Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Ako svoje telo liečiť pomocou piatich zmyslov

15.február 2021
Ako svoje telo liečiť pomocou piatich zmyslov

Človek má rozvinutých 5 základných zmyslov - zrak, hmat, čuch, chuť a sluch. Vedeli ste, že okrem základných funkcií vám môžu pomôcť sa uzdraviť z mnohých rôznych neduhov? Využite toho, čo vám vaše telo ponúka.

Poznáte základy o našich zmysloch?

Keď sa narodíme, vieme len spať, jesť a plakať. Až po čase zistíme, ako sa hýbu časti nášho tela a ako ich máme používať. A ako rastieme, učíme sa stále zložitejšie veci. Prostriedkom, pomocou ktorého vnímame svoje okolie, sú naše zmysly.

Hmat

Teplo, tlak aj vibrácie v celom tele

Zo všetkých našich zmyslov je k poznávaniu okolitého sveta pravdepodobne najlepšie vybavený hmat. Senzory pre vnímanie hmatu sú totiž rozmiestnené po celom tele a do mozgu neustále prichádza záplava rozličných impulzov a prúd správ o styku nášho tela s okolím.

Zrak

Všetky farby života

Vďaka zraku vnímame približne 80 percent nášho okolia. Umožňuje nám vidieť svetlo, farby, rozoznávame tvary, veľkosť, vzdialenosť aj pohyb vecí okolo nás. Rovnako ako tváre našich blízkych.

Sluch

Naše dorozumenie aj rovnováha

Sluch, to nie sú len zvuky, ktoré k nám doliehajú. Dovoľuje nám aj orientáciu v priestore alebo dorozumievanie s ostatnými ľuďmi. Naše ucho vie rozoznať nespočet tónov, ich intenzitu, výšku, zafarbenie, smer, odkiaľ prichádzajú, ale tiež určiť našu polohu a udržať rovnováhu.

Chuť

Sladké pôžitky aj horké varovanie

Hoci sa to možno na prvý pohľad nezdá, chuť je veľmi úzko spojená s čuchom, má ale menšiu citlivosť. To asi poznalo veľa ľudí, ktorí prišli o čuch pri nakazení nejakou chorobou, a následne aj o chuť alebo jej obmedzenie.

Čuch

Nežná vôňa aj nebezpečné pachy

Aj vďaka čuchu neustále monitorujeme svoje okolie, môžeme sa kochať napríklad kvetinovými alebo ovocnými vôňami, pred nebezpečenstvom nás varujú hnilobné a spáleninové pachy.

Uzdravujeme sa vďaka čuchu

Čuch nás dokáže varovať včas pred niečím škodlivým, jedovatým - proste nezdravým a nebezpečným, alebo nás upokojiť a tiež uzdraviť. Keď ľudia v praveku zbierali bobule, ktorými sa živili, práve čuch im dokázal zachrániť buď zdravie, alebo dokonca život. Prvé písomné informácie o používaní vôní (olejov, tinktúr, esencií...) na najrôznejšie účely vrátane terapeutických máme zo starovekého Egypta a sú staršie ako päť tisíc rokov. Vonné oleje sa postupne stali aj nevyhnutnou súčasťou náboženských obradov a bežnou formou lekárskej praxe vo všetkých starovekých civilizáciách.

O moderné poňatie sa vlastne zaslúžil francúzsky chemik René Gattefossé. V roku 1920 si v laboratóriu popálil predlaktia a intuitívne si strčil ruku do najbližšej nádoby s tekutinou - bol to levanduľový olej. Pokožka sa mu neuveriteľne rýchlo a bez pľuzgierov zahojila. To ho potom prinútilo k štúdiu účinkov ďalších rastlinných silíc. Ako prvý použil termín aromaterapia.

Čuch je veľmi silný zmysel, ktorý dokáže upokojovať

Ako vône pre liečbu využívať?

Uvoľňujúce vodné procedúry

Celková kúpeľ

Zaberá hlavne na bolesti svalov a hlavy, menštruačné problémy, poruchy krvného obehu, prechladnutie, na kašeľ a tiež na nespavosť. Skvelá je kúpeľ zo soli z Mŕtveho mora.

Kúpeľ končatín

Pomáha pri kŕčových žilách, harmonizuje lymfatický systém a mierni reumatické aj kĺbové problémy. Do vody pridajte ideálne silice zázvoru, klinčekov alebo eukalyptu rozmiešaných v mede.

Aromamasáže

Vonné oleje a silice sú skvelé pri aromamasáži. Tá urýchľuje hojenie popálenín a povrchových zranení, podporuje krvný a lymfatický obeh, mierni gynekologické a dýchacie ťažkosti, prospieva pohybovému ústrojenstvu, odbúrava stres a napätie, posilňuje imunitu a pôsobí relaxačne. Masírovať sa dá najrôznejšími vonnými olejmi a silicami od vanilky až po ylang-ylang. Výber záleží na tom, čo vás práve trápia za neduhy.

Obklady

Sú dobré studené aj teplé, záleží na tom, aké máte problémy. Zápaly, popáleniny, bolesti, výrony alebo opuchy je potrebné schladiť, zahrievanie zase prospieva chrbtici, žalúdku, svalom a kĺbom.

Inhalácia

Priama inhalácia

Tá spôsobuje prakticky okamžitý efekt. Desať kvapiek vonného oleja podľa svojich potrieb a predstáv pretrepte s trochou čistého liehu. Potom nanesiete na papierový obrúsok a vdychujete. Je to jednoduché. Môžete si ho tiež na noc položiť na vankúš.

Vodná inhalácia

Do menšej nádoby s vriacou vodou pridáte päť až osem kvapiek vonnej silice zriedenej liehom, nakloníte sa nad ňu, cez hlavu si prehodíte šatku alebo osušku a pätnásť minút dýchate nosom. Keď to je to nutné, napríklad pri nádche (na tú je výborná eukalyptová silica) môžete proces zopakovať aj trikrát týždenne.

Nepriama inhalácia

Tá je tiež jednoduchá - stačia vám vonné sviečky, aromalampy, vonné tyčinky... Táto metóda aromaterapie ale nie je tak účinná.

Akú vôňu vybrať?

  • Majorán (proti nadúvaniu)
  • Tymian (zvyšuje imunitu)
  • Medovka lekárska (zlepšuje zaspávanie)
  • Mäta (zlepšuje zažívanie)
  • Muškát (upokojuje hormóny)
  • Jazmín (zbavuje depresie)
  • Levanduľa (mierni bolesť hlavy)
  • Ruža stolistá (zmierňuje ženské problémy)
  • Škorica (zaháňa strach)

Dotyky majú ľudia radi, väčšina si masáže užíva

Uzdravujeme sa vďaka zraku

Farby dokážu ovplyvňovať naše emócie a nálady. A nielen to. Ovplyvňujú aj funkcie orgánov, koncentráciu alebo vnímanie teploty. Pomáhajú s odpočinkom. Niet divu, že sa zrodila colorterapia, liečba farbami. Colorterapia sa výborne dopĺňa s fytoterapiou (liečbou pomocou bylín), aromaterapiou (liečbou vôňami), homeopatiou, hydroterapiou aj psychoterapiou.

Čo sa v tele vlastne deje?

Ako to celé v našom tele funguje? Farby zachytené na sietnici nášho oka pôsobia najskôr na mozog, ktorý neskôr vyšle signál o tom, čo sme zaznamenali, nášmu endokrinnému systému (to znamená žľazám s vnútornou sekréciou). Vzniknutá hormonálna reakcia putuje krvným obehom a ďalej pôsobí na telesné orgány. Efekty pôsobenia farieb môžu byť ako fyzické, tak psychické. Colorterapia sa považuje za užitočný doplnok klasickej liečby - rozhodne sama nelieči, len podporuje. A samozrejme je nutné pamätať aj na fakt, že nevhodným použitím farieb je možné dosiahnuť aj opačného efektu, než sme očakávali.

Uzdravujeme sa vďaka hmatu

Hmat nám umožňuje si od detstva uvedomovať duševno, rozširovať obzory, zároveň nás dokáže liečiť či len upokojovať. Pozitívne účinky na telo majú masáže a zooterapie.

Masáže

Masáže ako také sú najstaršou metódou liečby, ktorú ľudstvo vôbec pozná. Už pravekí ľudí vedeli, že keď budú trieť alebo jemne masírovať boľavé miesto, uľaví sa im.

Ayurvédská

Masáž je akýmsi obradom, trvá asi dve hodiny. Potom je dokonalým zážitkom.

Klasická regeneračná

Uvoľňuje stuhnuté svaly, kĺby, odstraňuje bolesti hlavy a chrbta.

Lymfatická

Pomáha imunite a zaberá na celulitídu a opuchy.

Thajská

Metóda je založená na tom, že sa systematicky stláčajú body energetických dráh tela.

Masáž lávovými kameňmi

Má skvelé liečebné účinky na energetické dráhy tela, uvoľní bolesti a kŕče.

Počúvanie rôznych zvukov alebo hudby nás môže uvoľniť a zbaviť úzkosti

Zooterapia

Ľudské pohladenie bezpochyby uzdravuje, hlavne dušu. Keď chýba, je tu veľká šanca, že zvieratá túto medzeru aspoň čiastočne zaplnia. Ich liečivú moc poznali už dávno naši predkovia, vedci na nej založili celý jeden odbor - zooterapiu. Aký kontakt so zvieratami pomáha?

Canisterapia

Canisterapia je terapia so psom. Sa delí na polohovanie a aktivizáciu. Polohovanie je známejšie, pes leží s klientom na podložke a klient sa o neho nejakú časť tela opiera. Aktivizácia je prítomnosť psa a rôzne hry stimulujúce mozog alebo telo klienta.

Felinoterapia

Podobná ako canisterapia, ale hlavným aktérom je mačka. Pre obidve terapie platí: Priaznivo ovplyvňujú všetky ostatné liečebné postupy, prispievajú k zníženiu krvného tlaku aj k spomaleniu srdcovej činnosti. Najdôležitejší je pochopiteľne vplyv psychický: osamelé duše drží pri živote práve kontakt s milovaným tvorom.

Uzdravujeme sa vďaka chuti

Chuť dokáže liečiť, ak si ju "skrotíte". Skúste v lete zaradiť do svojho jedálnička čo najfarebnejšie potraviny. Tie žlté, oranžové, zelené a červené sú nielen dobré, ale hlavne zdravé. Vedci o nich dnes dokonca hovoria ako o superpotravinách pre dvadsiate prvé storočie. Reč je o niektorých druhoch zeleniny a ovocia.

  • Čučoriedky (výborné na zrak)
  • Jablká (fungujú na všetko - hnačka, zápcha, krvný tlak, cholesterol, závraty)
  • Čerešne (proti zápalom)
  • Marhule (pre krásu)
  • Červená repa (všeliek - proti rakovine, podporuje červené krvinky, proti žlčovým kameňom, zlepšuje trávenie, hojí hemoroidy a mnoho ďalšieho)
  • Zeler (na potenciu, zlepšuje funkciu kĺbov, znižuje hladinu krvného cukru)
  • Kvasená zelenina čiže pickles (obsahuje veľa vitamínov a probiotík)

Uzdravujeme sa vďaka sluchu

Vďaka sluchu môžeme relaxovať. Dovoľuje nám počuť zvuky, ktoré nás dokážu upokojiť, uvoľniť naše napätie, a dokonca aj zbaviť psychosomatických zdravotných problémov. Počúvanie príjemného zvuku dokáže v tele uvoľniť endorfíny (hormóny dobrej nálady) a vyladiť aj funkciu našich vnútorných orgánov. Keď sa na to pozrieme fyziologicky, zvuk, ktorý počujeme, dokáže naplniť a rozvibrovať každú bunku v našom tele. Preto sa zvukom dajú liečiť aj rôzne zdravotné problémy.

Liečivé zvuky si ľudia často pletú so stále viac uznávanou terapeutickou metódou zvanou muzikoterapia. Iste, tá sem tiež patrí, ale je len súčasťou liečby vibráciami, ktoré vytvára zvuk ako taký. Sluchom sa dá bojovať proti depresiám, môžeme sa ním celkovo upokojiť, pomáha znižovať krvný tlak, liečiť vnútorné orgány (napríklad žalúdočné vredy, žlčník a podobne). Terapia zvukom sa používa aj ako doplnok pri liečbe dýchacích orgánov, zlepšuje astmu a všeobecne psychické poruchy. Pomáha lepšie sa sútrediť a zlepšuje celkovú kondíciu a imunitu.

Hudba ovplyvňuje vegetatívne funkcie - srdcový rytmus, krvný tlak, dýchanie, svalový tonus, motoriku, termoreguláciu. Používa sa na zmiernenie bolesti, úzkosti, strachu (napr. pri chirurgických alebo stomatologických zákrokoch), u poinfarktových stavov, pri liečbe dlhotrvajúcich chorôb (napr. tuberkulózy).

Uzdravte sa pomocou všetkých vašich zmyslov, uvidíte, čo vaše telo všetko dokáže! Až budete fit, zoznámte sa so ženou alebo mužom na našej online zoznamke.

[ivi]

Zdieľajte tento článok na: