Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Vianoce a panika v nákupných centrách

2.december 2022
Vianoce a panika v nákupných centrách

Máme tu december a nákupné centrá doslova praskajú vo švíkoch. Parkoviská sú plné, doprava v mestách hustne a ľudia sa stávajú neriadenými strelami. To je predvianočné šialenstvo.

Je september, nakupujte na december!

Hoci nás obchodné domy a centrá vítajú svojimi stromčekmi a vianočnými ozdobami často už v septembri, väčšinu z nás to akurát pobúri. Obchodníci to robia z dôvodu, aby v človeku nastala otázka Vianoc a darčekov. "To už budú Vianoce? Mal by som kúpiť darčeky!" - má si povedať človek. Niektorí ľudia tak začnú s nákupmi skoro, aby mali pred Vianocami pokoj a mohli si užívať vianočnej atmosféry plnými dúškami. Výborný nápad, ale kto má potom všetky osoby v domácnosti držať ďalej od spústy nakúpených darčekov a neprezradiť tak tajomstvo mesiace vopred?

November - už sa to blíži!

V novembri človeka už tak nejako samo "trkne", že za mesiac tu bude Štedrý deň. Usilovne začne vymýšľať darčeky pre svojich najbližších, možno ich aj pár kúpi. V novembri sa už nákupné centrá začnú plniť čím ďalej viac. Obzvlášť potom na Čierny piatok (Black Friday), ktorý tento rok vyšiel na 27. 11. Je to deň, kedy obchodníci vyhlásia veľké zľavy na svoje výrobky - až 80% čítate na výkladoch. To predsa stojí za to! Idete sa pozrieť, a ak ste aspoň trochu znalí ohľadom predávaného sortimentu, väčšinou zistíte, že 80 percent je zľava pre jeden jediný výrobok, ktorý je vypredaný a navyše si predajca pôvodnú cenu navýšil minimálne o niekoľko tisíc... Samozrejme nehovorím, že musíte kupovať len darčeky, ktoré sú v zľave, niekomu to môže prísť aj "lacné" a nevhodné. Keď sa ale jedná o drahú elektroniku, kto by nechcel tých pár tisíc ušetriť?

December - a je to tu!

A je tu december, ktorý do nákupných centier "doženie" snáď úplne každého. Niet divu, je obdobie adventu a Vianoce sa nezadržateľne blížia. Človek, ktorý sa ponáhľa nakúpiť len pár rožkov, sa skoro nemá šancu prepchať medzi davom, ktorý má na nakupovanie darčekov veľa času. Na druhú stranu, keď nakúpite v decembri, budete musieť darčeky udržiavať v tajnosti len niekoľko týždňov a ušetríte si tak stresy.

Kultúrny program

V každom väčšom (alebo možno aj menšom) nákupnom centre je v období decembra nejaká zábava "navyše". Môžu to byť rôzni speváci, kapely, predstavenie alebo napríklad postavička, u ktorej sa môžete vyfotografovať. Vedúci týchto centier majú občas veľmi zaujímavú fantáziu. Nie každému ale taký program sadne a navyše sa v tomto mieste vytvorí ďalší dav ľudí, ktorý musíte obchádzať. Nezostáva teda než nahodiť "vianočnú náladu", úsmev a byť veľmi odolný proti takýmto situáciám.

Nekradnite a dávajte pozor na zlodejov

V predvianočnom čase sa rozrastá počet krádeží. Jednotlivé obchody, ale aj celé obchodné centrá posilňujú svoje security tímy, aby sa uchránili pred prípadnou stratou. Ľudia sa totiž nehanbia ukradnúť kde čo, či už ide o alkohol, elektroniku alebo hračky pre deti. Keď pôjdete pre vianočné darčeky, strážte si riadne aj svoje osobné veci. Nemajte peňaženku v zadnom vrecku nohavíc alebo len tak pohodenú v niektorej z tašiek, ktoré ste dostali pri nákupoch. Vreckárom sa v tomto období naozaj darí.

Internetové obchody

Každým rokom sa zvyšuje percento ľudí, ktorí vianočné darčeky nakupujú na internete. Je to pre mnoho ľudí najlepšia voľba - nakúpiť môžete z pohodlia domova, nikde sa nemusíte tlačiť, strkať a čakať v rade. Mnoho obchodov ponúka v predvianočnom období navyše dopravu zadarmo, tak kto by toho nevyužil? Má to ale samozrejme tiež pár "ale".

Prvý problém tkvie v tom, že si musíte dôkladne zistiť, či vám darček dôjde do Vianoc. A aj táto garancia predsa len nemusí vyjsť, vaša objednávka sa môže stratiť, môže sa na ňu zabudnúť alebo môžu nastať problémy s prepravnou službou. Objednávka na začiatku decembra je najideálnejšia pre "pokoj v duši" (v prípade, že je tovar skladom). Ďalší problém, hlavne pri výbere oblečenia, môže nastať u veľkosti. To, že máte veľkosť topánok 38 nutne neznamená, že vám topánky č. 38 z internetového obchodu budú sedieť. Správny internetový obchod s oblečením by mal mať aj tabuľku veľkostí, ktorá by vás mala smerovať k správnemu výberu. Čo sa ďalej môže prihodiť, je veľmi nemilé. Netrpezlivo očakávate, kedy darčeky dorazia, a keď potom otvoríte krabicu, zistíte, že je v nej niečo iné, než ste si objednali (alebo je vec správna, ale poškodená). Ľudia, ktorí objednávky dávajú dohromady, urobia niekoľko sto objednávok denne, nie je divu, že sa občas pomýlia. No, ale takto máte po darčeku a Vianoce za dverami. Preto objednávajte včas! Potom stihnú možno chybný kus vymeniť. Okrem dodania do Vianoc si tiež overte, či obchod, z ktorého objednávate, je spoľahlivý. Spoznáte to napríklad podľa komentárov a hodnotenia u konkrétneho obchodu. Okrem toho tam tiež môžete nájsť najvýhodnejšiu cenu vášho darčeka.

Vyberajte darčeky múdro a rozumne, nie vždy dotyčného najviac poteší ten najdrahší. Tie najlepšie darčeky sa rovnako nedajú kúpiť - navštívte svoju rodinu a dajte im najavo, že ich máte radi, objímte partnera a hrajte sa s deťmi. Takéto zážitky sú na nezaplatenie.

[Lil]

Zdieľajte tento článok na: