Skúšali ste niekedy aromaterapiu? Nie je to iba forma relaxácie, má navyše hneď niekoľko prínosov pre zdravie. Čo je aromaterapia a s čím môže pomôcť?
Aromaterapia je doplnkovou liečbou, ktorá využíva esenciálne oleje k posilneniu relaxácie a podpore telesného a duševného zdravia. Pokiaľ máte radi vône vytvorené destiláciou prchavých olejov z kvetov, listov a kôry rastlín, iste si zamilujete aj vône, ktoré plnia posolstvo aromaterapie. Aby ste získali všetky výhody aromaterapie bez akýchkoľvek nevýhod, mali by ste sa uistiť, že používate iba esenciálne oleje (veľa aromatických olejov obsahuje ftaláty, ktoré narúšajú hormóny). Aké oleje sa bežne používajú, si povieme za chvíľu, najprv si však povieme viac o samotnej aromaterapii.
Nie je to žiadna novinka, pretože ľudstvo využíva aromaterapiu už tisíc rokov. Staroveké kultúry v Číne, Indii a Egypte zaradili aromatické rastlinné zložky do živice, balzámov a olejov. Tieto prírodné látky boli používané pre lekárske a náboženské účely. Všeobecne sa o nich vedelo, že majú priaznivé účinky pre telesné aj duševné zdravie.
Destilácia esenciálnych olejov býva prisudzovaná Peržanom, ktorí ju údajne zaviedli v 10. storočí, hoci v praxi sa mohla používať dlho predtým. Informácie o destilácii esencionálneho oleja boli publikované v 16. storočí v Nemecku a neskôr v 19. storočí francúzsky lekári uznali potenciál esenciálnych olejov pri liečbe ochorení. V tomto storočí lekári všeobecne pokročili a zamerali sa na chcemické lieky, francúzski a nemeckí lekári tak boli jediní, ktorí brali do úvahy úlohu prírodných rastlinných látok pri liečbe chorôb.
Termín "aromaterapia" bol prvýkrát použitý francúzskym parfumeristom a chcemikom René-Maurice Gattefossé v knihe, ktorú na túto tému napísal (vyšla v roku 1937). Než začal písať svoju knihu, objavil potenciál levandule pri liečbe popálenín. Kniha pojednáva o použití éterických olejov pri liečbe ochorení.
Aromaterapia funguje prostredníctvom čuchu a tiež vstrebávaním kože. Medzi produkty, ktoré pre aromaterapiu potrebujete, patrí difúzor, aromatické rozprašovače, inhalátori, kúpacia soľ, telové oleje, krémy či pleťové vody pre masáže alebo lokálne aplikácie, horúce a studené obklady, ílové masky, Jednotlivé pomôcky môžete použiť samostatne alebo rôzne kombinovať.
Človek si môže vyberať zo stovky druhov esenciálnych olejov. Všeobecne ľudia používajú predovšetkým najčastejšie používané oleje. Zoženiete ich na internete, v obchode so zdravou výživou a v niektorých bežných supermarketoch. Výrobok by nemal obsahovať žiadne ďalšie prísady alebo syntetické zložky.
Každý esenciálny olej má veľa jedinečných liečivých vlastností, použití a účinkov. Kombinácia éterických olejov ponúka viac liečivých výhod.
Medzi najobľúbenejšie a najčastejšie používané oleje patria oleje zo šalvie muškátovej, cyprusu, eukalyptu, fenyklu, pelargónie, zázvoru, slamienky, levandule, citrónu, citrónovej trávy, mandarinky, neroli, pačuli, mäty, harmančeka rímskeho, ruže, rozmarýnu, čajovníka, fúzatky a kanangy vonnej.
Éterické oleje môžete používať niekoľkými rôznymi spôsobmi. Napríklad ako prídavok do telového mlieka, vylepšenie tonika pre tvár, šampónu alebo kondicionéru. Môžete ich tiež pridať do tekutého mydla, zubnej pasty alebo ústnej vody, do kúpeľa alebo ním postriekať miestnosť.
Aromaterapia má hneď niekoľko prínosov pre zdravie. Hovorí sa, že:
Medzi zdravotné problémy, pri ktorých môže liečba aromaterapie pomôcť, patrí
Väčšina esenciálnych olejov nie sú nebezpečné pre použitie. Existujú však určité preventívne opatrenia, ktoré by ste mali spraviť pri ich užívaní, rovnako ako vedľajšie účinky, o ktorých by ste mali vedieť, najmä pokiaľ beriete lieky na predpis. V prvom rade je potrebné vedieť, že by ste nemali esenciálne oleje nanášať priamo na kožu, ani ich používať vnútorne (neprehĺtať!). Vždy používajte nosné oleje k riedeniu éterických olejov, po ich zriedení môžte urobiť menší test na koži kvôli alergiám. Vzhľadom k tomu, že citrusové oleje môžu spôsobiť, že vaša pokožka bude na slnku citlivejšia, mali by ste sa im vyvarovať, pokiaľ budete neskôr vystavení slnečnému žiareniu.
Ďalej deti a tehotné alebo dojčiace ženy by mali používať éterické oleje s opatrnosťou a pod dohľadom lekára.
Vedľajšie účinky, ktoré sa pri použití esenciálnych olejov môžu vyskytnúť, zahrňujú:
Používajte éterické oleje s opatrnosťou, pokiaľ máte:
Pri týchto zdravotných problémoch sa vždy radšej poraďte so svojim lekárom, ak budete chcieť vyskúšať aromaterapiu.
S aromaterapiou si môžete tiež užiť skvelý relax a naladiť sa na rande. Ako vidíte, výhod existuje naozaj veľa. Keď sa rozhodnete vyskúšať éterické oleje, aby ste ich prínos zažili na vlastnej koži, nezabudnite venovať pozornosť tomu, ako vás rôzne oleje a spôsoby použitia ovplyvňujú. A predým, ako začnete s aromaterapiou, sa vždy pre istotu poraďte so svojim lekárom, aj keď vás nepostihujú vyššie zmienené ochorenia. Myslite na to, že stále ide o doplnkovú liečbu, nie je to náhrada za akúkoľvek inú liečbu schválenú lekármi.
[rox]
Zdroj: https://www.healthline.com