Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Vydajte sa na vianočné trhy

20.november 2015
Vydajte sa na vianočné trhy

Vo väčšine väčších miest sa už pomaly začínajú stavať stany pre tohtoročné vianočné trhy. Skúste na nejaký zájsť, možno narazíte na svoju životnú lásku!

Pomaly, ale iste, už sa blížia Vianoce. Náznaky sa začínajú objavovať najprv vo veľkých obchodných reťazcoch, ktoré nám dávajú najavo, že sa Vianoce blížia, už v októbri, šok nie v septembri. Potom je tu Martin, ktorý má prísť na bielom koni. To sa mu tento rok veľmi nepodarilo, ale napríklad ten sneh donesie niekto iný. A ďalším ohlasovateľom Vianoc sú vianočné trhy. V období zhruba od polovice novembra až do samotného Štedrého dňa vyrastie v mnohých slovenských mestách veľké množstvo stánkov s rôznymi dobrotami a nielen nimi.

Čo sa dá na Vianočných trhoch nájsť?

Kto ešte na žiadnych trhoch nebol a chcel by na ne zájsť, určite ho zaujíma, čo sa na nich dá nájsť, kúpiť, vypiť alebo zjesť. Sortiment sa mesto od mesta líši, ale rozdiely nie sú veľké. Môžete tu nájsť stánky s potravinami a pokrmami - od typického vianočného pečiva a cukroviniek, cez rôzne údenárske výrobky a špeciality, po orechy všetkých druhov alebo napríklad aj pečené gaštany. Na svoje si tu prídu tiež milovníci vianočných dekorácií, či už ide o imelo, adventné vence alebo vianočné stromčeky a ozdoby na ne. Na vianočných trhoch nesmú chýbať stánky s vareným vínom, medovinou, punčom, grogom, ale aj kávou alebo vínom z českých a moravských vinárskych oblastí. Predaj v stánkoch väčšinou doplňuje hudobný sprievod alebo iné akcie. Trhy v mnohých prípadoch dopĺňa aj rozsvecovanie vianočného stromu.

Kam na trhy?

Vianočné trhy bývajú v každom väčšom meste, ale to neznamená, že nie sú aj v menších mestách. Stačí byť na pozore. Ale kam zájsť na trhy, keď sa vo vašom meste alebo dedine žiadne nerobia?

Praha

Hlavné mesto ČR má tento rok trhy tri. Prvý začína trh na Náměstí Míru. Koná sa od 20. 11. do 24. 12. Ako druhý štartuje trh na Tylovo náměstí a to od 23. 11. Stánky tu budú umiestnené taktiež do 24. 12. Ako posledný začína v Prahe trh na Náměstí Republiky. Konať sa bude od 25. 11. do 24. 12.

Brno

Druhé najpočetnejšie mesto v Českej republike, Brno, svoje trhy organizuje 4.-13. 12 na Výstavišti. Tieto vianočné trhy sa pýšia 485 predajnými stánkami. Sú to trhy s dlhoročnou tradíciou a nájsť tam môžete remeslnícku sekciu, výrobky chránených dielní, farmárske a regionálne produkty a bohatý sprievodný program.

Ostrava

39 stánkov vám ponúkne vianočný trh v Ostrave na Masarykovo náměstí v období od 28. novembra až do 23. decembra. Budú mať veľmi bohatý program a hudobný a divadelný doprovod. Ďalšie trhy, konkrétne 23. ročník organizuje Ostrava ešte v ČEZ aréne, ale iba od 16. do 21. 12.

Plzeň

Plzeň, ako každý rok, organizuje svoje vianočné trhy na Náměstí Republiky. Tento rok sa môžete prísť pozrieť, pokochať sa a nasať vianočnú atmosféru od 27. 11. do 23. 12. Na každý deň je pripravený program, ktorý zahŕňa napríklad aj charitatívny koncert pre Nadáciu pre transplantáciu kostnej drene. Každý deň bude trhy prechádzať Plzeňský hlásnik.

Obľúbené trhy v Nemecku a Rakúsku

Pretože vianočné trhy majú pôvod už v stredovekom Nemecku a Rakúsku, konajú sa tu tie najväčšie, najslávnejšie a najviac navštevované. Môžete sa na tieto trhy vydať sami, autom alebo vlakom (niektoré spoločnosti dokonca ponúkajú zvýhodnené ponuky), alebo ísť s cestovnou kanceláriou, ktoré takéto krátkodobé zájazdy sprostredkovávajú. Nemecké trhy sú prevoňané opekanými klobásami, vareným vínom a tradičným pečivom.

Viedeň

Viedenské vianočné trhy patria medzi tie najstaršie. Koná sa ich hneď niekoľko. Ako prvý odštartovali trhy na Radničnom námestí (Rathausplatz), a to konkrétne 13. 11. Budú trvať do 26. 12. a nájdete tu 150 predajných stánkov. Neďaleko vznikla Vianočná dedinka na Námestí Márie Terézie (Maria-Theresien-Platz), kde stojí 70 predajných stánkov, a ktorá začala 18. 11. Navštíviť ju môžete až do 26. 12., pričom 27.12. sa mení na Silvestrovskú dedinku. Ďalšie zaujímavé akcie a trhy vo Viedni sa konajú pri zámku Belveder, pri zámku Schönbrunn, na Karlovom námestí, na Spittelbergu, na Štepánskom námestí alebo u obrieho ruského kolesa (Riesenradplatz).

Drážďany

Ďalším mestom, ktoré je známe svojimi vianočnými trhmi, sú Drážďany. Okrem vianočných trhov sa tu koná aj mnoho iných slávností, napríklad Štolová slávnosť. Už 581 rokov ľudia v Nemecku navštevujú Striezelmarkt (je to najstarší vianočný trh v Nemecku). Na ňom si môžete zakúpiť, okrem dobrého tradičného jedla a pitia, Drážďanskú vianočnú štólu, lužickú modrotlač, drevené krušnohorské ozdoby alebo ochranovské hviezdy. Zahájenie je pripravené na 26. 11. a ukončenie 24. 12. Zvláštnosťou Striezelmarktu sú toliare. Eura si môžete vymeniť za toliare a s nimi potom platiť u obchodníkov.

V Drážďanoch sa môžete prejsť tzv. Drážďanskú vianočnú míľu. Je to trasa vedúca mestom, ktorou navštívite tie najvýznamnejšie trhy.

Norimberg

V historickom jadre Norimbergu sa môžete zúčastniť vianočných trhov, ktoré sú najnavštevovanejšie v krajine. Miesto, kde každý rok stánky stoja, a tento rok to nebude inak, je naozaj vhodne vybrané. Ide o námestie Hauptmarkt, kde jednu stranu zdobý kostol Panny Márie, fontána a je z neho výhľad na kostol sv. Sebalda. 180 stánkov bude na tomto námestí stáť v dňoch 27. 11.-24. 12. Môžete sa tešiť napríklad na biskupský chlebíček, veľa dobrého jedla a pitia a špeciálne na tomto trhu na pravé Norimberské perníčky.

Na takých slávnostiach, ako sú vianočné trhy, sa pohybuje veľké množstvo ľudí. Okrem toho, že by sme si mali dať pozor na vreckárov, je aj nejaká tá šanca, že by sme tu mohli stretnúť sympatickú osobu, ktorá by sa neskôr mohla stať vaším partnerom... Majte preto aj na trhoch oči otvorené, možno stretnete svoju lásku a tú by ste nechceli prešvihnúť!

[Lil]

Zdroj:

http://xvanoce.cz/vanocni-trhy/ostrava/

http://www.arena-vitkovice.cz/cez-arena/plan-akci/detail.php?id=115

http://www.bvv.cz/vanocni-trhy/vanocni-trhy-2015/

http://www.mcpraha16.cz/Povoleny-sortiment-prodeje-pro-zimni-trhy

http://www.vanocnitrhy.cz/

http://www.trhyplzen.cz/terminy-trhu/vanocni-trh-25-11-23-12.htm

https://www.wien.info/cs/shopping-wining-dining/markets/christmas-markets

http://media.ddin.cz/2015-09_christmas-dresden_CZ.pdf

http://www.bavorsko.eu/vanocni-trh-v-norimberk

Zdieľajte tento článok na: