Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Ako si udržať vzťah?

14.december 2016
Ako si udržať vzťah?

Poďte sa s nami pozrieť na základné pravidlá vzťahov, aby išli len a len tým správnym smerom. Je to jednoduché!

Muži a ženy sú veľmi odlišní. Pochopenie jeden druhého je základom každého vzťahu. Ďalej sú veľmi dôležité kompromisy, úcta a dôvera. To, že začnete zatvárať oči pred vašimi banálnymi rozdielmi, urobí váš vzťah pokojnejší. Aj silný vzťah sa môže dostať do krízy. A nie je dobré problémy podceňovať. Zdravý vzťah je dôležitou súčasťou vášho života. Romantické a naplnené vzťahy sú dôležité pre naše šťastie a pohodu. Aj napriek tomu ale viac ako 40 percent manželstiev končí rozvodom, z toho je zrejmé, že vzťahy nie sú vôbec jednoduché a je potrebné sa o ne starať a vážiť si ich. Čo je potrebné urobiť pre to, aby bol váš vzťah dlhší a pevnejší?

Nezabudnite byť veľkorysí

Blíži sa čas Vianoc, ideálna doba na to, aby ste boli veľkorysí. Byť veľkorysý znamená nielen dávať, ale aj prijímať to, čo je vám ponúkané. Nebojte sa ukázať radosť a uznanie nad tým, čo je vám ponúkané prijať. Branie a prijímanie je pre vzťah veľmi dôležité a musia byť hlavne v rovnováhe. Aj ten najmenší darček, s ktorým len tak potešíte svojho partnera, váš vzťah oživí a dodá vášmu vzťahu iskru.

Buďte sami sebou

Partneri by sa mali vždy podporovať a dopĺňať. Je dôležité byť vo vzťahu jeden pre druhého, ale zároveň aj každý za seba. Nestrácajte svojou identitu tým, že sa chcete prispôsobiť svojmu partnerovi alebo partnerke, len preto, aby ste sa nerozišli. Ak sa začnete vo vašom vzťahu prehnane pretvarovať a pretvárať, je váš vzťah odsúdený k záhube. A to aj kvôli tomu, že vaša pravá tvár sa po čase rovnako ukáže a váš partner na to nemusí byť pripravený. Môže byť z vášho pravého ja sklamaný.

Láska nie je samozrejmosť

Neberte svojho partnera ani partnerku ako samozrejmosť, zamyslite sa nad tým, prečo ste sa dali dokopy a čo sa vám na vašom partnerovi alebo partnerke páčilo. Je jasné, že postupom času príde určitá ponorka, ale verte, že to sú väčšinou len maličkosti.

Nebojte sa prejaviť svoju lásku

Naučte sa prejavovať svoje city a hovoriť tie dve magická slovíčka: "Milujem Ťa!". Je potrebné, aby ste nielen vy vedeli, že partnera alebo partnerku milujete, ale je potrebné, aby to vedeli aj oni. Nestačí prejavovať svoje city len gestami. Gestá sú krásne, ale druhá strana ich pochopiť nemusí. Nájdite si čas a presvedčte sa o svojej láske. Začať môžete pomalými krokmi, ako je napríklad letmý očný kontakt s úsmevom, letmé dotyky a držanie sa za ruky. Záleží len na vás, ako ste schopní prejaviť svoju spontánnosť.

Smejte sa spolu

Humor dokáže vyriešiť veľa problémov. Vďaka úsmevu sa dokážete ľahšie preniesť cez najrôznejšie nedostatky a predísť najrôznejším rodinným drámam, ktorá sa navyše ráno netvária tak katastrofálne ako deň predtým. Nepatrný vtip alebo vtipná pripomienka, dokážu vašu diskusiu zľahčiť a na vaše problémy sa pozrieť z trochu iného a hlavne odľahčeného uhla.

Láska môže pretrvať

Budujte spoločné zážitky

Zdieľajte spoločné aktivity, nemusí to byť hneď návšteva fitka, ktorú váš partner miluje a vy zrovna nemusíte, ale bohato postačia aj spoločné prechádzky. Je dôležité, aby ste budovali spoločné aktivity a zážitky, následne si totiž budete môcť o svojich spoločných zážitkoch rozprávať celé dni i noci.

So zmenou môžete začať najskôr od seba

Nespoliehajte na to, že môžete zmeniť svojho partnera alebo partnerku k obrazu svojmu. Zmeniť sa môžete vy, ale nechcite zmeniť svojho partnera alebo partnerku. Na začiatku ste sa do nich predsa zamilovali práve kvôli tomu, akí sú, alebo preto akí budú? Samozrejme pre to, akí sú a na tie pekné vlastnosti a gestá si spomeňte vždy, keď sa vám bude zdať, že vás vaša druhá polovička štve.

Komunikujte otvorene

Buďte otvorení ku komunikácii a vnímajte spätnú väzbu, ktorú sa vám snaží vaša druhá strana načrtnúť. Počúvanie sa navzájom a komunikácia, vám môžu pomôcť prekonať najrôznejšie prekážky, ktoré vám vzťah pripraví. Nehľadajte pri rozhovore výhovorky, nesnažte sa útočiť a premýšľajte, čo sa vám snaží druhá strana povedať. Rovnako tak by ste mali byť úprimní aj k svojim vlastným citom a pocitom. Je dôležité hovoriť spolu oveľa viac, než len o rodičovstve, výchove, peniazoch a udržiavaní domácnosti. Hovorte spolu o problémoch hlbšie.

Vyhnite sa minulosti

Neťahajte do svojho vzťahu minulosť. Negatívne vplyvy minulosti môžu váš vzťah úplne zničiť. Uvedomte si, že vzťah, ktorý máte, je tu a teraz. Za ten súčasný stav má zmysel bojovať, nie za ten, ktorý bol a skončil. Z chýb, ktoré ste obaja už predtým urobili, by ste sa mali len a len poučiť a v novom, súčasnom vzťahu ich neopakovať.

Strach a žiarlivosť

Nebojte sa o váš vzťah. Zbytočné obavy vo vás vyvolajú žiarlivosť a prehnaná žiarlivosť vám prinesie do vzťahu len krízu. Ak je žiarlivosť vašou slabou stránkou, pokúste sa proti nej bojovať. Na túto tému si môžete napríklad prečítať nejakú knižku alebo navštíviť odbornú pomoc. Vzťah by vám mal vždy život zľahčovať a nie sťažovať. Aj napriek tomu, že sa hovorí, "kto nežiarli - nemiluje", platí tu aj druhé príslovie a to: "všetko s mierou".

Pokiaľ je potrebné, zatvorte dvere

Ak si vo svojom súčasnom vzťahu pripadáte neustále ako v kliešťach a nie ste úplne sami sebou, je tiež možné, že tento vzťah nie je pre vás to pravé a najlepšie by bolo, aby ste zavreli dvere a šli o dom ďalej. Existuje veľa spôsobov, ako sa zoznámiť a ako nájsť toho pravého alebo tú pravú priateľku. Zoznámiť sa môžete v obchode, na školení, v mestskej hromadnej doprave, na internete alebo vďaka svojim známym. Možností je naozaj veľká kopa, záleží len na vás, akú zvolíte. Dôležité je, aby ste pri hľadaní neklamali sami sebe. Ak na internetovej zoznamke doladíte svoj profil tak, že to až nebudete ani vy, nemôžete čakať, že stretnete toho pravého alebo tú pravú. Samozrejmosťou je i to, že existuje len minimálne riziko, že hneď na prvej schôdzke to bude to pravé. Dôležitá je trpezlivosť a nebáť sa.

[Kač]

Zdieľajte tento článok na: