Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Viete, ako sa správne starať o svoju pleť v lete?

12.júl 2019
Viete, ako sa správne starať o svoju pleť v lete?

Máme to leto, náročné obdobie pre pokožku. Horiace slnko a vysoké teploty sú nemilosrdné. Znečisťujúce látky z okolia navyše zanechávajú pleť mastnú, matnú a porušenú, stráca tak svoju prirodzenosť. Z tohto dôvodu sa musíme v lete o pokožku patrične starať. V dnešnom článku sa dozviete, čo všetko by ste mali urobiť pre to, aby ste mali zdravú pleť počas letného obdobia.

Ako leto ovplyvňuje vašu pleť?

Máme síce skoro polovicu leta za sebou, nie je však neskoro začať sa o svoju pleť správne starať. Čo sa vlastne deje s našou pleťou počas tohto obdobia? Zvýšené teploty v kombinácii s vlhkosťou a teplom môžu zvýšiť aktivitu mazových žliaz. To má za následok to, že mastná pleť vyzerá, že je mastnejšia, a suchá pleť je hrubá a nerovnomerná. Intenzita slnečných lúčov tiež spôsobuje väčšiu produkciu melaninových pigmentov. Väčšina ľudí si iste uvedomuje, že čím viac melanínu máme, tým tmavšia je naša pleť. Málokto si však spálenu kožu spojí so starnutím a rakovinou kože.

Teplo ďalej spôsobuje otvorenie pórov, ktoré sa následne môžu upchať nečistotami, olejom, zachytiť baktérie spôsobujúce akné, pupínky a škvrny na tvári. Ako vidíte, nie je to žiadna sranda a je potrebné venovať svojej pleti a starostlivosti o ňu dostatočnú pozornosť, aby bola čistá, žiarivá a hlavne zdravá.

Ako by ste sa mali starať o svoju pleť počas leta?

Následne si uvedieme, čo všetko by ste mali pre svoju pleť v tomto období urobiť.

Zvážte zmenu starostlivosti o pleť tváre

Ako sa ročne obdobie mení, mali by ste pamätať na to, že by ste mali zmeniť aj spôsob vašej starostlivosti o pleť tváre. Zatiaľčo v zime je potrebná vyživujúca starostlivosť, v lete potrebujete pri umývaní tváre odčerpať prebytočný olej. Ak máte suchú pokožku, použite nepeniaci čistiaci prostriedok. Tento prípravok je vhodná aj pre kombinovanú pleť. Aby ste pokožku udržali v lete čistú a sviežu, umyte si tvár niekoľkokrát denne.

Zahrňte do svojej starostlivosti o pleť tváre antioxidanty

Keď v lete siahnete po antioxidačnom séru, urobíte dobre. Antioxidačné sérum nielenže hydratuje pokožku, ale tiež ju chráni pred škodlivými látkami z okolitého prostredia. Pomáha zvýšiť redukciu kolagénu a zbaví pleť škodlivých voľných radikálov, aby sa zabránilo jej poškodeniu. Ide o skvelý spôsob starostlivosti o väčšinu typov pleti počas leta - normálna, kombinovaná, mastná. Pokiaľ chcete, môžete zahrnúť antioxidanty aj do svojej výživy, nemusíte sa spoliehať iba na sérum. Pridajte do svojho jedálnička citrusy, zelenú a listovú zeleninu, zelený čaj, orechy a celozrné obilniny.

Používejte v létě správné hydratační a antioxidační přípravky

Udržujte svoju pokožku hydratovanú

Pamätajte, že leto je obdobie, kedy vaša pokožka potrebuje vlhkosť aj hydratáciu. Použite niekoľkokrát týždenne hydratačnú masku. Umyte si tvár a naneste si masku na noc podľa pokynov, aby ste hydratovali s skľudnili pokožku. Maska sa môže postarať aj o špecifické problémy, ako sú suchosť, akné, mastnota, apod. Vyberte si vhodnú masku a venujte 10 minút naviac k zmytí stresu, únavy a poškodenia pokožky. Nezabudnite tiež na hydratáciu zvyšku tela a použite hydratačné telové mlieko.

Pravideľne odstraňujte zbytky odumretej kože a nečistoty

Exfoliácia je kľúčom k jasnejšej a hladšej pokožke. Odstraňuje nečistotu a zvyšky mrtvých buniek. Táto nečistota bráni pokožke dýchať a môže ju preťažiť.  Odstráňte nečistoty s domácim peelingom, vytvorený z kávovej sedliny zmiešanú s olejom a morskou soľou. Pamätajte, že exfoliáciu je potrebné previesť na celé telo, nie len na vašu tvár. Buďte však opatrní. Neprežeňte to s exfoliáciou, mohlo by dôjsť k pomľaždeniu kože alebo vyrážkam. Ak máte citlivú pokožku, zvoľte miernejšie exfoliačné prípravky, ktoré sú šetrnejšie.

Chráňte pokožku pred slnkom

Ochrana pred slnkom je počas leta veľmi dôležitá a nemala by byť podceňovaná. Opaľovací krém s vysokým faktorom by ste mali použiť vždy aspoň pol hodinu predtým, než pôjdete von na slnko. Pri celodennom pobyte na slnku by ste sa mali namazať opaľovacím krémom opakovane (každé 3 hodiny). Nezabudnite si starostlivo namazať tiež nohy, ruky, tvár, krk a ramená. A po opaľovaní použite krém po opaľovaní, aby sa pokožka ukľudnila a regenerovala.

Téme slnečného žiarenia sme sa už tento rok venovali, prečítajte si ako ošetriť pokožku v prípade, že sa náhodou zabudnete namazať opaľovacím krémom a spálite.

Vyhnite sa make-upu

Je nám jasné, že niektoré ženy nedajú na make-up dopustiť. Pokiaľ patríte medzi ne, zamyslite sa nad tým, či by teraz v lete nebolo lepšie trochu poľaviť a uľahčiť tak svojej pleti. Keď ju zaplácate make-upom, vlhkosť a teplo potlačia jej schopnosť dýchať a vaša pokožka z toho bude v strese. Noste minimálnu vrstvu, alebo sa make-upom úplne vyhnite, aby vaša pokožka mohla lepšie dýchať. Nenoste nič, čo by mohlo vašu pokožku zaťažovať. Vyskúšajte miesto make-upu alternatívy ako napríklad hydratačný tónovací krém, tónovaný balzám na pery a organickú kajalovú ceruzku, aby si vaša pokožka mohla oddýchnuť.

Zmeňte hydratačný krém

V lete je dobré vymeniť husté krémy a zvlhčovače z bambuckého masla za ľahší hydratačný krém. Nenechajte sa zmiasť, vaša pokožka potrebuje hydratáciu aj v lete. Je však potrebné sa pispôsobiť počasiu a vybrať ľahší, nemastný produkt.

Chraňte se před sluncem použitím opalovacího krému s vysokým faktorem

Pite veľa vody

Voda je v lete veľmi dôležitá nie len pre hydratáciu celého tela, ale aj pokožky. Jedná sa o najdôležitejšiu zložku zdravého tkaniva pokožky. Udržujte pokožku vláčnu, hebkú a žiarivú. Nezabudnite teda dodržovať pitný režim, berte si vodu, kamkoľvek pôjdete a vypite aspoň 2 až 3 litre denne. Voda je zároveň dôležitá pre vyplavenie toxínov potom a močom.

Starajte sa o svoje nohy

Najviac sme sa zatiaľ zamerali na starostlivosť o tvár, pretože to je to, čo človek ako prvé vidí, keď vás stretne. Nemali by sme však zabudnúť na nohy, ktoré vás kdekoľvek donesú, kamkoľvek potrebujete. Za všetkú náročnú chôdzu si zaslúžia patričnú starostlivosť. Exfoliujdte svoje nohy pravidelne. Používajte hydratačný a opaľovací krém, pokiaľ sa chystáte von s otvorenou obuvou.

Nezabudnite na oči a pery

Slnečné žiarenie je v letnom období najagresívnejšie v dobe medzi 12:00 a 16:00. Vyhnite sa pobytu na slnku počas tejto oby. Pokiaľ je to ale nevyhnutné, uistite sa, že máte chránené oči a pery. Použite slnečné okuliare a balzám na pery. Často sa stáva, že ľudia zabúdajú na to, že tieto oblasti sú citlivé a vyžadujú zvláštnu pozornosť. Pokiaľ vás kvôli veľkému teplu páli v oblasti očí, mali by ste ich opláchnuť čistou a studenou vodou. Pokožku okolo očí môžu skľudniť aj namočené bavlnené tampóny v zemiakovej šťave. Pokiaľ problém pretrváva, vyhľadajte odbornú pomoc.

Vyskúšajte prírodné prostriedky

Veľa ľudí je spokojných s exkluzívnymi produktami o starostlivosť o pleť, ktoré sa bežne predávajú v drogériách. Viacmenej je potrebné si uvedomiť, že vaša kuchyňa môže byť skvelým zdrojom starajúcich prípravkov o pleť. Z ingrediencií, ktoré v kuchyni nájdete, môžete vytvoriť veľa skvelých pleťových masiek, zvlhčovačov, čistiacich prostriedkov, apod. Pre starostlivosť o pokožku v lete môžete napríklad využiť ovsené vločky, kávovú usadeninu, strúhanú uhorku, biely jogurt a morskú soľ.

Nepodceňte letné počasie a vždy so sebou noste chladiaci sprej. Aby ste udržali pokožku chladnú a hydratovanú, nastriekajte sa každých pár hodín. Prípravok si môžete vyrobiť aj doma extrakciou šťavy a uhorky, ktorú následne zmiešate s ružovou vodou a mätou. Keď si tento prípravok nanesiete v horúčave na pokožku, značne sa vám uľaví. Nezabudnite sa tiež počas leta tiež sprchovať studenou vodou. Zabráni to nadmernému vysušovaniu a svrbenia kože.

Leto je ten správny čas k nájdeniu letnej lásky! A to, ako vyzeráte vám pomôže urobiť skvelý dojem na vášho partnera. Starajte sa o svoju pokožku správne počas letného obdobia, ukážte svoju žiarivú a sviežu pleť na fotozoznamke, zoznámte sa a vyrazte na rande!

[rox]

Zdieľajte tento článok na: