Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Kde sa berie sila ženy

14.október 2020
Kde sa berie sila ženy

Vzťahy v rodine nás neuveriteľne ovplyvňujú. Rodinu si však nevyberáme, a tak vzťahy v nej musíme riešiť, či sa nám to páči, alebo nie. Naša stabilita a emocionálna sila sa tvoria už v prvých krokoch života. Výchova je tou rozhodujúcou zložkou, ktorá zo žien urobí buď silné so zdravými manželstvami, alebo emocionálne nezrelé bytosti s problematickými vzťahmi.

Obvykle ženská pozornosť utkvie na postave prvého a vlastne aj najdôležitejšieho muža v našom živote, ktorým je vždy otec. Nech sme s ním vyrastali, alebo nie. Nech nám venoval dostatok pozornosti, alebo sa tváril, že sa ho vaša osoba a záležitosti netýkajú. Je to potvrdené, že ak nám otec neponúkol dostatok lásky či pozornosť, prípadne vzťah medzi ním a matkou bol vyhrotený, táto skutočnosť môže ženu ovplyvňovať celý život. A preto je vhodné sa na chvíľu zamyslieť a zorientovať sa nielen sama v sebe, ale aj v partnerských vzťahoch. Čo všetko môže v budúcnosti ovplyvniť náš vzťah s otcom? Odpovede na tieto otázky vás možno prekvapia.

Mama a otec. Dve najdôležitejšie osoby v našich životoch. Či chceme, alebo nie, nezvratne ovplyvňujú náš celý život už od počatia a podľa niektorých vedcov aj skôr, svojím správaním a formovaním svojou vlastnou osobnosťou. Formujú nás, tvarujú, do istej miery sú zodpovední za to, kým budeme, až vyrastieme. S matkami je to vo väčšom prípade jednoznačné. V prvom rade s nami trávia celkovo oveľa viac času ako otec, a po druhé, hormonálna výbava v tehotenstve a po ňom predsa len ženy na úlohu rodiča - matky, určite pripravia lepšie ako muža - otca. Teda, aspoň vo väčšine prípadov. Deväť mesiacov má matka malého človeka v bruchu, je s ním 24 hodín denne, a po väčšinu tohto obdobia si už na seba intenzívne zvykajú.

Otcovia tento proces tiež pociťujú, ale v menšej miere. U otca je to totiž iné. Aj napriek tomu, že veľmi prežíva so svojou partnerkou tehotenstvo, aj tak do intenzívneho kontaktu so svojím potomkom prichádza až po jeho narodení. Zrazu je tu. A on je zrazu otcom. Z minúty na minútu. Aj v ďalšom období života má matka k dieťaťu predsa len bližšie. Vyplýva to z jej biologickej podstaty. Mama po pôrode zostáva naďalej s dieťaťom v užšom kontakte. Dieťa nielen dojčí, ale obyčajne s ním trávi aj všetok svoj čas na materskej dovolenke. Preto môže byť pre otca problematickejšie nájsť si cestu k dieťaťu. No, aj napriek tomu by mal vynaložiť veľké úsilie, aby bol svojim deťom nablízku.

Máte pevný vztah se svým otcem?

Deti svojho otca veľmi potrebujú. Znie to asi ako fráza, ale inak sa to nedá napísať, jednoducho to tak je. Zvládnuť výchovu syna je podľa výskumov pre otca predsa len jednoduchšie, pretože môže vychádzať zo svojej vlastnej skúsenosti. Svet chlapca predsa dokonale pozná, sám ním kedysi bol. Ale čo ženský svet a jeho zákutia? Ten je pre neho obyčajne tajomstvom. Preto je pre otca problematickejšie vybudovať si harmonický súzvučný vzťah práve s dcérami. Dcéra plnohodnotnú prítomnosť otca v rodine intenzívne vníma. Ak je vzťah akýmkoľvek spôsobom narušený, má to prirodzené následky, pretože otec má v živote dcéry nezastupiteľnú úlohu.

Prostredníctvom otca si dcéra vytvára obraz o sebe ako o človeku, špecifický obraz o sebe, ako ju vníma druhé pohlavie, a ešte špecifickejšie o svojom vzťahu k opačnému pohlaviu.

Čo keď jeden chýba?

Nech si to pripúšťame, alebo nie, rodina je pre náš ďalší vývin mimoriadne dôležitá. Nanešťastie, práve rodina ako základná spoločenská inštitúcia je v posledných rokoch destabilizovaná vysokou rozvodovosťou. Najčastejšími iniciátorkami rozvodov sú ženy a najčastejším dôvodom, ktorý udávajú v žiadosti o rozvod, je "rozdielnosť pováh, názorov a záujmov". Ak máte šťastie, súd vám rozvod schváli celkom rýchlo. Ak šťastie nemáte, musíte čakať. Ale deti čakajú s vami. Čo s nimi bude a čo sa v nich odohráva? S kým zostanú, ako často uvidia otca, kde budú s matkou bývať? A mnoho ďalších otázok, ktoré pre nich znamenajú neistotu v ich existencii.

Akákoľvek nefunkčnosť rodiny môže byť pre dieťa zaťažkávacou skúškou, s ktorou sa bude vyrovnávať aj v dospelosti. A nejde len o rozvod. Ide aj o to, že rozvod či rozchod partnerov má v mnohých prípadoch za následok neúplnosť rodiny. A to už je vec, ktorá má na nás ďalekosiahlejší vplyv. Presnejšie to vysvetľujú psychológovia: "V úplnej a harmonickej rodine každodenný život dieťaťa s oboma rodičmi ovplyvňuje jeho budúce sociálne väzby veľmi pozitívne. Dokonca až tak, že títo jedinci sú odolnejší voči stresu a nemajú toľko patogénnych dysfunkcií fyzických či psychických. Zvlášť absencia otca v rodine môže mať neblahý vplyv na naše správanie a postavenie v spoločnosti. Matka rozvíja v potomkoch cit a ukazuje im vnútorný svet intimity, pripravuje ich na dospievanie v emočnej oblasti. Otec oproti tomu doplní túto výchovu okrem iného aj v zrkadlení vonkajšieho sveta, stability v ňom a jeho chápaniu."

Nesete si ze svého dětství pěkné vztahy?

A podľa výskumov práve toto uvedenie do vonkajšieho sveta mimo domáci kruh potrebujú oveľa viac dcéry ako synovia. Tiež vzťahové záležitosti dcér sa odvíjajú od príkladov, ktoré videli a zažili doma s otcom. Niekedy absencia otca v rodine môže v dospelosti vyvolať u žien veľkú túžbu zapáčiť sa mužom, a to za každú cenu, alebo byť skrytou príčinou neistoty a úzkosti vo vzťahu s opačným pohlavím. Dokonca to môže dospieť až k odmietnutiu mužov. Aj tieto situácie, keď otec nie je v rodine vôbec prítomný, nie sú vôbec výnimočné. V tej chvíli väčšinou všetko leží na pleciach matky a jej najbližšej rodiny. V takýchto prípadoch záleží na matke a jej najbližších, ako prezentujú svoj postoj k mužom a dcéra si tento postoj prirodzene osvojuje.

Samozrejmosťou je aj objasnenie vzťahovej štruktúry medzi matkou a otcom a dôvod ich oddeleného života. No, najdôležitejšie je však citlivé, ale pravdivé vysvetlenie prípadného nezáujmu o potomkov zo strany otca. Rozvod samotný samozrejme neznamená koniec sveta a aj rodičia po rozvode môžu deťom zabezpečiť všetko, čo dieťa pre zdravý psychický a emočný vývoj potrebuje. Druhým prípadom je situácia, kedy sa otec v rodine síce nachádza, ale jeho vzťah s deťmi je úplne dysfunkčný. Akákoľvek dysfunkcia, ktorá spôsobí, že je bránené prúdenie lásky v tejto trojici - mama, otec, dieťa - ovplyvňuje sebavnímanie dieťaťa. Každý z nás v sebe nosí túžbu byť milovaný matkou, otcom, a dokonca sebou samým a nájsť si rovnocenného partnera.

Ako v sobote nájsť silu?

Nikdy nie je nič stratené. Aj keď vymotať sa z klbka minulosti, ktorá nás do veľkej miery ovplyvnila, nie je vždy jednoduché, ale dá sa to. Nemajte pocit, že to musíte zvládnuť sama. Kvalitný psychológ a terapeut vám dokáže pomôcť naviesť vás na tú správnu cestu. Napraviť to je niekedy zdĺhavý proces. Je dobré obrátiť sa v tejto chvíli na odborníka. Môžete však začať aj sama tým, že prestanete obviňovať otca a pokúsite sa odhaliť, na čo všetko vás v živote pripravilo aj to negatívne z otcovej strany. Tiež je vhodné prevziať zodpovednosť za svoj vnútorný život, ako aj vnímanie jednotlivých členov rodiny. Je potrebné hľadať spôsoby, ako zvýšiť svoju sebaúctu, dôverovať sama sebe a prostredníctvom toho aj tým druhým.

Otcové jdou ve vztazích příkladem

V neposlednom rade prichádza odpustenie otcovi a opustenie navyknutých vzorcov správania. Pretože otec ako rodič robil len to, čo vedel najlepšie.

Dobrý otec - záruka úspešného manželstva?

Odborníci sa zhodujú v tom, že pre ženu je otec kľúčová postava jej detstva a dospievania. Od toho, aký kvalitný je ich vzájomný vzťah, sa tak odvíja aj to, či sa stane žena v budúcnosti silnou a vyrovnanou. Aj keď to nemusí znamenať, že si nájde partnera, dokáže si poradiť so životom, dôveruje sebe aj ľuďom okolo, neobviňuje seba ani druhých, dokáže akceptovať svoje rozhodnutie, aj keď nemusí byť stále len najlepšie, dokáže prijať prehru a ísť ďalej. Kladný vzťah s otcom teda nezaručí, že zakotvíte v harmonickom manželstve a že si nájdete partnera svojich snov. Dokonca to neznamená ani to, že sa stanete riaditeľkou banky a budete zarábať státisíce, ale prinesie vám to iné neoceniteľné hodnoty.

Žene prítomnosť jej otca a jeho opora pomôže byť dobrou dcérou, tetou, priateľkou, kolegyňou. Nezáleží na tom, či bude vo vedúcej pozícii, alebo len radovou zamestnankyňou, ale vďaka kvalitnému vzťahu s otcom, bude okolo seba šíriť ľudskosť a toleranciu.

Všetko zlé je na niečo dobré. Treba sa len na všetko pozrieť z toho správneho uhla pohľadu, zmeniť optiku aj taktiku. Očakávať, že náš otec sa k nám musí správať ako otec, pretože ním jednoducho je, nám môže priniesť do života veľa sklamaní. Miesto očakávania od druhých sa sama môžete stať príkladom a doviesť príbeh ku šťastnému koncu. Pretože len na nás samotných záleží, či v sebe opäť nájdeme silu a vyrovnáme sa so všetkým, čo nás v živote postretlo. Byť tým, kto veci vytvára, je predsa len príjemnejšie, než sa nechať unášať prúdom okolností, nie?

Vyplňte preto svoj čas inak a naplánujte si svoje dni efektívne. Venujte sa rôznym aktivitám, vyrazte niekam s priateľmi, ale nezabudnite sa spojiť aj s partnerom. To všetko dá vášmu životu aj vzťahu rovnováhu, ktorú potrebuje každý vzťah.

Túžite po vzťahu? Nájdite si na zoznamke partnera.

[ivi]

Zdieľajte tento článok na: