Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Alkohol a úbytok hmotnosti

23.apríl 2019
Alkohol a úbytok hmotnosti

Ako je to s alkoholom a chudnutím? Môžete si dať občas pohárik alebo by mal alkohol zostať úplne tabu?

Niekto tvrdí, že biele víno pri chudnutí pomáha, niekto zase, že sú to prázdne kalórie, a teda pre chudnutie najhoršie. Kde je ale pravda? Ako alkohol ovplyvňuje chudnutie? A existuje nejaký rozumný kompromis?

Pitie alkoholu je obľúbenou zábavou pre väčšinu ľudí, a to ako sociálne, tak kultúrne. Niektoré štúdie naznačujú, že alkohol môže mať zdravotné účinky. Napríklad červené víno môže údajne znížiť riziko srdcových ochorení. Alkoho však tiež hraje veľkú rolu pri koordinácii hmotnosti. Každý, kto chce schudnúť, by mal zvážiť, ako preskočiť a vynechať ten každovečerný pohár vína.

Ako môže alkohol brániť chudnutiu a čo by ste mali piť namiesto neho? Ako alkohol ovplyvňuje chudnutie?

Alkohol je často nazývaný prázdnymi kalóriami. Všetky alkoholické nápoje sú často označované ako prázdne kalórie. To znamená, že poskytujú vášmu telu veľa kalórií a obsahujú len veľmi málo živín. Bežne je takmer stopäťdesiat kalórií v jednej plechovke piva a stodvadsať kalórií v pohári červeného vína. Doporučený olovrant by mal mať stopäťdesiat až dvesto kalórií. Jedná nočná party s niekoľkými nápojmi môže teda viesť až k niekoľkým sto kalóriám navyše. Alkoholické nápoje, ktoré sa mixujú s ovocnou šťavou alebo sódou, obsahujú ešte viac kalórií.

Alkohol môže ovplyvniť vaše orgány

Primárnou úlohou vašej pečene je pôsobiť ako filter pre akékoľvek cudzie látky, ktoré vstupujú do vášho tela, ako sú škodlivé potraviny alebo práve alkohol. Pečeň tiež hrá rolu v metabolizme tukov, sacharidov a bielkovín. Nadmerná a prílišná konzumácia alkoholu môže viesť dokonca k tomu, čo je známe ako cirhóza, veľmi závažné ochorenie pečene. Veľká konzumácia alkoholu môže poškodiť pečeň, ovplyvniť spôsob, akým vaše telo metabolizuje a ukladá sacharidy a tuky. Zmeny v spôsobe, akým vaše telo ukladá energie z potravín, môžu spôsobiť stratu hmotnosti. Takže keď si alkohol odpustíte, bude telo brať nergiu zo všetkého ostatného než z alkoholu. Keď vaše telo používa alkohol ako primárny zdroj energie, prebytok glukózy a lipidov skončí, bohužiaľ pre nás, ako tukové tkanivo alebo tuk. Keď je alkohol spotrebovaný, je spáleny ako zdroj paliva skôr, než vaše telo použije čokoľvek iné. To zahrňuje glukózu zo sacharidov alebo tukov z tukov. Alkohol sa používa ako primárny zdroj paliva.

Alkohol môže prispieť k nadbytočnému brušnému tuku

Pivné brucho nie je mýtus. Potraviny s vysokým obsahom jednoduchých cukrov, ako su tie, ktoré sa nachádzajú v cukríkoch aj v pive, majú vysoký obsah kalórií. Extra kalórie skončia vždy uložené ako tuk v tele. Nespálene cukry sa menia na tuky, ktoré sa potom zvesela ukladajú po celom teleKonzumácia potravín a nápojov s vysokým obsahom cukru môžu rýchlo viesť k pribúdaniu na váhe. Platí to pri alkohole, ale aj pri ochutených limonádach. Nemôžeme si vybrať, kde sa tuk bude usadzovať. Telo má ale tendenciu hromadiť tuk väčšinou v brušnej oblasti.

Alkohol ovplyvňuje rozhodnutie

A to najmä v spojitosti s jedlom. Dokonca aj väčšina čerstvých aj večných diétarov bude ťažko bojovať s tým, že si chcú dať pohárik. Alkohol znižuje zábrany a môže viesť k zlému rozhodovaniu v tom dôležitom a horkom okamihu, najmä pokiaľ ide o výber potravín. Účinky alkoholu niekedy dokážu prekonať aj spoločenskú etiku. Určite každý raz zažil to, že sa tzv. spoločenský unavil a malo to v ten deň aj druhý deň nejaké následky. Nedávna štúdia na zvieratách zistila, že myši, ktorým bol podávaný ethanol po dobu troch dní, vykazovali významný nárast príjmu potravy. Táto štúdia naznačuje, že alkohol môže v skutočnosti vyvolať veľké a neovládateľné hladové signály v mozgu, čo vedie k zvýšenému nutkaniu jesť viac potravín.

Jak je to s alkoholem během diety? Můžete si dát občas skleničku, nebo je to absolutně tabu?

Alkohol a hormóny

Je už dlho známe, že popíjanie alkoholu môže ovplyvniť hladiny hormónov v tele, najmä testosterónu. Testosterón je pohlavný hormón, ktorý hraje rolu v mnohých metabolických procesoch, vrátane tvorby svalov a spaľovaniu tukov. Jedna štúdia zistila, že nízke hladiny testosterónu môžu predvídať prevalenciu (tj. jeden zo základných ukazovateľov v epidemiológii, je to podiel počtov jedincov trpiacích danou chorobou a počtu všetkých jedincov v sledovanej populácii) metabolického syndrómu pri mužoch. Navyše nižšie hladiny testosterónu môžu ovplyvniť kvalitu spánku, najmä pri starších mužoch. Metabolický syndróm je charakterizovaný:

  • vysokým cholesterolom
  • vysokým krvným tlakom
  • vysokou hladinou cukru v krvi
  • vysokým indexom telesnej hmotnosti

Alkohol môže negatívne ovplyvniť váš spánok

Nočný pohárik v pyžame pred spaním môže znieť ako lístok na dobrý nočný odpočinok, ale možno to budete chcieť predsa len prehodnotiť. Výskum naznačuje, že alkohol môže viesť k zvyšeným dobám bdelosti počas spánkových cyklov. Spánková deprivácia, či už z nedostatku spánku alebo zhoršeného spánku, môže viesť k nerovnováhe v hormónoch súvisiacich s hladom, sýtosťou a skladovaním energie.

Alkohol ovplyvňuje trávenie a príjem živín

Vaša sociálna úzkosť nie je jediná vec, ktorú alkohol ovplyvňuje. Príjem alkoholických nápojov môže tiež brániť správne tráviacim funkciám a vášmu zažívaniu. Alkohol môže spôsobiť stres v žalúdku aj v črevách. To vedie k tráviacemu ústroju a pohybu potravy cez tráviaci trakt. Pravidelná tráviaca sekrecia je základným prvkom zdravého trávanie. Rozkladá potraviny na základné makroživiny a mikroživiny, ktoré telo absorbuje a používa na svoje fungovanie. Príjem alkoholu na všetkých úrovniach môže viesť k zhoršenému tráveniu a absorpcii týchto živín a živín ktoré sú pre telo prospešné. To môže výrazne ovplyvniť metabolizmus orgánov, ktoré hrajú hlavnú rolu pri koordinácii hmotnosti. Jedlo v žalúdku, keď začnete piť, ovplyvňuje, ako rýchlo sa alkohol dostane do hlavy. S viac potravinami v žalúdku sa alkohol vstrebáva pomalšie a jeho účinky fungujú až neskôr. Keď pijete na lačný žalúdok, cítite sa veľmi rýchlo opití, ale možno si to ani nevšimnete, keď budete konzumovať rovnaké množstvo alkoholu zároveň s jedlom.

Najlepšie alkoholické nápoje pre chudnutie

Môže to znieť, ako by alkohol ničil vaše šance na plážové telo. Ale nebojte sa pozorovať svoju váhu, nemusí to nutne znamenať, že budete musieť úplne vynechať alkohol. Skôr než siahnete po mixovaných nápojoch s vysokým obsahom cukru alebo kalórií, dajte si radšej čistý drink.

Vodka

Alternatívny alkohol, ktorý je vhodný na koktejl, pokiaľ si vyberiete nízkokalorické prísady. Pridajte len sódu a vyhnite sa príliš sladkým šťavám.

Keď vynecháte alkohol zo svojho pravidelného jedálnička, môžete sa tešiť ma zdravšie telo, lepší spánok, lepšie trávenie a menej z týchto nadbytočných prázdnych kalórií, ktoré sa usadia v problematický a nevzhľadný tuk. Neviete si rady? Skúste odbornú pomoc, nechajte si zostaviť odborne svoj pravidelný jedálniček a zkonzultujte, či vám vo vašej "diéte" bude alkohol naozaj vadiť alebo je nejaký ten pohárik prípustný. Každý organizmus funguje odlišne, rovnako tak ako je rozdiel v tom, koľko kalórií by mal ktorý človek denne príjmať na základe jeho výdaja a druhu zamestnania, aby jeho telo zbytočne neukladalo nespálené a spotrebované cukry. Odborník vám vždy nastaví optimálny príjem na základe vášho každodenného výdaja. Odborníkov cez životosprávu a jedálničky v každom väčšom meste - v Bratislave, v Banskej Bystrici, v Trenčíne alebo napríklad v Nitre.

[kač]

Zdieľajte tento článok na: