Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Ako dodať svojmu telu energiu? Nie je to tak ťažké!

2.jún 2020
Ako dodať svojmu telu energiu? Nie je to tak ťažké!

Počas jarného obdobia sa nám často stáva, že sme unavenejší ako v zime. Príde nám to ale zvláštne, pretože slnko začalo svietiť, všetko sa krásne rozjasnilo a my sa pritom sotva plazíme a energiu nemôžeme nájsť. Prezradíme vám, čo za tým je, ale predovšetkým to, ako svojmu telu energiu dodať, aby ste si mohli slnko a krásne počasie užívať plnými dúškami. Pozrieme sa aj na zvýšenie koncentrácie v práci alebo pri učení.

Ako sa prejavuje jarná únava asi nemusíme zdĺhavo vypisovať. Trpí ňou podľa prieskumov 60% ľudí a takmer každý ju potom niekedy vo svojom živote prežije aspoň raz. Človek je ráno rozlámaný, nič sa mu nechce, do ničoho nemá chuť a do všetkého sa musí nútiť.

Čo za jarnou únavou je?

Nie je to až zas tak vedecké a možno, že by ste na to prišli sami, keby ste sa trochu zamysleli. Môžeme začať napríklad tým, že v zime sa naše telá nenabažia slnečných lúčov. Celkovo je zima pre organizmus záťažou a my tomu vôbec neprispievame, keď svoje telo vykrmujeme oveľa viac a inak ako v lete. Nielen, že jeme oveľa viac teplých jedál, oveľa menej zeleniny, ale ešte sú tu Vianoce, ktoré sa vo väčšine domácností nezaobídu bez spústy cukroviniek, sladkostí a oveľa väčšieho množstva jedla než obvykle. Najmenej únava postihuje ľudí, ktorí boli celú zimu aktívny, chodili von na čerstvý vzduch a správne sa stravovali.

Organizmus potrebujeme znovu naštartovať, a keď to zanedbáme, bude nám tento štart trvať o to dlhšie. Žiadnou výnimkou potom nie je, keď človeka trápi jarná únava až do leta.

Ako s únavou zatočiť?

Doprajte organizmu slnko

Aj keď slnko na jar nesvieti nonstop, využite tie dni, kedy áno, a vyrazte na prechádzku. To úplne bohato stačí, nemusíte jazdiť do teplých krajín alebo chodiť do solária. Získate vitamín D, ktorého nedostatok oslabuje obranyschopnosť. Vzduch vám navyše prečistí hlavu a pohyb dodá serotonín (hormón dobrej nálady) a adrenalín.

Zmeňte jedálniček

Svoje stravovacie návyky nemôžete zmeniť zo dňa na deň. Postupne pridávajte do svojho jedálnička viac ovocia a zeleniny (inak by vám to mohlo spôsobiť zažívacie problémy) a robte si ľahšie jedlá (už žiadne každodenné omáčky s knedle). Do jedálnička zaraďte ryby a stredomorskú kuchyňu, ktorá je bohatá ako na morské plody, zeleninu, tak aj na olivový olej.

Premýšľate, aká zelenina by vám mohla dodať tie najlepšie vitamíny, aby ste mali čo najviac energie? Zamerať by ste sa mali na papriky, brokolicu, reďkovky, pór, zeler, mrkva, jarnú cibuľku a karfiol. Najviac zeleniny do svojho tela dopravíte vďaka zeleninovým šalátom, ktoré môžete vylepšiť balkánskym syrom, ktorý dodá šalátu intenzívnejšiu chuť a slanosť, alebo mozzarellou, ktorá dodá jemnosť.

U ovocia neurobíte žiadnu chybu tým, ktoré nájdete v obchodoch po celý rok, to znamená citróny, pomaranče alebo banány. To najlepšie však prichádza vo chvíli, keď si môžete kúpiť alebo sami natrhať lokálne jahody, broskyne a všetko ďalšie ovocie, ktoré rastie u nás.

Stačí se řídit pár jednoduchými pravidly a vaše tělo bude plné energie

Pôst vám môže pomôcť

Typicky sa pôst drží práve na jar a má to svoje dôvody. Telo sa dobre prečistí a presne to po zime potrebuje. Buď si môžete dopriať týždenný pôst, pokiaľ ale nemáte skúsenosti, možno bude lepšie začať "pôstom", kedy vynecháte škodlivé látky a potraviny, ktoré zaťažujú náš organizmus, medzi ktoré patrí alkohol, kofeín, sladkosti, biele pečivo, údeniny, ale aj tučné červené mäso.

Nezabúdajte na pitný režim

Opakuje sa to všade stále dookola, ale to práve preto, že to ľudia stále nedodržiavajú. Dva litre tekutín denne je minimum, ktoré by ste do svojho tela mali dostať. Najviac svoje telo potešíte vodou bez bubliniek, bylinkovými čajmi, zeleninovými šťavami, ale aj rozmixovaným ovocím a zeleninou zriedeným vodou (smoothie).

Spomínané bylinkové čaje vášmu telu pomôžu nielen s pitným režimom, ale aj so zdravím. Taký žihľavový čaj z mladých výhonkov prečistí celé vaše zažívanie. Ak nemáte mladé výhonky žihľavy k dispozícii, určite zoženiete čaj púpavový, mätový, ibištekový alebo zázvorový.

Nastavte svoje myslenie na pozitívnu vlnu

Občas je ťažké svoju myseľ presvedčiť, že by nemala byť tak zachmúrená a vymýšľať hneď u všetkého tie najhoršie scenáre. Ale verte, že to bude mať neuveriteľne pozitívny efekt na celé vaše telo. Veľa chorôb je tzv. psychosomatických a vy ich zmenou myslenia môžete zmierniť, alebo dokonca úplne odstrániť. Celé telo je prepojené a napätie svalov zo stresu a vyplavovanie zlých hormónov môže spôsobiť veľa škody.

Doprajte si odpočinok a choďte včas spať

Keď pocítite únavu, je rozumné vypočuť svoje telo a dať si aspoň pár minutiek pokoja. Spať by ste mali minimálne 7 hodín každý deň, v ideálnom prípade 8. A pretože ráno väčšinou musíte vstávať v rovnakú dobu, nie je iná možnosť, než začať chodiť spať skôr.

A čo kofeín? Je vhodný?

Keď človek pocíti únavu, často miesto odpočinku siahne skôr po hrnčeku kávy alebo plechovke energetického nápoja. Je to správne? Ak nemáte choré srdce alebo vysoký tlak a potrebujete sa nutne ešte hodinu sústrediť alebo vydať nejakú energiu, raz za čas vám to neublíži. Častejšie pitie ale so sebou nesie negatívny efekt na organizmus.

Aké účinky má kofeín?

Je pravda, že kofeín dokáže nakopnúť, ale zároveň telu nedodá žiadnu energiu. Preto je jeho účinok len krátkodobý. Sústredenosť vám zvýši s veľkou účinnosťou, zrýchli aj reakcie a činnosť srdca. Keď si kávu osladíte, prípadne si dáte energy drink, dokáže táto kombinácia na obmedzenú dobu zlepšiť aj fyzický výkon, ale len do doby, než hladina cukrov v krvi opäť neklesne. Potom môžete očakávať útlm, ktorý je často ešte horší ako predtým.

Chemický vzorec kofeinu

Kofeín vie blokovať účinky adenozínu, hormónu, ktorý podporuje spánok. Tým vyprovokuje telo k tomu, aby si vyrábalo viac adrenalínu, hormónu, ktorý povzbudzuje srdce a celkovo dodáva silu a energiu. Zvyšuje aj hladinu dopamínu, vďaka ktorému sa môžeme lepšie sústrediť.

Musíte ale myslieť aj na to, že kofeín pôsobí močopudne, a tak ak máte problémy s obličkami, ste senior alebo veľa fyzicky pracujete alebo športujete, nie sú pre vás akékoľvek nápoje s kofeínom vhodné. Pokiaľ ho vypijete, môže vám hroziť kolabs.

Čo všetko obsahujú energetické nápoje?

Samozrejme takmer vždy obsahujú kofeín (existujú aj varianty na prírodnej báze bez kofeínu). Tým ale zoznam povzbudzujúcich látok nekončí. Väčšinou obsahujú ešte taurín, čo je aminokyselina, ktorá zvyšuje koncentráciu, výkonnosť a potláča vyčerpanie. Ako bonus zlepšuje športový výkon, pretože znižuje inulín v krvi a tým vylepšuje zásobovanie svalov glukózou. Ďalej podporuje prekrvenie mozgu, preto si ich obľúbili študenti a ľudia, ktorí sa musia dlho sústrediť na danú úlohu. Do energy drinkov sa pridáva ešte niacín (vitamín B3), ktorý povzbudzuje trávenie a dodáva energiu bunkám. Ďalej tam môžete nájsť aj vitamíny B6 a B12.

Ako dlhodobo dodať svojmu telu energiu?

Vždy musíte myslieť na to, že kofeín vám prinesie len krátkodobú energiu, ktorá po pár hodinách (niekedy aj do hodine) vyprchá a vy sa ocitnete opäť na dne. Nie je lepšie svojmu organizmu trochu pomôcť, aby mal energie viac a mohli sa lepšie sústrediť po celú dobu? Pomôžu k tomu prírodné doplnky, ktoré väčšinou zakúpite v lekárňach ako doplnok stravy.

Guarana

Guarana má preukázateľné stimulujúce účinky. Niektoré energy drinky ju obsahujú, ale iba v malom množstve. Lepšie urobíte, keď zvolíte doplnok stravy, kde sa nachádza v koncentrovanej forme. Tieto doplnky stravy sú prírodné, a dokonca pozitívne ovplyvňujú znižovanie váhy.

Ginkgo biloba

Táto rastlinka posilňuje pamäť, čo sa hodí ako študentom, tak ľuďom, ktorí v práci pracujú "hlavou" a potrebujú si zapamätať veľa vecí. Nemyslite si ale, že sa účinky dostavia hneď - budete na ne musieť čakať minimálne 12 týždňov. Buďte trpezliví a oplatí sa vám to!

Lépe se koncentrovat při práci nebo učení vám pomohou doplňky stravy

Brahmi

Rovnako ako ginkgo biloba pôsobí aj brahmi na zlepšenie pamäti, ale má ešte jeden bonus navyše. Ide totiž o silný antioxidant, a tak pôsobí proti vyčerpaniu. Ďalej podporuje činnosť mozgu, ale najviac vás asi poteší to, že obmedzuje stres. Neznamená to síce, že stres zmizne z vašheo života ako mávnutím čarovného prútika, ale keď zapojíte aj trochu svojej snahy, bude ho vaše telo oveľa lepšie zvládať.

L-Carnitin

Túto látku nájdete vo fitness doplnkoch, a to predovšetkým preto, že zvyšuje odolnosť k fyzickej záťaži, a keď športujete, podporuje chudnutie. Zlepšuje ale aj duševnú činnosť a podporuje činnosť mozgu.

Lecitín

Lecitín si obľúbili predovšetkým ľudia po päťdesiatke, pretože bráni devastácii mozgových tkanív a zlepšuje činnosť mozgu.

DMAE

DMAE je skratka pre dimetylaminoetanol, ktorý je trvale prítomný v ľudskom mozgu. Táto látka zvyšuje schopnosť sa koncentrovať, zlepšuje pamäť, mentálnu energiu, proces učenia, odstraňuje únavu a dodáva energiu. Navyše pôsobí aj proti starnutiu.

Nezabudnite na svoju psychiku

Je pekné, keď svojmu telu pomôžete všetkými možnými prostriedkami (zmenou jedálnička, dostatkom slnka alebo doplnkami stravy), ale bude to len obyčajnou náplasťou, keď nebudete venovať čas sami sebe a svojmu vnútornému ja. Ste spokojní? Čo môžete urobiť pre to, aby ste boli spokojní? Skúste trochu zmeniť svoj pohľad na svet a žiť aspoň o trochu lepší život, energia dorazí prirodzene s tým. Ak si neviete sami rady, na internete nájdete mnoho rád a tipov.

Keď nebudete mať dostatok energie, nemôžete sa zoznamovať. Podporte svoje telo a potom sa zaregistrujte na online zoznamke, na ktorej sa potom bez problémov môžete zoznamovať a možno narazíte aj na vášho budúceho partnera alebo partnerku...

[Lil]

Zdieľajte tento článok na: