Na záhradkách práve kvitne najobľúbenejšia bylinka. Nie len, že krásne vonia, ale ma aj veľa pozitívnych účinkov na náš organizmus. Tak prečo si z nej neurobiť napríklad zmrzlinu?
Medzi najdôležitejšie zdravotné prínosy levandule patrí jej schopnosť zmierniť stres, zlepšiť náladu, podporiť kľudný spánok, znížiť podraždenie kože, predchádzať infekciám, znížiť zápal, odstrániť lupiny a upokojiť nafukovanie žalúdka.
Takmer štyridsať rastlín je technicky klasifikovaných ako levanduľa, hoci najbežnejšia je Lavandula angustifolia, alebo tiež levanduľa lekárska.
Dôvodom, prečo je tak veľmi používaná, je jej široké spektrum využití - od potravín a vôňu až po kozmetiku, olej a bylinné prípravky. Táto rastlina je plná esenciálnych olejov, ktoré môžu mať silný a pozitívny vplyv na ľudské telo a je to najunikátnejšia a najobľúbenejšia vôňa na svete. Jedným z problémov s levanduľou je, že sa môže na niektorých miestach rýchlo šíriť a množiť, čo je dôvod, prečo je považovaná za burinu v určitých častiach sveta.
Ako kulinársky prvok sa používa v zálievkách, mede, omáčkach, nápojoch, rôznych čajoch a ako dochucovacie korenie pre rad kultúrnych pokrmov. Levanduľový esenciálny olej je veľmi žiadaný a široko dostupný. Zrovna tak si ale aj vy sami môžete vyrobiť levanduľovú zmrzlinu, levanduľový sirup, levanduľový čaj a dokonca aj už zmienený, skvelý a žiadaný levanduľový olej. Kvety môžete pridať napríklad aj pokiaľ pečiete nejaký dobrý dezert. Inšpirácii sa medze nekladú.
Vôňa a chuť levandule sú nádherné, ale bonus pochádza predovšetkým zo širokej škály zdravotných výhod, ktoré podrobnejšie preskúmame nižšie.
Prírodné organické zlúčeniny v listoch a v týchto kvetinách môžu byť pomleté medzi prstami a potreté na koži. Táto lokálna aplikácia môže ukľudniť telo a myseľ zmiernením úzkostných myšlienok a vyvážením nálady. Rovnaký účinok dosiahnete, aj keď budete piť levanduľový čaj. Tieto antioxidačné zložky môžu mať dopad na zníženie hladiny stresových hormónov v tele.
Pokiaľ sa pravidelne stretávate s nespavosťou, apnoe alebo nekľudnými spánkovými vzormi, môže to negatívne ovplyvniť váš život. Tým, že uvaríte niekoľko levanduľových kvetov v horúcej vode si môžete vychutnať lahodný čaj, ktorý môže byť použitý k navodeniu spánku a relaxácie, ako je známe už po tisíce rokov. Je to úzko spojené s vplyvom kvetu na nervový systém a môže tiež pomôcť mysli zbaviť sa negatívnych myšlienok. Bežne sa používa v meditačných technikách a esenciálnych olejov sa používajú v aromaterapii.
Každý hľadá spoľahlivý spôsob, ako uvoľniť telo a myseľ - levanduľa sa stará o oboje. Pokiaľ pridáte tieto kvetiny do vašej napustenej vody do vane, kde si potom dlhšiu dobu poležíte, protizápalové zložky môžu pomôcť pri zmiernení zápalu. Antioxidačné vlastnosti levandule sú totiž tiež veľmi účinné.
Jednoduchž spôsob, ako sa vždy postarať o svoju pokožku, je naplniť fľašu spolu s levanduľovými kvetmi. Keď budete cítiť, že je vaša pokožka suchá alebo podráždená, jednoducho postriekajte postihnutú časť vodou s levanduľou a vychutnajte si rýchlu úľavu, ktorú vám to poskytne. Skvelo funguje na chronické stavy pri ochoreniach ako je lupienka, ekzém a akné.
Pokiaľ trpíte vypadávaním vlasov alebo iným stavom, ktorý ovplyvňuje kvalitu vašich vlasov, vyhľadajte šampón na báze levandule. Niektoré organické kozmetické výrobky môžu byť pomerne drahé, zatiaľčo iné zase môžu obsahovať nejaké pridané drsné chemikálie. Môžete natrhané levanduľové kvety uvariť ako čaj a potom aplikovať zmes na vlasy. Samozrejme, až keď vychladne. Funguje to ako účinný šampón a významne posilňuje zdravie vašich folikulových lôžok a vlasov. Neváhajte teda a vytvorte si vlastný "levanduľový šampón".
Pestovanie levandule je ľahké a obohacujúce. Levanduľu možno vypestovať v záhradných záhonoch alebo v kvetináčoch. Pre úspešné pestovanie levandule potrebujete dobre odvodenú pôdu a slniečko. Vo vyprahlých klimatických podmienkach levanduľa rastie dobre ako trvalka, ale vo vlhkom podnebí sa často pestuje skôr jednoročná, pretože dlho nevydrží.
Všetky levanduľové odrody vyžadujú dobré odvodnenú pôdu, najmä v zimných mesiacoch. Pre zaistenie dobre drenáže primiešajte do pôdy nejaký piesok alebo štrk. Než začnete pestovať levanduľu, možnosťou tiež je, pestovať túto rastlinu v kopcoch, vyvýšených záhonoch alebo na svahoch. Namiesto použitia organických zvlhčovačov, ktoré držia vlhkosť, zvážte použitie horniny alebo kameňa, najmä vo vlhkom podnebí.
Akonáhle je levanduľa zasadená a zakorenená, je veľmi nenáročná na údržbu a vyžaduje minimálne zalievanie alebo prerezávanie. Pokiaľ stonky zdrevnajú, je to tým, že rastlina zreje, orezávajte ju o polovicu svojej výšky v jari, aby ste podporili nový a čerstvý vzrast a v lete veľké a prekrásne kvitnutie, ktoré práve teraz môžete vidieť snáď v každej záhradke. Rastliny, ktoré nie sú prerezané v tú správnu dobu, majú tiež tendenciu sa rozširovať, ale zanechávajú v strede dieru, a to potom v celkovom vzhľade nevyzerá pekne.
Skontrolujte pH pôdy. Pokiaľ je príliš kyslé, môže to vašu levanduľu zničiť. Najprv bude vyzerať skvelo, ale po niekoľkých rokoch si všimnete, že postupne umiera. Dvakrát ročne preto kontrolujte pH pôdy. Doprajte vašej levanduli dlhšiu dobu, než bude krásna, neponáhľajte na ňu, aby ste podporili správny rast koreňov. Krátke a časté zavlažovacie cykly majú za následok nezdravé korene, ktoré môžu zhniť.
Čo budete potrebovať:
Ako budete postupovať
Levanduľu natrhajte alebo nastrihajte na menšie kúsky. Všetko dajte do hrnca a zalejte jedným litrom prevarenej horúcej vody. Umytý citrón nakrájajte na kolieska a pidajte. V tejto fáze ešte nasypte tri lyžičky kyseliny citrónovej. Všetko nechajte vychladnúť a odstáť do druhého dňa.
Druhý deň všetko vylejte cez cedník a pridajte potom cukor. Pomaly miešajte a nedávajte si na sporák veľký plameň. Všetko sa musí poriadne prepojiť. Pridajte cukor nechajte ho za stáleho miešania rozpustiť. Keď sa cukor rozpustí, zlejte všetko znovu cez cedník, len pre tentokrát vyložený plátnom.
Čo budete potrebovať:
Ako budete postupovať
V hrnci si rozmiešajte mlieko s cukrom spoločne s levanduľou. Všetko ohrejte za stáleho miešania, pokiaľ sa cukor nerozpustí. Dajte si iab pozor, aby sa mlieko nedostalo do varu. Hrniec potom nechajte niekde vychladnúť, a aby aróma bola naozaj intenzívna, nechajte ho ešte cez noc v chladničke.
Druhý deň toto všetko poriadne scedíte, pridáte studenú smotanu a pokiaľ máte zmrzlinovač, tak to do ňho nalejete. Ak nie, nevadí, ale bude to trocu viac práce. Vzniknutú zmes dajte do mrazničky a potom každú pol hodinu si to vždy vyberte a šľahajte, do kým celá zmes nezmrzne.
Čo budete potrebovať:
Ako budete postupovať
Postupovať budete úplne rovnako ako pri akomkoľvek čaji. Levanduľu date do hrnčeka a zalejete horúcou vodou.
Čo budete potrebovať
Nasekajte nadrobno kvety čerstvej levandule a do hrnca s naliatým olejom ju nasypte tak, aby bola celá ponorená. Toto celé priveďte k bodu varu, potom stiahnite polameň a nechajte variť ďalšie tri hodiny. Keď je dovarené, nechajte všetko vychladnúť a potom všetko preceďte a nalejte do fľaštičiek z tmavého skla.
Máte radi Francúzko a provenciu? Tak prečo sa na chvíľu nepreniesť do Stredomoria? Natrhajte si levanduľu a nechajte sa uniesť omámnou vôňou.
Aj partner vám môže a musí voňať, každý človek má svoju špecifickú vôňu. Skúste nájsť toho pravého partnera pomocou vedeckého zoznamovacieho dotazníka.
[kač]