Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Nízkosacharidová diéta: zoznámte sa

26.jún 2020
Nízkosacharidová diéta: zoznámte sa

Obmedzte sacharidy a nebudete sa stačiť čudovať, čo to s vaším telom urobí. Už po veľmi krátkej dobe uvidíte vy aj vaše okolie viditeľnú zmenu. Nízkosacharidová diéta nie je zas tak zlá a má skvelé výsledky.

Diéta s nízkym obsahom sacharidov je predovšetkým o obmedzení sladkých potravín, príloh a všetkého pečiva. Namiesto potravín s veľkým obsahom cukru budete jesť skutočné potraviny vrátane bielkovín, prírodných tukov a zeleniny. Diéty s nízkym obsahom sacharidov vedú k strate telesnej hmotnosti a zlepšeniu zdravotných komplikácií a to vie takmer každý, kto toto úspešne vyskúšal. U takejto diéty nie je ani potrebné počítať kalórie ani používať špeciálne produkty. Prečo ju teda nedrží každý, keď je tak účinná a prečo je stále kontroverzná?

Ako na nízku hladinu cukrov a ako to využiť na dosiahnutie svojho

Nízkosacharidová strava znamená, že znížite sacharidy a naopak navýšite podiel tukov. Neustále ste počúvali, a to zo všetkých strán, ako sú tuky nezdravé a ako vám škodia. Bolo ale predtým tiež toľko chorôb, keď nebola strava, ktorá mala nízky obsah tukov? Nemôže to s tým mať nejakú spojitosť? Stačí sa občas pozrieť na štatistiky a uvidíte, že ľudia skôr priberajú než chudnú. Možno kvôli tomu, že sa majú dobre, možno kvôli stresu, možno kvôli tomu, že nemajú čas na športovanie, možno preto, že poriadne ani nevedia, čo jesť. Neustále skúšajú najrôznejšie diéty a ich organizmus a predovšetkým metabolizmus sa potom začne brániť. A aj keby sa im podarilo schudnúť, dostaví sa jojo efekt. Čo teda skúsiť začať meniť svoj životný štýl? Uvedomiť si, že to robíte pre seba a svojich blízkych, ktorým budete chýbať, až naozaj vážne ochoriete a začnete niečo robiť. Nízkosacharidová diéta sa vám môže zdať na samotnom začiatku ťažká, pretože budete musieť vyradiť pečivo a veľa ďalšieho. Lenže čo vám vlastne treba napríklad pečivo do tela dáva pozitívneho? Negatívne je veľa sacharidov. Skúste si načítať pár rád a nájdite si chvíľku pre svoje zdravie. Po pár dňoch a po tom, čo uvidíte, aký pokrok ste urobili, vám už ani ten rožok chýbať nebude. Nie je dôvod sa báť prírodných tukov. Tuk je priateľ. U diéty s nízkym obsahom sacharidov minimalizujete príjem cukru a škrobu. Môžete jesť ďalšie lahodné pokrmy, kým nebudete spokojní a pritom budete stále strácať váhu.

Ako to celé presne funguje?

Keď sa vyvarujete cukru a škrobu, stabilizuje sa hladina cukru v krvi a hladina inzulínu, ktorý ukladá tukový hormón. Tým sa zvýši spaľovanie tukov a zvýši sa aj pocit sýtosti, zníži sa príjem jedla a to spôsobí ten chcený a očakávaný úbytok hmotnosti. Vďaka nízkosacharidovej diéte dokážete lepšie ovládať cukry vo vašom tele, vaše nálady spôsobené ich výkyvmi a veľa ďalšieho.

Jedálniček nízkosacharidovej diéty

  • Budete jesť mäso, ryby, vajcia, zeleninu rastúcu nad zemou (prevažne len tú zelenej farby) a prírodné tuky.
  • Rozhodne by ste mali zabudnúť na cukor a škrobové potraviny (ako chlieb, cestoviny, ryža, fazuľa a zemiaky).
  • Jedzte len, keď máte hlad a kým nebudete spokojní. To je asi tá najhlavnejšia zásada. Inak je to úplne jednoduché. A snom každej ženy, je to, že nemusí počítať kalórie alebo si vážiť jedlo. Zabudnite na priemyselné výrobky s nízkym obsahom tuku.

Čo piť pri nízkosacharidovej diéte

Voda je perfektná, rovnako ako káva alebo čaj, ale bez mlieka najlepšie. Nepoužívajte žiadne sladidlá. Mierne množstvo mlieka alebo smotany je v poriadku, ale rozhodne si neobjednávajte kávu latte a ďalšie špeciálne kávy, ktoré sú plné sacharidov a okolo kávy naozaj len prebehli. "Príležitostný" pohárik vína je tiež v poriadku. Preferujte čistú, neperlivú, neochutenú a nesladenú vodu. Bylinkovým čajom nič nepokazíte a aj tá káva môže byť, takže táto nízkosacharidová diéta nemusí byť zas tak hrozná. Alebo sme vás ešte nepresvedčili?

Čo sa stane s vaším telom, ak začnete s nízkosacharidovou diétou?

Existuje mnoho potenciálnych prínosov dokázaných vedou a skúsenosťami. Nízka hladina cukru a strata hmotnosti sú to hlavné. Diéta s nízkym obsahom uhľovodíkov zvyčajne znižuje a niekedy dokonca eliminuje chuť na sladkosti. Je to ale dosť individuálne, čo sa času týka, pretože veľmi záleží na tom, aký bol váš jedálniček predtým, ako ste s nízkosacharidovou diétou vôbec začali.

Väčšina ľudí začne jesť menej sacharidov, začne chudnúť, preto je to vysoko účinná metóda. Avšak dôvodom, prečo ľudia s nízkosacharidovou diétou začínajú, sú najčastejšie zdravotné problémy a následné prínosy.

  • Nízka hladina karbohydrátov môže byť údajne tiež veľmi užitočná pri riadení cukrovky typu 1.
  • Nízka hladina sacharidov vám upokojí čreva.
  • Nízka hladina sacharidov môže pomáhať funkcii čreva, čo znižuje príznaky ako je nadúvanie, hnačka, kŕče a bolesť. Môže sa tiež zlepšiť trávenie a ďalšie tráviace problémy.

Nízkosacharidová dieta: seznamte se

Jedálniček nemusí byť nutný a hrozný

Ideálne je, ak svoje sacharidy dokážete udržať na maximálne tridsiatich gramoch denne. Znie to hrozne? Keď si zistíte pár ďalších informácií, zistíte, že to taká katastrofa naozaj teraz. Aj pizzu si budete môcť dať, pravda, že trochu odlišnú, ale lepšie menší ústupok, ako žiadny. Ako na nízkosacharidovú pizzu alebo chleba? Ľahko, spísali sme pre vás recept a je to veľmi jednoduché, ale tiež dobré.

Pizza

Čo budete potrebovať na cesto:

  • 4 vajcia
  • 200 gramov nastrúhaného syra, výhodou je mozzarela

Čo budete potrebovať navyše:

  • 3 lyžice paradajkovej pasty
  • 1 lyžička sušeného oregana
  • 150 gramov nastrúhaného syra
  • olivy

Pre servírovanie

  • šalát, najlepšie ľadový
  • 4 lyžice olivového oleja
  • morská soľ a mleté čierne korenie

Ako budete postupovať:

Predhrejte rúru na 200 °C. Vajcia dáte do strednej misky a pridáte nastrúhaný syr. Dobre premiešajte, aby sa všetko dôkladne spojilo. Použite stierku, aby sa syr a vaječné cesto rozdelilo rovnomerne na plech na pečenie, obložený papierom na pečenie. Tvar pizze je úplne na vás, niekto robí na celý plech jednu a iný sa vyhrá s tvarmi. Pečte v rúre po dobu 15 minút, kým pizzová kôra nezmizne. Rúru vypnite a nechajte vychladnúť po dobu dvoch minút. Následne zvýšte teplotu rúry na maximum. Rozmiešajte paradajkovou pastu, namažte ju na práve upečené cesto, posypte hore oreganom. Navrch dajte syr, olivy. Pečte ďalších 5-10 minút alebo kým pizza zmení farbu zo zlatistej na niečo tmavšie. Podávajte s čerstvým šalátom, ako prílohou.

Chlieb

Čo budete potrebovať na cesto:

  • 11 šálky mandľové múky
  • 2 lyžičky prášku do pečiva
  • 1 lyžička morskej soli
  • 2 lyžičky jablčného octu
  • 1 šálka vriacej vody
  • 3 vajcia
  • 2 lyžičky sezamových semien, ale môžu byť aj iné - je to úplne na vás

Ako budete postupovať:

Predhrejte rúru na 175 ° C. Zmiešajte suché prísady vo veľkej miske. Priveďte vodu do varu a pridajte ju, ocot a vaječné žĺtky dajte do misky, zatiaľ čo bielky šľahajte ručným mixérom po dobu asi 30 sekúnd. Konzistencia cesta by sa mala podobať plastelíne. Navlhčite ruky a pripravte zhruba šesť kusov cesta. Umiestnite všetko na plech s papierom na pečenie. Pečte na spodnom rošte v rúre po dobu 50-60 minút, samozrejme v závislosti na veľkosti chleba.

Vždy je najdôležitejšie predovšetkým začať. Ak ste sa ale rozhodli so sebou a predovšetkým so svojím zdravím niečo urobiť, skúste obmedziť sacharidy na pár dní a uvidíte, že je to jedna z veľmi účinných chudnúcich metód. A keby ste predsa len potrebovali odbornú pomoc, neváhajte sa obrátiť na špecialistov - v Banskej Bystrici, PrešoveKošiciach a kdekoľvek inde. A ak vám chýba partner, ktorý by vás podporil, v tom vám môžeme pomôcť, respektíve vedecký zoznamovací dotazník. Nečakajte na nič.

[kač]

Zdieľajte tento článok na: