Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Symboly šťastia

7.marec 2024
Symboly šťastia

Po šťastí túži každý z nás, nie každého si ale nájde a často je veľakrát vrtkavé. Preto ľudia vkladajú svoju vieru v neho do predmetov, ktoré im ho majú zaistiť. Tie sa im potom hojdajú na krku, plnia vrecká i peňaženky. Sú to takzvané symboly šťastia. O aké ide?

Podkova

Podarilo sa vám niekedy nájsť na zemi konskú podkovu? Áno? Tak to ste šťastlivci, ktorým môžu ostatní gratulovať. Už to totiž znamená, že na vás šťastie rozhodne nezabudlo.

Počiatky úlohy, teda tej šťastnej úlohy, siahajú až do čias Keltov. Tí totiž verili v magickú moc železa, ktoré malo zaháňať zlých duchov a nad vchodmi svojich príbytkov si vešali staré podkovy. A tých bolo v keltských osadách dostatok, dôjsť nemohli. O šťastnej symbolike podkovy ale boli presvedčený nielen Kelti, ale aj starí Gréci a Rimania. Ako symbol šťastia podkova neváhala a šírila sa do radu ďalších kultúr, do Indie až po americký kontinent.

Ešte v stredoveku nebola táto magická moc podkovy ľahostajná ani arabskému svetu. Pozitívne vyžarovanie zaručuje podkove nielen materiál, z ktorého je vyrobená, ale aj jej tvar. Hroby Číňanov boli kopané práve v tvare podkovy, čo malo zosnulému zabezpečiť večný pokoj a šťastie ich duši.

Viera v podkovu má tiež ešte čisto praktický dôvod. Kovanie koní totiž nie je práve najlacnejšia záležitosť. Stratiť podkovu tak znamená prísť o peniaze, a to je vždy poriadny problém a nepríjemná skúsenosť. Naopak, keď podkovu v skorších dobách našli, znamenalo to pre nich niečo ako nájsť zlatku.

Kam správne s podkovou

Podkovu môžete najčastejšie vidieť a nájsť nad dverami. Aby priniesla veľa šťastných okamihov, je treba ju pripevniť tak, aby oba konce smerovali nahor, teda do písmena U. A to preto, aby sa šťastie držalo vnútri a nevysypalo sa.

Štvorlístok

Štvorlístok hľadal vonku v tráve asi skoro každý, určite sme ich hľadali ako deti. Podľa štatistík pripadá na každých 10 000 rastliniek ďateliny len jeden štvorlístok. Objaviť ho teda nie je vôbec jednoduché a jeho nálezca sa môže tiež považovať za šťastlivca, a to po práve. Podľa legendy ho na Zemi priniesla naša pramatka Eva, ktorá si ho odtrhla v rajskej záhrade ako pamiatku na nádherné miesto, ktorému museli povedať s Adamom zbohom.

Čo lístok, to živel

Štvorica lístkov symbolizuje 4 živly, a to vodu, oheň, zem a vzduch. Symbolizuje ale tiež 4 ročné obdobia a zároveň ešte vieru, nádej, lásku a samozrejme šťastie. To sa ale dostaví iba v prípade, keď človek štvorlístok dostane od niekoho darom alebo ho nájde čírou náhodou.

Okrem dodávateľa šťastia funguje aj ako ochranca pred zlom, nenávisťou a únavou. V skorších dobách si ho ľudia vkladali pod prahy domov, pod postele alebo na okná, aby chránil ich domovy. Tiež sa ale traduje, že ak chce slobodné dievča vo sne uvidieť svojho budúceho ženícha, mala by si dať štvorlístok pred spaním pod jej vankúš.

Írska tradícia považuje trojlístok za symbol Svätej trojice, Otca, Syna a Ducha Svätého a ak je u nich nálezom štvorlístok, potom značí Božiu priazeň.

Omyly prírody

Vedľa štvorlístka môžete ale na lúke naraziť aj na ďalšie omyly prírody, ako je napríklad päťlístok a šesťlístok, tie sú ale ešte oveľa vzácnejšie. Absolútnym rekordmanom je potom rastlina s neuveriteľnými 56 lístkami, ktorá bola nájdená v roku 2009!

Podkova pe šťastie

Králičia packa

Dôvera v králičiu packu ide až do doby 600 rokov pr. n. l. Za ňu mohla predovšetkým vysoká plodnosť, ktorou králiky oplývajú a ktorá sa mala ušmyknutím packy preniesť aj na človeka, ktorý ju vlastní. Tento talizman mal teda pôvodne pomôcť ženám otehotnieť.

Staroveké kultúry v ňom videli kľúč k dobrej úrode a prosperite, ale zase podľa inej verzie stáli za slávou takého amuletu, ako je králičia packa, starí Kelti, ktorí verili, že zvieratá nosia šťastie, najmä keď obývajú podzemné nory, kde sú v priamom spojení s bohmi. Králičia packa je obľúbená po celom svete, v Európe, Číne, Afrike i Amerike.

V 19. storočí slúžili packy vďaka ich jemnej srsti ako štetce na púder zámožným ženám a dámam z vyšších spoločenských vrstiev. Ale doslova na dračku išli v 60. rokoch minulého storočia, kedy sa ich len v USA predalo niekoľko miliónov. Aby mala packa tie správne blahodárne účinky, nemôže byť zo štvorice končatín vybraná len náhodou. Podľa povery je najlepšie odrezať ušatému cicavcovi ľavú zadnú packu. Dôležité je tiež miesto, spôsob a dokonca fázy Mesiaca, za ktoré je králik usmrtený.

Packa má najlepšie fungovať ak je králik zastrelený alebo inak zabitý na cintoríne a najlepšie za splnu alebo pri novoluní, kedy je Mesiac priklonený k Zemi iba neosvetlenou stranou. Iní vám ale zase poradia vyraziť na lov v daždivý piatok či rovnomerne v piatok 13. Smrtiacu ranu by mala obstarať guľka zo striebra.

Prasiatko

Chrochtajúceho prasaťa si vážili už starovekí Germáni, a to dokonca tak, že ho vyhlásili za posvätné zviera. V skorších dobách bolo toto zviera ryjúce v krajine brané za hľadača pokladov. Stalo sa prísľubom plodnosti, sily a blahobytu. Za základ spokojného života rodiny bola vtedy braná úrodná pôda a dostatok zdravých hospodárskych zvierat.

Starí Kelti si zase obrázok prasiatka pre šťastie zobrazovali na svojich minciach. Iná teória ale zase vidí šťastnú auru za stredovekými turnajmi. Ich najhorší účastník dostane spolu s posmeškami na svoju adresu tiež prasiatko, ako "prasiatko pre šťastie". V 16. storočí sa zase prasiatko objavuje na hracích kartách v úlohe žolíka. S obrázkom prasiatka na nižšej karte môže hráč prebiť aj kráľa a týmto kartám sa hovorí "guľové svine".

  • Pri poctivom ukladaní koruniek objavíte po čase vnútri prasiatka naozajstné šťastie.

U susedov v Rakúsku sa asi pred 100 rokmi rozhodli, že bravčové podávané na Nový rok znamená šťastie pre každého, kto ho zje. A rôzne po Európe sú nožičky či prasacia hlava dodnes servírované ako typické novoročné jedlo. Naopak ak by ste dostali chuť na hydinu, znamenalo by to, že vám šťastie doslova uletí.

Pozor na prechádzajúce mačky cez cestu

Vie sa, že ...

... sochy slonov sú obľúbeným symbolom sily, stability, moci a múdrosti. Obzvlášť populárne sú v Indii, kde má táto tradícia spojitosť s uctievaním hinduistického boha Ganéša. Ten je zobrazovaný s ľudským telom a sloňou hlavou.

Symboly nešťastia

Vedľa symbolov šťastia, ktoré si každý kupuje, sú tiež známe symboly nešťastia, ktorým by sme sa mali vyhýbať oblúkom.

Čierna mačka

Je asi najpopulárnejším nositeľom nešťastia pri prebehnutí cez cestu. Pritom v starom Egypte sa mačky považovali za najobľúbenejšie zvieratá. V dobách upaľovania čarodejníc im ľudia prisúdili subsidiárnu povahu, úlohu ich nenahraditeľných spoločníčok, kedy sa v nich mal ukrývať samotný diabol a ich farba veštila príchod smrti.

Rozbité zrkadlo

Nešťastie a nie na chvíľu, ale rovno na sedem rokov, prináša rozbitie zrkadla. Prečo? Pretože odráža našu dušu, ktorá sa po rozbití zrkadla stratí alebo poškodí a trvá celých sedem rokov než sa zotaví.

Piatok trinásteho

Počiatky tejto povery by ste vystopovali až v piatok 13. októbra 1307. V ten deň nariadil francúzsky kráľ Filip IV. Sličný prenasledovať a zatknúť členov templárskeho rádu. Na mučidlách potom z nich vymlátili priznania k zločinom od kacírstva po sodomiu.

V Španielsku a v Latinskej Amerike je za smolný deň považovaný nie piatok, ale utorok trinásteho.

Soľ

Do miernejšej kategórie symbolov prinášania nešťastia patrí tiež prevrhnutá soľnička alebo inak vysypaná soľ. Znamená problémy a hádky v rodine. Na hroziace nepríjemnosti našťastie existuje rýchla pomoc. Stačí hodiť štipku soli cez ľavé rameno.

Rozhodne ale vyskúšajte svoje šťastie pri zoznamovaní, verte, že ho určite máte a využite jeho prítomnosti a vyberte si správneho muža alebo ženu podľa vašich predstáv.

Zdroj: https://www.psychologiechaosu.cz/

[ivi]

Zdieľajte tento článok na: