Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Nenechajte sa zožrať žiarlivosťou

3.marec 2020
Nenechajte sa zožrať žiarlivosťou

Keď preložíte slovo žiarlivosť do angličtiny, vyjde vám celkom roztomilé "jealousy" alebo oveľa zaujímavejšie "green-eyed monster" čiže zelenooká príšera. Žiarlivosť je charakterizovaná nadmerným podozreniam na určitú osobu a obavami o jej stratu, miešajú sa v nej pocity hnevu, menejcennosti, nezvládnutých emócií, strachu a vlastnej nedostatočnosti. V praxi ide o boj s potvorou, ktorú musíte zničiť skôr, než zničí ona vás.

Tri stupne žiarlivosti

Prvý stupeň

Prejavuje sa nepriamo a môže byť maskovaná - partner vyčíta svojmu náprotivku niečo, čo s žárlením zdanlivo nesúvisí. Napr. manžel preochotne pomáha pôvabnej, osamelej susedke: nahodí poistky, odvzdušní kúrenie, pomôže s ťažkou taškou. Manželke sa to nepáči a v duchu sa pýta, či nie je za tým niečo viac? Susedka je fešanda, navyše slobodná a nezaťažená starostlivosťou o vreštiace potomstvo.

Podozrieva, žiarli a dumá, čo všetko sa dá stihnúť za dvadsať minút, kedy manžel susedke údajne pripájal práčku. Zvádza vnútorný boj, a keď sa manžel vráti, neudrie na neho, aby okamžite dokázal, že u tej fuchtly naozaj len pripájal práčku, ale urobí scénu, že doma ešte neprišrúboval tie úchyty na skrinku, takže keď potrebujete vybrať utierku, musí šuplíky páčiť skrutkovačom. Manžel nechápe, čo ju to zrazu raflo, pretože tam tie úchyty nie sú už najmenej pol roka a nemá tušenie, že motívom jej výbuchu bola skrytá žiarlivosť.

Manželka v zajatí frustrácie a pocitov menejcennosti kopne do pomyselného kredenca "keď on, tak ja tiež" - usúdi, že na tej fuchtli naozaj niečo je, ale nie je to nič, čo by sama nezvládla: zájde ku kaderníkovi a chytí ho pod krkom, aby si dal záležať, po troche tréningu zvládne chôdzu na vysokých podpätkoch a preplatok za elektrinu investuje do nohavicového kostýmu, ktorý jej ukrutne pristane.

Manžel je jednak znepokojený, pretože manželke to znenazdajky ukrutne pristane, jednak má amok kvôli tomu preplatku - a vôbec sa mu nepáči, že manželka zmenila vzhľad, a to výrazne k lepšiemu. Kedysi pokojným domom sa nesie krik. Manželka nevychádza z údivu: namiesto aby bola pochválená za neočakávane zkrášlenie, je vykričaná kvôli takým blbostiam? Pre pokoj v dome si stúpne k sporáku a netuší, že motívom manželovho výbuchu bola skrytá žiarlivosť.

Druhý stupeň

Je to na zváženie! Temné myšlienky a tiché podozrievania prejdú v činy: sliedenie, hrabanie sa vo veciach partnera, kontrolovanie emailov a mobilu. Žiarlivosť skrátka prešla z pasívnej fázy do aktívnej, kedy manželka neváha priložiť ucho na dvere bytu svojej sokyne, aby sa uistila, že manžel naozaj len pomáha položiť koberec, a nie susedku, bdelo sleduje akékoľvek zmeny a výkyvy manželovho správania, systémom záludných otázok sa z neho snaží dostať "kde si včera bol a s kým".

Nežárlete na svého partnera

Bežne kontroluje manželove vrecká a peňaženku, ostrým zrakom prezerá oblečenie určené na pranie hľadajúc stopy - snaží sa odhaliť a dokázať manželovu neveru a stáva sa detektívom. Manžel nezostáva s nenápadným sliedením pozadu, manželka sa teraz fintí ako nikdy a z jej chichotu do telefónu ho môže trafiť šľak. Hoci nič závadné, čísla si pre istotu opísal a cez svoj mobil skontroloval, že manželka volala naozaj ženám, a nie nejakému chlípnikovi, kvôli ktorému sa poslednou dobou tak parádí, a skúsi z nej vytiahnuť heslo na jej počítač.

Tretí stupeň

Najhorší, nebezpečná fáza: žiarlivosťou dobiela rozpálený partner osočí náprotivok slovnými nadávkami, revom a vyhrážkami alebo nezvládnuté emócie a zlosť prerastú do fyzického napadnutia a dôjde na facky alebo na niečo horšie. Často vôbec nezíde na tom, či objektívne bol, alebo nebol dôvod žiarliť a partner bol, alebo nebol neverný. Silne žiarlivý človek si vytvorí komplex presvedčenia, ktoré často s realitou nemajú nič spoločné: určite mi klame, niekoho má, nešiel pre vody, ale za nejakou ženou, príp. stále chodí vyparádená a navoňaná, tutovo je za tým ten svalovec z prízemia.

Žiarlivosť je vždy slepá a vždy nebezpečná. Žiarlivosť nie je výlučne mužským problémom. Cítia ju rovnako často aj ženy - len scenáre ich falošných predstáv sa od tých vyššie uvedených menia.

Ako skrotiť zelenookú príšeru

Žite prítomnosťou

Kašlite na jeho bývalé! Minulosť rovnako nezmeníte, a či už váš milovaný chodil s krásnou modelkou alebo laureátkou Nobelovej ceny, tak s tým nič neurobíte. Teraz sa rozhodol pre vás, a to je dôležité. Nevypytujte sa, nezisťujte a nesnažte sa jeho bývalú aspoň dodatočne zosmiešňovať alebo zponižovať - majte úroveň a buďte nad vecou, bývalky patria na smetisko dejín, tak ich tam nechajte!

Fakt len kamarátka

Samozrejme záleží na tom, či na priateľstvo medzi mužom a ženou veríte, alebo nie, ale jeho existencia bola v mnohých prípadoch preukázaná a skutočne je možné, že sa váš drahý čas od času zíde so ženou, aby tým on alebo ona sledovali niečo viac. Potreba porozprávať sa s opačným pohlavím môže vyvolať vaše žiarlivé vzplanutia "tak nech sa porozpráva so mnou", lenže s vami by mohol ťažko preberať hlavnú tému - vás. Skúste mu trochu dôverovať, nežiarlite a kamarátku mu dovoľte.

Nešmírujte drahou polovičku, nevyplácí se to

Práca, práca...

V práci trávi veľa času, ktorý by sa dal podľa vášho názoru stráviť ďaleko zmysluplnejšie - s vami! Áno, aj na prácu sa dá žiarliť, pretože vám milovanú bytosť odvádza, berie, a navyše ju má snáď aj rád? Porozmýšľajte nad tým, čo pre neho práca znamená a ako by to vyzeralo, keby hodil pracovné povinnosti za hlavu a trávil všetok čas vysedávaním (alebo ležaním) s vami - čoskoro by ste toho mali obaja plné zuby.

Navyše síce tokajúci, ale pracujúci a teda peniaze nezarábajúci partner nie je zrovna imponujúcim zjavom. Nechajte ho pracovať, zarábať a dohodnite sa na časovom rozmedzí tokania.

Zvýšte si sebavedomie

Zmieta vami podozrenie, alebo dokonca istota, že váš milovaný javí záujem aj o iné ženy? Aj keby to bola pravda, akože asi je, pretože záujem muža o ženy je prirodzený, zatiaľ čo vaša žiarlivosť je len prekážkou a dôkazom toho, že o sebe nemáte príliš vysokú mienku, nebolo by od veci skúsiť si trochu zvýšiť sebavedomie, zapracovať na sebe a získať nadhľad nad fuchtlami, za ktorými sa váš drahý otáča?

Niekedy stačí málo. Nemusíte nutne prevetrať konto nákupmi nových šiat, lodičky na podpätku nie sú nutnosť a na objednanie k plastickému chirurgovi zabudnite úplne. Docela postačí, keď sa na seba začnete pozerať menej kritickými očami. Začať mať sa rada je prvý krok k terapii narušeného vzťahu.

Realizujte sa

Možno trávite veľmi veľa času tým, že si hovoríte, aké šťastie vás postretlo v podobe tak úžasného chlapa, a zároveň trápenie, že na takého číhajú na každom kroku zástupy žiaducich žien, len si vybrať. Tieto úvahy vás neprivedú nikam, len svedčia o tom, že máte čas trápiť sa zbytočnosťami - čo začať robiť niečo užitočného? Keď vás prepadnú chmúrne myšlienky, choďte zasadiť azalky, niečo dobré uvarte, zavolajte kamarátke alebo sa pustite do práce, ktorú máte rada, alebo tiež nie, napríklad umyte chladničku.

Žárlivost vás může odloučit

Každopádne nedumajte "čoby keby", nemá to cenu. Takto budete mať pekne zasadené azalky, umytú chladničku a navarené, čo váš drahý iste ocení viac než vaše podozrievania a chmáry.

Kamaráti

Rovnako ako má muž občas potrebu vyliať si vo všetkej počestnosti srdce - viď fakt len kamarátka -, rovnako prirodzene sa potrebuje pohybovať v mužskom prostredí, či už profesijnom, alebo medzi kamarátmi. V tom prípade sa vzdá lákavého večera s vami a televíziou a vyrazí s kamarátmi na nohejbal, bicykel alebo pivo, čo však niektoré ženy nesú ťažko a na vrelé, pivom potvrdené priateľstva žiarli.

Ak spolu netrávia čas hraním automatov a drancovaním áut, buďte rada, že váš partner nejakých kamarátov má, že je s ľuďmi, ktorí ho poznajú dlhšie ako vy a majú ho radi.

Ľudské práva

Nech sa vám to páči, alebo nie, váš partner je slobodný človek, a to dokonca aj keď ste spolu zosobášení. Z toho vyplýva, že nie je vaším majetkom a má dokonca právo aj na svoj osobný priestor: môže mať priateľov a známych, ktorým vás nepredstavil, chodiť na akcie, kde sa radšej zaobíde bez vás, a riešiť záležitosti, o ktorých neviete a ani sa dozvedieť nemáte. Môžete ho usilovne prenasledovať a pátrať, ale pravdepodobne tým nezískate vôbec nič, a ak na to objekt vášho nevítaného záujmu príde, okrem informácií, do ktorých vám nič nie je, tiež nič nezískate.

Iba to, že sa váš partner uzavrie, vzdiali a bude si svoje súkromie pozornejšie strážiť. Každý človek potrebuje aspoň minimum slobody, aby sa pre neho nestal vzťah okovom, z ktorého sa snaží vymaniť, pretože mu bráni v normálnom živote.

Prečo žiarlime

  • Jasná definícia vernosti a nevery neexistuje, každý ju vníma inak a rovnako tak sú aj dôvody k žiarlivosti individuálne. Niekto môže považovať za problém, keď si jeho náprotivok s niekým zájde na kávu, pre iného nie je ani telesný kontakt s iným človekom jednoznačnou neverou, ak sa do neho partner nezamiloval.
  • Aj keď je žiarlivosť v určitej miere dajme tomu prijateľná, v nerozumnej miere dokáže narobiť vo vzťahoch a životoch hroznú neplechu.

Pokiaľ na váš vzťah už silu nemáte, nevadí. Nájdite si partnera na internetovej zoznamke, či už ste napríklad z KošícBratislavy alebo Nitry.

[ivi]

Zdieľajte tento článok na: