Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Zabudnite na nerealistické očakávania

10.január 2022
Zabudnite na nerealistické očakávania

Pokiaľ hľadáte šťastné a zdravé vzťahy, vezmite si túto radu za svoju. Prestaňte si nastavovať nerealistické očakávania. Keď sa zapojíme do akéhokoľvek vzťahu – romantického alebo platonického – prinášame si najrôznejšie očakávania so sebou. Od našich šéfov, spolupracovníkov, rodičov, súrodencov, priateľov, partnerov a dokonca aj pokladníčok v obchode očakávame širokú škálu vecí.

Nie všetky očakávania sú však otvorene diskutované a nie sú vždy pozitívne. Môžete napríklad očakávať, že váš spolupracovník bude odsudzujúci hulvát. Alebo možno očakávate, že bude super, bude podporovať vás a vaše projekty. Niekedy máme dokonca nerealistické očakávania, ktoré nemožno splniť. Naše očakávania sa rozvíjajú a menia, čím viac poznávame ľudí, s ktorými rokujeme. Tieto očakávania nespĺňame iba pre ostatných, ale mnohé máme aj pre seba. Môžeme od seba očakávať, že budeme rokovať s dôstojnosťou a gráciou, aj keď sme pod tlakom. Možno očakávame, že budeme v škole alebo v práci na špici. Možno očakávame, že budeme „dokonalým“ partnerom, rodičom, dieťaťom alebo priateľom.

A nezabúdajme, že aj ľudia okolo nás majú očakávania. Očakávania, či už sú zámerné alebo nie, sú neoddeliteľnou súčasťou každého vzťahu. Zamerajme sa na romantické vzťahy. Aj keď, čo si povieme o očakávaniach, možno celkom iste použiť na všetky typy vzťahov, takže aplikujte kde a ako je potrebné. Nedávno moja kamarátka urobila odvážny krok s mužom, s ktorým už niekoľko mesiacov nezáväzne chodila. Teraz je vydesená, rovnako ako mnohí z nás, keď sa rozhodneme urobiť vedomý krok k tomu, aby sme sa viac zaviazali k partnerovi – zvlášť, keď nás v minulosti ťažko ranil. Moja kamarátka nikdy žiadne očakávania mať nechcela, pretože vraj vedú iba k sklamaniu a nechcela sa zraniť.

Porozmýšľajte o tom

  • Koľko z nás niečo očakávalo od svojich partnerov, priateľov alebo rodinných príslušníkov a potom bolo sklamaných, pretože ten druhý sklamal?
  • Koľko z nás pozná niekoho, kto od nás má očakávania, a potom toho človeka raníme, pretože sme jeho očakávania v nás nesplnili?
  • Koľko z nás od seba vo vzťahoch malo veľké očakávania a potom sa rozišli, pretože k naplneniu očakávaní nedošlo?
  • Koľko z nás zdvihlo ruku pre každý bod?

Veľa sa hovorí o komunikácii vo vzťahoch – najmä tých romantických, ale naozaj ju potrebujete pre všetky typy vzťahov? Oznamovanie svojich potrieb a hraníc ľuďom, ktorých milujete, je obzvlášť dôležité. Potreby, hranice a očakávania sú všetky vzájomne prepojené, a aby sme ich mohli vyjadriť ľuďom okolo nás, musíme porozumieť našim vlastným potrebám, hraniciam a očakávaniam. A ako vo väčšine zdravých vzťahov musíme tiež vedieť, aké potreby, očakávania a hranice ostatných.  

Kroťte svoje očakávania

Takže prvým krokom na zvládnutie očakávania vo vzťahu je písanie do denníka. Premýšľajte o svojich vzťahoch. Môžu byť romantické, platonické alebo rodinné – podľa toho, na čo sa chcete zamerať. Môžete sa zamerať na jeden vzťah alebo viac. Vytiahneme 3 otázky, ktoré si musíte položiť.

Aké sú vaše očakávania od tohto vzťahu?

Ak ste napríklad zasnúbení, očakávate, že sa tento vzťah vyvinie v manželstve a že toto manželstvo bude trvať navždy. Očakávate, že s touto osobou budete mať deti? Aké sú vaše očakávania ohľadom toho, ako by mal takýto vzťah pre vás vyzerať? Tiež si musíte pamätať, že každý pár prechádza problémami vo vzťahu, ale to neznamená, že ich nemožno s trochou úsilia opraviť alebo vyriešiť. Nechcete sa nechať chytiť pri tom, ako by podľa vás mal vzťah vyzerať, pretože to je to, čo vám ostatní hovoria, že by ste mali. Tak, ako by to podľa vás malo vyzerať?

Čo očakávate od druhej osoby, ktorá je v tomto vzťahu s vami?

Keď niekto hovorí, že je vám oddaný, čo to znamená? Ak sa rozhodnete, že ste tí jediní, čo presne to znamená? Znamená to, že očakávate, že sa váš partner nebude pozerať na nikoho iného alebo mať priateľov len rovnakého pohlavia? Očakávate, že vám partner prinesie kvety zakaždým, keď sa pohádate? Očakávate, že sa váš partner bude správať bezúhone a bude robiť to, čo hovorí, že bude robiť? Očakávate, že váš partner bude robiť iba polovicu alebo všetky domáce práce? Čo očakávate od svojho partnera, priateľa alebo člena rodiny? To sa môže pohybovať od najvšednejších úloh až po úroveň emocionálnej a fyzickej podpory, ktorú vám poskytujú.

Premýšľajte aj o svojich potrebách, pretože sa môžu ľahko stať očakávaním, najmä ak očakávate, že táto osoba naplní určité potreby.

Čo od vás môže človek vo vzťahu očakávať?

Mala by táto osoba očakávať, že s ňou budete tráviť všetok svoj voľný čas, alebo by mala očakávať, že potrebujete čas pre seba? Mala by táto osoba očakávať, že nebudete pokúšať sa po niekom inom? Alebo by mala očakávať, že tam budete vždy, keď ju budete potrebovať, ako najlepšie viete, alebo by mala očakávať, že pravdepodobne nebudete? Môžu očakávať, že budete rešpektovať ich hranice?

Neočakávajte od ostatných veľa

Pamätajte, že toto cvičenie nie je pre nikoho iného ako pre vás, takže buďte úprimní. Tu sa môžu objaviť vaše hranice. Majte na pamäti, že hranice sú neoddeliteľnou súčasťou zdravého vzťahu a všetci ich potrebujeme.

Čo od seba očakávate?

Aj keď sa to môže zdať veľmi podobné vyššie uvedenej otázke, je to trochu odlišné. Niekedy máme pre seba očakávania, o ktorých s ostatnými nediskutujeme. Tieto očakávania môžu byť zradné, pretože ak ich nedosiahneme, môžeme sa nakoniec cítiť veľmi nepríjemne. Keď máme jasno vo svojich vlastných očakávaniach, sme lepšie vybavení na rozhovory s našimi blížnymi. Šanca, že naši milovaní upustia od očakávania, sa zvýši, pokiaľ nevedia k akým očakávaniam ich smerujeme. To isté platí pre nás. S väčšou pravdepodobnosťou sklameme svojich milovaných, keď nevieme, čo od nás očakávajú. Neznášame sklamanie svojich milovaných. Neznášame niekoho sklamať.

Napriek tomu vieme, že nie vždy na 100% splníte niečie očakávania niekoho iného. Pokiaľ ale máte jasno v tom, čo sa od vás očakáva, urobíte maximum pre to, aby ste tieto očakávania splnili. Ale ak neviete, čo sa od vás očakáva, potom by to mohlo vzťah zničiť, bez ohľadu na to, ako je formálny alebo hlboký. Naše očakávania sa nemusia úplne zhodovať, a preto je potrebná konverzácia zameraná na očakávania. Možno zistíme, že musíme upraviť svoje očakávania. Možno náš človek nedokáže splniť určité očakávania od nás, možno my nedokážeme splniť určité očakávania. Takže potom musíme prehodnotiť vzťah? Sú tieto očakávania také dôležité, že ich nesplnenie by poškodilo vzťah?

Čo môže predovšetkým zničiť vzťah

Problémy s dôverou

Dôvera je absolútne nevyhnutná pre spoločnosť a intimitu, ktorá drží vzťahy pohromade. Napriek tomu je to tiež jedna z najťažších vecí, ktorú je možné zarobiť a udržať. Problémy dôvery siahajú od finančných možností až po emocionálnu spoľahlivosť. Často existuje základný problém, ktorý nikdy nebol plne prediskutovaný a vyriešený, ako je hazard jedného partnera alebo neschopnosť dohodnúť sa na presťahovaní do nového mesta. Postupom času sa tieto nevyriešené problémy môžu preniesť do vášho každodenného vzťahu a vrhnúť oblak podozrenia a pochybností aj do tých najvšednejších situácií.

Čo vám môže zničiť vzťah?

Nevera a žiarlivosť

Zatiaľ čo dôvera sa môže v mnohých aspektoch vzťahu zlomiť, podozrivá alebo potvrdená nevera môže byť najťažšia na prekonanie. Nevera má tendenciu zničiť takmer polovicu vzťahov, od emocionálnych záležitostí až po fyzické laškovanie. Aj keď sa rozhodnete zostať spolu, naučiť sa znova vybudovať to, čo ste mali predtým, je namáhavá a emocionálne vyčerpávajúca skúsenosť. To isté platí v prípadoch, keď k žiadnej afére v skutočnosti nedošlo, ale boli vznesené obvinenia. Pretože nevera je tak zničujúca skúsenosť, že falošne obvinený môže mať pocit intenzívneho osobného útoku, ktorý ničí dôveru a intimitu.

Komunikačné problémy

Veľa párov bojuje s komunikáciou, často tvrdia, že hovoria rôznymi jazykmi. Neschopnosť komunikácie však môže viesť k tomu, že kedysi blízky pár začne fungovať v úplne iných sférach a bude žiť skôr ako spolubývajúci než ako partneri. Postupom času sa začnete cítiť izolovaní a osamelí a možno budete hľadať emocionálnu intimitu inde. Nedostatok komunikácie môže tiež viesť k opovrhnutiu alebo k tendencii, že sa každý zmysluplný rozhovor zvrhne v sarkazmus a zľahčovanie skôr než zdravé riešenie.

Nedostatok rovnováhy

Nevyrovnané vzťahy sú bežné najmä medzi mladými pármi a tými, ktorí majú nové deti alebo starnúcich rodičov, ale môžu sa stať každému. Nerovnováha nastáva, keď jeden alebo obaja partneri neuprednostňujú vzťah, namiesto toho, aby prikladali nezvyčajnú dôležitosť iným ľuďom alebo iným situáciám. Je normálne, že vzťahy ubúdajú a odchádzajú a v čase krízy je prirodzené, že vzťah ustúpi do pozadia. Keď sa to však stane problémom, je to vtedy, keď sa jeden z partnerov začne cítiť sústavne považovaný za samozrejmosť a nevypočutý.

Problém s kompatibilitou

Protiklady sa môžu priťahovať, ale udržať vzťah protikladov pohromade je nesmierne ťažké. Základná kompatibilita v takých veciach, ako sú hodnoty a svetonázor, je nevyhnutná pre pohodlný a dlhodobý vzťah. Ak ste radikálne odlišní, rešpekt a kompromis sú úplne zásadné. Všetko od toho, či oslavovať Vianoce so svojimi deťmi až po tom, či navštevovať bohoslužby, môže byť pre páry bez základnej kompatibility problémom. Postupom času dokážu veľké problémy s kompatibilitou prekonať len tie najtvrdohlavejšie oddané pary.

Hrubé správanie

Zneužívanie by nemalo byť nikdy tolerované v žiadnom vzťahu, ale urážlivé správanie má tendenciu ustupovať do pozadia.

Ste single a hľadáte partnera? Skúste svoje šťastie na zoznamke!

[ivi]

Zdieľajte tento článok na: