Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Zoznámte sa s bylinkami podľa krvných skupín

19.január 2022
Zoznámte sa s bylinkami podľa krvných skupín

O tom, akú úlohu zohrávajú krvné skupiny napríklad pri potrebe transfúzie, vie asi každý. V poslednej dobe sa však ukazuje, že krvné skupiny – alebo presnejšie látky, ktoré ich medzi sebou odlišujú – dokážu naše telo ovplyvniť viac, než sa predpokladalo. Preto musíme svojej krvnej skupine prispôsobiť aj stravu. Vhodné bylinky môžu veľmi výrazne podporiť správne fungovanie nášho tela.

Dôvodom, prečo strava tak úzko súvisí s krvnými skupinami, sú takzvané antigény. Práve tieto chemické látky zodpovedajú za štart imunitnej reakcie tela, teda spustenie obrany proti nejakému votrelcovi - hovorí sa tomu aglutinácia (zhlukovanie). Problém je, že v potravinách môžu byť obsiahnuté bielkoviny lektíny, ktoré majú podobnú schopnosť. V prípade, že sa do nášho tela dostane antigén (lektín), ktorý nie je kompatibilný s antigénmi v našej krvi, môže dôjsť k podobnej situácii, ako napríklad pri podaní zlej krvi pri transfúzii.

Našťastie ale reakcia tela býva v prípade potravy predsa len miernejšia, takže fakt, že zjeme niečo "zlé", nás priam neohrozí. Môže to ale narušiť trávenie alebo celkovú pohodu organizmu.

Skupina A - zrodená pre zeleninu

Odkiaľ pochádza

Ázia, Stredný východ

Dobré potraviny

Sója, zelenina, harmanček

Škodlivé potraviny

Mäso, mliečne výrobky

Časté choroby

Cukrovka, nádorové ochorenia (žalúdok, prsia, žlčník)

Pred 25 000 rokmi prechádzalo ľudstvo jednou zo svojich veľkých vývojových zmien. Okrem zberu a lovu sa do popredia začalo dostávať poľnohospodárstvo. To znamenalo postupnú zmenu jedálnička, začali sa v ňom objavovať nové plodiny, a telo sa tomu muselo prispôsobiť. Zrejme práve takto sa zjavila krvná skupina A, ktorej označenie býva niekedy odvodzované od slova agrarian, teda poľnohospodársky. To tak trochu predurčuje stravu, ktorá je pre nositeľov tejto krvnej skupiny najvhodnejšia. Práve krajinu tými, ktorým v žilách koluje „áčko“, bude pravdepodobne najväčší podiel vegetariánov.

Ich organizmus je totiž prispôsobený tráveniu skôr rastlinnej potravy.

Jakou máte krevní skupinu?

Pozor na pšenicu a fazuľu

Akokoľvek je rastlinná strava tejto skupine prospešná, mali by si jej nositelia strážiť množstvo pšenice, ktoré konzumujú. Sama o sebe im nijako zvlášť neškodí, ale je dôležité, aby nebola dominantná. Môže u nich totiž spôsobovať prekyslenie organizmu, a tým aj narušenie správneho fungovania metabolizmu. Naopak veľmi pozitívne na ich trávenie pôsobí sója a produkty z nej. Sója dokáže skvele podporiť trávenie ľudí s krvnou skupinou A, ktorí sa budú po jej konzumácii cítiť naozaj dobre.

Rovnako pozitívne môžu zapôsobiť aj rastlinné oleje, prípadne zelenina s výnimkou kapusty, olív a papriky. Tej by sa rozhodne vyhýbať nemali. Avšak pozor, nie príliš dobre urobia "áčkari" svojmu telu fazuľami. A nejde len o to, že táto strukovina obvykle spôsobuje nadúvanie, ale môže znižovať aj účinnosť tráviacich enzýmov.

Pomôže harmanček, zázvor a lucerna

Krvná skupina A so sebou bohužiaľ nesie aj istú náchylnosť k problémom s trávením, dokonca jej vo zvýšenej miere hrozí rakovina žalúdka a aj cukrovka. Preto by jej nositelia mali do svojej stravy zaradiť veľa byliniek, ktoré im v ochrane pred týmito chorobami môžu pomôcť. Na prvé miesto určite patrí harmanček (Matricaria chamomilla). Urobiť si harmančekový čaj je tak rozhodne dobrý nápad skoro vždy. Kúpime ho jednoducho v obchode alebo si ho môžeme sami nazbierať, usušiť a potom si vyrobiť odvar.

Veľmi pozitívny vplyv má aj zázvor (Zingiber officinale), ktorý sa dá konzumovať čerstvý, v rôznych jedlách, a samozrejme aj ako čaj. Rovnako je to aj so ženšenom (Panax ginseng). Špecialitou tejto krvnej skupiny je potom senovka grécka (Trigonella foenum-graecum), z ktorej sa využívajú semená a listy. Táto rastlina zlepšuje peristaltiku čriev a napomáha k zníženiu hladiny cholesterolu. Opäť sa z nej dá vyrobiť čaj, látky zo semien zase prospejú dojčiacim matkám.

Skupina B - trávenie v rovnováhe

Odkiaľ pochádza

Vysokohorské oblasti Himaláje

Dobré potraviny

Mäso, zelenina, sladké drievko

Škodlivé potraviny

Šošovka, kukurica, arašidy, pšenica

Časté choroby

Autoimunitné choroby, psoriáza, kolísanie hladiny krvného cukru

Krvná skupina B je asi o 10 000 rokov mladšia ako A. V tom čase sa ľudstvo presunulo z poľnohospodárskych oblastí trochu vyššie a svoju rolu začal hrať chov zvierat. Najväčšieho rozšírenia sa potom dočkala v himalájskych oblastiach a neskôr aj v širokých mongolských stepiach. Tu nebolo veľa priestoru na pravidelné poľnohospodárstvo. Ľudský organizmus sa tak preorientoval na mäso. S mongolskými bojovníkmi sa potom dostala táto krvná skupina aj do Európy, a tak má veľmi silné zastúpenie najmä medzi východoeurópskymi národmi. Ostatne aj transfúzne stanice na Slovensku majú obvykle „béčka“ dostatok.

Celozrnné pečivo nie je dobrý nápad

Ľudia s krvnou skupinou B sú v istom zmysle opakom poľnohospodárov s áčkom. Majú istú výhodu, názov ich skupiny B je odvodený od slova balance, teda rovnováha. Jej nositelia skutočne nemávajú s trávením veľa problémov, a tak ako sa ich dávni predkovia museli prispôsobovať odlišnej strave počas svojich nájazdov, aj dnes sa ľahko prispôsobia zmenám. Príliš dobre ich organizmu ale nerobí lepok. Preto u nich rozhodne neplatí, že im celozrnné pečivo urobí dobre. Práve naopak, lepok im síce priamo neškodí, ale – najmä u citlivejších jedincov – dokáže spomaliť metabolizmus.

Zistite si aká je vaša krvná skupina

Preto by sa pšeničnému a celozrnnému pečivu mali vyhýbať najmä tí, ktorí chcú chudnúť. Úplne dobrou voľbou nie je ani raž, naopak ostatné cereálie taký problém, vhodnou alternatívou môže byť aj špaldová múka.

Hypoglykémia môže byť problém

Kolísanie hladiny krvného cukru, ku ktorému majú „béčkari“ sklon, znamená, že by si mali strážiť potraviny, ktoré ju ovplyvňujú. Sem patrí najmä kukurica, ale aj šošovka a arašidy. Tieto potraviny môžu spôsobiť hypoglykémiu a všeobecne spomaľujú trávenie. Ešte na jednu diétnu radu by si mali ľudia s krvnou skupinou B dávať pozor. Častá konzumácia menších porcií im dobre rozhodne neurobí, pretože tým potlačí pocit hladu a môžu rozkolísať svoju glykemickú hladinu. Hoci im všeobecne mäso robí dobre, nemali by konzumovať kurčatá a ani nadbytok červeného mäsa, snáď s výnimkou jahňacieho.

Dobre im naopak robí listová zelenina, takže dobrou voľbou sú najmä šaláty s kapustou, špenátom alebo šťaveľom. Spoľahlivým spojencom je čaj zo sladkého drievka (Glycyrrhiza glabra), občas si možno urobiť aj zázvor na zahriatie alebo mätu piepornú (Mentha piperita) pre zlepšenie trávenia. Avšak pozor na paradajky, najmä na paradajkovú šťavu.

Skupina AB - univerzálni príjemcovia

Odkiaľ pochádza

Kaukaz, Európa

Dobré potraviny

Tofu, morské riasy, plody mora

Škodlivé potraviny

Červené mäso, fazuľa, kukurica, pohánka

Časté choroby

Rakovina žalúdka

Čo sa asi tak môže stať, keď začnú mongolskí bojovníci so skupinou B prenikať do oblastí, kam z Indie a Pakistanu dorazili nositelia áčka? No pochopiteľne, organizmus sa na súboj antigénov nejako musí pripraviť a zrodí sa AB. Táto najmladšia krvná skupina existuje niekoľko storočí, pravdepodobne vznikla pred necelou tisíckou rokov (niekedy sa hovorí o 11. až 13. storočí). Ľudia, ktorým koluje v krvi, to nemajú so svojou stravou úplne ľahké. Táto skupina totiž preberá dedičné znaky od "svojich rodičov" a to ako v pozitívnom, tak negatívnom zmysle.

Zistite o svojej krvi čo najviac

Nie vždy je teda ľahké zistiť, čo človeku s AB prospieva. Môže dochádzať ku kombináciám, keď je síce podobný áčku, ale škodia mu veci škodlivé pre béčko. Našťastie ide o krvnú skupinu veľmi vzácnu, údajne ju má menej ako 5% populácie.

Kukuricu a červené mäso

S krvnou skupinou B má AB spoločný sklon k hypoglykémii, preto by sa tiež jej nositelia mali vyvarovať kukurici, ktorá znižuje účinnosť inzulínu. Platí to o všetkých podobách, počnúc varenou, až po lentu. Ani pšenica nie je ich organizmom úplne dobre akceptovaná. Zo skupiny B síce zdedili nositelia AB antigénov "mäsožravosť", lenže obvykle nemajú dostatok žalúdočných kyselín, čo zase spôsobili A antigény. Vo výsledku tak konzumácia červeného mäsa môže viesť k priberaniu alebo intoxikácii organizmu.

Pokiaľ sa mäsa nedokážete vzdať, potom si rozhodne kúpte zásobu sladkého drievka, a predovšetkým nechtíka lekárskeho (Calendula officinalis). Ten totiž vie pomôcť s tvorbou žalúdočných kyselín a navyše dokáže pred ich pôsobením ochrániť žalúdočné steny.

Skupina 0 - potomkovia dávnych lovcov

Odkiaľ pochádza

Afrika, Európa

Dobré potraviny

Mäso, plody mora, brokolica, špenát, kel

Škodlivé potraviny

Pšenica, kukurica, fazuľa, šošovica, kapusta

Časté choroby

Choroby štítnej žľazy, hemofília, zápalové ochorenia

Pred nejakými 40 000 rokmi prestala ľudí baviť závislosť na zbere, a tiež ich zručnosť už bola taká, že si mohli trúfnuť aj na rovnako veľké či väčšie zvieratá. Tak sa zrodili lovci a ich organizmus sa musel prispôsobiť jedeniu mäsa. Hoci sa hovorí obvykle o krvnej skupine nula, malo by to byť vlastne O, pretože jej označenie je odvodené od slova "old", teda starý. Organizmus týchto ľudí je prispôsobený veľkej fyzickej aktivite, ktorú lov vyžadoval, a zároveň trávenie mäsa.

Vhodná je pre nich predovšetkým zverina, vnútornosti, ale aj hovädzie, pozor by si mali dať na bravčové.

Problémy so štítnou žľazou

Organizmus dávnych lovcov si odvykol príliš veľkému množstvu rastlinnej stravy. Veľký problém pre jedincov s krvnou skupinou 0 je lepok, porovnávajú sa s ním asi najhoršie zo všetkých. Preto je potrebné rozhodne obmedziť pšenicu. Časté sú u nich aj problémy so štítnou žľazou, najmä jej nedostatočná činnosť. Tej sa dá pomôcť napríklad tinktúrou z čiernej jarabiny (Photinia melanocarpa), ale aj čajom z valeriány lekárskej (Valeriana officinalis), lopúcha (Arctium lappa) a žihľavy dvojdomej (Urtica dioica).

Pridať do neho možno aj sladké drievko. Prospešná je tiež šťava z čerešní a sliviek, uškodiť môže naopak jablkový mušt či šťava z kapusty.

Máte radi trochu vedy? Zoznámte sa pomocou vedeckého zoznamovacieho dotazníka!

[ivi]

Zdieľajte tento článok na: