Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Starajte sa o ne, prinesú vám sebavedomie

16.jún 2024
Starajte sa o ne, prinesú vám sebavedomie

Tápete, ako a čím sa o svoje vlasy starať? Je lepšie inzenzivne ošetrenie alebo nemáme vlasy radšej veľmi zaťažovať? Ťažká voľba, zvlášť keď na trhu je tak nepreberné množstvo prípravkov a metód... Čo zvoliť? A aká starostlivosť je teda vlastne tá najlepšia a správna?

Ľudia sa o svoje vlasy starali od nepamäti, ale nie vždy to boli starosti príjemné. V starovekom Egypte nosili kvôli hygiene hlavy oholené - bol to totiž ten najjednoduchší spôsob, ako sa zbaviť vší. Egypťanky si tiež farbili vlasy, pričom preferovali čiernu farbu s miernym nádychom do červena. V starovekom Grécku ženy vsadili skôr na prirodzenosť, používali rôzne výživné masti, od ktorých si sľubovali hlavne zlepšenie hustoty vlasov. Rimanky sa zase videli v blond odtieňoch a snažili sa, aby im slniečko hrivu čo najviac vyšisovalo.

Peroxid vodíka ktorý dokázal zosvetliť vlasy takmer okamžite, bol ale použitý až v 19. storočí. A revolúciu v umývaní vlasov vyvolal v roku 1904 berlínsky chemik Hans Schwarzkopf, keď vynašiel zmes na umývanie vlasov, ktorá sa rozpúšťala vo vode. Dnes sme na tom vďaka novým technológiám oveľa lepšie. Až sa v tej ponuke možností a kozmetiky občas aj strácame. Ako sa o svoje vlasy starať teda čo najlepšie?

Pravidlo 1

Používajte starostlivosť na mieru

Veľa žien robí tú chybu, že používa napríklad starostlivosť na farbené vlasy, ale pritom ich má zosvetlené, alebo rieši objem a zabúda vlasom dodať hydratáciu. Vlasy tým potom strácajú vitalitu a lesk. Preto sa vždy poraďte s odborníkom. Len skúsený kaderník spozná históriu farbenia aj predchádzajúcu starostlivosť a vie, či vlasy majú správnu elasticitu a hydratáciu. V silách laika nie je zistiť, či vlasom chýba voda či proteín. Nezabúdajte tiež, že vlasy sa v priebehu roka menia, niekedy potrebujú viac výživy (napríklad v zime) a inokedy práve spomínanú hydratáciu (v lete). Starostlivosť je teda potrebné striedať podľa aktuálnych potrieb vlasov.

Pravidlo 2

Šetrné umývanie

S šampónom radšej šetrite. Nemusíte ho použiť veľké množstvo, stačí cca 10 ml. Nanášajte ho vždy rovnomerne po celej hlave, a ak vám napení hneď na prvýkrát, nie je potrebné umývanie opakovať. Pri umývaní je nutné dôkladne trieť pokožku hlavy a nie vlasy v dĺžkach, to ich zbytočne vysušuje. Na záver vlasy zbavte prebytočnej vody a naneste na cca 2 minúty kondicionér, prečešte ich a dôkladne prepláchnite.

Pravidlo 3

Nepreháňajte to sa stylingom

Vyberte si jeden či dva prípravky, s ktorými vlasy ľahko upravíte. Ak používate fén či žehličku, naneste vždy pred úpravou do vlasov termo ochranný produkt, ktorý ich ochráni pred teplom. Pre objem sú vhodné peny, ktoré aplikujte vždy pomocou hrebeňa rovnomerne do vlasov.

Staráte se dobře o své vlasy?

Len tak sa nezaťažia. Pre ležérny styling sú skvelé spreje s morskou soľou - dajú sa použiť nielen do vlhkých vlasov pre textúru, ale aj do suchých pre fixáciu namiesto laku. Investujte tiež do kvalitných pomôcok, nepatria síce k najlacnejším, ale využívajú najmodernejšie technológie, vďaka ktorým je úprava vlasov šetrnejšia. Navyšec vám vydrží veľa rokov.

Pravidlo 4

Hydratáciou pre vyšší lesk

Možno vás to nepoteší, ale lesk je z veľkej časti daný. Záleží na obsahu vody vo vlasoch. Málo hydratované a suché vlasy nemôžu byť samy o sebe veľmi lesklé. Je potrebné používať správne hydratačné prípravky, ktoré uzavrú vlas a ten sa potom viac leskne. Lesk tiež zvýšite správnym fúkaním - a to vždy od hlavy smerom ku končekom. Na záver môžete použiť lesk v spreji, nastriekajte ho ale z dostatočnej vzdialenosti a v malom množstve. Inak bude účes pôsobiť mastne.

Pravidlo 5

Anti-age pre vlasy

S pribúdajúcimi rokmi je každá žena vystavená biologickým zmenám, ktoré sú sprevádzané hormonálnou nerovnováhou. Príznaky starnutia vlasov sú vidieť často u ľudí vo veku 40+. Vlas v tomto veku prirodzene starne, čo sa odráža predovšetkým na jeho kvalite. Vonkajšími, fyzikálnymi, mechanickými a chemickými vplyvmi sa narušuje jeho kutikula, ale aj vnútorne stavebný materiál vlasov tzv. medzibunkový cement. To spôsobuje, že sú vlasy viditeľne tenšie, krehkejšie a vlasová pokožka je vysušená.

S vekom dochádza k postupnému stenčovaniu vlasového vlákna aj k zníženiu hustoty vlasov až na 40%. Zamerajte sa na prípravky s obsahom aminokyselín, esenciálnych olejov a omega-3 mastných kyselín. Vyhľadávajte šampóny obsahujúce lipidy, ktoré revitalizujú napätú vlasovú pokožku aj oslabené vlasy. Tie sú potom po jej používaní hydratované, hustejšie a pôsobia mlado.

Pravidlo 6

Skúste občas detox

Premýšľali ste niekedy, že by ste išli prírodnou cestou a vlasy si nemyli, ale iba oplachovali vodou? Ľudia s nefarbenými vlasmi na tento detox zvyčajne dokážu prejsť zo dňa na deň. Vlasy odfarbené peroxidom si zvykajú oveľa dlhšie a len máloktorá z neprírodných blondín to nakoniec zvládne. Keď už sa pre tento experiment rozhodnete, budete sa musieť z počiatku obrniť trpezlivosťou, pretože vám bude pripadať, že už to nevydržíte a vlasy si musíte nutne umyť. Časom (môže to trvať dva tri mesiace a viac) sa ale môžete tešiť na pevnejšiu a hustejšiu hrivu a aj pokožka hlavy bude odolnejšia.

Bojujete proti vypadávání vlasů?

Kto sa na to necíti, môže skúsiť na umývanie hlavy používať iba organické mydlá. Za skúšku to určite stojí, vlasy aj pokožka si oddýchnu a ku klasickej starostlivosti sa môžete vrátiť vždy.

Mantra pre zdravé vlasy

Jasné, možno to viete, ale prečo si nespomenúť niektoré zásady, na ktoré tak rady a často zabúdame, verte, vaše vlasy to ocenia.

Nechoďte spať s mokrými vlasmi

Nielenže môžete prechladnúť, ale vlasy sa aj zaparujú a zbytočne sa vám polámu. Ráno potom budete mať hlavu ako po výbuchu a rovnako si ju budete chcieť znovu namočiť a vyfúkať, takže čas určite neušetríte.

Vlasy rozčesávajte šetrne

Vyhnite sa česaniu mokrých vlasov pomocou hustých kief. Zvoľte si hrebene so širokými zubami alebo kefu "Tangle Teezer", ktorá je veľmi šetrná a dobre sa s ňou rozčesávajú aj mokré vlasy.

Farbenie nechajte radšej na profesionálov

Ak ste bruneta a máte svoju osvedčenú farbu pre domáce použitie, ktorá len podčiarkne vašu prirodzenosť, je to v poriadku. Zásadné zmeny a farbenie na blond však vždy zverte profesionálom. Vôňa vo vlasoch je tiež sexi. Kúpte si vlasový mist, vlasový parfum a alebo nastriekajte do vlasov trochu svojej obľúbenej vône.

Farebné vlasy bez rizika

Radi by ste si oživili prirodzenú farbu vlasov alebo zakryli šediny, ale trpíte alergiou na niektoré chemické látky? Chcete dodať vlasom perfektnú výživu? Ideálnou voľbou je henna. Avšak pozor, vlasy vám sfarbí iba do červena!

Henna sa odpradávna používala na farbenie a regeneráciu vlasov, parochní, hodvábu a vlny, ale aj na zdobenie kože, maľovanie na telo, a dokonca aj k mumifikačním účelom. Jedná sa o prírodné farbivo obsiahnuté v listoch rastliny zvanej Lawsonia inermis, ktorá sa vyskytuje v Afrike, južnej Ázii a Oceánii. Nasušené listy tejto orientálnej rastliny sa nadrvia na prášok, ten sa neskôr zmieša s vodou a úplne jednoducho sa používa na farbenie.

Chémia versus príroda

Existujú rôzne druhy tejto rastliny a na trhu nájdete rad produktov s hennou k všemožným účelom. Najčastejšie sa predáva ako sušený zelený prášok bez prímesí, ktorý sa používa na farbenie vlasov a orientálnemu tetovaniu na telo, kedy nedochádza ku vpichovaní farbiva do kože. Tento prášok farbí červeno. Ďalej existujú pružné produkty, ktoré poskytujú iba výživu vlasom, bez toho aby ich farbili. Častejšie je však henna pridaná do najrôznejších šampónov, prípravkov na vlasy či samotných farbiacich zmesí, mnohokrát sa vyskytuje aj s prímesou iných bylín.

Barvíte se hennou?

Miešať chemické farby s hennou sa však neodporúča. Mohlo by dôjsť k silnej alergickej reakcii. Rovnako tak sa nesmú používať chemické farbiace prípravky tam, kde človek predtým použil čiernu hennu alebo ak má na tele tetovanie z čiernej henny, ktorá je vytvorená umelo za pomoci chemických procesov. Kvalita vlasov a výsledný efekt je mizerný, ak sa kombinuje a mieša chémia s prírodnou hennou. Ak ste už predtým používali výhradne chemické farby na vlasy, teraz s hennou nezačínajte, kým vám vlasy neodrastú.

Výsledné sfarbenie by totiž nemuselo byť podľa vašich predstáv, navyše vám henna ani na vlasy nemusí chytiť. Hovorí sa, že chemickým blondínkam môžu po následnom použití henny zozelenať vlasy. Kaderníci toto tvrdenie viacmenej potvrdzujú a použitie henny na chemicky farbené vlasy neodporúčajú.

Keď už máte vlasy odrastené alebo prirodzene sfarbené, môžete smelo hennu použiť. Výsledný odtieň je závislý na predvolenej farbe vlasov. Čím svetlejšiu farbu máte, tým bude výraznejšia. Henna vždy stmavuje, nikdy vám vlasy nezačnú slabnúť. Svetlá blondínka dosiahne farby zrelého obilia či medu, vlasy budú sfarbené od oranžova.

Prečo dať prednosť henne?

Kto sa zaujíma o zdravý životný štýl a snaží sa pri tom vyhnúť zbytočnej chemickej záťaži, mal by venovať pozornosť aj spôsobu farbenia svojich vlasov. Nestačí, aby daná farba neobsahovala amoniak a peroxidy. Množstvo chemických látok používaných vo farbách na vlasy je totiž v skutočnosti veľmi široké. Často sa objavujú tiež alergické reakcie na parafenylendiamín (PPD), ktorý rada farieb obsahuje. Tieto reakcie môžu mať priebeh od svrbenia či pálenia pokožky cez padanie vlasov až po opuchy a anafylaktický šok.

Je na čase ukázať svojou krásnou hrivu a záplavu vlasov svojmu okoliu a predovšetkým mužovi, ktorý vás zaujal a prajete si sa s ním zoznámiťRande bude stáť určite za to!

[ivi]

Zdieľajte tento článok na: