Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Facebook nás "núti" k robeniu mnohých hlúpostí

26.február 2021
Facebook nás "núti" k robeniu mnohých hlúpostí

Sliedite po partnerovi na internete, zakrádate sa okolo jeho domu, urobili by ste pre neho čokoľvek. Je takáto láska vôbec ešte zdravá? Kde je hranica medzi vášňou a závislosťou? A do akej kategórie užívateľov Facebooku sa radíte?

Je to láska, alebo posadnutosť?

Tereza tvrdí, že je prvýkrát v živote naozaj zamilovaná. "Kedykoľvek sa s Adamom lúčime, chce sa mi plakať. Žiarlim na ženy, ktoré má medzi priateľmi na Facebooku. Každú chvíľu ma prepadne nutkanie počuť jeho hlas. Už som mu niekoľkokrát zavolala pod skrytým číslom, nepovedala nič a hneď zavesila. Jednoducho som chcela vedieť, že je v poriadku, a zistiť, či nie je s nejakou vonku. Nie som si istá, či preňho znamenám toľko, ako on pre mňa. Urobila by som pre neho čokoľvek. Pokojne dala napríklad výpoveď, keby ma o to požiadal. Láska je predsa zo všetkého najdôležitejšia." Čo sa s ňou stalo? Zrejme ide o dôsledok zamilovanosti. Keď totiž milujete, svojím spôsobom zosilníte. Za všetko môže príroda. Lenže hranice medzi vášňou a jedovatou závislosťou je tenká.

Radosť, alebo trápenie?

Ak k partnerovi prechovávate naozaj žeravé city, ťažko si prikážete, že začnete k láske pristupovať s chladnejšou hlavou. Ovláda vás totiž chemikália menom dopamín, ktorá vie zariadiť túžbu, extázu a dokonca aj závislosť. Tiež prehnaná žiarlivosť je v počiatočnej fáze zamilovanosti celkom normálna. Sliedite po dôkazoch, že flirtuje s ostatnými ženami/mužmi, hoci nemáte dôvod pochybovať o vernosti? Prepadáte zúfalstvu, keď vám ihneď neodpíše na správu, aj keď na Facebooku svieti pri jeho mene zelené koliesko? Toto šialenstvo by malo do roka od zamilovania pominúť.

To ale určite neznamená, že by sa z vás mali stáť stalkeri! Predstavovať si, čo váš milý zrovna robí, je OK. Ale krúžiť okolo jeho domu a zízať do okien už je za hranou. Ak premýšľate, či už ste túto hranu neprekročili, položte si tieto dve otázky: Robím v mene lásky niečo, čo by som sa hanbil/a rozprávať svojim priateľom? Prináša mi láska viac trápenia než radosti?

Čo robiť v prípade, že ste svojím partnerom posadnutí? Rozhodne si zakážte ho hľadať na internete! Kedykoľvek si ho vygooglite alebo idete na jeho profil na Facebooku či iných sociálnych sieťach, zariadite si príliv dopamínu, takže sa vaša posadnutosť ešte podporí. Ak to bude nevyhnutné, pokojne si odinštalujte aplikáciu na telefóne alebo si ju na pár dní zablokujte a rovnako to urobte aj na počítači alebo tablete. Snažte sa čo najviac "abstinovať". Dohodnite sa s kamarátmi, že o tomto človeku spolu nebudete hovoriť. Buďte sebeckí. Namiesto aby ste stále premýšľali, ako potešiť objekt svojej túžby, robte radosť sami sebe.

Sociálne médiá si môžu pekne pohrávať s našou mysľou

Sociálne siete sú veľká mora, ktorá nás často pohltí. Niektorí tam hľadajú zoznámenie, iní zábavu, ale všetci tam stretávajú ostatných ľudí... Tisíc ľudí, tisíc profilov, dosť často medzi nimi ale nájdete toľko podobností, že jednotlivých prispievateľov môžete pohodlne zaradiť do niekoľkých málo skupín. Z ktorej ste vy alebo váš partner?

Voyeuri - len sa pozerajú

Schválne, koľko ľudí máte na Facebooku? A o koľkých z nich viete? Hm? On vám síce sám pán Zuckerberg pomocou rôznych algoritmov do istej miery určuje, čí príspevky vidíte, ale aj tak je medzi vašimi priateľmi stopercentne dosť tých, ktorí majú profil len ako akúsi náhradu mestskej knižnice. Títo ľudia, ktorých sme nazvali voyeurmi, nemajú vôbec potrebu oznamovať svetu, ako sa majú a čo robia, ale naopak majú chorobný chtíč pásť po tom, čo robia ostatní. Vy o tom ale ani neviete, pretože zásadne nič nelajkujú a robia, ako keby neexistovali. Prekvapenie prichádza až v momente, keď sa niekde stretnete tvárou v tvár, a dotyčný voyeur na vás v jednej vete vysype prakticky všetko, čo ste za posledný rok robili, kde ste boli, s kým chodíte, čo počúvate a kto vás naštval. Je možné, že si týmto prístupom rovnajú svoje ego a snažia sa nadobudnúť trochu pocitu, že majú nad svetom navrch. My však vieme, že to sú len zbabelci s nudným životom, ktorí sa musia prisávať na životy svojich priateľov.

Komentátori - na všetko majú názor

Títo ľudia možno nevedia úplne všetko o svete, rafinovane to ale zakrývajú kadenciou svojich komentárov. Je úplne jedno, čo sa im práve objaví v news feedu, ich mozog je totiž inštinktívne naprogramovaný na to, aby skrz svoju už značne unavenú klávesnicu okamžite zareagovali. Samozrejme tým spôsobom, aby dali najavo svoje nesmierné znalosti, ktoré však museli niekoľko minút predtým usilovne googliť. Komentátori často argumentujú, že sa týmto spôsobom samovzedelávajú a rozširujú si obzory, my však vieme, že iba machrujú a zabíjajú čas pri svojom nudnom povolaní. Pomerne často totiž pracujú z domova, odstrihnutí od ľudí a reálneho života, čo si kompenzujú práve nadmernou interaktivitou na rôznych sociálnych sieťach. Áno, komentátori majú pomerne často účty nielen na Facebooku, ale aj inde, aby mohli svojimi podnetnými poznámkami zaujať čo najväčšiu časť pripojenej populácie.

Máte aj vy Facebook? Do akej kategórie užívateľov sa radíte?

Predstierači

Vzácna, ale o to nebezpečnejšia skupina facebookových podvodníkov, ktorá vás môže pekne nachytať. Ak máte profil založený primárne na zoznamovaní a flirtovaní, mali by ste si dať pozor na pochybné existencie, najmä dievčatá (ale ani muži nie sú žiadnou výnimkou!), ktoré sú až príliš nápadne sexy. Ak majú zároveň na svojej stránke len málo svojich fotografií, alebo dokonca aj skrytých priateľov, tak to už je veľké varovanie. Je veľmi pravdepodobné, že si vaše slová chvály na vypracované telo a prvotriedne prsia bude na druhom konci drôtu čítať úplne iný človek. Títo ľudia väčšinou trpia buď stratou vlastnej identity, keď ich vzrušuje, že sa môžu vydávať za niekoho iného, ​​alebo to môžu byť aj kriminálnici, ktorí z vás vo virtuálnej koži vnadnej dvadsiatky vytiahnu zásadné osobné údaje a nebudú mať problém ich zneužiť. Pozor aj na zrkadlovú verziu predstieračov, kedy si fiktívnu identitu založí váš priateľ alebo priateľka, aby vás buď nachytali, že začnete flirtovať s niekým iným, alebo z vás ťahali múdrosti a zážitky, ktoré by ste im nikdy príčetní neoznámili.

Mudrci - stále len poučujú

Pozor! Túto skupinu zásadne nepliesť s tzv. komentátormi! Mudrci nemajú potrebu niečo príliš komentovať, pretože nemajú vlastný názor. Naopak majú neustálu potrebu ventilovať svoje vzletné a humanistické polomyšlienky pomocou najrôznejších citátov a mantier. Veľmi radi preto siahajú do myšlienkových fondov takých kapacít, ako je napríklad dalajláma, rôzni prezidenti, filozofi a ďalší predstavitelia najmä kultúrneho života. Stopercentne mudrca spoznáte podľa toho, že nedokáže reagovať na prípadné komentáre svojich priateľov, lebo na to už nie je kapacita jeho neurónovej sústavy prispôsobená, prípadne všetky nekonformné komentáre rovno maže. Mudrcovstvo frčí najmä u mužov a žien, ktorí nepobrali príliš krásy ani intelektu a týmto si svoje nedostatky snažia kompenzovať.

Trollovia - prudia, prudia a prudia

Na Facebooku sa trollovia prejavujú ako úplne asociálni jedinci, mnohokrát ľahko anarchistického typu. Ich poslaním je nadávať, prudiť a ničiť. Obľúbených tém, ktorými prudia, je celý rad. Od politickej situácie na Slovensku (na ktorú sa dá nadávať prakticky vždy) cez zlo menom Európska únia (na ktorú sa dá nadávať tiež vždy) až po úplne marginálne veci dennej spotreby, ktoré sú normálnym ľuďom úplne jedno. Je až prekvapujúce, ako dokáže niektorých ľudí rozčúliť nový motor pri aute, ktorý má menej valcov ako jeho predchodca, alebo napríklad hybrid. Populárna je tiež navážať sa do rôznych športov, najlepšie do futbalu a cyklistiky. Čo je však na trolloch prekvapujúce, je ich správanie mimo sociálnej siete. Veľmi často sa vám pri rozhovore ani nepozrú do očí, hovoria, ako keby ich niekto zpráskal alebo snáď odpočúval, pozerajú do zeme a radikálny názor aby ste z nich len ťahali. Facebookové trollovanie im tak často kompenzuje neschopnosť normálnej komunikácie. Navyše sú aspoň na chvíľu stredom pozornosti.

Ovládame my Facebook, alebo Facebook ovláda nás?

Slniečkári - všade boli, všetko majú

Ľudia slniečkového typu sú všade. Na Facebooku ale úplne najviac. Ich najväčším umom je to, že dokážu všetkých ostatných naštvať a znechutiť, bez toho by to mali v pláne. Sú zajatci svojich glamour životov, nablýskaných kár, luxusných dovoleniek a domácich maznáčikov, alebo to aspoň dokážu perfektne predstierať. Títo slniečkári sú v drvivej väčšine ženy, prípadne potom gayovia. Na ich facebookových profiloch nájdete fotky západov slnka, rozpitých pohárov vína, čiváv, angorských mačiek, nových topánok, nových kabeliek, póz v plavkách na najvyhlásenejších plážach sveta či zmyselných pohľadov spoza volantu cudzieho Lamborgini. Špeciálne flastnosti slniečkárov sú potom tzv. foodies, ktorí stále dokola fotia svoje gurmánske zážitky, aby všetci okolo vedeli, ako luxusne sa dá debužírovať. Býva železným pravidlom, že vyššie menované indivíduá nepožívajú žiadny z uvedených prežitkov za svoje peniaze, ale za obnos svojich partnerov, ktorým sa touto publicitou odvďačujú, lebo im vyjadrujú, ako sa majú krásne a zamilovane.

Píáristi - nikto ich neberie vážne

Chudáci píáristi sú väčšinou strašne postihnutí svojou prácou. Ich osobný facebookový profil potom vyzerá ako ďalší komunikačný kanál zastupovaných klientov, čo je ostatným priateľom dosť často na smiech. Všetci okrem píáristov totiž vedia, že skôr alebo neskôr skúpi jeho klientov čínska ľudová republika, takže sa namáha úplne zbytočne.

Zoznámiť sa môžete online aj na našej online zoznamke!

[ivi]

Zdieľajte tento článok na: