Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Suché vlasy si zaslúžia vašu starostlivosť

6.august 2020
Suché vlasy si zaslúžia vašu starostlivosť

Starostlivosť o vlasy je často zanedbávaná a podľa toho potom tiež vyzerajú. Pritom sa jedná o jednu z prvých vecí, ktoré na nás druhý človek vidí a podľa čoho nás súdi. Dajte si záležať na tom, aby vaše vlasy neboli suché, polámané alebo rozštiepené. Poradíme vám, ako sa o ne čo najlepšie starať.

Mnoho ľudí nemôže domov opustiť bez toho, aby si vlasy vopred upravili, väčšinou sa jedná o žehlenie alebo používanie kulmy. To ale pre vlasy znamená tepelný šok a majú tak tendenciu byť suché a krehké. Väčšina z týchto ľudí navyše nepoužíva na vlasy žiadny prostriedok na ochranu proti teplu a ich vlasy sú tak odsúdené k poškodeniu.

Príčina suchých vlasov však netkvie len v nadmernom používaní stylingových nástrojov. Príčinu môžete hľadať tiež v príliš dlhom ležaní na slnku (teraz v lete naozaj aktuálne, mnoho ľudí príde ku kaderníkovi po lete s úplne zničenými, vysušenými vlasmi), príliš častom umývaní vlasov, zlej výžive a plávaní v bazénoch. Našťastie známy kaderník celebrít, Mark Townsend, hovorca značky Dove, ktorý spolupracoval s Dakotou Johnson, Gal Gadotem a Olsenovými dvojčatami, oznámil svoje tipy, ako pracovať so suchými a krehkými vlasmi z pohodlia domova.

Len poukážeme na to, že nasledujúce tipy platia ako pre ženy, tak pre mužov! Muži si myslia, že sa o svoje vlasy starať nemusia, ale aj ich vlasy sú ich vlastnou vizitkou a môžu vyzerať skvele, aj keď sú vo väčšine prípadov krátke.

Ako sa správne starať o vlasy?

Používajte kondicionér a masky na vlasy

Aj keď to môže pripadať niektorým z vás ako samozrejmosť, Townsend je prekvapený, ako málo ľudí kondicionér naozaj používa. Účelom šampónovania vlasov je odstrániť všetku špinu a maz, ale tiež tým odstránite všetku vlhkosť. "Šokovalo ma, koľko ľudí nepoužíva kondicionér, pretože sa boja, že im to zredukuje objem. Stratu vlhkosti by ste mali nahradiť a snažiť sa získať čo najviac ingrediencií, ktoré pomôžu vlasy zvnútra znovu obnoviť," hovorí Townsend.

Preto Townsend odporúča hľadať kondicionéry s orechovými olejmi - ako je kokosový orech, mandle a makadamové orechy - pretože sú plné všetkých lipidov a mastných kyselín, ktoré môžu skutočne pomôcť obnoviť vlasy. Tieto prísady budú tiež fungovať na utesnenie vlasovej kutikuly, ktorá "uzamkne" všetku novú vlhkosť.

Keď budete aplikovať kondicionér, začnite pri spodných približne 5 až 7 centimetrov a postupujte smerom nahor. Vlasy s kondicionérom môžete aj prečesať hrebeňom s riedkymi zubami, aby ste zaistili rovnomerné rozloženie. Aspoň raz týždenne by ste mali kondicionér nechať na vlasoch od 5 do 10 minút, alebo ho môžete nahradiť maskou na vlasy.

Jedzte zdravo a nezabúdajte na dostatok vitamínov

Zdravá strava prospieva celému telu a vaše vlasy nie sú výnimkou. "Naša strava je vždy najlepší spôsob, ako zlepšiť zdravie vlasov. Keď nedáte svojmu telu tie správne živiny, na vlasoch sa to naozaj prejaví," hovorí Townsend.

Ak ste zvedaví, čo presne by ste si mali dať k jedlu, Elizabeth Cunnane Phillips, trichologyčka (odborníčka na starostlivosť o pokožku hlavy a vlasy) na trichologickej klinike Philipa Kingsleyho v New Yorku už skôr poskytla nasledujúce odporúčania: Pretože vlasy sa skladajú z bielkoviny zvanej keratín, kľúčom je postaviť proteín na prvé miesto - myslite na šošoicu, vajcia a hydinu.

Zničené vlasy vám už nemusí kazit vzhled

Losos, pstruh a sardinky sú bohaté na omega-3 mastné kyseliny a vitamín D, ktorý podporuje zdravie pokožky hlavy. Beta-karotén, prítomný v sladkých zemiakoch, marhuliach a mrkve, je ďalšou zložkou, na ktorú by ste sa mali zamerať, pretože obsahuje vitamín A, ktorý posilňuje vlasy. A konečne, vitamín C dostupný v čučoriedkach, špenáte, keli, švajčiarskom mangolde a brokolici je skvelý pre podporu krvných ciev, ktoré dodávajú živiny folikulu.

Townsend okrem zdravého stravovania odporúča užívať multivitamín, ktorý obsahuje biotín. Nenechajte sa nalákať na preparáty, ktoré vám zaručujú zázračný rast vlasov za astronomické sumy. Väčšinou sa jedná o zmes vitamínov, ktoré kúpite v lekárni omnoho lacnejšie alebo ich môžete prijať zo správnej stravy.

Chráňte svoje vlasy

Ďalším krokom, ktorý možno ľahko implementovať, je použitie ochranného spreja pred použitím žehličky či iných pomocníkov s vysokou teplotou. "Vo sprejoch na ochranu proti teplu sú teraz skutočné tepelné vodiče, ktoré distribuujú teplo tak, aby ste nepálili iba jednu sekciu znovu a znovu," hovorí Townsend

Tiež ak radi plávate, mali by ste na svoje vlasy myslieť ešte viac. "Než pôjdete do bazéna alebo do mora, navlhčite si vlasy a natrite ich kondicionérom. Hovorím svojim klientom tiež to, že než odídu na dovolenku, mali by si zaobstarať kokosový olej, zriediť ho, dať ho do spreja a používať po celý deň."

Pravidelne navštevujte kaderníka

Ak ste jedným z tých ľudí, ktorí milujú svoje dlhé vlasy a desia sa preto strihania, tak si ich iba nechajte zastrihnúť. "Strihanie vlasov je dôležité, aj keď ide len o zastrihnutie koncov a prestrihanie. Väčšina mojich klientov si strihá vlasy trikrát až štyrikrát ročne." Townsend uvádza, že vlasy rastú hruba o 0,6 až 1,2 cm každý mesiac. Takže keď sa zbavíte tejto dĺžky raz za tri mesiace, vlasy budú dlhšie, ale zamedzíte poškodeniu.

Nenastavujte teplotu na žehličkách, kulmách a iných prístrojoch veľmi vysoko

Zaistenie správneho používania tepelných nástrojov je rovnako dôležité ako ochrana vlasov. Najskôr skontrolujte nastavenie teploty: "Ak máte žehličku, ktorá je nastaviteľná, znížte nastavenie tepla," hovorí Townsend. "Nikdy neprekračujte 175 až 190 stupňov Celzia."

Když budete dodržovat pár rad, budete mít krásné, zdravé vlasy

Townsend tiež upozorňuje, že sa mnoho klientov snaží narovnať veľké množstvo vlasov naraz: "Deje sa ale len to, že pálite hornú a spodnú vrstvu vlasov a teplo sa nemá šancu dostať k vlasom uprostred." Navrhuje narovnávanie alebo vlnenie len malých častí, to povedie k zdravším vlasom a rýchlejším výsledkom.

Vymeňte povlak na vankúš

Znie to možno zvláštne, ale má to svoje opodstatnenie. Bavlna totiž absorbuje vlhkosť, a to bez ohľadu na hustotu. Saténové a hodvábne vankúše nedýchajú, takže sú o niečo lepšie. Pokiaľ máte vlasy krehké a náchylné k zamotaniu, bude to pre vás skvelou zmenou. Vlasy sa budú oveľa menej zamotávať, a to aj keď sa budete celú noc vrtieť a pretáčať.

Vaše vlasy skvele vyživí arganový olej

Townsend už spomínal kokosový olej, ktorý celkovo v posledných rokoch žne všetku slávu a na ostatné sa trochu zabúda. Čo je veľká škoda, pretože sú veľmi prospešné. Arganový olej získaný z orechov stromov argánie tŕnistej v Maroku je ďalšou možnosťou, ktorú možno použiť od hlavy až k päte.

Výhody arganového oleja

"Arganový olej má vysokú koncentráciu antioxidantov, esenciálnych mastných kyselín a vitamínu E, čo znamená, že zjemňuje, zvyšuje lesk a posilňuje vlasy," vysvetľuje Laura Polko, hlavná stylistka značky T3. Josie Maran, zakladateľka vlastnej rady starostlivosti o pleť a arganovým olejom, tiež poznamenáva, že vitamín E pomáha opravovať rozstrapkané konce a zároveň chráni pred teplom a voľnými radikálmi, a to vďaka svojim antioxidačným vlastnostiam (vďaka tomu je ideálny pre poškodené vlasy).

Polko vysvetľuje, že ak chcete získať zdravé vlasy, musíte ich "kŕmiť" zdravými ingredienciami - rovnako ako vaše telo. "Arganový olej obsahuje mnoho zložiek, ktoré by ste hľadali v zdravej strave - dobré tuky, vitamíny, antioxidanty - ktoré môžu byť dobré aj pre vaše vlasy," hovorí.

Ako používať arganový olej na vlasy

Aj keď existuje veľa produktov, ktoré sa môžu pochváliť arganovým olejom na ich zozname zložiek (väčšinou uvedený ako Argania Spinosa kernel oil), môžete tiež použiť pre domáce kozmetické ošetrenie samotný olej, čo sa určite oplatí viac, ako si kupovať niekoľko rôznych produktov. Inšpirujte sa!

Kondicionér

Polko odporúča zapracovávať arganový olej do vlhkých prameňov vlasov po umývaní vlasov pre ľahšie fénovanie. Navyše bude fungovať ako tepelná ochrana pred poškodením.

Arganový olej je všestranný pomocník

Stylingový produkt

Kaderníci radi používajú arganový olej miesto gélu, keď chcú vytvoriť "mokrý vzhľad" alebo chcú mať úhľadný vrkoč. Dosiahnete rovnakého účinku ako s inými produktmi, ale navyše vlasy aj ošetríte.

Finišer

Zakončenie svojho účesu môžete tiež vykonať pomocou arganového oleja. Maran rada pomocou tohto oleja na prstoch vyhladí neposedné vlasy, ktoré poletujú, Polka ho zase rada používa na konce vlasov, keď chce vytvoriť plážové vlny, aby im dodala jemnejší vzhľad.

Hydratujúca maska

Využite všetkého, čo arganový olej ponúka, a použite ho ako masku. Vmasírujte arganový olej do vlhkých prameňov od koreňov do koncov a prípadný prebytok priamo spracovávajte na pokožku hlavy (pomôže upokojiť a hydratovať suchú, svrbiacu pokožku). Pred spláchnutím ho nechajte pôsobiť aspoň 10 minút. "Pomôže to nielen ochrániť vlasy a ich elasticitu pred poškodením v budúcnosti, ale aj opraví poškodenie, ktoré bolo spôsobené," hovorí Polka.

Ochrana farby

Pokiaľ chcete svoju farbu udržať sviežu, lesklú a krásnu, aplikujte po farbení arganový olej, rovnako tak ho používajte aj v ďalších týždňoch. "Antioxidanty, ktoré sa vyskytujú v argánovom oleji, môžu chrániť farbu vašich vlasov pred voľnými radikálmi, ktoré môžu časom zmeniť farbu," vysvetľuje Polko. Masírujte niekoľko kvapiek medzi dlaňami a potom rukou pretiahnite dĺžku vlasov, aby ste získali výhody, ale bez toho aby ste vlasy nechali vyzerať mastne.

Dajte si záležať, aby vaše vlasy vyzerali skvelo! Ak hľadáte partnera, môžete si so svojimi zdravými a žiarivými vlasmi urobiť krásnu profilovú fotografiu na online zoznamku alebo nimi môžete okúzliť náprotivok na rande. Stačí si úplne jednoducho vytvoriť profil a napísať ľuďom, ktorí vám budú sympatickí. Môžete ale využiť aj vedecký dotazník alebo nájdenie partnera pomocou znamenia horoskopu, to už je len na vás, akú cestu si zvolíte...

[Lil]

Zdieľajte tento článok na: