Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Ste rozvedení? Ľutujete niečo?

28.jún 2017
Ste rozvedení? Ľutujete niečo?

Rozvod nie je vôbec nič príjemné, ale bohužiaľ niekedy nie je žiadne iné východisko, ako situáciu riešiť, než sa uchýliť rovno k rozvodu. Čo to všetko obnáša a je čas na výčitky a ľutovanie sa?

Rozvod by mal byť to najposlednejšie, na čo sa obaja partneri uchýlia, ak sa medzi nimi objaví nejaký problém. Obzvlášť by sa na jeho následky a dôsledky mali zamyslieť tí ľudia, ktorí sú už rodičmi. Rozvodom prestanete mať nárok na svojho partnera a deti budú neustále pobehovať medzi vami a vašími už rozdielnými životmi a životnými štýlmi. O žiadosti o ruku a následne o svadbe premýšľate ako o rozhodnutí, ktoré je na celý život, ale pri spoločnom niekoľkoročnom vzťahu a deťoch sa dokážete rozviesť behom dvoch mesiacov. A pri rozvode už väčšina ľudí neuvažuje nad tým, že je to oveľa podstatnejšie rozhodnutie na celý život, než spomínaná svadba.

Vzťah vás má upokojovať a netreba sa báť odmietnutia. Nervózny ste obaja. Zamilujete sa niekoľkokrát, dlhších vzťahov máte pár, a to, že sa nejaký vzťah naozaj vydarí, je svojím spôsobom v dnešnej dobe obrovská vzácnosť. Každý, kto si rozvodom prešiel, dá iste za pravdu tomu, že po nejakom čase sa vám môže stať, že začnete premýšľať, či ste celú situáciu nemohli riešiť úplne inak. Patríte medzi nich? Väčšinou sa ľudia k týmto myšlienkam uchyľujú potom, čo im ich ďalší vzťah opäť nevyšiel. Svadba nie je papier, ale rozvod je papier, ktorý vás bude sprevádzať celý život, obzvlášť ak sa vám počas vášho manželstva narodia deti.

Dva druhy rozvodu

Rozvod môže byť sporný a nesporný. Zo zákona je dané, že partneri sa môžu rozviesť, ak ich spolužitie bolo trvalo rozvrátené a už nemožno očakávať, že by sa dalo nejako zlepiť.

Nesporný rozvod

Je rozvod, kedy sa obaja partneri dohodnú sami medzi sebou, že už spolu nedokážu existovať a majetkové vysporiadanie a starostlivosť o dieťa, si dokážu vykomunikovat a dohodnúť sami medzi sebou.

Aké sú podmienky a čo je potrebné pre nesporný rozvod?

  • Návrh na rozvod manželstva, ktorý musia podpísať obaja a nielen navrhovateľ.
  • Ako manželia spolu už minimálne šesť mesiacov partnersky nežijete.
  • Návrh na úpravu pomerov vašich detí, s ktorým musíte súhlasiť obaja.
  • Spoločnú dohodu o úprave majetkových pomerov, vysporiadanie sa medzi vami a zároveň i medzi vami dohodnutú výšku výživného.
  • Zaplatený kolok a overené podpisy.

Sporný rozvod

Sporný rozvod trvá dlhšiu dobu, než rozvod nesporný, pretože sa musia zisťovať skutočné príčiny rozpadu manželstva. Tento rozvod prebieha, pokiaľ s ním napríklad jeden z manželov nesúhlasí. Počas rozvodového konania sa všetky náležitosti, prečo by malo byť manželstvo rozvedené, preukazujú svedeckými výpoveďami, dokumentami a listinami. Tento rozvod môže trvať niekoľko rokov.

Ste rozvedení?

Ako rozvod znášajú deti

Každé druhé manželstvo je v dnešnej dobe rozvedené a bohužiaľ najviac tým väčšinou trpia práve deti.

Malé dieťa do 2 rokov

Tieto veľmi malé deti dokážu len sťažka túto situáciu pochopiť. Sú veľmi fixované predovšetkým na matku, a to, že by otec odišiel a chýba im, budú prejavovať zlým spánkom a výraznejším a dlhším plačom.

Dieťa do 4 rokov

V tejto vekovej skupine sa začína formulovať ich vlastné ja. Síce stále nechápu, čo to ten rozchod je, ale rozhodne túžia po kontakte s oboma rodičmi. Stratu jedného z rodičov prejavujú zlosťou, plačom, nočnými morami a neuznávaním akejkoľvek autority.

Dieťa do 6 rokov

Do šiestich rokov veku dieťaťa sa vytvára jeho vlastné ja a vplyv rodičov a samotná výchova sú najdôležitejšie. Môže sa tu objavovať samo-obviňovanie zo straty a rozchodu rodičov. Prejavy tejto straty sú rovnaké ako u detí do 4 rokov.

Menší školáci

Tieto deti sa vyrovnávajú s nástupom do školya s pribúdajúcimi povinnosťami, ktoré sprevádza nový režim. Začínajú viac chápať, čo sa stalo a čo to vlastne rozvod znamená. Aj v tomto veku sa môžu samo-obviňovať a túto stratu budú prejavovať nespavosťou, zlým prospechom, bolesťami brucha, hlavy.

Obdobie puberty

Buď už našli alebo hľadajú toho vinníka, ktorý to spôsobil. A ak v období ich puberty uvidia, ako spolu rodičia bojujú, začnú pochybovať o autoritách a nezoberú si z toho ani nič pozitívne pre svoje budúce vzťahy a partnerstvo. Pozor na sklony k zlej partii ľudí a na drogy.

Obdobie po puberte

Dospievajúce deti si chcú žiť svoj život a rozvod môžu chápať ako zradu. V tomto veku môžu na rozvod reagovať alkoholom, drogami, útekom z domova a inými problémami so zákonom.

Alimenty

Výživné, ktorým druhý rodič prispieva na potreby dieťaťa po rozvode.

Kedy navýšiť alimenty?

Návrh o zmenu výšky alimentov môžete podať pri zmene pomerov vášho partnera, ak máte v starostlivosti maloleté dieťa. Zmenou pomerov sa rozumie to, keď váš partner zmenil zamestnanie a navýšila sa mu mzda. Zároveň, aj keď sa zmenili pomery u vášho dieťaťa, zmenil sa jeho zdravotný stav a má nové potreby vďaka tomu ako rastie. Chce mať viac koníčkov, začne chodiť do školy a náklady na jeho spokojné detstvo a rast sa zvýši.

Neplatenie alimentov

Aj napriek tomu, že sa dohovoríte a obaja súhlasíte, sa môže stať, že partner nebude alebo prestane alimenty posielať. V tom prípade neváhajte, a ak vaša dohoda nepomáha, dlh rastie, vyrazte to riešiť. Spíšte žiadosť o exekúcii najlepšie už vtedy, keď sa výška nezaplatených alimentov vyšplhá na výšku priemerného mesačného platu. Neplatenie povinného výživného je totiž kvalifikované ako trestný čin.

Na svojom rozhodnutí, že sa chcete rozviesť, sa musíte zamyslieť naozaj do detailu. Je potrebné porozmýšľať nad tým, aké budú skutočné následky a zároveň aj nad tým, či je naozaj nevyhnutné, aby ste sa vôbec rozvádzali. Vždy budete niečoho ľutovať preto, než sa uchýlite k rozvodu, skúste k sebe nájsť cestu znova. Môžete navštíviť najrôznejšie poradne s psychológmi. A až keď ani toto nepomôže, podávajte žiadosť o rozvod. Jej podaním si musíte byť naozaj istí a za svojím rozhodnutím si stáť. Keď už ju raz podáte, nebude ľahké ju vziať späť.

Po nejakom čase môžete svojho konania ľutovať, a preto je dôležité, aby ste si svoje rozhodnutie dokázali zdôvodniť nielen sami pre seba, ale aj vašim deťom, ktorí sa budú pýtať, prečo sa to tak stalo. Odbornej pomoci sa vám dostane v každom meste.

[Kač]

Zdieľajte tento článok na: