Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Zamilovanosť verzus láska

19.január 2017
Zamilovanosť verzus láska

Zamilovanosť a láska. Dosť často sa stáva, že tieto dva pojmy, zamilovanosť a láska, sa pomiešajú. Aký je hlavný a najväčší rozdiel medzi tým? Nemýľte si rozdiel medzi láskou a zamilovanosťou aj vy?

Ako vzniká láska a zamilovanosť

Zamilovanosť a láska sú každodennou inšpiráciou mnohých ľudí. Láska a zamilovanosť sú všade okolo vás. Snáď každý umelec vytvoril dielo, kde mu bola láska a zamilovanosť predlohou. Čo stojí za takými pocitmi, ktoré dokážu tak dokonale poblázniť váš rozum? Za všetko údajne môžu hormóny, respektíve testosterón aj oxytocín. Hormóny hrajú v celom tomto procese veľmi podstatnú úlohu.

Rozdiel medzi láskou a zamilovanosťou

Láska a zamilovanosť nie sú to isté. Milovať niekoho je pocit, pri ktorom sa jedná o hlboké spojenie, náklonnosť a dokonca aj zmysel pre to, byť s niekým. Môžete mať radi alebo milovať priateľov, svoju rodinu, spolupracovníkov, domáce zvieratá a ďalšie. Láska je jeden z nevysvetliteľných pocitov, ktorý znamená oddanosť, vôľu spojenie a potrebu byť spolu.

Zamilovanosť

  • Zamilovanosť je prvou fázou vzťahu, zmysluplný vzťah nemôžete začať bez toho, aby ste sa nezamilovali.
  • Zamilovanosť sa tiež nazýva tzv. ružovými okuliarmi. A tie opadajú až tak po troch až šiestich mesiacoch vzťahu.
  • Zamilovanosť je vzájomná žiadostivosť, je to vášeň medzi vami.
  • Základom zamilovanosti sú vaše sexuálne túžby.

Láska

  • Základom lásky je priateľstvo.
  • Na začiatku lásky je vždy zamilovanosť.
  • Láska je pocit, keď dve osoby, majú pocit, že sú dve polovice celku.
  • Stav lásky môže trvať mnoho rokov a môže sa len ochladiť, vášeň sa v ňom dokáže rozhorieť znova.
  • Stav lásky môže byť aj bez sexu a intímnych chvíľ, dôkazom toho sú aj páry v určitom veku.
  • V strednom veku je doba zamilovanosti výrazne kratšia ako v mladosti, pretože partneri majú menej energie a zdravia. Ale táto skutočnosť nebráni k vytvoreniu rodiny, ktorá bude založená na láske.

Fáza vytriezvenia, alebo keď nám ružové okuliare spadnú

Po uši ste sa zamilovali a po tých už spomínaných troch až šiestich mesiacoch príde tzv. fáza, kedy vám ružové okuliare spadnú a vy vytriezviete. Niečo ako taká kocovina. Začnete si zrazu všímať vecí, ktoré ste predtým nevideli, alebo možno ani radšej vidieť nechceli. Vašu počiatočnú eufóriu o tom, ako ste stretli tú pravú partnerku alebo toho pravého partnera vystrieda krutá realita. Hormóny, ktoré sprevádzali a spôsobovali vašu krásnu fázu zamilovanosti, vystriedajú úplne iné hormóny. V tejto fáze vytriezvenia dochádza k citovému ustáleniu a prehodnocovaniu toho všetkého, čo od svojho partnera naozaj očakávate. Vaša zamilovanosť sa začne ustaľovať do lásky.

Fáza rodiny

Aj tu to všetko spôsobuje hormón. A tento hormón súvisí s potrebou zakladať rodinu a mať spolu potomka. Hormón, ktorý prevažuje v tejto fáze, sa nazýva oxytocín, ktorý je tiež produkovaný pri pôrode. Oxytocín je hormón, ktorý je označovaný ako hormón lásky, vernosti a dôvery. Vzniká v mozgu, vyvoláva kontrakcie maternice, a preto sa aj v injekčnej forme podáva napríklad pre uľahčenie pôrodu. Uvoľnenie tohto hormónu vyvoláva potrebu dotykov, maznanie a hladenie. Hladina oxytocínu sa ako u mužov, tak u žien, znižuje s postupom veku.

Ste zamilovaní alebo milujete?

Najväčšie a najznámejšie milostné príbehy z histórie

Pravá láska je podľa týchto dvojíc a príbehov, tou najsilnejšou na celom svete. Stojí však za povšimnutie, že mnoho milencov stretol tragický koniec.

Kleopatra a Marcus Antonius

Láska medzi Kleopatrou a Marcusom Antoniusom sa dostala do histórie vďaka jej tragickému koncu. Obaja spáchali samovraždu potom, čo boli porazení Rímanmi.

Paris a Helena

Láska medzi Helenou a Parisom vyvolala pád Tróje. Príbeh z gréckej mytológie, kde princ Paris má rozhodnúť, ktorá z troch bohýň je tá najkrajšia. Vybral Afroditu, ktorá mu prisľúbila najkrajšiu ženu sveta. Najkrajšia však bola Helena, ktorá sa vydala. O niekoľko rokov neskôr mal vziať Paris Helenu do Tróje a kvôli Helene sa spustila slávna Trójska vojna. Paris bol smrteľne zranený pri páde Tróje, zatiaľ čo Helena sa vrátila k svojmu manželovi do Sparty.

Bonnie a Clyde

Bonnie a Clyde, boli zločinní milenci. Cestovali v Spojených štátoch v čase Veľkej hospodárskej krízy. Ich romantický príbeh je považovaný dodnes za jeden z najznámejších. Niekoľkým policajtom spôsobili smrť. Ich vzťah a predovšetkým láska, bola láskou na prvý pohľad. Clyde bol známy zločinec a Bonnie sa k nemu pripojila až potom a bola mu oporou a kuplierom až do konca. Chceli byť spolu aj pochovaní, ale rodina Bonnie to za žiadnu cenu nemienila dovoliť.

Romeo a Júlia

Pravdepodobne úplne najslávnejší milostný príbeh v celej histórii bol napísaný slávnym anglickým básnikom a dramatikom Williamom Shakespearom niekedy zhruba okolo roku 1590. Ide o príbeh tragickej lásky medzi Romeom a Júliou, ktorý sa odohráva v Taliansku. Na konci celej ich lásky, ktorá bola niekoľkokrát sfilmovaná, prevedená ako baletné predstavenie alebo predstavená v množstve iných foriem, Romeo spácha samovraždu, keď sa mylne domnieva, že je Júlia mŕtva. Júlia svoju smrť predstiera a keď po prebudení vidí, že je Romeo mŕtvy, vypije jed a umrie tiež.

Napoleon a Jozefína

Josephina bola vdova, ktorá očarila samotného Napoleona. Ich vzťah bol veľmi nepokojný už od samého začiatku. Josephina ale Napoleona podviedla a ten bol následne pekne rozzúrený. Po tomto romániku si vzal Máriu - Louise z Rakúska, ktorá mu porodila dlho očakávaného nástupcu. A aj napriek nevere, ktorú Josephine vykonala, aj napriek rozvodu a tiež novému sobášu, ktorý nasledoval, boli Napoleonove posledné slová venované Josephine.

Lancelot a Guinevere

Poznáte Arthurovu legendu? Tak jej súčasťou je aj romantický príbeh Lancelota a Guinevere. Ich príbeh bol inšpirovaný iným romantickým príbehom z 12. storočia a to Tristan a Izolda. Guinevra si vezme za muža kráľa Artuša, ktorý sa nakoniec dozvie o nevere svojej ženy s jedným zo svojich rytierov okrúhleho stola. Po niekoľkých bojoch sa Guinevere vráti späť ku kráľovi Artušovi. Ani tento príbeh neskončí šťastne. Kráľ zomrie a obaja milenci strávia zvyšok života v kajaní sa.

Kvôli čomu sa do vás naozaj zamiluje?

Na začiatku každého vzťahu aj každej prvej schôdzky, sú potrebné vzájomné sympatie. Potom už je len potrebné byť prirodzený, nechať druhému taky svoj priestor, aby sa prejavil a na nič si nehrať. Muži sa zhodujú v tom, že nemajú radi keď ženy hovoria príliš alebo naopak vôbec. Viete ako sa správne zoznámiť so ženou alebo mužom po internete? A ženy zase nemajú rady tých mužov, ktorí si na niečo hrajú a potrebujú sa vyťahovať, čo všetko vlastnia alebo nevlastnia.

[Kač]

Zdieľajte tento článok na: