Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Ako ďaleko môže cestovať láska?

15.október 2015
Ako ďaleko môže cestovať láska?

Mnoho ľudí neverí, že by vzťah s partnerom, ktorý nežije vo vašej blízkosti, mohol fungovať. Vaša rodina vám môže hovoriť, že len strácate čas, vaši priatelia, že ste blázni, ale je to naozaj tak nemožné? Len vy sami im môžete dokázať, že to možné naozaj je a oni vás budú (možno tajne) obdivovať.

Nikto nepovedal, že to bude jednoduché, nikdy nie je. Byť odlúčený od niekoho, koho milujeme, je, ako by chýbala polovica nás samotných. Ale keď sa budeme snažiť pre to niečo urobiť, môže to byť jednoduchšie.

Niektorých vecí si ľudia, ktorí majú možnosť sa vidieť len niekoľkokrát za mesiac alebo aj menej, vážia oveľa viac, než pár, ktorý je spolu každý deň. Taký pár spolu žije a postupom času začína tieto veci ignorovať. Napríklad je normálne, keď sedí doma a večeria, partner prejde okolo a za ním ostáva jeho vôňa alebo vás chytí za ruku pri spoločnom pozeraní na film. Oproti tomu ľudia, ktorí sa vidia raz za mesiac, to berú ako výnimočné okamihy a tie okamihy si budú ďalší mesiac pripomínať ešte mnohokrát.

Nie vždy sú takéto vzťahy tie najjednoduchšie, a preto prinášame pár rád.

Buďte optimistickí


Optimizmus je pri vzťahu na diaľku veľmi dôležitý. Nemyslite na to, že zostáva ešte 20 dní, než svoju lásku uvidíte. Povedzte si, že už 10 dní ubehlo. Snažte sa všetko vyjadrovať v tom pozitívnejšom, váš partner si toho všimne a bude to tiež tak brať. Zabudnite na všetky zlé myšlienky, obklopte sa farbami, kvetinami, chodievajte do prírody a keď bude vonku zima a pršať, namiesto depresívnej hudby si pustite komédiu, uvidíte, že prevrat vašej mysle vášmu vzťahu veľa pomôže.

A nie je to len o tom, zostať optimistickí v všeobecnej rovine, ale myslieť pozitívne aj o vašom vzťahu. Neberte do úvahy, čo vám hovoria ostatní, že je to hlúposť, alebo že vám to nevyjde a vyhýbajte sa takým ľuďom, popr. sa ich spýtajte, ako to môžu vedieť. Pravdepodobne taký vzťah nemali a keby áno, to, že to nevyšlo im, neznamená, že to nevyjde vám! Len vy sami to môžete ovplyvniť, tak sa do toho dajte!

Nebuďte sami

Ak je váš partner práve stovky alebo tisíce kilometrov ďaleko, neseďte doma sami a neľutujte toho. Vezmite kamarátov a vyrazte niekam na výlet do prírody, do mesta na nákupy, na kávu s kamarátkou alebo na pivo s kamarátom, navštívte svoju rodinu. Alebo skúste relaxačný víkend vo wellness hoteli, upokojí to vaše telo i myseľ a nabudí novou pozitívnou energiou. A ak nemáte kamarátov alebo sú zaneprázdnení, kúpte si zvieratko. Nebudete sami a čas, ktorý mu venujete, keď sa o neho budete s láskou starať, je určite lepšie využitý, než ostať doma v kútiku a ľutovať sa.

Určite si pravidlá a ciele

Nie pravidlá úplne doslovne. Chce to len rozumný dohovor, zodpovedať si otázky typu "Aké budú naše plány do budúcnosti?" "Ako dlho budeme bývať tak ďaleko od seba?", pri voľnejšom vzťahu "Môžeme s niekým iným zájsť na rande/večeru/pozerať sa na film?". Každý má nejaké očakávania, tak si ich vzájomne otvorene zverte. Stanovte si spoločné ciele, vykročte do spoločného života rovnakým smerom.

Komunikujte

Aby dlhodobý vzťah na väčšiu vzdialenosť mohol fungovať, nemôže viaznuť komunikácia medzi oboma stranami. Popriať „krásne ráno“ a „dobrú noc“ vás nestojí žiadny čas a druhého to poteší, dodá dobrú náladu do začiatku dňa alebo vďaka vám bude môcť partner zaspávať s úsmevom na tvári. Samozrejme nejde len o pozdrav. Musíme sa o druhého partnera zaujímať – ako sa mal v práci, aký mal deň, prečo je smutný, súcitiť s ním, pokiaľ sa niečo stalo a nezabudnite vždy ponúknuť svoju pomoc a podporovať ho. Keď budeme trochu kreatívni, môžeme vyfotiť fotky alebo pripraviť videá s pozdravom alebo napísať list. Mali by sme tiež mať prehľad, kedy je ten druhý zaneprázdnený, aby sme ho nerušili.

Navštevujte sa

Každý kto mal niekedy vzťah na diaľku, vie, ako sa človek teší, keď ten druhý príde. Mali by sme sa preto navštevovať čo najčastejšie, tzn. kedykoľvek sa naskytne príležitosť. Väčšinou je v tom ale nejaká prekážka, či už je to vzdialenosť, práca alebo iné povinnosti. Ale keď už sa sretneme, cítime to nadšenie, ktoré nami prechádza po celú dobu jeho alebo jej prítomnosti. Z návštevy budete mať krásne zážitky, ktoré vás budú držať nad vodou, keď budete zase oddelení. Počas návštevy môžete druhej polovičke aj niečo darovať, takže u seba bude mať stále kúsok z vás.

Robte veci spoločne

V dnešnej modernej dobe to nie je problém aj na veľkú vzdialenosť. Idete variť? Zapnite si Skype a varte spolu! Alebo môžete "spolu" sledovať film, hrať online hry, ísť nakupovať alebo čítať rovnakú knihu, medze sa nekladú.

Majte rozumné očakávania

Ak dôjde váš vzťah tak ďaleko, že sa k sebe nasťahujete (alebo aspoň do rovnakého mesta), počítajte s tým, že spolu budete tráviť naraz omnoho viac času a všetko bude také "reálnejšie" ako predtým. Vyjdú na povrch vaše skutočné dobré aj zlé stránky, preto dávajte pozor na idealizovanie si partnera v tejto fáze vzťahu, keď ešte väčšina vašej komunikácie prebieha cez internet alebo telefón. Tiež budete musieť počítať s tým, že váš vzťah bude "raz hore a raz dole", ale ak to myslíte naozaj vážne, nenecháte sa odradiť.

Každý druh vzťahu, či už je na diaľku alebo "klasický", vyžaduje tvrdú prácu a oddanosť partnerovi. Ale ak si dáte obaja záležať, váš vzťah má šancu, aj keby ste od seba boli tisíce kilometrov ďaleko.

[Lil]

Zdieľajte tento článok na: