Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Čo je v dome, nie je pre mňa

13.máj 2023
Čo je v dome, nie je pre mňa

Vzťahy v práci nie sú nič nové ani neobvyklé: na podnikovom večierku, v závodnej jedálni alebo pri kopírke už vznikol nejeden románik. Zamilovať sa do kolegu môže byť osviežujúce a dobrodružné. Ale...

Teda aspoň v začiatkoch, kedy po ňom pokukujete, vyčkávate, kedy pôjde do kantíny, aby ste sa tam príslušne vyparádené vypravili tiež, a lámete si hlavu, ako dotyčného uloviť. Ak ale nemáte záľubu v krízových situáciách alebo nie ste vyložene adrenalínový typ, hľadajte si radšej partnera inde.

Viete, o koho ide

Dnešná pretechnizovaná doba nadväzovaniu vzťahov zdanlivo praje: nemusíte po práci odrážať bary ani spoločenské stretnutia, ale máte možnosť zoznámiť sa pohodlne napríklad cez internet. Lenže virtuálny svet je zradný a z údajne mladého krásavca s hodnotnými záujmami sa môže vykľuť postarší chlapík, ktorému ide len "o to". Takže keď si zháňate priateľa, priateľku, partnera alebo milenca, milenku, mohli by sa kolegovia v práci zdať ideálnym cieľom, navyše známosť urobená na pracovisku poskytuje mnoho istôt: viete, kde robí, ako naozaj vyzerá, aké sú ich rodinné a zrejme aj finančné pomery, od kolegýň viete, kam išiel dotyčný na dovolenku a s kým, poznáte aspoň približne ich koníčky.

Skrátka pracovné tamtamy vás zásobia informáciami a môžete pokojne vzplanúť, bez toho, aby neskôr vyšlo najavo, že objektom vašej vášne je trikrát rozvedený recidivista.

Utajená epizóda

Niektoré vzťahy na pracovisku skončia tak rýchlo, ako začali, a keď si obaja dokážu udržať patričný nadhľad, môže ísť len o krátkodobú epizódu, o ktorej sa nemusí nikto dozvedieť. Krátke milostné vzplanutia možno utajiť, ak dokážu obe zúčastnené strany udržať pusu na zámok, vyvarujú sa na pracovisku akýchkoľvek náznakov vzájomnej náklonnosti a nepodľahnú pokušeniu vyraziť si mimo pracovnú dobu na miesta, kde by ich mohol niekto stretnúť.

Murphyho zákon hovorí jasne: čo sa môže pokaziť, pokazí sa, aj keby ste na víkend odcestovali do nejzapadlejšieho kúta, je tu veľká možnosť hraničiaca s istotou, že tam narazíte na niekoho z práce.

Nie, šéfe!

Potenciálne najviac komplikovaný môže byť vzťah s nadriadeným čiže šéfom. Aj keby ste pracovali do roztrhania tela, budete svojich kolegov ťažko presvedčovať, že napr. pri rozdeľovaní odmien šéf nezohľadnil skutočnosť, že s ním zdieľate okrem pracoviska aj lôžka, alebo že nad vami aspoň nedrží ochrannú ruku, prípadne neposkytuje iné výhody, akokoľvek to nemusí byť pravda.

Jak jste na tom s láskou v práci?

Navyše nikdy nemáte istotu, ako by sa nadriadený zachoval, keby váš vzťah skončil - myslíte, že sa s vami po rozchode naozaj bude chcieť denne v práci vídať a nevyužije svoje právomoci, aby vás nepresunul na iné oddelenie alebo rovno nevyhodil? Po rozchode milenky s šéfom (alebo naopak) to nebýva on, kto si hľadá nové miesto.

Tajná láska

Vzťah sa začal sľubne vyvíjať a neskončil po niekoľkých rozjuchaných stretnutiach, teda situácia začína naberať na dramatickosti, a to hlavne v prípade, že sa jedna alebo obe strany zamilovali. Pretože trávite sa spolupracovníkmi veľa času a pretože ženy do vzťahov väčšinou zapájajú viac emócií a citov a dávajú nechcenými signálmi najavo, že sú zamilované (ale nemusí to byť pravidlom), je ťažké zachovať kamennú tvár, zvlášť keď sa objekt vášho vzplanutia vyskytuje v blízkosti.

Môžete usilovne mlčať, ale k odhaleniu zamilovaného páru dochádza spravidla kvôli podprahovým signálom a obyčajné ľudskej intuície - okolie skrátka vycíti, že tu ide o niečo viac než len o formálny pracovný vzťah.

Čo teraz?

Pracovisko sa dočasne zmenilo v tržnicu senzácií: "oni spolu niečo majú" je témou číslo jedna, a je na vás, ako sa k tomu postavíte. Ak sa jeden alebo obaja nerozhodnete vzťah ukončiť, aj keď atmosféra na pracovisku výrazne zhustla, budete musieť čeliť nielen zvedavým kolegom, ale hlavne si románik nenechať prerásť cez hlavu, čiže tvrdo oddeľovať vzťah a prácu. Bude potrebné brať ohľad na okolie a vylúčiť akékoľvek dôvernosti od držania za ruku pri obede až po bozkávanie v kumbále na metly a prípadné konflikty, urazenosti alebo zranené city zásadne neriešiť pred kolegami a kolegyňami.

Nezabúdajte, že teraz ste príjemným osviežením pracovného stereotypu, a teda pod drobnohľadom: kolegovia si v kantíne s chuťou porozprávaju o tom, kde ste dali priechod svojej vášni, alebo že ste sa pohádali. Aby ste mali možnosť riešiť váš vzťah inde, posťažovať sa alebo porozprávať, je dôležité udržiavať si dôverných kamarátov mimo prácu. A to je ďalšia slabina vzťahu na pracovisku: normálne si môžete odreagovať svoje krízy, problémy alebo domáce hádky pred súcitnými kolegyňami druhý deň v práci, ale v prípade vzťahu na pracovisku to možné nie je, pretože vlastne ohovárate a sťažujete sa na ich kolegu alebo nadriadeného a téma bude najskôr prepranie celou firmou.

Od práce k zamilovanosti

Vzťahy vždy nevyjdú

Najmenej prínosnou a najkomplikovanejšou stránkou vzťahu na pracovisku je rozchod, pretože po tom, čo ste sa spoznali dôverne (a všetci to vedia), je návrat k formálnemu pracovnému pomeru veľmi zložitý, zvlášť keď spolu bývalí partneri denne spolupracujú a vyhnúť sa jeden druhému nie je dosť dobre možné. Rozchodu logicky predchádzali väčšie či menšie konflitky, sklamanie, zranené city, obviňovanie...

A teraz všetkým na očiach sa musíte so svojím ex stretávať, tváriť sa akoby nič a krotiť emócie, hoci by ste ho najradšej udreli zošívačkou, alebo sa aspoň zamkli na záchode a pol dňa preplakali. A ak sa nedajbože stanete svedkom toho, že si váš ex začal "niečo s niekým", ocitnete sa v situácii, ktorej sa nemôžete vyhnúť a budete sa musieť tvrdo obrniť. Keď to nezvládnete, pripravíte peklo na zemi nielen sebe, ale pravdepodobne aj svojim kolegom. A na konci bude zrejme veľa trpkosti a odchod na iné miesto.

Premyslite to

 • Nadviazanie vzťahu na pracovisku si poriadne rozmyslite, v prípade vzájomnej krízy, ktorými všetky vzťahy čas od času prechádzajú, to nie je žiadny med.
 • O vzťahu s kolegom informujte po vzájomnej dohode a vtedy, keď ide o vážnu známosť, a nie len o nezáväzný flirt na pár večerov, v hre je vaša súkromná aj pracovná povesť.
 • Správajte sa k sebe kolegiálne a všetky dôverné prejavy od dotykov po hádky si nechajte zásadne na doma.
 • Keď zistíte, že vášmu okoliu alebo nadriadenému vzťah vadí, zvážte ďalší postup. Riešením môže byť preradenie na iné oddelenie alebo prestup do inej firmy - mnoho párov berie odchod ako preventívne riešenie.
 • Vzťahy v práci fungovať môžu, ale nesú so sebou rad nevýhod a ľahšie sa vyčerpajú.
 • Nie nadarmo sa hovorí "čo je v dome, nie je pre mňa".

Plusy

 • Trávite spolu veľa času, čo môže byť pri vzájomnom spoznávaní na prospech.
 • Ak je práca vaším hlavným koníčkom alebo ste obaja trochu workoholici, máte spoločné záujmy, a teda možnosť výborne kooperovať.
 • Vo spolupracovníkoch máte spoločný okruh známych a priateľov.
 • V práci si môžete každý deň vzájomne pomáhať a podporovať sa.

Mínusy

 • Komplikácie na pracovisku kvôli kolegom, ktorí váš pracovný románik vnímajú ako narušenie a ohrozenie ich kariéry, najmä pokiaľ ide o vzťah nadriadeného a zamestnancov.
 • Budete stále spolu, môže dôjsť k ponorkovej chorobe, pretože partnera vidíte cez deň v práci a potom po nej.
 • Dostanete sa "do rečí".
 • Pracovný a súkromný život by mal byť oddelený, čo je pri zdieľaní pracoviska s partnerom ťažké, ťažko sa vyhnete prenášaniu pracovných problémov do súkromného života a naopak.
 • Máte sa vzájomne stále pod kontrolou, čím môže dôjsť k rivalite alebo žiarlivosti.
 • V prípade konfliktov alebo rozchodu sa musíte každý deň vídať, aj keď nechcete, a negatívne tým ovplyvňujete svoje okolie.

Láska do práce nepatří

Kolega, správaj sa!

Pokiaľ na vašom pracovisku nejaký ten románik prebieha a bohužiaľ jedného krásneho dňa skončí, určite ako kolega nechcite vytočiť čerstvého "singla". Ako by ste to mohli urobiť? Jednoduchými vetičky, tak na ne pozor.

"Ty sa máš!"

Áno, touto vetou ich zaručene upokojíte. Ak ste ustrašený rodič, môžete ju predniesť s vážnym nasadením, ktoré tomu dodá šmrnc. Všetci vieme, že život singla je jeden veľký večierok, vstávanie pred poludním a premýšľaním nad tým, kde cez víkend rozfofruje výplatu.

"A ideš do toho kina sám/sama?"

Samozrejme, že ide so svojím imaginárnym kamarátom. Všimnite si, že sa s ním občas tajne rozpráva, keď si myslí, že sa nepozeráte.

"Uvidíš, že sa ten pravý objaví v momente, keď prestaneš hľadať."

V každej oblasti ľudského správania existujú módne trendy. Aj vo vetách, ktoré sa hovoria singles. Tieto frčali asi pred piatimi rokmi a drží sa na čele rebríčka stále.

"Ja v tvojom veku som mala už dve deti."

Evergreen staršej generácie, ktorá tiež dokáže umiestniť správnu poznámku na boľavé miesto. Tiež stále v kurze.

"Prečo je niekto tak pekný sám ako ty?"

Sledujte ten nádych. Výdych. A tu veľa úsilia nechať si pre seba vety typu: no to viete, bola jeden/jedna ešte krajší. Alebo som blbá/ý a škaredá/ý a nikto ma nechce. Lenže singles sú majstri v držbe dekora a zachovanie chladnej tváre, namiesto toho nasaďte úsmev, dopijte pohár vína a pochovajte vašou otázkou banálne odpovede typu: Ale ja sa necítim byť sám/sama.

Ak už naozaj viete, čo chcete, a stále ste toho pravého partnera alebo partnerku nestretli, vyskúšajte vedecký zoznamovací dotazník a partnerskú zhodu podľa zverokruhu.

[ivi]

Zdieľajte tento článok na: