Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Druhá šanca

10.október 2023
Druhá šanca

Byť bezhlavo zamilovaný je krásny pocit, ale keď sa vo vzťahu objavia problémy, môže dôjsť až na rozchod či prípadný rozvod. Niekedy to môže byť z veľmi vážnych dôvodov a niekedy to môžu byť tak trochu aj veci, ktoré sa dajú prekonať. Ale je niekde nejaká istota, že ten vzťah bude iný a že vám bude bez seba naozaj lepšie? Nebude to naopak?

Existujú určité veci a situácie, ktoré by sa nikdy nemali vo vzťahu objaviť, ale zrovna tak existujú aj ďalšie dôvody, ktoré stoja za zváženie, či ten vzťah naozaj nestojí za to, aby ste ho len tak nezahazovali. Najviac rozchodov a podanie žiadostí o rozvod, sa uskutočňuje každoročne, podľa štatistík, najčastejšie práve na začiatku roka, v januári.

Aké dôvody sú tie, ktoré značia, že sa oplatí dať druhú šancu?

Je to viac než len pobláznenie

Naozaj milovať znamená mať spoločného oveľa viac než len svojou pieseň. Ak sú vaše partnerské ciele a predstavy o budúcnosti podobné alebo dokonca rovnaké, tak by váš vzťah mal dostať ešte šancu aspoň k jednému rozhovoru. Keď je vzťah postavený na pevnejších základoch, je možné, že ste sa s vyřčením verdiktu o ukončení vášho vzťahu možno unáhlili. Otázkou je, či vás nemôže predsa len stretnúť niekde niečo lepšie.

Skončili ste to veľmi rýchlo

Niektorí ľudia môžu po najmenšom probléme svoju snahu o dokonalý vzťah vzdať. Najdôležitejšie je o vašich problémoch vo vzťahu hovoriť, a ak sa chcete naozaj rozísť, tak by ste si mali vyjasniť tie pravé dôvody. Niekomu môže pomôcť aj pochopenie jeho chýb v tom, aby ďalší vzťah bol v budúcnosti ten najspokojnejší a najlepší alebo sa pokúsil na tom svojom zapracovať.

Vaše city sú stále

Zostali ste priateľmi, ale stále medzi vami existujú iskry, ktoré sa netýkajú vášho naštvania, ale sú symbolom, že medzi vami ešte niečo je? Buďte k sebe ale úprimní, je to len na vašej strane alebo je to obojstranné? Väčšina tých, ktorí sa rozídu, si začne skôr alebo neskôr uvedomovať, že nikto nie je dokonalý. A popravde, ak čakáte, že stretnete toho pána dokonalého alebo tú pani dokonalú, tak sa môže tiež stať, že nakoniec zostanete úplne sami. Môžete mať vedľa seba partnera alebo partnerku, s ktorým sa rozídete a budete hľadať to málo, čo u nich nemáte a čo im k ich dokonalosti chýba a keď to nájdete, tak zistíte, že ten zvyšok bol pre vás a pre váš vzťah oveľa dôležitejší, a tak stále a stále dokola.

Môžete sa mýliť

Áno, aj to sa môže stať, mýliť sa môžete aj vy. Mohlo sa stať niečo, čo vás naozaj naštvalo a spôsobilo vaše myšlienky na rozchod. Zamyslite sa, prečo to váš expartner alebo expartnerka urobili. Akcia väčšinou spôsobuje reakciu. Buďte úprimní sami k sebe. A ak zistíte, že pochybenie je aj na vašej strane, prehltnite svoju hrdosť a priznajte sa, že ste sa mýlili. A pamätajte si tiež, nikdy nikoho nemôžete vlastniť.

Vo vašom vzťahu sú deti

V tomto prípade si váš vzťah a vaše problémy, ktoré sa ho týkajú, zaslúžia, aby ste na ňom zapracovali alebo sa o to aspoň pokúsili. Hlavne si to zaslúžia Vaše deti! Popremýšľajte, aké by to bolo, keď by ste sa naozaj rozišli. Ako často by ste svoje deti videli, ako by to bolo s výchovou a starosťami o ne. Niekedy to dokonca môže dôjsť až tak ďaleko, že bude potrebné vyhľadať odbornú pomoc, aby to všetci zvládli.

Dávate druhú šancu?

Na čo si dať pozor, keď tu druhú šancu váš ex dostane

Nechajte všetko zlé za sebou

Ak chcete dať vášmu vzťahu ešte druhú šancu, budete sa musieť odpútať od všetkého zlého, čo vás postretlo. Akékoľvek emócie z minulosti váš vzťah rovnako pošlú skôr alebo neskôr do záhuby. Než tú druhú šancu naozaj dáte, premýšľajte o všetkých problémoch, ktoré sú stále vo vzduchu a neopomeňte ani váš hnev. Je jasné, že nejaká poznámka z minulosti bude určite vyrieknutá, ale nesmie ich byť veľa a nesmie byť priamym podmetom k otvoreniu starých rán.

Zamerajte sa na to, čo fungovalo

Čím viac sa zameriate na to, čo vo vašom vzťahu fungovalo, tak máte dosť veľkú šancu začať znova a s čistým štítom, čo sa problémov týka. Zamerajte sa čo najviac na aspekty, ktoré môžu váš vzťah podporiť. Vo vašom vzťahu bude potrebné sa smiať a prípadne sa vzájomne podporovať v nadobúdaní stratenej dôvery. Čím silnejšia bude vaša obojstranná snaha, tým väčšia šanca bude na to, aby váš vzťah opäť fungoval tak ako má.

Komunikácia

Áno, zas a znova, komunikácia. Tá je stále a stále vo vašich vzťahoch základ, hovorte spolu. Kedykoľvek máte pocit, že začína byť niečo v neporiadku, hovorte. Čím úprimnejšie a otvorenejšie budete hovoriť, tým máte opäť väčšiu šancu, aby ste dali svoj vzťah do poriadku. Alebo aby ste sa prípadným problémom, ktoré môžu viesť k rozchodu, vyhli už skôr.

Urobte zoznam

Spíšte si zoznam toho, čo vám vo vzťahu nefunguje alebo nefungovalo. Spísanie týchto vecí vám obom môže pomôcť s nájdením problému, uvoľnenie napätia a vyriešením možných problémov, ktoré môžu partnerskú krízu zapríčiniť ale tiež zároveň vyriešiť.

Dajte si pozor na staré vzorce vo vašom vzťahu

Všetky vzťahy sa väčšinou stanú rutinou. A ak sa rozhodnete dať tomu vášmu šancu, dajte si pozor na to, aby ste nespadli opäť do tých starých a zlých vzorcov. Časom by ste totiž mohli riešiť tie isté problémy ako pred vašou šancou.

... a čo robiť, keď to jednoducho nejde? Aj to sa môže stať.

Príjmite zmeny, ak druhá šanca nie je možná

Šanca je tam, keď ju chcú obaja. To je treba zdôrazniť ako prvé a najdôležitejšie. Zlepšiť môžete komunikáciu, naučiť sa lepšie zvládať konflikty, naučiť sa lepšie riešiť nedorozumenia a s podvádzaním môžete tiež skončiť, keď chcete vo vašom vzťahu naozaj pokračovať. Keď ale vo vašom vzťahu nie je možné z nejakého dôvodu pokračovať, alebo nechcete nič zlepšovať, budete sa s tým musieť zmieriť vy alebo váš partner. Každý koniec ale zároveň znamená aj nový začiatok a na to je potreba pamätať. Po nejakom čase môžete dokonca aj prísť na to, že to bolo to najlepšie rozhodnutie vo vašom živote a niekde na vás čakal niekto lepší alebo nejaká lepšia. Občas sa jednoducho objavia skutočnosti, ktoré nie je možné len tak prekonať.

[Kač]

Zdieľajte tento článok na: