Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Na akých miestach s partnerom diskutovať dôležité veci?

6.september 2019
Na akých miestach s partnerom diskutovať dôležité veci?

Bolo by zvláštne a asi aj nudné, keby ste vo vzťahu nemuseli nič riešiť. Nemusí sa nutne jednať o hádky, ale sú veci, ktoré musíte spoločne prebrať, rozobrať, povedať svoj názor (a zároveň si vypočuť názor partnera), a ak to situácia vyžaduje, dohovoriť sa na kompromise. Kde najlepšie takú konverzáciu uskutočniť?

Občas sa takéto konverzácie premenia v rýchlu výmenu názorov, alebo dokonca aj v hádku. Viete, že vás v tomto zmysle ovplyvňuje aj prostredie, v ktorom sa bavíte? A že existujú miesta, ktoré sú na súkromné konverzácie vhodnejšie, a zase miesta, ktorým by ste sa mali určite vyhnúť?

Ale ani miesto vás nezachráni, ak nemáte aspoň základy správnej komunikácie, a to najlepšie obaja, aby ste si zvýšili šance na pokojné diskutovanie o veci. Hlavnou zásadou je, aby ste sa všetko snažili riešiť v pokoji, na nikoho nezačali okamžite revať, na vašom hlase síce môže byť počuť mierne podráždenie, ale určite nebuďte hrubí, vyložene nepríjemní. Na druhú stranu by ste mali komunikovať - ak si myslíte, že partnera potrestáte mlčanlivosťou, tak verte, že netrestajú len jeho, ale celý váš vzťah. Nič sa tým nevyrieši.

Auto je podľa expertov najlepšou voľbou pre vážne konverzácie

Do auta by ste si mali podľa expertov na vzťahy nechať témy, o ktorých sa ťažko hovorí, sú intímne alebo vo vás vyvolávajú úzkosť. Môže ísť napríklad o to, že chce nejako definovať váš vzťah (jedná sa o kamarátstvo s výhodami alebo spolu chodíme?), keď chcete niečo priznať, chcete sa s druhým rozísť alebo partnerovi vyčítať napríklad lajkovanie fotiek svojej ex na sociálnych sieťach a mnoho ďalšieho .

Keď sedíte vedľa seba v aute, je to ideálne. Prečo? Nejde len o súkromie, ktoré vám auto ponúka, ale tiež to zmierňuje úzkosť, ktorú by mohlo vyvolať pozeranie sa do očí partnera, a to obzvlášť, keď idete, pretože musíte sledovať cestu. Akt fyzického pohybu vpred má na rozhovor podvedomý účinok a pomáha vám to viesť plynulú konverzáciu.

Ale rovnako ako sa vám môže zdať, že auto bude tým najlepším miestom, musíte tiež myslieť na to, že sa vy alebo váš partner môžete cítiť ako v pasci. Auto nemôžete len tak opustiť a aj keby, ako sa potom dostanete domov? Pôjde to nejako? Aj na to musíte myslieť. Navyše táto konverzácia môže viesť k úzkosti počas konania, takže ak je auto v pohybe, nevyťahujte veľmi stresujúce témy, tie si radšej nechajte na chvíľu, až zastavíte.

Ak auto nemáte, nemusíte si ho kvôli dôležitej konverzácii kupovať. Môžete si vybrať jedno z nasledujúcich miest, a to dokonca podľa toho, o čom sa chystáte hovoriť.

Pokud je to jen trochu možné, nehádejte se se svým partnerem, řešte věci v klidu

Kde by mali prebiehať konverzácie o dôležitých veciach vo vašom vzťahu?

V parku

Najlepšie pre diskutovanie o: definovaní vášho vzťahu, budúcich plánoch

V parku budete mať potrebné súkromie na to, aby ste mali dostatočne úprimnú konverzáciu, ale zároveň ste na verejnosti, takže zvýšenie hlasu spôsobí rozruch, čo je pravdepodobne niečo, čo nechcete a ani druhý to nechce. Vyhnite sa parku, keď je absolútne zaručené, že sa druhý veľmi rozčúli. Nemusíte iba sedieť na lavičke, skúste sa "zašiť" niekam mimo cestu. Príroda vás príjemne uvoľní a vy si môžete ľahnúť, hrať sa s trávou a pozerať na oblohu a premýšľať nad tým, akým smerom sa ďalej spoločne vydáte.

Cestou domov po cvičení / tréningu

Najlepšie pre diskutovanie o: definovaní vášho vzťahu, niečom, čo vás naštvalo alebo štve

Prečo po cvičení? Pretože sa pri ňom vo vašom tele uvoľnia endorfíny a tie vás robia šťastnejšími. Cvičenie môže pomôcť spáliť akékoľvek potlačené pocity, ktoré ste o svojom vzťahu mali, takže sa cítite uvoľnenejšie a je ten pravý čas na rozhovor. Choďte sa po tréningu prejsť alebo choďte pešo domov a cestou sa úprimne porozprávajte. Tiež to má tú výhodu, že keď sa na tréningu obaja veľa unavíte, nebudete mať silu na hádky.

Na terase alebo verande

Najlepšie pre diskutovanie o: rozchode, niečom, čo vás naštvalo alebo štve, priznanie nevery

Ak nebývate obaja v paneláku, tak určite u vážnych tém môžete voliť verandu alebo terasu, ktoré ponúkajú dostatok intimity a oboma je vám iste známa (neocitnete sa na neznámom mieste). Bohužiaľ ľudia v paneláku toto za balkón často zameniť nemôžu, pretože tam ide väčšinou počuť každé slovo do vedľajších bytov. Tieto intenzívne rozhovory o rozchode alebo priznanie nevery sú často sprevádzané výbuchom hnevu alebo inými emóciami, ktoré si chcete čo najviac nechať pre seba, ale na druhú stranu chcete byť niekde, kde sa cítite príjemne, bezpečne a zároveň vám toto miesto ponúka väčší otvorený priestor než miestnosť v dome alebo byte. Na druhú stranu vás to ale nebude rozptyľovať od témy diskusie.

Ne terase nebo verandě budete mít dostatek soukromí i při výbuchu emocí

U terapeuta

Najlepšie pre diskutovanie o: niečom, čo vás naštvalo alebo štve, budúcich plánoch, problémoch v sexe

Terapia pre páry nie je v skutočnosti tak desivá a trápna vec, ako sa vám môže zdať. V dnešnej dobe sa veľmi rozmáha a nie je to "len tak", ale práve preto, že terapeuti, ktorí sú vo svojom odbore odborníci, dokážu páru naozaj pomôcť. Nikto učený z neba nespadol a vy možno neviete, ako svojmu partnerovi určité veci oznámiť. Terapia poskytuje bezpečné miesto, na ktorom vás partner vypočuje, vy sa môžete naučiť, ako vyjadriť všetko, čo chcete, konštruktívnym spôsobom, ktorý zlepší váš vzťah. Obzvlášť, pokiaľ ide o riešenie nahromadeného hnevu, frustrácie alebo rozhorčenie, môže vám byť terapia veľmi nápomocná. Rovnako vám ale terapeut môže pomôcť s problémami, s ktorými si sami neviete rady, a aj keď sa ich snažíte napraviť, nedarí sa vám to. Od terapeuta sa dozviete tie správne postupy a metódy.

Cez telefón

Najlepšie pre diskutovanie o: niečom, čo vás naštvalo alebo štve

Ako prvý musíme upozorniť na to, že by sa cez smsky ani sociálne siete nemali riešiť rozchody, vzťahové pauzy a tak ďalej. Aj keď sa to zdá ako tá jednoduchšia varianta, tieto veci by ste mali vyriešiť tvárou v tvár. Môžete ale partnerovi oznámiť, čo vás naštvalo alebo čo vás na ňom štve, keď mu zavoláte. Niekomu to môže vyhovovať z toho dôvodu, že sa nemusí na druhého pozerať, a tým pádom mu robí menšie problémy byť úprimný. Tiež je dosť pravdepodobné, že budete toho druhého viac počúvať, pretože nebudete rozptýlení rečou tela alebo výrazom tváre a budete musieť dávať väčší pozor.

Vonku pri chôdzi

Najlepšie pre diskutovanie o: definovaní vášho vzťahu, budúcich plánoch

Chôdza je balzam pre dušu. Nie je vhodná len na rande, ale aj pre nekonečné množstvo konverzácií. Veľmi pomáha duši a vám pomáha sa sústrediť. Tiež si nebudete vyložene hľadieť do tváre, keď pôjdete vedľa seba, čo pre niektorých môže byť tiež výhra. Môžete sa viac sústrediť na to, čo hovoríte a nie na reakcie druhého. Riešte ale skôr pokojnejšie témy, pretože pravdepodobne sa budete stále nachádzať na verejnosti, ak nepôjdete niekam, kde budete naozaj len vy dvaja.

Udělejte si procházku do přírody a pokuste se vyřešit, co vás trápí

V kaviarni

Najlepšie pre diskutovanie o: budúcich plánoch

Takmer vždy nájdete v kaviarni tichý kútik a všetci ostatní sú tak zahľadení do svojich notebookov, tabletov, telefónov, kníh alebo novín, že vám nebudú venovať pozornosť. Konverzácia na tak verejnom mieste tiež zabraňujú emočným výbuchom, ktoré by mohli nastať doma. Pre istotu vyberte kaviareň, v ktorej sa platí vopred, aby ste mohli kedykoľvek od stola odísť.

V obývačke na gauči

Najlepšie pre diskutovanie o: rozchode, priznanie nevery

Nie všetko musíte riešiť mimo svoj dom alebo byt. Niekedy je lepšie vybrať si miesto doma, v ktorom sa cítite pohodlne, to pomáha nastaviť konverzáciu správnym smerom. Väčšina z nás považuje za pohodlné miesto gauč, na ňom sa môžeme posúvať bližšie alebo ďalej podľa toho, ako sa budeme cítiť, ale stále tu bude potrebné spojenie s druhým.

Kde by ste sa dôležitým konverzáciam mali vyhnúť?

V spálni/v posteli

Vážne záležitosti by ste nemali rozoberať pred spaním, a dokonca ani v spálni. Malo by sa jednať o posvätný priestor, kde spíte a máte sex, všetko ostatné by ste si mali nechať na inej miestnosti.

V reštaurácii

Jedlo by ste si mali užiť a nie sa pri ňom stresovať. Navyše sa jedná o tak verejné miesto, že vážne témy by ste naozaj mali riešiť inde. No a ako posledný. Vzhľadom k tomu, že sa v reštauráciách platite až po jedle, a navyše tam ani nie je dosť miesta, mohol by sa vám pri naštvanom (alebo zúfalom) úteku preč stáť pekný trapas.

V bare

Alkohol je samostatnou kapitolou. Tak najskôr premýšľajte a až potom konajte, resp. nekonajte. Dobre si rozmyslite, či si ten pohárik dáte, aj keby len jeden. Po alkohole sa síce porozprávate lepšie, ale poviete aj veci, ktoré ste povedať nechceli, alebo s ktorými dokonca v triezvom stave nesúhlasíte alebo nie sú pravdivé. Riešte radšej všetko triezvi a alkohol si dajte napríklad až potom, až budete sami alebo až sa téma vášho rozhovoru zmení.

Urobte všetko pre to, aby vaše rozhovory prebiehali v pokoji, a ak to nejde, vyberte si miesto, kde budete mať úplné súkromie. A ak toto zatiaľ nemusíte riešiť, pretože partnera ešte nemáte, môžete sa zaregistrovať na online zoznamke a nejakého si na nej nájsť.

[Lil]

Zdieľajte tento článok na: