Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Zázrak prírody nazývaný ALOE VERA

3.apríl 2017
Zázrak prírody nazývaný ALOE VERA

Aloe vera je rastlina, respektíve sukulent. Táto liečivá rastlina patrí do rodu ľuľkovitých. A hoci by sa to mohlo zdať nezvyčajné, patrí do rovnakého rodového druhu, ako je cibuľa alebo cesnak.

Aloe vera obsahuje vyše 200 druhov vitamínov, minerálov, mastných kyselín i enzýmov. Listy tejto liečivej rastliny sú vyplnené gélovitú látkou, v ktorej je obrovské množstvo vody. Zdravotné účinky tejto rastliny sú známe už veľa rokov a používa sa preto od pradávna. Aloe vera má široké využitie. Jeho šťava sa dá využiť v kozmetike, ale dajú sa z neho vyrábať aj najrôznejšie šaláty.

Aloe vera obsahuje vysoký pomer vitamínov a minerálov

Rastlina aloe vera obsahuje veľa vitamínov, patria medzi ne vitamíny A, C, E, kyselina listová, cholín, B1, B2, B3 a B6. Aloe Vera je tiež jedným z mála rastlín, ktoré obsahujú aj vitamín B12. Čo sa týka minerálnych látok, tak sú to predovšetkým: vápnik, horčík, zinok, chróm, selén, sodík, železo, draslík, meď, mangán.

Aloe vera a detoxikácia

Aloe vera funguje rovnako alebo aspoň podobne ako napríklad chia semienka, phsyllium alebo morská riasa. Vďaka gélu, ktorý zaradíte do vašej stravy, rozpohybujete toxíny a škodliviny vo vašom tele, vo vašom črevnom trakte, predovšetkým v hrubom čreve. Vďaka aloe vera sa správne a zdravo zdetoxikujete a odstránite z tela prebytočné toxíny.

Aloe vera posilňuje imunitný systém

Stresy sú súčasťou vášho každodenného života. A je teda dobré, keď budete proti stresu bojovať a keď budete posilňovať váš imunitný systém. Látky z aloe vera dokážu stimulovať biele krvinky a bojujú vo vašom tele proti vírusom. Aloe vera posilňuje imunitný systém vďaka obrovskému množstvu antioxidantov, ktoré obsahuje. Táto zázračná liečivá bylina sa môže tiež používať na zníženie a odstránenie horúčky.

Aloe pomáha znížiť zápaly

Aloe vera obsahuje veľa látok, ktoré pomáhajú liečiť a spomaľovať samotný zápal. Môže pomôcť aj s bolesťami kĺbov, s ich tuhosťou, ale aj s ich pohyblivosťou. Aloe vera znižuje produkciu kyseliny v tele, čo tiež zabraňuje zápalu.

Aloe vera dokáže znížiť zápchu

Na odstránenie týchto ťažkostí sa využíva tzv. latex, čo je lepivá látka, ktorá sa nachádza pod kožou listov. Aloe vera latex má silné laxatívne účinky, čo je užitočné pre liečbu zápchy. Nie je ale prínosom pre iné ochorenia ako je napríklad ochorenie dráždivého čreva alebo tráviaceho traktu. Aloe vera môže byť užitočná pri liečení zápalového ochorenia čriev.

Aloe vera dokáže zmierniť vrásky

Gél z aloe vera dokáže spomaliť starnutie kože. Konzumácia aj užívanie zvyšuje pružnosť a produkciu kolagénu. Samozrejme to nie je zo dňa na deň, ale je potreba určitá disciplína a pravidelnosť.

Aloe vera znižuje zubný plak

Medzi najčastejšie a najrozšírenejšie ochorenia patria zubné kazy. Aj ochorenia ďasien sú veľmi časté zdravotné problémy. Najlepším spôsobom ako tomu zabrániť, je odstránenie hromadenia zubného plaku v ústach. K tomu aby sa znížil vám vypomôže vyplachovanie úst touto liečivou rastlinou.

Aloe vera je skvelá pre vašu pleť

Táto rastlinka je jednou z hlavných, ktoré sa v kozmetickom priemysle používajú. Dokáže hojiť rany, lupienku, uštipnutia hmyzom, odreniny a popáleniny. Nakrájanú aloe vera môžete vložiť do chladničky a využiť na vaše boliestky, keď bude treba. Obvykle sa používa pre zníženie krvácania z drobných odrenín. Aloe vera zvyšuje pružnosť pokožky, respektíve spružnenie prostredníctvom kolagénu a elastínu. Je to tzv. zmäkčovadlo, ktoré pomáha zjemniť a upokojuje pokožku. Pomáha privádzať kyslík do kožných buniek, čím sa zvyšuje pevnosť a syntéza kožných tkanív a vyvoláva zlepšený prietok krvi do kože pomocou tzv. kapilárnej dilatácie.

Aloe vera a chudnutie

Keď dokáže aloe vera liečiť zápaly a pomôcť so zápchou aj detoxikáciou, dokáže vám tiež pomôcť s chudnutím. Tým, že si optimalizujete svojou látkovú výmenu a funkciu čriev, budete tiež chudnúť. Čím menšia bude toxická záťaž vášho tela a urýchlená funkcia čriev, tým lepšie budú vaše účinky chudnutia.

Aloe vera má vysoký obsah mastných kyselín a aminokyselín

Obsahuje dvadsaťdva aminokyselín, ktoré sú nevyhnutné pre fungovanie vášho ľudského organizmu.

Aloe Vera

Čo všetko vám pomôže aloe vera vyliečiť?

Tu je zhrnutie v pár stručných bodoch

 • Detoxikuje.
 • Pomôže vám od alergií.
 • Pomôže vám pri liečbe atopického ekzému.
 • Aloe vera je výborná na opary.
 • Dokáže vám vyliečiť afty.
 • Využijete ju na liečbu akné.
 • Pomôže pri zápale kĺbov.
 • Aloe vera uľaví od bolesti svalov.
 • Rastlinka je vhodná pre ľudí diabetikov.
 • Je to veľký pomocník pri liečbe infekcií a pečeňových problémov.
 • Na popáleniny, kožné choroby a vyrážky je to neprekonateľný liek.

Recept na domáci nápoj aloe vera

Táto rastlina oplýva skvelými účinky na hojenie rán. Gél vnútri rastliny aloe vera sa používa vo výrobkoch pre starostlivosť o pleť a môže byť tiež konzumovaný v surovej a prirodzenej forme pre jeho údajne zdravotné výhody. Nápojov, ktoré obsahujú, skutočnú dužinu, z aloe vera sa na trhu veľmi nevyskytuje, väčšinou sa jedná o nahrádky, ktoré sú vyrobené z dužiny hroznového vína. Hľadať budete musieť v špecializovaných obchodoch, najlepšie so zdravou výživou a všímať si aj etikiet, na ktorých je zloženie napísané.

Ako si vyrobiť vlastný aloe vera drink sami, doma a navyše ľahko a rýchlo

Najprv si zožeňte listy aloe vera, z ktorých odstránite vrchnú zelenu časť, aby ste sa dopracovali až na vnútornú dužinu. Najlepšie sa vám bude vydlabáva lyžičkou. Keď sa vám podarí toto všetko oddeliť a vydlabať, bude potrebné túto dužinu rozmixovať alebo nejako inak rozkrájať na malé kúsočky. Rozmixované alebo nakrájané kúsky zalejete vodou, najlepšie v pomere 1: 5. Jeden diel aloe kúskov a päť dielov vody. Môžete pridať aj citrónovú šťavu, med, jahody, ľad. Alebo si môžete urobiť také svoje zdravé a domáce smoothie. Na raňajky je to výborná alternatíva, ak sa rozhodnete začať pracovať na svojom zdravom štýle, ale dokonca aj zhodiť nejaké kilo, ktoré vám po zime ešte zostalo.

Ak nemáte tú možnosť, aby ste si urobili svoj vlastný nápoj alebo iné vychytávky, môžete si kupovať už hotový nápoj. V každom väčšom meste, v obchode so zdravou výživou, bude určite v ponuke. Môžete sa porozhliadnuť v Banskej Bystrici, v Trenčíne ale i napríklad v Žiline alebo Nitre.

[Kač]

Zdieľajte tento článok na: