Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Ako dlho prežijete bez vody?

17.december 2021
Ako dlho prežijete bez vody?

Zatiaľ čo naše telá spoliehajú na výživu a vyžadujú dokonalú zmes vitamínov, minerálov a bielkovín, technicky môžeme prežiť celkom dlhú dobu bez toho, aby sme jedli skutočné jedlo. Príkladom sú ľudia, ktorí veria v mierny prerušovaný pôst, alebo tí, ktorí sa dokonca zúčastňujú na extrémnych verziách pôstu, kedy sa do ich tela celé týždne nedostane žiadne jedlo. Ale voda? To je úplne iná téma.

Naše telá nemôžu byť bez vody bez toho, aby čelili vážnym následkom. Pokiaľ ste niekedy premýšľali, ako dlho by ste mohli prežiť bez vody, máme pre vás odpoveď.

Čo sa deje s naším telom?

Jednoducho povedané, dehydratácia je to, čo sa stane, keď vaše telo stráca viac vody, než spotrebováva. Keď k tomu dôjde, spôsobí to nerovnováhu celého vášho tela, čo môže viesť k niektorým pekne drsným príznakom. Pokiaľ vás napríklad niekedy po dlhej túre alebo brutálnom cvičení rozbolela hlava, je to známka toho, že trpíte dehydratáciou. Alebo ak ste si niekedy všimli, že vaša pokožka je suchá, žltkastá a nevýrazná, je to ďalšia známka toho, že pravdepodobne nedostávate do tela dostatok vody.

Medzi ďalšie príznaky dehydratácie patria závraty, sucho v ústach a samozrejme pocit smädu. Pocit smädu je kľúčovým vrodeným znakom toho, že telo potrebuje viac vody. Bez správnej hydratácie sa môžete cítiť unavení a letargickí. Koncentrácia a funkcie mozgu môžu byť tiež spomalené. Tiež ak vaša moč zapácha silnejšie alebo zmenila farbu, je to jasný príznak dehydratácie. Čím tmavšia farba, tým viac ste dehydratovaní. Môžete tiež chodiť na toaletu menej často, pretože telo dlhšie drží vodu. Menej ako štyrikrát denne je známkou dehydratácie.

Pohyb čriev sa tiež môže spomaliť, čo vedie k zápche. Ako ste pravdepodobne uhádli, mierna dehydratácia sa zmení na ťažkú ​​pokiaľ sa nerieši. Keď sa vaše telo dostane do ťažkej dehydratácie, je bežné pociťovať zmätenosť, mdloby, extrémne závraty, zrýchlený tep a dýchanie a žiadnu energiu. Silná dehydratácia môže viesť k mdlobám. Môžete pociťovať závraty alebo mdloby, keď náhle vstanete po sedení alebo ležaní. Tieto príznaky sa môžu objaviť, keď dehydratácia zníži váš krvný objem a krvný tlak.

Môže tiež dôjsť k búšeniu srdca, rýchlemu srdcovému tepu a rýchlemu dýchaniu.

Prečo sa to všetko deje?

S nedostatkom vody sa vaša krv stáva koncentrovanejšou, a to spôsobuje, že vaše obličky zadržiavajú vodu. Výsledkom je, že močíte menej. Tiež čím hustejšia a koncentrovanejšia vaša krv je, tým ťažšie je to pre váš kardiovaskulárny systém kompenzovať, takže zvyšuje vašu srdcovú frekvenciu, aby sa udržiaval krvný tlak. V týchto ťažkých prípadoch je potrebná núdzová pomoc. Našťastie sú naše telá úžasné a keď začneme pociťovať dehydratáciu, do nášho mozgu je vyslaný signál, ktorý v podstate hovorí: "Pošlite vodu, prosím."

Poznáte dehydratáciu?

Bunky sa zmenšujú, keď je voda vypožičiavaná na udržanie ďalších zásob, ako je krv. Mozog to cíti a vyvoláva zvýšený pocit smädu. Pretože naše telá sú také dobré v tom, že nám tieto signály vysielajú, k potenciálnej smrti v dôsledku dehydratácie skutočne dochádza iba vo veľmi závažných prípadoch, keď je nulový prístup k vode, čo môže viesť k potenciálnej smrti.

Ako dlho presne vydržíte bez vody?

Zatiaľ čo technicky môžeme prežiť niekoľko týždňov bez jedla, tri alebo štyri dni sú asi maximum, pokiaľ ide o nedostatok vody. Pokiaľ budete mať šťastie, možno to zvládnete celý týždeň. Tento odhad by bol určite kratší v ťažkých podmienkach, ako je intenzívne horúco. Pomáha ak získavate vodu z iných zdrojov, ako je jedlo a v príjemnom prostredí (v porovnaní so suchým a horúcim). Nakoniec ale bude nerovnováha príliš veľká na to, aby ju vaše telo vydržalo. To všetko len dokazuje, aké dôležité je dostať do seba aspoň osem pohárov vody a aké dôležité je nosiť so sebou vodu na pešiu turistiku, keď kempujete alebo ste ďaleko od čistej pitnej vody.

Ako zostať hydratovaní

V týchto dňoch sa zdá, ako by bežal život extrémne rýchlym tempom. Väčšina z nás má pocit, že nestíhame. Sme tak zaneprázdnení snahou držať krok so životom, sociálnymi médiami a vzťahmi, že nám takmer nezostáva čas, aby sme sa o seba postarali. Mnoho dní sa zdá, že sa toho deje toľko, že zabúdame na základy. Keď hovoríme základné, myslíme tým naozaj základné! Uistiť sa, že nielen viete, ako piť viac vody, ale ako zostať správne hydratovaní aj inými spôsobmi. Vedeli ste, že niektoré z našich každodenných problémov je možné zhrnúť do jedného jednoduchého riešenia? Zostať správne hydratovaný.

Už ste niekedy pociťovali nepríjemné príznaky, ako je únava, podráždenosť, zmätenosť, trápili vás bolesti hlavy, suchá koža, závraty a zrýchlený tep alebo dýchanie a premýšľali ste, čo by mohlo pomôcť? Napite sa. Ale aj keď väčšina z nás vie o výhodách pitnej vody, niektorí ľudia nevedia, ako zostať hydratovaný počas celého dňa, keď ste na cestách.

Stretávate sa často s dehydratáciou?

Pite viac vody

Prvým a najjednoduchším krokom je piť viac vody! Nie, nehovoríme o vode v káve alebo alkohole, hovoríme o obyčajnej H2O. Prevažná väčšina zdravých ľudí adekvátne uspokojuje svoje denné potreby hydratácie tým, že sa nechá viesť smädom. Všeobecným odporúčaním pre ženy je približne 2,7 litra denne (voda, jedlo) a odporúčaním pre mužov je 3,7 litra vody denne. Vezmite si so sebou fľašu s vodou kamkoľvek idete. Stále dopĺňajte svoju fľašu a vytvorte si zvyk bez nej nikam nechodiť. Toto je jednoduchý spôsob, ako zostať hydratovaný.

Je pre vás voda príliš čistá? Nie je problém. Existuje toľko ďalších možností. Existuje niekoľko možností, ako do vody pridať vitamíny, elektrolyty aj príchute. Pokiaľ hľadáte prirodzenejší spôsob ochutenia vody, vytlačte si do nej citrón alebo pomaranč. Ide o takzvanú vylúhovanú vodu. Stačí umiestniť ovocie, zeleninu alebo kombináciu do vody. V priebehu času táto voda prirodzene začne chytať chuť toho, čo ste pridali. Toto ovocie a zelenina sú skvelé na chuť a prínosné pre vaše zdravie. Čím viac vám voda bude chutiť, tým viac budete piť.

Hydratujte sa jedlom

Pitie tekutín vám príliš nejde, ale nebojte sa, je tu riešenie. V skutočnosti môžete jesť veci, ktoré vám pomôžu sa hydratovať. Existuje mnoho druhov jedla, ktoré sú tvorené prevažne vodou. Ovocie a zelenina, ako sú uhorky, zeler, melón, paradajky, grapefruity, sú zložené z viac ako 90% vody. Takže keď ste na cestách, skúste si so sebou vziať nejaké zdravé občerstvenie.

Vyhnite sa dehydratácii pomocou hydratačného vaku

Mnoho spoločností navrhujú batohy, ktoré obsahujú vak na vodu. Než sa teda vydáte za svojím dobrodružstvom, naplňte si ho vodou a vezmite si ho so sebou. Zatiaľ čo hydratačný vak máte na chrbte, je tu aj dlhá hadička a hryzací ventil, takže môžete doslova piť a byť v pohybe. Ak je to niečo, čo ste neskúsili, mali by ste. Toto je ďalší jednoduchý a jednoduchý spôsob, ako zostať hydratovaný na cestách.

Pite neustále a všade, kde ste.

Niekomu to môže pripadať ako komplikácia. Ale nemusíte sa tak cítiť. Akonáhle zostanete hydratovaní počas svojho dňa, nebudete to chcieť už meniť. Vyskúšajte teda niektoré z týchto nápadov a čerpajte ich výhody. Ľudia, ktorí prijímajú dostatočné množstvo správnych druhov tekutín (destilovaná voda, čerstvé ovocie a zelenina a ich šťavy), majú celkovo lepšiu telesnú funkciu a krvný obeh, čo je najdôležitejšie pre zdravie a dlhý život.

Naše telá sa skladajú z viac ako 60% vody, takže dáva zmysel len to, že jej pitie má nekonečné výhody, vrátane udržovania telesných funkcií, regulácie čriev a udržovania hydratácie pokožky. Pravdepodobne ste počuli o pravidle "8 pohárov denne", ale priznajme si to, je to ťažké, keď máte všade okolo lahodnú sódu, kávu a čokoľvek iné. Kde môžeme nájsť motiváciu na rozumné pitie? Môžu pomôcť aj iba fotografie "pred a po". Vyraďte sladené nápoje zo svojho jedálnička.

Väčšina ľudí si je dobre vedomá toho, že cukor je zlý a snaží sa ho dostať zo svojho života. Obvykle ich ale brzdí niekoľko vecí:

  • nevedia, aký je cukor v skutočnosti zlý,
  • nemyslia si, že konzumujú príliš veľa cukru,
  • pokúsili sa prestať a zistili, že je to príliš ťažké.

Mnoho ľudí si myslí, že cukor naozaj nie je tak zlý, pretože aká hrozná môže byť prírodná potravina? Existuje ale obrovský rozdiel medzi prirodzene sa vyskytujúcimi cukrami v potravinách, ako je ovocie a "prírodným" cukrom, ktorý bol vysoko rafinovaný a pridávaný vo veľkom množstve do takmer všetkých spracovaných alebo balených potravín v supermarkete. Prebytok cukru bol priamo aj nepriamo obviňovaný v mnohých výskumných štúdiách, od srdcových chorôb cez poruchy správania až po kognitívne problémy a diabetes 2. typu.

Cukor je priamo spojený s priberaním na váhe a bol dokonca spájaný s degeneratívnymi kosťami a spojivovým tkanivom. Cukor živí rakovinu. Cukor je vlastne palivo, ktoré rakovinovým bunkám dodáva smrtiacu rýchlosť rastu.

Aj keď nepijete tri litre vody denne (pretože, naozaj, kto chce chodiť na záchod každých 10 minút?), začnite s pár pohármi. Nastavte si pripomenutie v telefóne alebo aplikácii. Pite veľký pohár vody ráno, s jedlom a po celý deň. Budete šťastnejší a pyšní na svoju zmenu.

Zdravie máte len jedno, preto nepodceňujte starostlivosť o vašu pečeň a celkové telo. Podporte detoxikáciu vášho tela, budete potom žiariť vitalitou a energiou. Nezabudnite tiež na zdraviu prospešný pohyb a bežte si s novo nadobudnutou energiou zabehať do parku. A kto vie, možno práve tam sa zoznámite s novým, športujúcim partnerom.

[ivi]

Zdieľajte tento článok na: