Najčastejšie ochorenia. Kto by nepoznal akné, beďar, pupienok, vriedok. Kde sa berú a aké sú ich príčiny?
Kožné ochorenie, ktoré je najčastejšie v puberte, ale s pribúdajúcim vekom vás nemusí prestať trápiť. Ide o ochorenie, kedy ožívajú mazové žľazy, ktoré sú stimulované mužskými hormónmi produkovanými nadobličkami ako u mužov, tak aj u žien. Toto ochorenie nie je nebezpečné, ale môže vám zanechať veľa nepekných jaziev a fľakov na celý život. U mužov je toto ochorenie väčšinou častejšie a máva oveľa ťažší priebeh.
Každá ľudská koža má drobné póry, ktoré sú úzko spojené s mazovými žľazami pod vašou kožou. A keď dochádza k nadmernej tvorbe kožného mazu, objavuje sa akné. Nadbytok mazu a výskyt baktérií vedie k upchávaniu pórov a buď sa tu zápal vo forme vyrážky objaví alebo nie. Dôležitú úlohu hrá dedičnosť, hormonálne zmeny, ale aj schopnosť regenerácie vašej pokožky. Príčinou môže byť aj zlá životospráva. Ak bude váš organizmus prekyslený, vaše prejavy akné sa prehĺbia. To znamená, že ak na výskyt akné trpíte, nemali by ste to preháňať s konzumáciou soli, vajíčok, syrov, mliečnych výrobkov, mäsa a iných.
Existuje viac druhov akné a majú aj svoje označenie. Aj tie čierne bodky čo máte na nose, sú akné. Aké typy teda sú?
Akné vám nemusí spôsobiť len jazvy na vašej pokožke, ale aj jazvy na duši. Aj miernejšie prejavy vám môžu pekne znepríjemniť váš život, môžu znížiť vaše sebavedomie i vašu sebadôveru. Hĺbka vášho ochorenia, vášho akné, môže mať vplyv na vaše depresie, ale rozhodne neplatí to, že čím horšie akné, tým horšie depresie. Hlbokou depresiou môžu trpieť aj ľudia, ktorí majú výskyt akné minimálne. Na každého toto najčastejšie ochorenie pôsobí úplne inak.
Ako bojovať proti akné
Liečba závisí na tom, ako ťažké a ako dlho pretrvávajúce vaše akné je. Samozrejme záleží aj na forme, od čiernych bodiek, cez biele komedóny až po tie oveľa závažnejšie formy. Najčastejší a najhorší výskyt je v populácii medzi dvanástimi až dvadsiatimi štyrmi rokmi. V tejto vekovej kategórii postihuje dokonca až 80 percent. A celých päťdesiat percent ľudí, ktorí majú akné, sa cítia zle nielen psychicky, ale aj fyzicky.
Ak máte problematickú a mastnú pleť, voľte krémy, ktoré sú na to určené. Cez deň je vhodné používať omladzujúce denné krémy. Na noc zase používajte špeciálny nočný krém.
Základom každého boja proti akné, je efektívne a dokonalé čistenie. V obchodoch sú voľne k dostaniu najrôznejšie tonizujúce vody, gély, čistiace emulzie a iné a ďalšie prípravky, ktoré vám pomôžu šetrne odstrániť nečistoty vašej pleti. Veľmi vhodné je tiež používanie peelingu, ktorý vám pomôže k odstráneniu čiernych bodiek a prvotných príčin akné. Čistiť pleť sa odporúča dvakrát denne, ráno a večer.
Zázrak zvaný zubná pasta. Nielen, že vám vytvorí prekrásny úsmev, ale dokáže vysušiť aj vaše akné. Aj vo svete modelingu je úplne bežné, že ak sa nejaký pupienok začne predierať na svetlo, je potrebné ho nejakým spôsobom vysušiť a na toto zaberá výborne obyčajná zubná pasta. Samozrejme sa s ňou musí opatrne a nesmie sa vám dostať do očí a jeho okolia. Aplikuje sa iba minimálne množstvo tak, aby sa pupienok zamazal, ako v prípade napríklad kiahní.
Akné sa môže zhoršovať aj kvôli nedostatku vitamínov vo vašom tele. Vás jedálniček si obohaťte o vitamíny A, B a E. Môžete sa tým pokúsiť váš problém s akné zlepšiť. Aj keď sa stravujete zdravo, nemusíte mať dostatočný prísun odporúčanej dennej dávky určitých vitamínov a minerálov. V lekárni aj drogériách vám tiež môžu poradiť a ponúknuť nepreberné množstvo preparátov, ktoré môžete vyskúšať.
Úplne najjednoduchšia rada, ale zároveň najťažšia. Keď nad tým začnete premýšľať, zistíte, že sa nevedomky svojej tváre dotýkate veľmi často. A je teda jasné, že keď vaše ruky siahajú na najrôznejšie povrchy, prenášate tak baktérie strašne ľahko. Je teda dobré si ruky viac umývať a občas si aj častejšie opláchnuť tvár.
Schudnete, zlepšíte si fyzičku, a keď budete pravidelne cvičiť, odbúrate stres a to vám pomôže v boji proti akné. Intenzívnym cvičením sa budete potiť a tým pomôžete k vyčisteniu pórov a odvedenia odumretých kožných buniek na povrchu vašej pokožky.
Neoddeliteľným bojom proti pupienkom, je hygiena. Nezabúdajte na sprchu, pretože aj keď sa pot a vyplavenými odumretými bunkami vyparí, zostane vám na pokožke soľ. A tu je potreba zmyť, pretože keď sa tak nestane, upchá si vaše póry a tým dáte priestor vzniku akné.
Keď už si sami nedokážete pomôcť a ani vám bežne dostupné prípravky nezaberajú, neváhajte s návštevou lekára. Nie je hanbou, že pôjdete k dermatológovi kvôli "beďarom". Nebudete prvý ani posledný a aj keď je to najčastejšie a najrozšírenejšie ochorenie, nemá cenu ho podceňovať. Odbornú pomoc a veľa špecialistov na dermatológiu môžete nájsť v každom väčšom mesta - v Bratislave, Košiciach alebo v Prešove.
[Kač]