Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Zoznámte sa: kolagén

7.apríl 2024
Zoznámte sa: kolagén

Vaše telo pravidelne vyrába kolagén. Ale s vekom sa jeho tvorba spomaľuje. Zmeňte svoje návyky a znížte počet svojich vrások.

Čo je to kolagén?

Kolagén je najbežnejší proteín v ľudskom tele. Je prítomný v šľachách, tukoch, väzivách, ale aj medzi inými miestami. Pomáha vašim telám, aby fungovalo dohromady, a je rozhodujúci pre vašu kostnú štruktúru. Keď sú hladiny kolagénu na tej správnej hladine, tak bunky, ktoré obsahujú kolagén, majú silný a mladistvý vzhľad. Ktorými spôsobmi môžete prirodzene podporiť produkciu kolagénu vášho tela? Pre vaše telo je dôležitý aj elastín, nachádza sa v tepnách a pľúcach. Elastín je tiež proteín, ktorý sa nachádza v koži. Pracujú spoločne a dávajú vašej pleti štruktúru a tvar. Koža so zdravými hladinami kolagénu a elastínu nevyzerá nielen mladšie, ale je tiež silnejšia. Zaujímavosťou kolagénu je, že stimulácia jeho rastu spôsobuje tzv. domino efekt. Čím viac kolagénu máte, tým viac je vaše telo schopné ho produkovať a tiež si ho udržiavať.

Päť najlepších výhod kolagénu

Aké sú výhody kolagénu?

Pomôže vám zmierniť bolesti kĺbov

Funkčnosť vašich kĺbov sa s pribúdajúcim vekom zhoršuje. Môžu začať bolieť a môžete začať pociťovať ich stuhnutosť. Zvyšovanie príjmu kolagénu môže znížiť bolesti kĺbov a zmierniť príznaky prípadnej artritídy. Symptómy osteoartrózy sa dokážu znížiť dokonca o štyridsať percent a závažnosť príznakov dokonca o tretinu.

Pomôže budovať svalstvo a tiež spaľovať tuk

Kolagén je hlavnou zložkou svalového tkaniva a má veľký vplyv na budovanie svalovej hmoty. Kolagén obsahuje koncentrované množstvo určitej aminokyseliny, ktorá sa podieľa na syntéze kreatínu. To môže poskytnúť svalom potrebné palivo pre váš tréning. Svalová hmota sa stráca aj v dôsledku starnutia, a preto je potrebné vášmu telu dopriavať tiež niečo navyše, aby lepšie fungovalo.

Pomôže znížiť celulitídu

Kolagén pomôže zlepšiť vzhľad celulitídy. Celulitída je to, keď vrstva tuku pod kožou tlačí proti spojivovom tkanive, čím vznikne na pokožke tupý alebo drobivý vzhľad. U niekoho je viditeľný na prvý pohľad u niekoho iba ak zatne svaly. Jedenie kolagénu pomôže k zlepšeniu štruktúry pokožky a viditeľnej hrudkovosti. Celulitída trápi ženy aj mužov, aj keď u žien samozrejme prevažuje. A môže sa objaviť aj u štíhlych žien. Celulitída je bohužiaľ aj prirodzená súčasť starnutia a tvorby kože a nie je dôvodom na obavy. Začnite užívať kolagén a bojujte s ňou.

Pomôže zlepšiť vaše trávenie

Kolagén je v tkanive čriev a môže pomôcť podporiť a posilniť vnútro tráviaceho traktu. Nedostatok vo vnútri môže spôsobiť syndróm vytenčeného čreva a to môže mať za následok zápal. Väčšina zápalových ochorení vzniká v dôsledku nízkej hladiny kolagénu. Keď zvýšite príjem kolagénu, môžete pomôcť vybudovať tkanivá, ktoré podporia vaše zdravie a ktoré zlepšia fungovanie vašich čriev.

Pomôže spomaliť starnutie pokožky

Najväčším prínosom kolagénu je jeho schopnosť podporovať krásnu a mladistvú pleť. Tieto základné bielkoviny zaisťujú pružnosť pokožky a pomáhajú vám vyzerať mladšie a zdravšie. S vekom ale opäť produkcia kolagénu klesá, môžu sa objaviť vrásky, ovisnutá koža a suché šupinky. Počas užívania kolagénu sa zlepší elasticita vašej kože a výrazne zjemní vaše vrásky.

Seznamte se: kolagen

Ako pridať kolagén do vašej stravy?

Aloe vera

Aloe vera je už dlho používané na liečenie a upokojenie rán. Používa sa pri liečbe poranení a popálenín. Rastlina aloe vera zvyšuje tvorbu kolagénu pri aplikácii. Táto vlastnosť stimulujúca rast buniek pomáha zvýšiť produkciu kolagénu v koži. Aloe je možné aplikovať priamo na kožu v jeho čistej forme alebo vo forme nejakého výrobku, ktoré možno zakúpiť nielen v lekárni. Užívanie aloe vera zlepšuje kvalitu pokožky.

Potraviny bohaté na vitamín C

Kyselina hyalurónová, počuli ste o nej? Vitamín C je rozhodujúca pre jej syntézu. Táto kyselina je pre urýchlenie doby zotavenia a zmiernenia bolestivých kĺbov. Ak nedoprajete svojmu telu vitamín C, kyselina hyalurónová môže pomôcť zvýšiť produkciu kolagénu vo vašom tele. Prirodzene sa vyskytuje v tele, ale v starobe sa jej hladina opäť znižuje. Dopĺňajte teda potraviny, ako sú pomaranče, paprika, kel, brokolica a jahody, sú totiž bohaté na vitamín C. K dostaniu je kyselina hyalurónová aj v lekárňach a drogériách.

Morské riasy

Prísady morských rastlín sa stávajú čím ďalej tým viac súčasťou prípravkov a doplnkov pre krásu. Všetky škodliviny spôsobujú oxidáciu vašej pokožky a narúšajú jej prirodzený a predovšetkým zdravý vzhľad. Riasy sú schopné zabrániť oxidácii svojou elasticitou a kolagénom. Riasy sú k dispozícii vo väčšine obchodov so zdravou výživou ako doplnky stravy. Pokiaľ máte alergické reakcie na morské plody alebo mäsové výrobky, buďte veľmi opatrní, ak užívate akýkoľvek druh kolagénového doplnku.

Ženšen

Proti starnúce účinky rastliny sú dobre známe. Ženšen sa prirodzene vstrebáva do pokožky, bez toho aby spôsoboval akékoľvek nežiaduce účinky, ktoré spôsobuje veľa chemických liečiv. Ženšen podporuje rast kolagénu a chráni údajne aj pokožku pred škodlivými vplyvmi UVB žiarenia zo slnka. Túto rastlinu môžete používať aj vo forme čaju, ktorý vám pomôže k lepšiemu vzhľadu vašej pokožky.

Vyskúšajte vývar

Kostný vývar je vynikajúcim zdrojom kolagénu, ale je tiež chutný. Ľahko zaradíte do svojej stravy polievku a môžete si ho ľahko vyrobiť doma. Obľúbené recepty, kde sa používajú kostné vývary je napríklad vietnamská polievka Pho a kvalitná cibuľová polievka, ale môžete si ho pridať a pripraviť akokoľvek.

Prášková želatína

Prášková želatína je vlastne forma kolagénu a je to rýchly a pohodlný spôsob, ako zvýšiť jeho spotrebu. Môže byť namiešaná do akejkoľvek tekutiny, vrátane polievok, dusených cestovín a vývarov. Niekto si ju dokonca pridáva aj do kávy alebo ju využíva pri pečení sladkostí.

Čo nerobiť, ak chcete zdravý vzhľad

Ak sa pokúšate, aby vaša pokožka vyzerala mladšie a zdravšie, nezabudnite, že by ste rozhodne nemali fajčiť a vystavovať svoju pleť nadmernému slnku a soláriu. Fajčenie spôsobí predčasné starnutie vašej kože. Ochrana proti slnečnému žiareniu je jedným zo spôsobov, ako udržať vašu pleť zdravú, krásnu a sviežu.

Poraďte sa s odborníkmi, či už chcete akokoľvek zlepšovať svoje zdravie. Môžete si aj nechať urobiť analýzu svojho zdravia aj svojej pleti. Existuje veľa metód a veľa odborných zariadení, kde vám radi poradia a odporučia, či je pre vás vhodné dopĺňať kolagén alebo naopak postráda vaše telo nejakú inú látku, ktorá spôsobí, že sa vaše telo a váš zdravotný stav opäť naštartuje a bude produkovať všetko správne tak, ako má. Nemali by ste zabúdať aj dodržiavať pravidelný pitný režim. Vaše telo totiž potrebuje dostatok vody, aby nezačalo vysychať a nestrácalo svoju funkčnosť a pleť svoju pružnosť. Aj keď je mladistvý vzhľad pre niekoho veľmi dôležitý, krása nie je všetko. Zdravá koža je dobrým indikátorom toho, ako sa cíti zvyšok vášho tela. Neexistuje žiadny spôsob, ako úplne zvrátiť známky starnutia, ale je oveľa ľahšie chrániť pokožku, aby bola zdravá, pretože už môžu byť následky nevratné. Zvyšovanie kolagénu prirodzene zlepšuje váš vzhľad a tiež to, ako sa cítite. Odborníkov nájdete po celej Slovenskej republike - v Košiciach, Bratislave, ŽilineBanskej Bystrici a Prešove. Nebojte sa opýtať a dohodnúť si schôdzku. Svoje zdravie a predovšetkým telo máte len jedno.

[kač]

Zdieľajte tento článok na: