Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Leto vs. vaše vlasy - kto vyhrá?

29.máj 2017
Leto vs. vaše vlasy - kto vyhrá?

Leto sa naozaj nezadržateľne blíži a už teraz si môžeme vychutnávať doslova letné teploty. S týmto obdobím ale okrem radovánok pri vode a dovoleniek prichádzajú aj rôzne strasti. Pre vaše vlasy toto nie je práve jednoduché obdobie. Ako sa s tým vysporiadať? Poradíme vám!

Teploty sa zvyšujú, sila slnečného žiarenia rastie a my si začíname užívať pri vode, či už v bazénoch, kúpaliskách alebo moriach. Všetky tieto faktory ale nemajú blahodárne účinky na naše vlasy, pre ktoré to znamená veľkú záťaž. Ako sa s tým vysporiadať? Všetci vieme, aké následky má slnečné žiarenie na našu pokožku, ale oveľa menej ľudí už premýšľa o tom, aké následky má na naše vlasy. Mnohým ľuďom sa vplyvom slanej alebo chlórovanej vody, suchého (alebo naopak príliš vlhkého) vzduchu a slnečného žiarenia začínajú vlasy štiepiť, strapkať, vymýva sa z nich farba a sú suché a bez života. Viac sa potíme, teda sa naše vlasy oveľa viac mastia, tvoria sa lupiny a aj viac padajú. Poďme sa teda pozrieť na to, ako sa správať, aby ste pre svoje vlasy urobili maximum.

Ako viacmenej u všetkého, platí aj v tejto situácii pravidlo: Prevencia je kľúč.

Chráňte pokožku hlavy

Leto nie je drsné len k vlasom, ale aj k pokožke na vašej hlave. Hoci si mnoho ľudí myslí, že vlasy nejako pokožku hlavy chránia, nie je to tak. Pokožka hlavy sa vplyvom slnka vysušuje, vznikajú tak lupiny a toto vysušenie môže navyše skončiť aj poškodením vlasových korienkov. Chráňte si preto pokožku hlavy pomocou rôznych pokrývok hlavy. Treba podotknúť, že najlepšie sú nejaké vzdušné pokrývky, pod ktorými sa vám hlava veľmi nebude potiť. Ľudia bez vlasov by mali použiť ochranný krém s UV faktorom, pokožka na hlave sa môže aj spáliť (ale aj ľuďom, ktorí vlasy majú). Či už vlasy máte alebo nie, pokrývka hlavy vás tiež ochráni pred nepríjemným úpalom. Takže zabijete vlastne tri muchy jednou ranou.

Umývať vlasy častejšie alebo menej?

Niektorí ľudia tvrdia to a druhí zase opak. Tak čo si vybrať? Trochu si to rozoberieme... Ak zostávate v našich končinách (alebo nejdete k moru), umývať vlasy každý deň rozhodne nie je dobrá voľba. Rovnako ako inokedy v roku, umývanie každý deň vlasy zaťažuje a nakoniec by ste dopadli oveľa horšie. Pokiaľ ale budete pri mori, po každej návšteve pláže by ste mali vlasy umyť od slanej vody.

Na druhú stranu neumývať si vlasy vôbec alebo napríklad raz za týždeň tiež nie je dobrý nápad. Vlasy sa cez deň potia a chytá sa na ne veľa špiny a viac sa mastia. Pokožka na hlave nemôže dýchať, póry sa upchajú a problém je na svete.

A ešte pár dobrých tipov - kým vojdete do chlórovaného bazéna alebo kúpaliska, namočte si vlasy najprv vodou nechlórovanou. Neumývajte ich ale šampónom! Ten vás totiž "okradne" o všetky potrebné ochranné oleje a vlasy sú potom oveľa náchylnejšie k chlóru, ale aj ku slanej vode. Môžete použiť šampón s obsahom kyseliny etyléndiamíntetraoctovej (EDTA, Ethylenediaminetetraacetic acid), tá odstráni všetky škodlivé účinky chlóru. Aby slaná alebo chlórovaná voda neprišla toľko do styku s vašími vlasmi, môžete si do nich pred vstupom do vody vmasírovať pár kvapiek špeciálneho oleja na vlasy, ten bude vodu odpudzovať. Tiež pomôžu kúpacie čiapky, ale tie reálne asi veľa ľudí nepoužije...

Vyhnite sa chemikáliám

Po prvé by ste mali zvoliť čo najviac prírodnú kozmetiku - šampóny, kondicionéry, masky, skrátka všetko, čím svoje vlasy ošetrujete. V dnešnej dobe sa používanie prírodnej kozmetiky stáva veľkým trendom, ktorý je (na rozdiel od niektorých iných) prospešný, tak ho následujte. Mnoho "obyčajnej" kozmetiky zo supermarketov vlasy akurát viac vysušuje, a to už by na vaše vlasy v kombinácii s letom mohlo byť príliš. Rovnako tak si dajte pozor na nadmerné farbenie vlasov. Ak chcete svoju farbu vlasov zmeniť, mali by ste to urobiť asi dva mesiace pred dobou, kedy slnko dosiahne najväčšej aktivity. Farba vplyvom slnka bledne. Mnoho žien chce na leto svoje vlasy zosvetľovať, čo je pre vlasy veľmi náročné. Pritom sa o to slnko počas pár dní postará samo.

Obmedzte na minimum používanie prípravkov, ktoré obsahujú alkohol a etanol, ako napríklad lak na vlasy alebo rôzne tužidlá a pod. Tie vlasy nadmerne vysušujú. Keď už potrebujete lak použiť, nájdite nejaký z prírodných zložiek a nezabúdajte používať kondicionér.

Slaná voda môže vašim vlasom dosť ublížiť

Dajte stopku ďalšiemu teplu

Slnko zaťažuje naše vlasy až dosť, prečo im teda prirábať trápenie ešte ďalšími náložami tepla v podobe žehlenia, kulmovania alebo fúkania horúcim vzduchom? Najlepšie ich nechajte prirodzene uschnúť a ak sa budete ponáhľať, nastavte fén na studený vzduch alebo aspoň na čo najnižšiu teplotu.

Zastrihnite ich

Počas leta sa končeky vlasov štiepia ešte viac ako v ostatných ročných obdobiach. Je teda na mieste, aby sme sa ich zbavili (rovnako nevyzerajú dobre) a nechali svoje vlasy zase "voľne dýchať". Aj ak chcete nejakú radikálnu zmenu účesu, vyberte si leto.

Chráňte ich pred slnkom

Najlepšou variantou, ako si ochrániť vlasy pred slnkom, je ich zakryť, či už šatkou či klobúkom. Nie vždy ale chceme zvoliť takúto možnosť. V tom prípade by ste sa mali rozhodnúť pre vlasovú kozmetiku s UV filtrom, obzvlášť  ak trávite vonku na slnku naozaj veľa času.

Veľa pite

Každý vie, že by sa príjem tekutín v lete mal zvýšiť, a to z naozaj mnohých dôvodov. Vlasy nie sú výnimkou. Keď budete dodržiavať všetky uvedené rady, ale budete málo piť, skoro nič nedosiahnete. Slnko vám z vlasov berie hydratáciu a vy im ju musíte znova poskytnúť.

Dávajte pozor na svoj jedálniček

Asi nie je nutné podotýkať, že naša strava má vplyv na celé naše telo. Teda mali by sme sa naozaj zameriavať na to, čo jeme. Vďaka vyváženej strave vám budú vlasy dobre rásť, rast navyše podporia mandle alebo vlašské orechy. Listová zelenina vlasy posilní a budú preto menej padať. Aby vlasy boli zdravé, potrebujú bielkoviny, vápnik a minerály. Tie nájdete v už spomínanej listovej zelenine, mlieku, vajciach a strukovinách. Ďalej rozhodne nezabudnite na omega-3 mastné kyseliny, ktoré získate napríklad z lososa, špenátu a vo vajciach so zvýšeným obsahom omega-3. Vaše vlasy budú silné, zdravé a lesklé.

Skúšajte rôzne účesy

Keď budete mať rozpustené vlasy, budú sa vám viac potiť a tým aj mastiť a bude sa na ne lepiť špina. Je to ako začarovaný kruh. Skúšajte preto rôzne účesy, od obyčajného copu, cez ponytail až po rôzne drdoly alebo vrkôčiky. Účes ale neuťahujte a obmieňajte ho každý deň.

Zlepšiť kvalitu svojich vlasov môžete aj pomocou nejakej domáce masky na vlasy. Že neviete ako na to? Nebojte, v niektorom z ďalších článkov sa to dozviete. A hurá ísť sa bezstarostne kúpať! Chceli by ste niekoho do dvojice na spoločné kúpanie? Poobzerajte sa na online zoznamke...

[Lil]

Zdieľajte tento článok na: