Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Život vašej pleti býva utajený

4.august 2020
Život vašej pleti býva utajený

Povrch vašej pokožky je husto obývaná planéta. A hoci jej obyvateľov nevidíte, do veľkej miery rozhodujú o vašom zdraví. Výskum kožného mikrobiomu je na poli vedy síce nováčikom, už teraz je isté, že prinesie prevratné výsledky. Okrem iného je novou šancou pre atopikov aj tých, ktorí sa stretávajú s lupienkou či akné.

Na zhruba dvoch štvorcových metroch vašej pokožky je poriadne tesno. Žije tu viac mikroorganizmov než ľudí na Zemi. A aj keď netvorí orgán v pravom slova zmysle, sú vaši mikrobiálny súputníci pre organizmus rovnako nenahraditeľní ako napríklad pľúca. Bojujú s patogénmi a hlavne zabraňujú vzniku kožných ochorení. Mikroživot na povrchu ľudskej pokožky sa vedci u nás aj vo svete zaoberajú iba niekoľko rokov. Donedávna stáli v centre vedeckého záujmu hlavne mikroorganizmy, ktoré žijú vo vnútri nášho tela, teda na slizniciach a v črevách.

Výskum kožného mikrobiomu je ešte len na začiatku, ale rozhodne sa od neho dajú v budúcnosti čakať veľké veci. A to zrejme nielen zo strany kozmetiky alebo liečby kožného ochorenia, o ktoré tu ide v prvom rade. Dá sa aj predstaviť, že by kožný mikrobiom mohol v budúcnosti nájsť uplatnenie napríklad aj v kriminalistike, pretože žiadni dvaja ľudia na svete ho nemajú zhodný. Prvé pokusy s analýzou našich mikrobiálnych stôp na koži už prebehli v USA a boli rovnako spoľahlivé ako odtlačky prstov.

Bleskoví kolonizátori

Mikroorganizmy, ktoré obývajú povrch vašej kože, sa zďaleka neobmedzujú len na ňu a neváhajú podnikať dobrodružné výpady aj do vášho okolia. Ako ukázali nedávne štúdie vedcov z Chicagskej univerzity, má táto forma života jedinečnú schopnosť priebehu niekoľkých hodín opanovat priestor, v ktorom sa pohybujete. Ak ho zdieľate s ďalšími ľuďmi, čiastočne s nimi zároveň zdieľate aj svoje mikrobiálnych súputníkov.

Krehké vzťahy

Čím viac vedci zákonitosti mikrosveta na povrchu ľudskej kože spoznávajú, tým zreteľnejšie sa ukazuje, že zdravie našej pokožky je priamo úmerné tomu, ako sa práve darí mikroorganizmom na jej povrchu. Kľúčová je pritom rovnováha a rôznorodosť mikrobiálneho spoločenstva. Akonáhle sa krehké vzťahy medzi mikroorganizmami narušia, čo v živote plnom chémie, nezdravého jedla, posadnutosti čistotou a zbytočného prehĺtania antibiotík nie je nič zložitého, zaváňa to zhoršenou imunitou a problémami s pokožkou.

Chvála nedbanlivosti

Mnohí odborníci sú presvedčení, že to zrejme bude aj dôvod, prečo sú v posledných rokoch čakárne dermatológov a alergiológov plnšie než predtým. Objavy na poli kožného mikrobiomu však vyvolávajú nádej, že sa pre tíchto väčšinou chronicky chorých pacientov možno už čoskoro nájde účinná liečba založená práve na "vyladenie" ich mikrobiálnej rodiny. A nemusí ísť hneď o budúce výdobytky kozmetického a farmaceutického priemyslu, veľakrát pacientom čiastočne uľaví už len to, keď svojím mikrosúputníkom zariadia o niečo príjemnejší život.

I muži mají problém se svojí pletí

Napríklad tým, že vo svojom jedálničku obmedzia korenené jedlá a lepok, zredukujú množstvo čistiacich prostriedkov, ktoré doma používajú, a o niečo zjednodušia osobnú hygienu. Tým, že zo seba a z prostredia, v ktorom žijeme, odstránime baktérie, sa bohužiaľ väčšinou zbavíme aj výdobytkov nášho imunitného systému, ktoré sú s nimi spojené. Nevypláca sa preháňať to s čistotou, pretože koža sa potom nemá ako brániť.

V chorobe sme si podobní

Ako sa ukazuje, hrá mikrobiom úlohu napríklad v prípade atopického ekzému, lupienky, akné alebo rosacey, hoci vo väčšine prípadov ešte presne nevieme, aké mechanizmy choroba spúšťa. Vedci však zistili, že aj keď má každý z nás svoj originálny mikrobiom, v okamihu, keď sa objavia kožné ochorenia, sa začnú mikrobiomy pacientov v postihnutých oblastiach čiastočne podobať. To väčšinou znamená, že niektoré druhy baktérií získajú nad inými navrch. Trebárs v prípade lupienky sa ale ukázalo, že sa zloženie mikrobiomu mení aj tam, kde je koža zdravá.

Lupienka čiže psoriáza bude zrejme oveľa komplexnejšie ochorenia, než sa pôvodne predpokladalo.

Zraniteľné miesta

Čo tiež v prípade problémov s pokožkou vrhá podozrenie na naše mikrobiálne druhy, je fakt, že sa určité kožné ochorenia typicky objavujú na niektorých miestach na tele. Trebárs v prípade lupienky na lakťoch. Môže to byť tým, že sa podoba mikrobiomu v rôznych častiach ľudského tela líši, čo je dané podmienkami, ktoré v nich mikroorganizmy majú. Inak teda vyzerá zloženie mikrobiomu na vlhkých miestach, inak na tých suchších. Ak sa odoberú pritom dvom rôznym ľuďom vzorky mikrobiomu z rovnakého miesta na tele (napríklad z podpazušia), sú si navzájom podobnejšie, než keby sa u jedného človeka porovnávali vzorky z podpazušia a napríklad päty.

V prípade suchých miest je pokožka zraniteľnejšia a náchylnejšia na ochorenia. Preto by sme si u nich mali dávať zvlášť pozor na agresívnu kozmetiku či umývacie prostriedky. Tie tu môžu rovnováhu kožného mikrobiomu narušiť ešte ľahšie než inde, a otvoriť tým dvere problémom.

Strojcami telesného pachu

Okrem zdravia pokožky stoja jej obyvatelia tiež za naším telesným pachom. Mikroorganizmy sa živia odumretými bunkami na povrchu epidermis a rozkladajú zložky potu a kožného mazu. Odpadové látky, ktoré z toho pri tom vznikajú, nesú náš telesný pach. To znamená, že mikrobiom rozhoduje nielen o tom, ako budete, alebo nebudete okoliu voňať, ale zdá sa, že aj o tom, či budete v lete musieť čeliť atakom hladných komárov, alebo nie.

Starejte se o svou pleť, oplatí vám to

Pôvodne sa verilo, že za telesným pachom stoja skôr produkty kožných žliaz. To je do budúcnosti šanca pre tých, na ktorých sú všetky deodoranty krátke. V Belgicku už dokonca prebehla pilotná štúdia, v rámci ktorej vedci do podpazušia ľudí trpiacich nepríjemným pachom preniesli mikróby zdravých ľudí. A bol to veľký úspech.

Sterilné začiatky

Dieťa v matkinej maternici je ako nepopísaný list. Jeho mikrobiálni životní sprievodcovia sa na neho začnú nabaľovať až v priebehu pôrodu a ďalšieho života "vonku". Preto sa zásadným spôsobom líši mikrobiom ľudí narodených prirodzenou cestou a tých narodených "cisárom".

Päťkrát pre zdravý povrch kože

Máte problémy s pokožkou? Je príliš suchá, šupinatá, alebo naopak sa príliš mastí, alebo sa na nej robia mokvavé pupienky?

  1. Nepoužívajte agresívne kozmetické prípravky s obsahom alkoholu či antibakteriálnych zložiek a obmedzte množstvo kozmetiky, ktorú používate. Nevhodnou starostlivosťou sa ľahko môžete pripraviť o prospešné mikroorganizmy a narušiť rovnováhu mikrobiomu.
  2. Nepreháňajte to s osobnou hygienou a upratovaním domácnosti. Úzkostlivá čistota vašim mikrobiálnym súputníkom rozhodne nesvedčí.
  3. Nedržte svoje deti vo vydezinfikovanom svete. Najmä tie malé potrebujú mať s mikroorganizmami kontakt. Posilňuje sa tak ich imunita a znižuje sa riziko kožných aj alergických ochorení.
  4. Vyhýbajte sa tučným a výrazne koreneným jedlám a obmedzte príjem lepku. Aj na tom, čo jete, totiž vášmu mikrobiomu záleží. Na zdravú stravu dbajte hlavne v prípade, že už vás nejaké kožné ochorenie trápi.
  5. Antibiotiká užívajte len v najnutnejších prípadoch. Naopak si doprajte probiotiká, či už tie prírodné v podobe jogurtov a kyslomliečnych výrobkov, alebo tie z lekárne.

Levandulí proti akné

Hormonálne akné

Podľa posledných odhadov používa na celom svete hormonálnu antikoncepciu okolo stovky miliónov žien. Keď ju vysadia, po určitej dobe sa im spravidla začne zhoršovať pleť. Prečo tomu tak je a ako s tým bojovať?

V tele ženy sa tvoria mužské pohlavné hormóny - androgény, ktorých množstvo sa zvyšuje tesne pred menštruáciou. Stimuluje tvorbu mazu v mazových žľazách a pri jeho nadmernej produkcii sa žliazky upchávajú. Potom dôjde k tvorbe komedónu a zápalových vyrážok, niekedy až závažných cýst. Užívanie hormonálnej antikoncepcie však produkciu androgénu znižuje a reguluje ich účinok na mazové žliazky. Tým sa obmedzí mazotvorba, pokožka aj vlasy sa menej mastia, postupne sa prestane tvoriť akné a pleť sa výrazne zlepší.

Po vysadení tabletiek sa opäť zvýši účinok androgénu na nadprodukcie mazu, dôjde k zhoršeniu pleti a vzniku akné. Tak v tom máme konečne jasno, ale pravda je, že na toto vás nikdy nikto neupozorní, keď si z ordinácie budete odnášať recept na pilulky.

Čo s tým?

Odporúča sa pred vysadením antikoncepcie konzultovať starostlivosť o pleť s kožným lekárom. Odporučí vhodné dermokozmetické prípravky na čistenie pleti a obmedzenia mazotvorby a v prípade zhoršenia akné aj lokálne prípravky s antimikrobiálnym účinkom alebo retinoidmi. Pomáha dôkladné mechanické čistenie pleti, odstraňovanie upchatých komedónov kozmetickým ošetrením, aplikácií ovocných kyselín alebo mikroneedlingom, čo je ošetrenie drobnými mikroihličkami za použitia špeciálnych sér napr. s kyselinou mandľovou alebo salicylovou.

Vhodné je aj ošetrenie špeciálnym laserom, ktoré znižuje tvorbu mazu a tiež obmedzuje rast mikróbov na koži.

Levanduľa pomôže

Levanduľa ako bylina dokáže naozaj veľké veci. Vašu pokožku zahojí, upokojí aj vylieči. K čomu všetkému sa využíva?

  • podpora regenerácie pokožky
  • dezinfekčné a antibakteriálne účinky
  • hojenie rán, odrenín a pod.
  • obrana proti tvorbe jaziev
  • zjemnenie vrások
  • upokojenie a uvoľnenie napätia
  • pomoc pri spáleninách od slnka

Levanduľu nájdete predovšetkým v prípravkoch pre mastnú a problematickú pokožku, pretože zmierňuje zápaly, lieči pupienky a "zmizíkuje" jazvy. Pomôže tiež pri ekzémoch, dermatitíde a ďalších ochoreniach kože. Ľudia, ktorých trápi akné radi používajú kvetovú vodu čiže levanduľový hydrolát. Pri výrobe domácej kozmetiky s použitím levanduľového oleja rozlišujte, na ktorú časť tela ju budete používať. Ak pripravujete pleťovú kozmetiku, dajte radšej menej kvapiek, do telovej môžete pridať naopak viac.

Nezabudnite tiež na zdravie prospešný pohyb a bežte si zabehať do parku. A ktovie, možno práve tam sa zoznámite s novým, športujúcim partnerom.

[ivi]

Zdieľajte tento článok na: