Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Skontrolujte si svoje zdravie v pohodlí domova

8.október 2021
Skontrolujte si svoje zdravie v pohodlí domova

Moderný človek chce byť zo všetkého najviac asi sebestačný. Mať vlastný dopravný prostriedok je už štandard. Záleží len na tom, či to je "len" auto alebo lietadlo alebo loď. K najpopulárnejším lákadlám momentálne patria reklamy na to, čo sa dá kúpiť, zaradiť, zrealizovať v pohodlí domova. Prečo by ste si doma nemohli zistiť svoj zdravotný stav?

Niekedy na začiatku trendu domácej diagnostiky stojí "dedko" tehotenský test. Mnohým dámam priniesol úľavu, mnohým sklamanie a niektorým aj falošný výsledok. Od tej doby sa mnohé pohlo vpred, stále ale platí, že výsledky domáceho testovania treba brať len ako referenčné informácie, ktoré si hlavne pri dôvodnom podozrení alebo potvrdenie nálezu treba overiť u lekára. Tí aktívnejší z nás už dávno nosia na rukách inteligentný náramok a v telefóne majú stiahnuté aplikácie, ktoré merajú ich vitálne funkcie, prípadne dostávajú aj pravidelné odporúčania, ako by mali svoj životný štýl upravovať.

Ale zdravotné problémy diagnostikovateľné prostredníctvom vzoriek krvi alebo moču zatiaľ tieto aplikácie rozoznať nevie. Dobrá správa je, že Silicon Valley na tom už pracuje. V súvislosti s tehotenstvom a jeho plánovaním je už k dispozícii široká škála informácií, ktoré môže pár kontrolovať prostredníctvom domácich testov. Pomerne známy je test na ovuláciu, ktorý ale patrí k tým výrazne orientačným. Sledovaním hladiny tzv. leuteinizačního hormónu LH v moči indikuje najplodnejšie dni ženy.

V praxi sa výsledky ovulačných testov považujú za tie menej presné, ale všeobecne platí, že digitálne testery sú spoľahlivejšie. Všetci zodpovední odborníci ale upozorňujú, že test rozhodne nefunguje ako antikoncepcia a teda vám nedokáže poskytnúť spoľahlivú informáciu, kedy určite neotehotniete. Neúspešné pokusy otehotnieť môžu mať korene v neplodnosti - či už mužské alebo ženské. Oba prípady sa dajú preveriť doma. Znovu sa ale odporúča brať výsledok len ako referenčný.

Možnosti diagnostiky už sú dnes veľké

Test mužskej neplodnosti sa robí zo vzorky spermií a zisťuje sa, či ich množstvo a aktivita sú dostatočné. Pri podozrení na neplodnosť ženy sa v moči overuje prítomnosť FHS hormónu, ktorý reguluje funkciu vaječníkov. Ak sa vám už podarilo počať, môžete si minimálne od 6. mesiaca tehotenstva urobiť test na pohlavie nenarodeného dieťaťa zo vzorky moču matky. Ružové zafarbenie testovanej plochy znamená v duchu tradície dievčatko a možno chlapčeka. K tým najdrahším domácim testom patrí test otcovstva.

Ten vlastne neprebieha ani úplne celý doma. Keď sa analyzuje vzorka DNA, samotný test musia urobiť odborníci v laboratóriu. Vaša "domáca" úloha je získať vzorku slín alebo ster z ústnej dutiny otca, dieťaťa a niekedy aj matky. Testovací balíček vám na žiadosť zašle laboratórium, ktorú si vyberiete.

Preklepnite si doma svoje zdravie

Čo všetko je možné preveriť?

V súvislosti s plánovaným počatím má zmysel aj test na menopauzu. Okrem toho môže byť jeho výsledok jednoduchou odpoveďou na kumulujúce sa zdravotné problémy žien v príslušnom veku. Robí sa z moču, v ktorej sa zisťuje hladina ženského hormónu estrogénu. Do 5 minút by malo byť testovanie hotové a uvádza sa, že jeho spoľahlivosť je vysoká.

Vzhľadom k nepriaznivej globálnej štatistike vo výskyte rakoviny hrubého čreva a konečníka, je široká škála testov na skryté krvácanie. Používa sa na neho vzorka stolice, v ktorej sa zisťuje prítomnosť hemoglobínu. Výsledok sa ukáže už do 5 minút. Treba podotknúť, že krv v stolici sama od seba môže indikovať niekoľko rôznych druhov chorôb. Vedľa diagnostík súvisiacich s tehotenstvom, sú to hlavne testy na rôzne alergie, ktorých sprístupnenie k domácemu užitiu sa priamo ponúkalo.

Stačilo len umožniť laikom, aby si v sterilizovanom prostredí dokázali odobrať vzorku krvi a vystaviť ju chemickej reakcii. Overuje sa tu vysoká hladina protilátok - imunoglobulín. Existuje všeobecnejší test zameraný na viacero alergénov, ako je napríklad peľ, tráva, srsť zvierat a niektoré potraviny. Dostupné sú tiež samostatné testy na celiakiu, vzdušné alergie, alergie na roztoče, na sennú nádchu, mlieko, vajcia alebo mačky.

Hovorí sa o potravinovej intolerancii

Momentálne sa začína čoraz viac hovoriť o potravinovej intolerancii, ktorá nie je úplne totožná s alergiou na potraviny. Je to neobvyklá, väčšinou oneskorená reakcia tela na určitú potravinu, ktorá môže mať veľmi rôznorodé prejavy od hnačiek, cez artritídy a bronchitídy až po poruchy spánku a psychické problémy. Domáci test na tento zdravotný problém tiež pracuje so vzorkou krvi a je pomerne drahý. Umožňuje overiť širokú škálu potravín, obilniny, orechy a strukoviny, mäso, ryby, zeleninu, ovocie, vajcia, mlieko, zázvor, hríby, čaj aj kvasnice. Na výsledok si treba počkať asi 40 minút.

Okrem alergií a potravinových intolerancií si môžete doma otestovať aj ďalšie imunitné poruchy. Ak sa necítite dobre a chcete si overiť, či ste podľahli bakteriálnej a vírusovej infekcii, môžete si urobiť CRP. Zo vzorky krvi zistíte napríklad prítomnosť proteínu CRP, ktorého hladina sa zvyšuje pri bakteriálnych zápaloch. Výsledok by ste mali mať do 5 minút. Test na lymskú borelióza sa robí opäť analýzou krvi. Výsledok sa ukáže po 10 minútach.

Otestujte sa doma, je to možné

Okrem problémov okolo tehotenstva, je celá škála zdravotných problémov, ktorá sa dá doma testovať zo vzorky moču. Dostupná je súprava na všeobecnú analýzu, ktorou sa zrazu zisťuje 10 parametrov: leukocyty, glukóza, bilirubín, ketóny, špecifická hmotnosť, krv, pH, bielkoviny, urobilinogén, dusičnany. Test na prítomnosť albumínu v moči môže odhaliť poruchu filktračnej funkcie obličiek. Ak majú muži podozrenie na zväčšenie prostaty, majú možnosť si doma overiť hodnoty špecifického prostatového antigénu.

Z moču alebo slín sa dá domácou diagnostikou zistiť pH organizmu. Prekyslenie totiž môže viesť k demineralizácii kostí, zubov a kĺbov, má negatívny vplyv na močové a tráviace ústrojenstvo a môže prerásť do chronických chorôb. Snáď hlavne pre možnosť intimity je vítané domáce testovanie pohlavných chorôb. V súčastnosti si vieme takto urobiť HIV (zo slín), syfilisu (z krvi), chlamýdií (z pošvového steru). Pri problémoch so žalúdkom alebo metabolizmom sa môžete otestovať na Helicobacter pylori, na žalúdočné vredy, mononukleózu alebo cukrovku. Máme tiež možnosť zistiť zníženie aktivity štítnej žľazy, hladiny cholesterolu, overiť si, či trpíme chudokrvnosťou. A veľmi praktické je domáce určenie krvnej skupiny.

Odhalíte neduhy svojej rodiny

Rodičom asi neuniklo, že farmaceutický priemysel prišiel s testami na rôzne druhy drog zo vzorky moču a slín. Nájdete špecializované súpravy len na kokaín, metamfetamín alebo marihuanu. A tiež existujú multidrogové testy na zisťovanie extázy, benzodiazepínu, morfínu, pervitínu, marihuany a iných drog buď v moči alebo zo slín. Ak máte akýkoľvek dôvod k voľbe domáceho testovania, či už je to vec diskrétnosti alebo potreby rýchleho výsledku, stále berte zistené výsledky len ako približné, ktoré treba prediskutovať s lekárom.

Za žiadnych okolností si sami neordinujte liečbu alebo nevyvodzujte iné dôsledky z nameraných hodnôt.

Diagnostika prostredníctvom DNA

Čo je DNA a prečo je tak dôležitá?

DNA je nositeľkou všetkých informácií o nás a nachádza sa v každej bunke nášho tela. DNA je tvorená kyselinou deoxyribonukleovou, ktorej tvar - dve špirálovité skrútené vlákna - si možno pamätáte ešte zo školy alebo z fimu Jurský park.

Téma DNA je veľmi zaujímavé ...

Ich časti (sekvencie), nesúcu nejakú konkrétnu informáciu, sa nazývajú gény. Ľudský genóm je už od roku 2003 kompletne zmapovaný. Napriek faktu, že 99,9% genetického materiálu majú všetci ľudia rovnaký, navzájom sa odlišujeme nielen navonok, farbou očí, vlasov, výškou, povahovými vlastnosťami, ale aj vnútorne, cesta eliminácie alebo predispozíciami ochorenia. Táto biologická variácia je zodpovedná napríklad aj za odlišnú reakciu na lieky a mieru ich účinnosti na nás.

Genetické analýzy môžu odhaliť mutácie v DNA, ktoré majú vplyv na ochorenie od cystickej fibrózy až po rakovinu. K tomu, aby sme mohli povedať, či je určitá mutácia spojená s chorobou, sa musí vypracovať tzv. GWAS štúdie. Sú to časovo aj finančne náročné procesy.

Pravdepodobnosť vzniku bežných a komplexných ochorení ovplyvňuje niekoľko génov spoločne. Ide teda o pomerne jedinečné kombinácie, čo je dôvodom presadzovania personalizovaného prístupu pri posudzovaní osobného rizika u konkrétnych ochorení. Takto sa zároveň vytvára priestor pre preventívnu liečbu. Ak sa analýzou DNA zistí zvýšené riziko pre rozvoj diabetu 2. typu, môže tak človek zmenou životného štýlu eliminovať dané riziko.

Pokrok len tak nezastavíme

Najväčší pokrok urobila personalizovaná medicína v liečbe rakoviny. Sú známe jednotlivé mutácie génov zodpovedné za rovnakú patológiu ochorenia. Jednoducho povedané, rakovina je geneticky podmienené ochorenie, ktoré je závislé na personalizovanej stratégii medicíny vo všetkých ohľadoch od hodnotenia rizika zdravých ľudí, diagnostiky a prognózy až po výber terapie na základe mutácie génov a samotnej biológie nádoru. Z ďalších ochorení, na ktorých je úspešne aplikovaný komplexný personalizovaný prístup, je srdcovo-cievne ochorenie, reumatoidná artritída, skleróza multiplex alebo aj infekčné ochorenia.

Jednoducho povedané, to, či liek u vás zaberie, je tiež napísané vo vašich génoch. Z ochorení, kde býva vysoké percento prvotne neúspešne ordinovaných liekov, uveďme depresiu, astmu, artritídu, diabetes a nádorové ochorenia.

U detí a dospelých, u ktorých je dôvod predpokladať riziko, sa prediktívne diagnostikuje predispozícia na cystickú fibrózu, Tay-Sachs chorobu, Huntingtonovu chorobu, amyotrofickou laterálnu sklerózu. Smerujeme k tomu, že možno už u nenarodeného dieťaťa budeme vedieť určiť, aká ochorenie mu môžu počas života hroziť.

V každom väčšom meste nájdete vždy nejakého skvelého a kvalifikovaného urológa, ktorý vám všetko prípadne vysvetlí a zaháji liečbu, ak to bude aspoň trochu možné. Porozhliadnuť sa môžete v PrešoveKošiciachBratislaveTrnave alebo zrovna na tom mieste, kde budete v čase, kedy vás bolesť začne obťažovať.

[kač]

Zdieľajte tento článok na: