Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Zoznámte sa s Tancom 5 rytmov

19.apríl 2021
Zoznámte sa s Tancom 5 rytmov

Tancovať sa dá na akúkoľvek hudbu. To len náš rozum sa nám občas snaží nahovárať, že sa nedá a že "radšej počkám, až bude lepšia hudba". V skutočnosti sa hudbe stačí len oddať a tancovať. Naše telo vie ako na to, nebojte sa.

Čím sme starší, tým menej si dovoľujeme robiť veci, ktoré nevieme. Keď sme boli malými deťmi, život bol dobrodružstvo a každý deň bol veľkou expedíciou. Učili sme sa chodiť a padali sme s úplnou bezstarosťou, s absolútnym vedomím, že opäť vstaneme a že je to celé jedno veľké dobrodružstvo. Ako dospelí naraz objavíme, v čom sme dobrí, v čom vynikáme a čo nám ide a len málokedy si dovolíme vystúpiť z tejto komfortnej zóny a naschvál robiť veci, v ktorých budeme nemehlá, v ktorých sa nám ostatní možno budú smiať alebo sú príliš mimo to, za koho sa pokladáme.

Ani si nevšimneme, ako sami seba uzatvárame do zlatej klietky komfortnej zóny. Iste ste to počuli veľakrát: život začína tam, kde končí tvoja komfortná zóna. A tak je to aj s tancom. Časom sa zakonzervuje v pohyboch, ktoré sú nám vlastné, ktoré sme si zvykli robiť a v ktorých sa cítime dobre. Možno aj vieme, že tieto pohyby dobre vyzerajú. Ale to je najväčšia pasca, do ktorej sa chytíme. Tela s nami neustále komunikujú, dávajú nám rôzne signály. Naše energetické telá nepoznajú čas a priestor a vedia byť naraz na rôznych miestach a všetko vnímať.

Keď si v pohybe a tancu dovolíme prekonať svoju komfortnú zónu, začneme sa napríklad hýbať tak, ako sme sa ešte nikdy nehýbali, robíme pohyby, ktoré sme si nikdy nedovolili, zmení sa cez naše fyzické telo aj náš vnútorný zápis a začneme rásť, energeticky sa rozširovať a liezť von z tej klietky, v ktorej sme boli zatvorení. Rastú nám krídla a začíname objavovať, kým všetkým môžeme byť, keď sa nepotrebujeme s ničím porovnávať alebo si na seba lepiť nejakú nálepku.

Máme veľa schovaných tvárí

Pohybom môžeme preskúmať rôzne druhy energií, ktoré potom v živote môžeme používať podľa svojej potreby. Napríklad moju kolegyňu sa ľudia naučili vnímať ako milú a sladkú a jemnú blondínku. To všetko ona je. Ale je aj niečo iné. A často potrebuje použiť v živote práve iné aspekty seba samej. Takže v tanci objavila, že je aj bojovníčka, je divoká, nahnevaná, že sa vie hnevať, vie kričať, je v nej aspekt zvieraťa. Vie byť morskou pannou aj mužom, je otvorená, zraniteľná, prijímajúca, ale aj drsná, krutá, chladná a necitlivá.

Poznáte Tanec 5 rytmov?

Flowing/Plynutie

Telo neklame: sú v ňom zapísané všetky naše príbehy, prehry aj výzvy, bolesť aj radosť. Každé telo rozpráva svoj vlastný príbeh: niektoré telá sa pohybujú tak, ako by v nich nikto nežil, akoby bola neosídlenými obydliami. Takže našou prvou úlohou je znovu objaviť nevinnosť svojho tela a napojiť sa na neho ako na zdroj všetkých informácií, ktoré potrebujeme vedieť. V 5 rytmoch je takým ukotvujícím rytmom Plynutie, Flowing. Vo Flowing používame hlavne nohy, nachádzame opäť svoj rytmus a svoj krok.

Nohy sú v plynutí alfou a omegou, takmer sa neodlepujú od zeme, nechávame sa nimi unášať a napojujeme sa na zem. Aj keď niekedy naše telo nevie, kam smeruje, táto múdrosť je v našich nohách. Často nás donesú k niekomu, kto nás priťahuje, kto nám má čo odovzdať alebo niekam, kde nájdeme protilátku na naše bolesti a boj. Plynutie je o prijímaní, o prijímaní toho, kým sme, kým sú ostatní a aký je svet. Hudba vo Flowing nás začne napájať na seba samú, môže byť rytmická, aby sme cítili svoj vnútorný rytmus, ale zároveň dosť plynulá, akoby nikde pohyb nezačínal a nikde nekončil.

Staccato/oheň

Ďalším rytmom je Staccato. Staccato je ako oheň. Oheň je strhujúci, rýchly, intenzívny, drsný, vášnivý a neskrotný. Občas zapaľuje náš vnútorný hnev, alebo hnev, ktorý si nedovolil byť vyjadrený celým telom (kto si dovolí naplno vyjadrovať hnev?). Pohybujeme sa v priamkach, pohyby sú úsečne, majú svoj začiatok aj koniec. Cítime ho v kostiach - vytvárame svojím tancom uhly a hrany. Staccato je o vyjadrovaní, je v expresivite: vyjadrujeme to, čo z nášho tela potrebuje byť prejavené: strach, hnev, krik, bolesť, spomienky, lásku aj nenávisť.

Vyjadrujeme všetko a pomáha nám výdych, nechávame všetko odísť z našich tiel, vyjadrením, podujatím, výdychom. Je aj o hraniciach. Hranice nie sú len klietky, hranice nám občas pomáhajú zostať tam, kde chceme byť. Mať hranicu je zdravé a vytýčiť si svoj priestor je dôležité. Ak nám do neho niekto násilím vojde, možno je zdravé tĺcť okolo seba päsťami, kopať a kričať. Je to mužská časť v nás, náš vnútorný ochranca a naša mužská časť, ktorá nám pomáha udržiavať svoj cieľ a svoju cestu.

K tomu, aby sme vedeli, kým sme, potrebujeme tiež vedieť, kým nie sme. Ak si chcete predstaviť, na akú hudbu by ste na Staccato tancovali, predstavte si napríklad Beat it od Michaela Jacksona.

Tancujte a nehanbite sa

Chaos

Tanečná vlna sa hýbe ďalej a bez zastavenia sa ponárame do Chaosu. Chaos je chaos. Nevieš, čo sa s tebou deje, dovolíš svojej zmätenosti, aby ťa pohltila, dovolíš tanečnému parketu, aby si sa v ňom stratil, dovolíš tanečníkom okolo seba, aby do teba strkali v rámci svojho vlastného chaosu. Možno sa stratíš v priestore, možno stratíš hlavu, možno stratíš na chvíľu vedomie seba samého, možno si dovolíš padnúť na zem a aspoň na chvíľu stratiť kontrolu nad sebou a všetkým, čo inokedy tak skvele kontroluješ.

V Chaosu sa rozpúšťajú protiklady, už nepotrebuješ mať definované, čo je mužské a čo ženské, čo je jin a čo je jang, necháš všetko rozpustiť a splynieš v nemožnosti definície. Chaos je voda, rieka, ktorá ťa jednoducho vezme a ktorej neodoláš. Vlna v mori, cunami. Všetko obracia, hodí ťa pod povrch a keď z neho vyjdeš živý, budeš iný. Chaos je príroda, je to viera v nevedno a vedomie, že nie všetko v živote sa dá spoznať. Chaos je intuícia, možnosť robiť chyby, byť nekontrolovateľný a neovládateľný, chaos je možnosť, že ťa nepochopia a nebudú ťa vedieť natlačiť do určitej kolónky.

A práve to ti dáva slobodu byť tým, kým si. Chaos je aj o láske: je to pocit, keď sa cítime, akoby sa nám všetko iba dialo, bez možnosti kontroly. Vlny lásky, radosti, smútku, odmietnutie, bolesti. Je o extázy a spoločnom objavovaní našich tiel, dobrý milenec, pomáhajúci ti spojiť sa so svojim telom. Je o divokosti, sme ľudia a dokážeme ovládať svoje pudy, ale občas ich ovládame tak dokonale, že to niekde musí vybuchnúť a naše zvieracie "ja" sa derie k životu. Chaos si vyžaduje chaotickú, rýchlu hudbu, v ktorej si dovolíš stratiť sa a zažiť okamih extázy v tanci.

Lyrika

Lyrika je o neuchopiteľnosti, o neustálej premene života. Spája nás s elementom vzduchu, dáva našej duši krídla a naša fantázia má možnosť slobodne robiť, čo chceme, tak, akí chceme byť. Ako čarodejnica, ktorá dokáže byť chvíľu labuťou a chvíľu vranou. Ako žena, ktorá je nežnou matkou a divokou milenkou, kurvou a beštioi aj nevinnou pannou. Pomocou tanca v sebe môžeme objaviť mnoho svojich podôb a vtedy, kedy ich prežijeme, ich dokážeme použiť podľa potreby. Už tu energiu poznáme a vieme, že si môžeme dovoliť jej vyjadrenia, že nás to nezabije a že občas je dobré byť aj tými, kým zvyčajne nie v zlom.

Hýbete sa radi? Tak sa tancom vyjadrite

Dáva nám to slobodu a radosť z bytia, ničí to pomyselné klietky. Naša sloboda je inšpiratívna a nákazlivá: po prijatí mnohých aspektov seba začne tvoja duša viac žiariť a zrazu za tebou začnú chodiť ľudia, pretože vnímajú tvoju iskru a životnú energiu. Život nie je bolestnou skúsenosťou, ani sériou úloh, ani bremenom. Život je to, čo si z neho vytvoríme, je o dokonalom prijatí svojich lekcií a to všetko môže byť aj radostné, odľahčené a vzdušné. Nemusíme všetko držať a nemusíme byť len silní.

Naša sila je v zraniteľnosti a v odovzdaní s dôverou. Môžeme tancovať životom ľahkými nohami ako víly a napriek tomu byť uzemnení. V hudbe na lyriku nachádzaš ľahkosť a radosť.

Stillnes/Pokoj

Izba, takmer nehybnosť. Miesto, kde nemôžeš používať žiadne svoje triky, len byť. Miesto v sebe. Miesto múdrosti, súcitu a intuície. Spomalenie, dych, miesto vo vnútri seba. Načúvanie. Vnímaš a tancuješ so svojimi tmavými stránkami. Neodmietaš ich. Máš pre nich hlboké pochopenie a súcit k sebe samému. Ako spieva Leonard Cohen "vo všetkom je trhlina a je to miesto, kde do nás preniká svetlo". Hudba je pomalá, môže byť vážna, ezoterická alebo aj filmová.

Dotancovanie

Leje z teba pot, cítiš svoju živočíšnosť, svoju ľudskosť. Si opäť napojený so svojim telom, so svojim zdrojom a svojou dušou. Cítiš radosť z bytia a slobody, práve tu a práve teraz, na Zemi a vo svojom fyzickom tele. Nemusíš už hľadať. Máš všetko, čo potrebuješ. Tvoja múdrosť je v tebe.

Máte predstavu o svojom dokonalom partnerovi? Nevysnívajte si s ním život v snoch. Radšej sa pokúste sa s niekým zoznámiť na našej zoznamke a vyrazte na rande.

[ivi]

Zdieľajte tento článok na: