Milostná vášeň je snáď preto tak opojná, že so sebou nesie veľa rizík.
Niekedy je ťažké udržať "na uzde" aj ratlíka, nieto ľúbostné city či sexuálne túžby - to si minimálne raz v živote určite vyskúšal každý. Nutné je však priznať, že okrem vášnivého srdca a ďalších (nižšie položených) orgánov máme my ľudia tiež rozum a celý arzenál nástrojov, ktorému sa súhrne hovorieva sila vôle. Takže ovládnuť sa určite môžeme dokázať. Je to však niekedy bitka, na ktorej výsledok ťažko vsádzať. A prečo a kedy vlastne taký boj sami so sebou vedieme? Zvyčajne vtedy, kedy nás milostne túžby ženú do vzťahov, o ktorých dobre vieme, že je ich legálnosť či bezpečnosť trochu diskutabilná, ak nie sú priamo zakázané.
Čo sa nesmie či neodporúča, väčšinou ľudia dobre vedia alebo aspoň veľmi jasne tušia. A jeden ich vnútorný hlas môže stokrát hovoriť, že láska dáva právo k čomukoľvek a všeobecná morálka je prežitok, druhý slabý hlások v kútiku duše rovnako namieta: "Nie, toto by sa nemalo..."
No iste, že sa to smie - a tiež sa to tak robí. Najmenej tretina vzťahov začne tým, že niekto niekomu niekoho preberie. Občas je to dokonca vyslovene dobré riešenie, a to pre všetkých zúčastnených (hoci ten opúšťaní na to asi príde s istým oneskorením). Niekedy je to však zasa naopak vyslovene zlé - zničiť fungujúce partnerstvo len tak "zo srandy" či z chvíľkového očarenie sa nemá robiť. Ako spoznáte rozdiel? Ľahko! Ak hovoríte, že si nie ste istí, do ktorej kategórie patrí ten váš prípad, tak to bude zrejme ten horší...
Tam neprichádza do úvahy, ani náznak diskusie. Zdalo by sa, že to sa týka výhradne mužov, ale nie je tomu tak - všetkých ďalej uvedených deliktov sa dopúšťajú aj ženy.
Ani tu sa moc diskutovať nepripúšťa. Spôsobiť bolesť sa jednoducho nemá, hoci to zákon povoľuje. Ak to urobíte, nečudujte sa, že vás druhí odsúdi. A ak v sebe máte kúsok svedomia, budete si to vyčítať tiež, čo vám zážitok značne pokazí.
Ženy sú v nadväzovaní riskantných vzťahov hotové prieborničky.
To je najčastejší spúšťač toho, že sa vášne vymknú z ruky (a o to viac sa toho druhý deň po opici ľutuje). Určite neurobíte chybu, keď tam, kde hrozí "pošmyknutie", radšej pitie obmedzíte na minimum. A ak už sa stane, že sa pozriete poháriku na dno viackrát, povedzte si, že všetko, čo by sa dalo urobiť dnes, sa dá urobiť aj zajtra (až vytriezvete, už to asi chcieť nebudete).
Zemetrasenie, dopravná nehoda, povodeň zbližujú a zábrany padajú... Svoje emócie vo vypätých chvíľach naozaj ovládate horšie alebo vôbec nie. Tak sa aspoň snažte.
Niekedy sa ju doma snažíte vytvoriť a nezaberie to. A inokedy idete v dobrej viere na nevinný večierok a okolnosti vás dostanú. Platí prakticky to isté čo pri alkohole.
Keď sa dostanete do krízy, každá otvorená náruč vám príde vítaná a potešujúca. Životné straty, bolesti, neúspechy, smola... to všetko sa oveľa lepšie znáša v dvoch. Berte však do úvahy, že tomu, kto vás upokojuje, nič nedlžíte, a jeho súcitné slová nutne nemusia znamenať, že to je citlivý, úžasný človek, ktorý vás nesmierne a úprimne miluje.
Prvé chvíle, kedy sa slobodne rúti vpred, bývajú krásne, ale potom zvyčajne nasleduje náraz. Spomenieme zlatokopky, ktoré si vytipujú a následne ulovia bohatého pána v dobrom postavení, ktorý práve dozrel do fázy, kedy má chuť vymeniť manželku za novší model. Tým sa city neurvú, lebo city zvyčajne chovajú len samy k sebe a ich konanie je prísne racionálne. Menej odsúdeniahodný, ale zato smutnejší býva osud normálnych ženských každého veku, keď sa jednoducho naozaj zamilujú do chlapa, ktorý už je - nanešťastie pre nich - ženatý.
Tým možno teda odporučiť, aby svoje city a túžby k zadanému pánovi "zamkli do šuplíka", ako spieva Hana Hegerová. Alebo - a to radšej - sa ich pokúsili zamerať k inému objektu. Prečo?
Dôvodov je veľa:
Ako kedy... Rešpektovať toto obľúbené príslovie sa niekedy rozhodne odporúča, ale inokedy by to zase bola škoda. Určite si nezačínajte s vlastným synovcom, švagrom či priateľom svojej matky, to by vážne narobilo viac škody ako úžitku. Ale prečo sa brániť napríklad "bližšiemu zoznámeniu" so sympatickým susedom z činžiaku? Alebo s kamarátom, ktorého si váš švagor pozval na kus reči? Muži, o ktorých viete, z akého pochádzajú prostredia, máte možnosť ich dlhší čas sledovať, poznáte ich priateľov, viete, kde pracujú atď., Sú v podstate najvhodnejšiou partiou.
Omyl je v týchto prípadoch menej pravdepodobný, než keď sa loví v neznámych vodách.
Podľa sociológov vzniká na pracovisku nadpolovičná väčšina dlhodobých vzťahov aj manželstiev. Takže na tom asi nič zlého nebude. Musíte však aj tu rešpektovať niektoré pravidlá.
Vzťah musí byť zakaždým založený na vzájomnej úcte, rešpektu, komunikácii a dôvere. Ak ste stále bez partnera, skúste sa zoznámiť napríklad pomocou vedeckého zoznamovacieho dotazníku, či už ste z Bratislavy, Banskej Bystrici alebo napríklad Košíc.
[ivi]