Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Dajte si poriadnu dávku energie

24.marec 2020
Dajte si poriadnu dávku energie

Ste bez energie a elánu? Nemôžete sa nakopnúť, do ničoho sa vám nechce a všetko vám trvá nemožne dlho? Prestaňte sa vyhovárať na únavu a naštartujte svoje telo.

Nedostatok svetla, vitamínov a menej cvičinia sa prejaví snáď na každom. Lenže chodenie od ničoho k ničomu človeka nebaví, a to, že sa nemôžete prinútiť k väčšej aktivite, pretože "to jednoducho nejde", človeku nepridá. Cítite sa ako mátoha a najradšej by ste sa zbavili vlastného tela, a niekedy aj mysle. Tomu sa musí urobiť prietrž, žiadne bezvládne čakanie, "až to prejde". Máme pre vás pár skvelých tipov, ako svoje telo prebudiť a vykročiť do jari s úsmevom a energiou.

Na desiatu orechy

Zamerajte sa hlavne na čerstvé ovocie a surové potraviny. Tými umožníte telu, aby energiu, ktorú inak potrebuje na trávenie tepelne spracovaného jedla, využilo inde. Ak si dáte ovocie na lačný žalúdok, prejde vaším tráviacim traktom rýchlejšie. Ak sa chystáte chudnúť, vyhnite sa extrémne sladkému ovociu typu banán alebo ananás. Na desiatu si nakúpte orechy, semienka a vyskúšajte ich namáčanie vo vode. Zalejte ich minimálne na hodinu, ideálne ale cez noc, a pred konzumáciou zľahka vysušte.

K čomu je to dobré? Vodným kúpeľom eliminujete inhibítory enzýmov a zároveň zlepšíte ich stráviteľnosť, čo telu umožní lepšie využiť vápnik, horčík, zinok a omega-3 mastné kyseliny v orieškoch obsiahnuté. Orechy sú na desiatu skvelé tiež preto, že dokážu udržať vyrovnanú hladinu cukru, čo pre nás vo finále znamená úbytok na váhe, viac energie a vyrovnanú náladu.

Jeden veľký šalát denne

Skúste krabičkový systém s čerstvou zeleninou a nespoliehajte, že si cestou do práce niekde niečo kúpite. Do malej krabičky si nakrájajte na kúsky zeleninu, ktorú môžete zobať na desiatu alebo pridať k väčšiemu jedlu na obed. Akonáhle bude takto pripravená, zjete ju skôr, než keď všetko budete musieť chystať v momente hladu. Chcete získať energiu a doplniť telu chýbajúce látky, preto zostaňte pri surových potravinách. Denne si naordinujte minimálne jeden veľký šalát zo surovej zeleniny či ovocia namiesto jedného jedla.

Nie, neznamená to pár lístkov ľadového šalátu s tromi cherry paradajkami, ale ozajstné plnohodnotné jedlo. Nebojte sa do neho pridať ryžové rezance, grilovanú zeleninu, hrsť orechov alebo kozí syr a brusnice. Rozdiel medzi tými, ktorí šaláty nemusí, a ich zástancovia je len v kreativite receptov, takže surfujte internetom a nechajte sa inšpirovať doslova všetkými chuťami sveta. Dobre zvolená kombinácia zeleniny vám navyše môže dodať široké spektrum živín.

Rozmixujte si energii do drinku

Lahôdka z mixéra

Určite máte vyskúšané, že hromada vitamínov z džúsu vás dokáže postaviť na nohy a zlepšiť vám náladu. Nezabúdajte na ne. Skúste aj znamenitý milk shake z mandľového mlieka, lesných plodov a banánu, však fantázii sa medze nekladú. Medzi jednotlivými jedlami si dajte pohár čerstvého mrkvového džúsu alebo iné vašej obľúbenej zeleniny. Skvelé na tom je, že akonáhle si raz zvyknete na tieto čerstvé šťavy, ťažko sa vrátite k džúsom z krabice. Chcete predsa vitamíny a bohatú chuť bez zbytočných cukrov.

Nech je vám to odmenou za úsilie pri ich príprave. Ochutnajte tiež šalátové smoothie. Znie to možno čudne, ale nebojte sa, budete prekvapení, ako skvelú chuť môže mať a koľko hodnotných látok a energie sa v ňom schováva. Ako na to? Vezmite plnú hrsť lístkovej zelene, ako napríklad špenát alebo rímsky šalát, ďalej lesné plody, banán, mandľové mlieko a všetko dajte do mixéra. Rozmixujte a hotovo! Môžete to brať trebárs ako instantný šalát, však chutí báječne.

Jedzte tak akurát

Posledná zásada ako neplytvať energiou tam, kde ju netreba, znie: neprejedajte sa. Príslovie "Jedz do polosýta" platí viac než čo iné, a tak majte na pamäti, že hlad ukojíte aj v prípade, že sa nebudete cítiť preplnení. Pre mnoho ľudí je jedlo viac zábava ako uspokojenie nutričných potrieb. Ak nahliadneme do výskumov, ukazujú nám, že miernym obmedzením kalorického prísunu sa život naopak predlžuje. Jedzte teda tak, aby ste sa cítili plní, ale nie ťažkí. Znamená to samozrejme jesť v pokoji, pretože pri televízii, mobilu alebo počítača toho zjeme oveľa viac, bez toho aby sme si stihli všimnúť.

Zvyknúť si na tento režim môže nejakú dobu trvať, pretože väčšina z nás považuje nasýtenosť za to byť nafutrovaný až k prasknutiu. Neznamená to však, že by ste mali hladovať alebo to používať ako výhovorku pre poruchy príjmu potravy. Keď vás prepadne hlad o chvíľu neskôr, dáte si skrátka desiatu. Máte predsa pripravenú pohotovostnú krabičku so zeleninou, do ktorej môžete ľahko siahnuť. Počúvajte signály vlastného tela a nie len chuťové poháriky alebo oči. Najesť sa "tak akurát" vám opäť ušetrí veľa energie, ktorú budete môcť využiť lepšie ako trávenie hromady jedla v bruchu. A to za to už predsa stojí.

Choďte bosi

Vyzujte topánky!

Chodením v topánkach sme stratili kontakt s energiou zeme. Aby sme ju získali kus späť, vyzujte sa a prejdite sa naboso. Dotýkajte sa prstami trávy, stúpajte si na špičky, prevlečte všetky kĺby od členkov až po prsty. Kombináciou s čerstvým vzduchom vám pár minút bude stačiť, aby ste sa osviežení vrátili do kancelárie. A ak počasie nedovolí, funguje to aj na koberci, verte. Nehanbite sa a vyskúšajte.

Ako správne k tomu relaxovať

Jarná únava, jesenné únava, zimné depresie - kto to má stále znášať? Keď sa toho nakopí viac, je to hrôza. Našťastie možností, ako si oddýchnuť, je dosť. Základom je hodiť starosti aspoň na chvíľu za hlavu. Všetci žijeme v strese. A to, že je škodlivý, nie je žiadna novinka - zhoršuje činnosť srdca a ničí nám nervy. Je preto dobré nájsť si chvíľku na odpočinok. Spôsobov je hneď niekoľko, ale človeka vždy niečo obmedzuje, či už sú to peniaze, čas či prostredie. Ak bývate na dedine alebo na malom meste, je to jednoduché - ráno do lesa na prechádzku, po poludní sa psom na prechádzku a večer si zabehať.

1. zásada - pohyb

Akýkoľvek pohyb je dobrý - po presedenom dni si človek pretiahne svaly, trošku sa zapotí a začne myslieť na niečo iné. Nemusíte byť ani fanúšik behania, ale raz za čas to prežijete. Pokojne športujte doma - do obývačky si zaveste boxovacie vrece a skúste sa odreagovať. Navyše sa pri športe uvoľňujú hormóny šťastia a ako bonus sa človek udržiava fit. Podľa mnohých je najlepším športom na relaxovanie jóga. Preťahuje, ale aj uvoľňuje svaly, učí správnemu dýchaniu a celkovému upokojeniu v podobe meditácie.

Nič pre vás? Ale možností je veľa - teraz s príchodom jari sa ponúka plávanie. Alebo prechádzky v prírode. A keď nie vyložene v prírode, tak napríklad v zoo. Vezmite foťák a buďte tam aj celý deň - ak to čas dovolí. A choďte pokojne aj sami. Sú činnosti, pri ktorých je spoločnosť dobrá, ale sú aj také, u ktorých nie je potrebné. Ale aj to sa človek musí naučiť.

Dejte si energii na talíř

2. zásada - malé radosti

Ale samozrejme nie je každý deň vhodný na vonkajšie aktivity. Alebo aktivity všeobecne. Relaxovať sa dá aj pri práci alebo "duševnej námahe". Kníh môžete mať plné zuby, ale väčšinou si oddýchnete práve pri čítaní. Zavŕtať sa do postele s hrnčekom kakaa alebo dobrého čaju a nejakú dobrú knihou - už len tá predstava je upokojujúca. A keď už sme pri tých malých radostiach, kuchtíte radi? Uvarte si a predstierajte, že uvádzate televízny program o varení. Skvelo sa pobavíte a navyše na vás bude čakať nejaká dobrota. Riad nechajte na neskôr, nikam neutečie.

Občas toho určite máte toľko, že chcete robiť niečo, nad čím nebudete musieť usilovne premýšľať. Proste niečo, u čoho budú pracovať len ruky. Samozrejme je tu možnosť domáceho upratovania, ale tá vám asi veľmi radosti neurobí. Lepšie sú ručné práce alebo hobby. Všade možne na internete človek nájde množstvo návodov, ako si doma urobiť čokoľvek sám - mydlo, čokoládovú nátierku, jednoduchý stôl. Proste čokoľvek. Pokojne vezmite do ruky kotúčovú brúsku, páčidlo, pílu, nastreľovaciu pištoľ a urobte kvetináče zo starých europaliet. Výborne vás to zabaví a späť k povinnostiam sa niekoľko dní budete vracať s pocitom ľahkosti.

3. zásada - nielen ticho lieči

V meste prírodu moc nestretnete a behať medzi autami sa vám tiež asi nebude chcieť. Ale aj tu sa dá relaxovať. Ak sa nemôžete sústrediť, pustite si nejakú hudbu. Vyskúšať sa dá aj tá relaxačná so zvukmi zvierat a prírody. Aspoň na chvíľu si len tak sadnite do pohodlného kresla a započúvajte sa. Nesnažte sa v hlave riešiť problémy, čo vás práve ťaží, plne sa oddajte hudbe. Zatvorte oči a postupne sa snažte uvoľniť všetky svaly na tele. Dýchajte ústami a do brucha, nemrač sa, povoľte v ramenách.

Keď nechcete sedieť v kresle, napustite si vaňu a pridajte potrebnú soľ s levanduľoou arómou. Levanduľa uvoľňuje svaly a pomáha znížiť napätie. Pokiaľ ale sami byť nechcete, užite si život mesta - vo dne aj v noci je tu veľa možností.

Nedostali ste chuť zájsť do reštaurácie na dobrú večeru podľa vášho uváženia? Kto vie, možno tam narazíte na nejakú lásku vášho života. A ak nie, skúste online zoznamku.

[ivi]

Zdieľajte tento článok na: