Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Vianočný stromček - symbol Vianoc

15.december 2015
Vianočný stromček - symbol Vianoc

Keď sa povie Vianoce, mnohým ľuďom sa vybaví okrem dobrého vianočného pečiva, kolied a peknej rodinnej atmosféry, tiež vianočný stromček s darčekmi pod ním. A je to dobré, pretože stromček ako symbol Vianoc je s nami už viac ako dve storočia.

História

Hoci ste si možno mysleli, že vianočný stromček sa zdobí už od nepamäti, pravdou ale je, že prvé zmienky zdobenia vianočného stromčeka pochádzajú z Brémskej kroniky, konkrétne sa jedná o rok 1570. Táto tradícia teda pochádza z Nemecka, kde sa najprv rozmohla v remeselníckych a cechových domoch. Až v 17. storočí sa začala šíriť do "obyčajných" domácností. Skrášľovali sa jablkami, orechami, sladkým pečivom, perníkom a rôznymi inými potravinami. V 19. storočí sa zdobenie stromčekov v období Vianoc dostáva do ostatných krajín Európy.

Prvý český vianočný stromček, o ktorom je zmienka, uzrel svetlo sveta v roku 1812 v Prahe. Nechal ho tu postaviť riaditeľ Stavovského divadla Jan Karl Liebe. Najprv boli stromčeky zdobené horiacimi sviečkami, ale s príchodom modernej doby a elektriny sa prešlo na "umelé osvetlenie", ktoré je bezpochyby bezpečnejšie.

Stromčeky v slovenských domácnostiach dnes

Dnes v slovenských domácnostiach stretávame väčšinou smreky, jedle alebo borovice. Zdobenie stromčeka na Vianoce sa na Slovensku stalo jednou z nejdodržovanějších tradícií. Kde by sa tiež darčeky vynímali lepšie než pod krásnym ozdobeným stromčekom?

Ozdobené stromčeky v slovenských mestách

Každé slovenské mesto, ale aj obce majú väčšinou na námestí veľký ozdobený vianočný strom. Tieto stromy môžu byť "odrezané" z lesa a privezené na miesto. V tom lepšom prípade strom rastie už na mieste a mesto ho len ozdobí. Takéto stromy ale spravidla nemajú dobrú pozíciu (nerastú na námestiach), takže na námestie si aj tak mesto nechá nejaký priviezť. Najvyššie stromy v Čechách, ktoré rastú "zo zeme" a sú každoročne zdobené, sú v Mladkove (30,57), Kvilde (25,24), Valašskej Bystřici (24,75), Žďári nad Sázavou (22,47) a v Postoloprtoch (2,46). Je to pekná ukážka toho, že aj lesy sa dajú šetriť a Vianoce sú aj tak stále rovnako krásne.

Živý alebo umelý?

Táto otázka vyvoláva každoročne škriepku medzi obyvateľmi domácností. Niekto preferuje živý stromček, ktorý pekne vonia, je prírodný a vyzerá prirodzenejšie, ale na druhú stranu opadáva, tým robí neporiadok a malé ihličky zapíchané v chodidlách potrápia nejedného člena domácnosti. Tí druhí preferujú naopak stromček umelý, ktorý hoci šetrí lesy a nemusí sa každoročne kupovať nový, vyzerá veľmi často dosť neprirodzene a môže dokonca zapáchať po umelej hmote. Rozhodnutie je na každom z nás, každá z variánt má svoje pre a proti.

Ako a čím ozdobiť stromček

Ozdoby na stromček sú naozaj rôznorodé. Od prírodných materiálov cez potraviny až po umelú hmotu a sklo. Ak ste milovníci prírody a tradície, určite nepohrdnete slamenými ozdobami. Stromček s nimi vyzerá ako "za starých čias". Rovnako tak s ozdobami z dreva nič nepokazíte. Ako bolo spomenuté vyššie - pred stovkami rokov sa stromčeky zdobili orechami, hrozienkami, jablkami (nemusia byť celé, napríklad len sušené plátky) a medovníčkami. Ozdoby sú to lacné a na stromčeku vyzerajú veľmi pekne. V dnešnej dobe sa ale skôr na stromčekoch nájdu kupované čokoládové figúrky. Textilné ozdôbky zahrňujú všelijakých panáčikov, mašličky alebo čipky. Umelohmotné ozdoby môžeme nájsť v mnohých farebných variáciách a tiež v mnohých rôznych tvaroch a motívoch. Rovnako tak sklenené ozdoby. Samozrejme nesmieme zabudnúť na farebné reťaze (s mierou), svetielka a vianočnú hviezdu alebo špičku.

A tohtoročné vianočné trendy v zdobení stromčekov? Klasické kombinácie červeno-zlaté a modro-strieborné nikoho nenadchnú, ale ani neurazia. Je to stávka na istotu. Ak chcete ale tohtoročné Vianoce niečím trochu ozvláštniť, môžete skúsiť napríklad vínovú, najlepšie sa hodí v kombinácii so zlatou alebo striebornou. Červeno-zeleno-biela kombinácia k Vianociam patrí, najmä v Amerike je veľmi populárna, ale skúšali ste "tradičnú slovenskú" tmavo zelenú vymeniť za svetlú? Urobí to divy, uvidíte! Posledný tip je na fialové Vianoce. Fialová je upokojujúca farba, a tak vám pomôže prežiť sviatky v pokoji a pohode.

Vianočné stromčeky vo svete

Na vianočných stromčekoch vo svojich mestách si nechávajú záležať aj ostatné krajiny. Väčšinou ide o hlavné mestá, kde sa týči aj niekoľko obrích vianočných stromčekov (na rôznych miestach), niektoré sú dosť extravagantne ozdobené oproti tým našim "slovenským". Niektoré mestá ponímajú túto tradíciu aj trochu s ohľadom na prírodu a tak namiesto stromu, ktorý ešte pred pár dňami rástol v lese, môžete vidieť napríklad len svetelnú inštaláciu pripomínajúcu strom. Príkladom môžu byť Madrid v Španielsku alebo Lisabon v Portugalsku.

Zdobenie stromčeka je rodinná záležitosť. Robte to z radosti a nie z povinnosti. Užite si na tú chvíľku dobrú vianočnú náladu, pohodu a nestresujte sa. Prizvite deti, nech sa zdobenia tiež zúčastňujú, budú na to určite rady spomínať.

[Lil]

Zdroj:

http://www.vanocni-darky.cz/jake-barvy-ovladnou-vanoce-2015/

https://cs.wikipedia.org/wiki/V%C3%A1no%C4%8Dn%C3%AD_stromek

http://www.placestoseeinyourlifetime.com/top-10-best-christmas-trees-5989/

Zdieľajte tento článok na: