Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Nastal čas sa rozísť a ísť ďalej

19.marec 2019
Nastal čas sa rozísť a ísť ďalej

Nie je ľahké niekomu povedať, že už nechcete byť jeho partnerom. Je to zvlášť ťažké, pokiaľ ste tvorili pár dlhšiu dobu. Buďte spravodliví a úprimní voči partnerovi a doprajte mu rešpekt aj úctu, aj keď už s ním nechcete byť.

Väčšina ľudí by chcela byť tým, kto skôr ukončí zlý vzťah, než aby oni boli tým, kto kopačky dostane. Ale faktom je, že aj keď chcete váš vzťah ukončiť vy sami, nie je jednoduché tomu druhému povedať, že je koniec. Rozchod s partnerom môže byť v určitom okamžiku nevyhnutný a rozhodne to chce zachovať dôstojnosť. Ukončenie vzťahu je ťažšie, predovšetkým keď nie je po vašej vzájomnej dohode. Keď jeden z partnerov chce vo vzťahu prestávku, môže sa táto situácia premeniť v situáciu naplnenú hnevom, smútkom, zmätenosti a frustráciou. Preto by ste k sebe mali byť vždy empatickí a oznamovať si tieto svoje dôležité rozhodnutia opatrne. Tu je niekoľko tipov, ktoré vám pomôžu na ceste k rozchodu s noblesou.

Potvrďte si svoje rozhodnutie, než ho naozaj urobíte

Potvrďte, že vzťah je naozaj na konci. Zamyslite sa nad svojimi vlastnými pocitmi, až keď zistíte, že ste naozaj presvedčený o svojom rozhodnutí, ukončite vzťah. Príjmite, že váš vzťah nefunguje. Všetky vzťahy ktoré končia, končia z rôznych dôvodov. Môžu tu byť niektoré bežné problémy, ktoré skončia rozpadom, frustráciou alebo môžete zistiť, že neviete, prečo by ste mali aj naďalej tráviť čas spoločne, prajete si, aby váš vzťah bol skôr ako na začiatku, zmenili ste svoje hodnoty nie len vy, ale aj váš partner, nie ste presvedčení o tom, že by sa dal vzťah zlepšiť. Dôvodom ťiež môže byť to, že ste prerušili svoje úzke vzťahy s priateľmi a s členmi rodiny, aby ste sa viac venovali svojmu partnerovi. Určite si problémy, ktoré sú vo vašom vzťahu už neopraviteľné, aby ste mali pevný základ a padný dôvod pre rozchod. Rozprávanie, že sa chcete rozísť, pretože necítite to, čo predtým, je pre druhého väčšinou veľká rana pod pás. Rešpektujte svojich partnerov, s ktorými ste nejaký ten čas strávili. Nebolo to vždy iba zlé, zažili ste si spolu aj veľa pekných chvíľ.

Neodkladajte nevyhnutné

Akonáhle sa rozhodnete so svojim partnerom rozísť, okamžite premýšľate o tom, ako, kedy a kde mu to poviete. Túto záležitosť riešte len medzi vami dvoma a nikdy neposielajte niekoho tretieho, aby doručil vašu správu, že sa s ním chcete rozísť. Presvedčte sa, že celý problém a jeho riešenie je výsledkom z vášho úplne jasného, racionálneho pohľadu. Nikdy by to nemalo byť výsledkom iba vášho rozčúlenia a chvíľkového naštvania. Urobte si čas na zváženie dôsledkov vášho rozhodnutia. Možno vás čaká rozvod, možno spolu máte dokonca deti a budete musieť riešiť ich zverenie do starostlivosti. Ak sa už rozhodnete urobiť čokoľvek, musíte si byť svojim rozhodnutím na tisíc percent istí.

Buďte si istí svojim rozhodnutím

V okamihu, keď sa rozhodnete s niekym rozísť, musíte si tiež uvedomiť, že to znamená, že všetko končí a už sa možno nikdy neuvidíte, obzvlášť pokiaľ medzi sebou nemáte záväzky. Ak si nie ste úplne istí svojimi pocitmi, keď sa chystáte ukončiť vzťah, môže sa vám to v budúcnosti vrátiť. Pokiaľ si nie ste istí, že je to správna vec, budete pri ukončovaní vášho vzťahu pôsobiť tak, ako že má váš expartner stále šancu, alebo ešte horšie, stratíte ho, aj keď k nemu budete vždy niečo cítiť, pretože si to v správej chvíli neuvedomíte a poriadne nepremyslite. Buďte pripravení na to, že už sa nikdy viac neuvidíte.

Nájdite vhodné miesto k rozchodu

Najlepším miestom, kde sa môžete v kľude rozísť, je nejaké neutrálne prostredie, v ktorom budete mať súkromie, aby ste sa mohli slobodne vyjadriť a ukázať svoje emócie. Reštaurácie a iné verejné miesta sú dosť zlý nápad. Posledné, čo by ste mohli chcieť, je, aby váš partner plakal, prosil, kričal alebo volal vaše meno pred živým publikom. Pristupujte k rozchodovej téme iba, keď ste obaja pokojní a racionálni, bez akéhokoľvek rozčúlenia. Na druhú stranu, pokiaľ sa bojíte, že váš partner bude reagovať násilne, mali by ste svoj vzťah ukončiť na verejnom mieste, kde môžete v prípade potreby požiadať o pomoc niekoho ďalšieho. Ak máte budúceho expartnera z práce, nikdy sa nerozchádzajte na mieste vášho spoločného pracoviska. Vyhnite sa za každú cenu ukončeniu vzťahu po telefóne, e-mailom alebo dopisom. Ten druhý človek by vám mal stáť zato, aby ste mu to povedali do očí.

Neobviňujte nikoho

Nikdy neubližujte svojmu partnerovi pri ukončení vzťahu, nikdy nehádžte vinu iba na toho druhého. Vždy je vina na oboch stranách. Ľudia sa rozchádzajú z rôznych dôvodov. Vzťahy sa rozpadajú úplne bežne, pretože vzťah nefungoval. Nezabudnite, že k vytvoreniu vzťahu treba dvoch, dvoch ľudí ktorí chcú tvoriť pár. Skúsenosti vo vašich vzťahov a problémy, ktoré sa objavili, vás musia ponaučiť. Premyslite si, čo pre vás fungovalo a čo nedávalo zmysel, aby ste mohli svoje problémy revidovať a neskôr to ešte vylepšiť.

Pokuste se rozejít tak, aby byl váš rozchod bez přehnaných emocí

Predvídajte reakciu

Môžu sa objaviť určité reakcie, ktoré sa dajú predvídať a z ktorých sa dá vyberať, keď budete premýšľať, ako váš partner zareaguje. Môže to byť ticho, smútok a plač alebo výbuch zlosti. Môže sa objaviť aj prehováranie a žobranie. Zamyslite sa nad tým, ktoré z týchto reakcií môžete od svojho partnera očakávať a ako s nimi budete pracovať. Je dobré sa pripraviť na všetky možné scenáre pri ukončení vzťahu.

Ako byť sami v pohode po rozchode?

Každý vzťah je jedinečný a môže existovať mnoho rôznych dôvodov, prečo konkrétny vzťah nemohol obstáť.

Prestaňte obviňovať sami seba

Jedným z bežných chýb, ktoré ľudia robia, keď sa rieši náhly koniec ich vzťahu, je, že začínajú premýšľať sami o sebe, že je niečo zlé. Začnú veriť, že nie sú dosť atraktívni, chytrí, úspešní a zábavní. Mali by ste mať ale na pamäti, že aj tí z najúspešnejších a najatraktívnejších ľudí museli prejsť bolestivými rozchodmi a rozhodne to nemusela byť vždy ich vlastná voľba. Každý človek má svoj vlastný svet, svoje vnímanie, potreby a túžby. Potreby a túžby vášho partnera sa môžu často úplne nečakane posunúť iným smerom a vám sa môže stať, že nebudete schopní ich uspokojiť. Rozchod s niekým nie je vôbec ľahká vec.

Znovu objavte sami seba

Jedným z najväčších dôvodov, prečo môžu byť rozchody tak bolestivé, je to, že nás často nútia sa vzdať vlastnej identity, ktorú ste odovzdali počas vášho vzťahu a zanechalo to vo vás prázdnotu. Táto prázdnota je dôvodom, prečo sa môžete cítiť tak zmätene a vo vnútri tak prázdne. Akákoľvek strata alebo zmena nám môže spôsobiť, že sa cítite zle, pretože  musíte prispôsobiť vaše vnímanie seba samých novej realite.

Nájdite si svoje spriaznené duše

Mať základňu tých čo vás chápu, je veľmi dôležité, aby ste sa mohli vyspovedať zo svojich pocitov. A aby ste našli sami seba a to, čo naozaj chcete. Niektorí ľudia radšej o svojom rozchode mlčia, iní sa z neho potrebujú radšej vyspovedať.

Spriaznenú dušu, ktorá vám môže vo vašej porozchodovej fázy pomôcť, nájdete aj na online zoznamkách. A kto vie, možno sa z takej spriaznenej duše, možno s rovnakým rozchodovým osudom, ako máte vy, vykľuje aj ten partner, ktorý bude súčasťou vašej budúcnosti. Zoznámiť sa môžete pomocou vedeckého zoznamovacieho dotazníka alebo napríklad podľa partnerskej zhody podľa zverokruhu. V každom meste žije veľa osamelých ľudí, ktorí možno hľadajú to isté, čo vy.

[kač]

Zdieľajte tento článok na: