jarná únava? Prebehnite sa...

Neprimeraná a nárazová fyzická aktivita by vám mohla prechodne ešte znížiť imunitu. Perfektné sú prechádzky vonku, najlepšie v prírode. Keď vám na ne cez týždeň nezostáva čas, snažte sa vymyslieť niečo iné, čo by ich nahradilo. Zrušte napríklad jazdu autom a choďte do práce pešo alebo verejnou dopravou, prípadne aspoň zaparkujte auto o niečo ďalej od vášho pracoviska a prejdite sa kus cesty po vlastných. Skúste tiež zabudnúť na výťah. Nič z toho nestíhate? Po práci si teda trochu zabehajte.

Aj za štvrťhodinku sa toho dá stihnúť dosť. Keď budete striedať napríklad polminútový intenzívny šprint s minútou a pol pomalého behu, urobíte pre seba predsa len kus práce. Stačí začať s dvomi-tromi opakovaniami, postupne pridávajte až na osem. Vaše telo sa spevní, spáli nejaký ten tuk, ale napríklad aj zvýši produkciu somatotropného hormónu, teda hormónu rastu. Ten má nezanedbateľný vplyv na vašu imunitu, ako aj na regeneráciu a reprodukciu buniek. Rozprúdenie krvi je skvelé na srdcovo-cievny systém.

Možno ste počas zimy nabrali aj nejaké to kilo navyše a nosiť ich so sebou, to tiež uberá energiu. Skúste si privstať a trochu ešte na lačno zacvičiť. V tú chvíľu sa výborne spaľujú tuky.

Kam nechodí slnko...

Samostatnou kapitolou je vitamín D, ktorého máme v našich zemepisných šírkach po zime nedostatok takmer všetci. Tvorí sa totiž v koži vďaka pôsobeniu slnečného žiarenia. Jeho letné zásoby vydržia najviac štyri mesiace, takže už okolo Vianoc ho začíname mať nedostatok. Prejaví sa to hlavne na imunite. Začiatok roka je známy ako obdobie, kedy prepuknú chrípkové epidémie a čakárne lekárov sa plnia pacientmi s virózami. Nedostatok vitamínu D ovplyvňuje tiež náladu, pretože priamo súvisí s tvorbou serotonínu, hormónu šťastia.

A všetci vieme, ako dokáže psychická nepohoda unaviť aj telo. Inak, asi polovica slovenských žien má nedostatok vitamínu D celoročne. Na jeho doplnenie je potreba hlavne pobyt na slnku, asi dvadsať minút denne, pričom musíme mať odhalenú pokožku. Ak je chladnejšie, tak aspoň tvár a ruky, čoskoro odhaľte ale viac. Žiadny opaľovací krém! Už ochranný faktor 8 znižuje tvorbu vitamínu D o celých 95%. Dopĺňajte si "déčko" aj z ďalších zdrojov. Tie najlepšie sú mastné morské ryby, malé množstvo obsahuje aj žĺtok.

Kam nechodí slnko, tam chodí lekár...

Pretože sa u nás nekonzumuje zďaleka dostatočné množstvo rýb, u vitamínu D lekári nenamietajú nič ani proti potravinovým doplnkom, najlepšie na báze rybieho tuku. A možno vám tento vitamín dokonca váš lekár predpíše vo forme kvapôčok, hlavne ak ste žena alebo senior.

Dôležité mikrodávky

Chýbajúce minerálne látky môžu tiež v našom tele urobiť obrovské problémy. Nedokážeme si ich sami vyrobiť. Spoliehať sa musíme len na prísun zvonku. Niektoré prvky potrebujeme vo vyšších dávkach, nazývajú sa makroprvky a patria medzi ne najmä vápnik, draslík, horčík, fosfór, sodík, síra, kremeň, chlór. Minerálne látky, ktorých potrebujeme len malé, stopové množstvo, sa nazývajú mikroprvky a patrí k nim železo, zinok, meď, mangán, chróm, jód, selén, fluór, kobalt, vanád.

Ide naozaj len o mikroskopické množstvo. Nevyváženosť týchto látok v tele vedie k závažným ochoreniam. Málo železa znamená anemniu, zinok súvisí s cukrovkou, nedostatok síry sa prejaví lámavými nechtami a vypadávaním vlasov, chýbajúci horčík spôsobuje bolesť hlavy alebo búšenie srdca. Telo nás varuje a vysiela signály, ktorých si často začneme všímať, až keď je zle. Jedným zo zdrojov minerálnych látok sú minerálne vody. Optimálne množstvo potrebných prvkov vám ale nezabezpečí, ani keby ste ich pili od rána do večera.

Minerály sú totiž v minerálkách obsiahnuté v málo využitej anorganickej forme. Naše telo ale potrebuje ich organickú formu, ktorú vie zužitkovať takmer na 100%. A tu nájdete v zelenine a ovocí, podobne ako vitamíny.

Zeleninovo-ovocný životabudič

Najlepším liekom na jarnú únavu teda nie je žiadny zázračný elixír, ale vyvážená strava a plná čestvého ovocia a zeleniny. Optimálnych je najmenej päť porcií denne, radšej aj viac, v pomere tretina ovocia a dve tretiny zeleniny. Dbajte na to, aby sa na vašom tanieri vystriedali všetky farby - zelená, biela, žltá, oranžová, červená, fialová... Vďaka tomu prijmete aj širokú škálu flanovoidov, karotenoidov, chlorofylu a ďalších látok nesmierne prospešných pre zdravé fungovanie ľudského tela.

Doprajte si nálož ovocia a zeleniny

Ak sa vám zdá už aj päť porcií viac než zvládnete, skúste si niektoré zeleninovo-ovocné chody odšťaviť alebo vypiť ako smoothie. A nezabúdajte ani na oriešky, orechy, semená a na panenské oleja. Vitamíny rozpustné v tukoch - A, D, K, E - bez ich pridania do šalátu by ho telo nedokázalo poriadne spracovať. Na dochutenie jedál aj šalátov používajte bylinky, samozrejme čerstvé. Keď toto všetko zvládnete, tak zvládnete aj jarnú únavu. Alebo ju dokonca ani nepocítite, čo bude ešte lepšie.

Na čo potrebujete minerály?

Vápnik

  • kosti, kĺby, nervy, pokožka, vlasy, nechty
  • zdroje: pohánka, brokolica, tvrdé syry, orechy, ovsené vločky

Horčík

  • kosti, nervy, svaly, srdce
  • zdroje: oriešky, semienka, otruby, špenát, listová zelenina, banány, minerály

Zinok

  • nervy, imunita, pokožka, plodnosť
  • zdroje: ustrice, vnútornosti, mäso, celozrnná múka

Jód

  • štítna žľaza
  • zdroje: morské riasy a ryby, vajcia, syry

Meď

  • cievy, šľachy, krv, nervy
  • zdroje: avokádo, špenát, hrach, cesnak, vnútornosti, celozrnná múka

Železo

  • krv, imunita, svaly, mozog
  • zdroje: hovädzie mäso, bravčové mäso, ryby, zelená zelenina

Kde nájdete vitamíny?

A

  • mrkva, rybí tuk, špenát, marhuľa, kel, pečeň

B

  • droždie, mäso, ryby, orechy, strukoviny, celozrnné potraviny, mliečne výrobky, listová zelenina, karfiol, brokolica, banány, mango, avokádo

C

  • šípky, rakytník, paprika, brokolica, bobuľové ovocie, paradajky, jahody, citrusy, zemiaky

D

  • slnko, rybí tuk, pečeň, žĺtok, mlieko

E

  • oleje, tuky, maslo, mlieko, arašidy, sója, hovädzie mäso, klíčky

H

  • orechy, špenát, šošovica, chlieb

K

  • droždie, listová zelenina, rastlinné oleje, brokolica, špenát, petržlen, kel

Jarná únava

Za únavou sa často tiež skrýva len nedostatok spánku, stres v práci či jednoducho "rýchla" doba, ktorá nás núti žiť naplno, až kým nás nezloží choroba a organizmus nám jasne nedá najavo, že potrebuje pauzu. V tomto období je obvyklý výskyt tzv. jarnej únavy. Po prerušení vyvolávajúcej príčiny nadmerná fyzická záťaž, nedostatok spánku, psychická záťaž, prepracovanosť a podobne - by mala únava ustúpiť v priebehu niekoľkých hodín až dní. Keď trvá dlhšie, môže byť prejavom ochorenia alebo poruchy organizmu.

Ak sa cítite unavení dlhšie ako 6 mesiacov, hovoríme už o chronickej únave. Ale to sa vás azda netýka.

Detox organizmu, mysle, ale aj detox vzťahový je raz za čas potrebný a s príchodom slniečka a teplejšieho počasia si toto obdobie priamo žiada. Preto sa už raz vykašlite na minulosť a začnite sa venovať tiež svojej budúcnosti. Pomôcť vám v tom môže aj vedecký dotazník, ktorý vám odhalí, kto je pre vás ten správny a ideálny partner.

[ivi]

Zdieľajte tento článok na: