Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Svadobné zvyky obvyklé aj netradičné

20.jún 2017
Svadobné zvyky obvyklé aj netradičné

Pripravujete svadbu? Ste tí šťastní, ktorí si tento rok povedia svoje áno? Tak si určite prajete, aby vaša svadba bola tá najlepšia a najdokonalejšia. Svadba je najdôležitejší deň vášho života.

Na svadbe je veľmi dôležitá zábava. Neradno ju podceňovať, už aj kvôli tomu, že si celú svadbu s vami príde užiť tiež veľa blízkych hostí, ktorí na ňu budú spomínať rovnako tak dlho ako vy. Na svadbu patrí veľa tradícií a najrôznejších rituálov, ktoré sú v každej krajine iné. Svadba má byť pre nevestu najkrajší deň jej života, nie vždy sa tak ale stane, pretože ju chce mať zároveň dokonalú a hlavne, aby všetko vyšlo do posledného detailu, ako si sama naplánovala a predstavovala.

Klasické zvyky každej svadby

Biele šaty

Každá žena, ktorá sa chce niekedy vydávať, sníva už od detstva o nadýchaných šatách ako zo šľahačky.

Výmena prstienkov

Pri klasickom obrade, kde si novomanželia vypočujú, ako sa majú ctiť, milovať sa a byť spolu v dobrom i zlom. Následne si potom ako sľub lásky a úcty vymenia prstienky.

Hádzanie ryže a nasadzovanie chomúta

Po obrade, keď obaja novomanželia vyjdú, hádžu po nich svadobčania pre šťastie ryžu a ženíchovi nasadzujú konský chomút. Hovorí sa totiž posmešne, že muž vchádza do chomúta.

Rozbíjanie taniera

Po samotnom obrade, kedy sa novomanželia a ich hostia presunú na oslavu a slávnostný obed, im pred samotným vchodom, v nestráženej chvíli, rozbijú tanier, ktorý musia spoločnými silami upratať, respektíve zamiesť jeho črepy.

Spoločné jedenie polievky

Ďalší veľmi klasický rituál, bez ktorého sa asi žiadna svadba nezaobíde. Väčšinou sa to ešte celé vylepší tým, že sa novomanželia zviažu dokopy jedným veľkým podbradníkom a na jedenie sa im podá deravá lyžica.

Spoločné krájanie torty

Svadobná torta býva veľkou dominantou, na ktorú sa všetci veľmi tešia. Spoločné krájanie torty je opäť jedna z tradičných chvíľ, ktorou sa bavia všetci svadobčania. Ide tu o súhru novomanželov, rovnako ako pri upratovaní črepov.

Prvý tanec novomanželov

Po slávnostnej hostine začína hrať kapela, ktorá prvý tanec venuje novomanželom, až po nich môžu ísť na parket ostatní.

Svadobné zvyky tradičné i neobvyklé

Únos nevesty

Niekedy schválne opomínaný zvyk. Väčšinou sa totiž z celej slávnostnej, svadobnej hostiny, vytratí zábava. Nevesta je odvezená preč a ženích sa ju vydá niekam hľadať, väčšinou s niekým zo svadobčanov, ktorý aspoň trochu tušia, kde sa nevesta nachádza.

Hádzanie kytice

Na konci slávnostnej hostiny odhadzuje čerstvá novomanželka kyticu medzi zhluk slobodných dám. Tá, ktorá ju chytí sa má podľa povery do roka vydať.

Svadobné zvyky v iných krajinách

Svadobné zvyky v Nemecku

Rozbíjanie riadu

V Nemecku sa nerozbíja len jeden tanier, ale rovno celý riad. Črepy totiž prinášajú šťastie. Nemci rozbíjajú riad už večer pred očakávanou svadbou.

Svadobné zvyky v Rumunsku

Únos nevesty

Tu je to s únosom trochu inak, inak ako v ostatných krajinách. Ak sa podarí uniesť nevestu a novomanželovi sa naopak nepodarí do niekoľkých dní nájsť, mala by sa stať zákonitou manželkou svojho únoscu. Je to ale pravdepodobne veľmi starý zvyk, ktorý sa v dnešnej dobe zas tak nedodržiava.

Svadobné zvyky vo Veľkej Británii

Družičky a rozhadzovanie kvietkov

Kvety sú vo Veľkej Británii nevyhnutnou a veľmi zásadnou súčasťou každej svadby. Tu chodia malé družičky pred nevestou a pohadzujú po zemi okvetné lístky ruží. Malé slečni majú väčšinou rovnaké alebo veľmi podobné šaty ako má nevesta.

Svadobné zvyky vo Švédsku

Bozk

Pre Švédske nevesty je typické, že na ich bozk ma právo každý pozvaný hosť.

Svadobné zvyky v Albánsku

Atypická oslava

Tu sa oslavuje svadba veľmi atypicky. Oslavuje zvlášť ženích aj nevesta a prebieha cez víkend. V sobotu nevestu navštívi ženích i rodina na pár hodín, kedy si spolu novomanželia zatancujú aj pochutnajú na svadobnej torte, ktorú spoločne prerežú. Potom sa všetci rozídu a v nedeľu, posledný deň osláv, oslavuje zase každý zvlášť.

Svadobné zvyky v Amerike

Veľa družičiek

Pre Ameriku sú typické družičky, veľa družičiek zladených do rovnakých šiat a farieb, ako je dominantná farba celej svadby.

Svadobné zvyky v Číne

Šípy a červené šaty

Typickou farbou nevestiných šiat má byť červená. V Číne sa traduje, že táto farba znázorňuje blahobyt a bohatstvo. A ženích strieľa na svoju novomanželku tupé šípy, pokiaľ ju trafí, rozlomia obaja tento šíp napoly.

Svadobné zvyky v Afrike

Farby a známi

Typická africká svadba je typická veľkým množstvom najrôznejších farieb, šperkov a korálkov. Výnimkou nie je ani turban, ktorý si nevesta na hlave umotá. Svadby v Afrike sú hlavne o spoločnom stretnutí všetkých známych a príbuzných, z najrôznejších krajov a krajín.

Svadobné zvyky v Mauretánii

Žiadna diéta

V tejto krajine sa do šiat nechudne, tu je naopak povinnosťou pred samotnou svadbou pribrať a vytvoriť si poriadne tukové zásoby.

Svadobné zvyky v Indii

Sľub stromu

Niektoré ženy musia pred samotným svadobným obradom zložiť svadobný sľub najskôr stromu, ktorý sa potom musí zničiť. Až potom sa môže odohrať samotný svadobný obrad. Robí sa to preto, aby žena zo seba odohnala kliatbu a prekliatie, ktoré môže spôsobiť smrť napríklad jej budúcemu partnerovi.

Je veľa ďalších krajín, ktoré majú svoje typické zvyky. U mladých ľudí sa ale väčšinou na typické tradičné zvyky zabúda a výnimkou nie je ani už spomínaná Čína, kde by mala mať nevesta červené šaty. Od tradícií sa ustupuje a nevesty sa obliekajú do typickej bielej farby, aj keď samozrejme sú aj také nevesty, ktoré sa farieb ani netradičných kombinácií a miest neboja. V dnešnej dobe stretnete nevestu v topánkach s tielkom s tylovou sukňou, rovnako tak ako typickú princeznú alebo nevestu v čiernom. Výsledná predstava je na novomanželkách samotných a na tom, čo majú naozaj radi. Samotný obrad sa môže konať v lese, na zámku, v kostole, na záhrade a všade tam, kde sa to bude páčiť obom. Samozrejme môžete využiť aj profesionálne služby odborníkov, ktorí vám radi s organizáciou a nápadmi poradia. Odborníkmi, ale aj kvalitné svadobné salóny nájdete kdekoľvek, v Bratislave, Banskej Bystrici ale aj v Nitre.

[Kač]

Zdieľajte tento článok na: